moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Podhalańczycy jadą w Rajdzie Weterana

W Rzeszowie z 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich wystartował dziś III Rajd Rowerowy Weterana Działań poza Granicami Państwa.


Tegoroczna trasa zaprowadzi żołnierzy do Szczecina (ponad 700 km), gdzie 29 maja wszyscy jadący z różnych jednostek wojskowych w kraju weterani wezmą udział w centralnych uroczystościach Dnia Weterana. Rajd podhalańczyków będzie najdłuższy w Polsce.

Idea rajdu to uczczenie pamięci poległych uczestników działań poza granicami państwa, a także obchody i popularyzacja ustanowionego w 2011 roku Dnia Weterana.

Start sześcioosobowej grupy pod komendą komandora rajdu ppor. Mariusza Bębna odbył się o godz. 9.00 z głównego placu w 1 Batalionie Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. Weteranów cyklistów pożegnała grupa żołnierzy i pracowników wojska. Ostatnie słowa przed startem połączone z życzeniami „szerokiej i bezpiecznej drogi” przekazał żołnierzom dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich płk Wojciech Kucharski. Poświęcenia rowerów i błogosławieństwa na drogę udzielił ksiądz płk Tomasz Anisiewicz, kapelan garnizonu Rzeszów. Dodatkowo z cyklistami dla podkreślenia więzi w rozpoczęciu rajdu wzięła udział grupa żołnierzy na czele z komendantem 34 Wojskowego Oddziału Gospodarczego ppłk. Mariuszem Stopą. Kolumna pod eskortą Żandarmerii Wojskowej i policji odprowadziła uczestników rajdu do rogatek miasta.


Jednym z celów rajdu jest upamiętnienie poległych w misjach żołnierzy, dlatego jego uczestnicy godzinę po starcie zatrzymali się na cmentarzu w Racławówce pod Rzeszowem, gdzie złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicz na mogile poległego w Afganistanie w 2013 roku kolegi, żołnierza 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich śp. st. chor. Jana Kiepury.  

Wśród żołnierzy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich jest kilkuset weteranów, w tym kilkudziesięciu weteranów poszkodowanych, stąd idea startu w podhalańskim środowisku.

Weterani 21 Brygady Strzelców Podhalańskich biorą udział w tym przedsięwzięciu po raz trzeci. Oprócz podhalańczyków na trasę wyruszą weterani z wielu innych jednostek wojskowych z całego kraju. Wystartują z różnych garnizonów i będą jechać po wyznaczonych trasach do Szczecina. Trasa podhalańczyków jest jedną z nitek, które gwiaździście zbiegną się na mecie 28 maja. Następnego dnia w Szczecinie, po powitaniu uczestników, odbędą się centralne uroczystości Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa. Doświadczenia poprzednich lat pokazały, że weterani jadący w rajdzie są rozpoznawani i mile pozdrawiani przez mieszkańców kraju. Rowery, na których jadą żołnierze, są specjalnie oflagowane, by weterani byli rozpoznawalni. Nad jadącymi żołnierzami na całej trasie czuwa ekipa techniczna wraz z ratownikiem medycznym.

Długa trasa, jaką mają do pokonania żołnierze, będzie świetnym przygotowaniem kondycyjnym do Międzynarodowego Rajdu Weterana, jaki odbędzie się na terenie Niemiec latem tego roku.

Na podstawie art. 15 Ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 roku o weteranach działań poza granicami państwa dzień 29 maja ustanowiony został Dniem Weterana Działań poza Granicami Państwa. W tym roku będzie on po raz trzeci uroczyście obchodzony w jednostkach wojskowych w kraju, a w Szczecinie odbędą się uroczystości centralne.

Tekst: kpt. Konrad Radzik

REKLAMA

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Konrad Radzik

dodaj komentarz

komentarze


20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
 
Amerykanie odmładzają F-16
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Defendery 2020: RobUV
Zostań studentem ASzWoj
Komarów – gwóźdź do trumny Konarmii
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Ryzykowne remedium
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
„Aviation Detachment” w Łasku
Kabina do zadań specjalnych
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Ukraiński kurs na Zachód
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Szybciej do wojska
Polsko-amerykańska współpraca
Wojsko przeciw wirusowi
Kraken dla Kormoranów
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Rosomaki-S oraz amunicja dla WP
Dodatki dla specjalsów po nowemu
A więc wojna...
Wybuchowa edukacja
Komisje sejmowe o umowie z USA
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Szybsza droga do armii zawodowej
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Ochotnik do Auschwitz
Nadchodzi Armia Fight Night!
16 Dywizja najlepsza!
Defender 2020: Symulator Pioruna
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Laserowa artyleria US Army
Nowe sanitarki dla wojska
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Zamek na poligonie
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
F-16 kończą misję w Estonii
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Dekady za wcześnie
Trenują, aby szkolić innych
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Kraby kontra okręt
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
„Kaper” przeciw terrorystom
Promocja oficerska w AWL
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Październik pod znakiem Tallboya
Ku czci roku 1918 i 1920
Bohaterska obrona wzgórza 385

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO