moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko świętuje w Mińsku

Zaczęło się pokazem zespołu akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry, potem tysiące osób oglądało przeloty myśliwców i śmigłowców,  wojskowy sprzęt  i dynamiczne pokazy wyszkolenia żołnierzy jednostek specjalnych. W Mińsku Mazowieckim trwają „Dni z Wojskiem Polskim”. W niedzielę kolejny dzień imprezy.

 – Chcemy dziś pokazać, jak zmieniały się siły zbrojne – mówił witając zebranych w na lotnisku w Janowie wiceminister Czesław Mroczek. Gospodarzem pikniku wojskowego zorganizowanego z okazji 15. rocznicy wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego jest 23 Baza Lotnictwa Taktycznego. To pierwsze tak duże przedsięwzięcie w mińskiej jednostce.  – To jedyne dziś miejsce, gdzie można było jednocześnie zobaczyć sprzęt wszystkich rodzajów sił zbrojnych: od samolotów i śmigłowców, poprzez łodzie, aż po czołgi - wylicza ppłk Artur Goławski z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sil Zbrojnych.

Pokazy  w powietrzu rozpoczęły się przelotem nad lotniskiem zespołu akrobacyjnego Biało- Czerwone Iskry. Potem prezentowały się samoloty bojowe F-16, Migi-29, Su-22 oraz transportowe Herculesy i Casy. Nie zabrakło też śmigłowców, w tym Mi-24 i MI-17, a także śmigłowca zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ oraz pokładowego SH-2G. Pokaz ratowniczy w powietrzu zaprezentowała 2 Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza, stacjonująca na co dzień w Mińsku Mazowieckim. - Wykonaliśmy element z zakresu ratownictwa lotniczego. Pokazaliśmy publiczności techniki linowe, dźwigowe, sposoby odzyskanie personelu lotniczego – opowiada kpt Mariusz Tracz-Sala, dowódca załogi śmigłowca W-3. Pokazy akrobacji powietrznej zaprezentowały zespoły akrobacyjne Orlik oraz Biało-Czerwone Iskry. Ci ostatni pokazali zebranej publiczności m. in. loty w formacjach: strzała, pistolet i wulkan.


Dynamicznym pokazom w powietrzu towarzyszyły wystawy. Swój sprzęt pokazały jednostki Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Wojsk Specjalnych i Żandarmerii Wojskowa. Można było z bliska obejrzeć m.in. granatniki, moździerze, przeciwpancerne pociski kierowane PPK Spike, militarny aparat nurkowy, pneumatyczną łódź Zodiak, wykorzystywaną do prowadzenia morskich operacji specjalnych oraz  bezzałogowy system Flyeye, służący m  in. do obserwacji pola walki.

Ogromnym powodzeniem cieszył się ciężki sprzęt. – Zawsze przy podobnych okazjach prezentujemy nasz czołg PT-91. I zawsze ustawiają się kolejki, chętnych żeby wejść do środka i dokładnie go obejrzeć. Oglądają najczęściej dzieci i panowie, ale nie brak i pań – mówi plut. Marcin Drąg, dowódca załogi PT 91 z 1 Brygady Kawalerii Pancernej w Wesołej

Oblegane były również: czołg Leopard 2, transporter opancerzony Rosomak, kołowy opancerzony samochód rozpoznawczy Żbik oraz HMMWV „Hummer” w wersji desantowo-transportowej. W pokazach dynamicznych na ziemi swoje wyszkolenie zaprezentowali m. in. żołnierze GROM-u, oddziału specjalnego Żandarmerii Wojskowej oraz 25 Brygady Kawalerii Powietrznej

- Sporo emocji, również ze względu na ogromny hałas wzbudziły mińskie MiG-i-29. Podczas przelotu nie mogłem powiedzieć ani słowa, bo i tak nikt by nic nie usłyszał. Ale cała impreza udała się znakomicie, wszystko było dopięte na ostatni guzik – podkreślił Witold Sokół, były pilot MiG-ów-29, dziś prowadzący imprezę.

Żołnierze podkreślają, że takie przedsięwzięcia są doskonałą promocją polskiego wojska. – To też ukłon w stronę społeczeństwa, by ludzie mogli zobaczyć jacy jesteśmy i jakim dysponujemy sprzętem. Z naszych szacunków wynika, że dziś odwiedziło nas blisko 10 tysięcy osób - mówi mjr Mirosław Guziel, rzecznik 23 bazy.

„Dni z Wojskiem Polskim”, poza lotniskiem, obchodzone były też w centrum Mińska Mazowieckiego. Tu także można było oglądać wojskowy sprzęt. W sobotę wieczorem na placu przed Pałacem Dernałowiczów odbędzie się uroczysty koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Ciąg dalszy pokazów w niedzielę.

**

W uroczystym rozpoczęciu imprezy uczestniczył zastępca szefa BBN Zbigniew Włosowicz, który odczytał list Prezydenta RP, skierowany do organizatorów i uczestników.

„Wojsko Polskie to wojsko, z którego jesteśmy dumni. Nowoczesna armia, będąca częścią najsilniejszego sojuszu militarnego świata. To stąd, z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego, wyruszyły samoloty z biało-czerwoną szachownicą, które jako pierwsze podjęły dyżur bojowy w NATO. "Dni z Wojskiem Polskim” to znakomita okazja, by podziękować wszystkim oddziałom i jednostkom za wybitną służbę w międzynarodowych strukturach. To też sposobność, by się czegoś o Polskim Wojsku dowiedzieć. To, wreszcie, szansa na prezentację nowoczesnego systemu bezpieczeństwa Rzeczypospolitej; szansa na przedstawienie sukcesów modernizacji naszych sił zbrojnych, zarówno w sferze funkcjonowania armii, jak i w uzbrojeniu, wyposażeniu oraz wyszkoleniu Wojska Polskiego" - napisał prezydent.

PG

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko

dodaj komentarz

komentarze


LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
 
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Plan modernizacji marynarki wojennej
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
GROM na kursie działań specjalnych
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Symbol zaklęty w dacie
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Niechciany traktat
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Logistycy w akcji
Thin Blue Line
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Wojny wygrywa rezerwa
O służbach specjalnych na ASzWoj
Awanse na 11 listopada
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Wierny Polsce
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
101 lat Niepodległej!
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Codziennie składamy legunom raport
Razem się szkolą, razem walczą
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Nowy wiceminister w MON
Spotkajmy się na piknikach „Służymy Niepodległej”
Wojsko na Biegu Niepodległości
Najwyższy skok w tandemie
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Tyraliera terytorialsów
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Klasy wojskowe po nowemu
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Sierż. Artur Pelo po raz czwarty zwycięzcą Ćwierćmaratonu Komandosa
Polacy świętowali niepodległość
Black Jack ściąga do Polski
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Wołyńskie lwie serca
Mroczne serce okupowanej Europy
Cybersec’19
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Nowa spółka lotnicza PGZ
68W Means Lifesaver
Jani, Miraculously Saved

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO