moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Podhalańczycy jadą w Rajdzie Weterana

W Rzeszowie z 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich wystartował dziś III Rajd Rowerowy Weterana Działań poza Granicami Państwa.


Tegoroczna trasa zaprowadzi żołnierzy do Szczecina (ponad 700 km), gdzie 29 maja wszyscy jadący z różnych jednostek wojskowych w kraju weterani wezmą udział w centralnych uroczystościach Dnia Weterana. Rajd podhalańczyków będzie najdłuższy w Polsce.

Idea rajdu to uczczenie pamięci poległych uczestników działań poza granicami państwa, a także obchody i popularyzacja ustanowionego w 2011 roku Dnia Weterana.

Start sześcioosobowej grupy pod komendą komandora rajdu ppor. Mariusza Bębna odbył się o godz. 9.00 z głównego placu w 1 Batalionie Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. Weteranów cyklistów pożegnała grupa żołnierzy i pracowników wojska. Ostatnie słowa przed startem połączone z życzeniami „szerokiej i bezpiecznej drogi” przekazał żołnierzom dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich płk Wojciech Kucharski. Poświęcenia rowerów i błogosławieństwa na drogę udzielił ksiądz płk Tomasz Anisiewicz, kapelan garnizonu Rzeszów. Dodatkowo z cyklistami dla podkreślenia więzi w rozpoczęciu rajdu wzięła udział grupa żołnierzy na czele z komendantem 34 Wojskowego Oddziału Gospodarczego ppłk. Mariuszem Stopą. Kolumna pod eskortą Żandarmerii Wojskowej i policji odprowadziła uczestników rajdu do rogatek miasta.


Jednym z celów rajdu jest upamiętnienie poległych w misjach żołnierzy, dlatego jego uczestnicy godzinę po starcie zatrzymali się na cmentarzu w Racławówce pod Rzeszowem, gdzie złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicz na mogile poległego w Afganistanie w 2013 roku kolegi, żołnierza 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich śp. st. chor. Jana Kiepury.  

Wśród żołnierzy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich jest kilkuset weteranów, w tym kilkudziesięciu weteranów poszkodowanych, stąd idea startu w podhalańskim środowisku.

Weterani 21 Brygady Strzelców Podhalańskich biorą udział w tym przedsięwzięciu po raz trzeci. Oprócz podhalańczyków na trasę wyruszą weterani z wielu innych jednostek wojskowych z całego kraju. Wystartują z różnych garnizonów i będą jechać po wyznaczonych trasach do Szczecina. Trasa podhalańczyków jest jedną z nitek, które gwiaździście zbiegną się na mecie 28 maja. Następnego dnia w Szczecinie, po powitaniu uczestników, odbędą się centralne uroczystości Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa. Doświadczenia poprzednich lat pokazały, że weterani jadący w rajdzie są rozpoznawani i mile pozdrawiani przez mieszkańców kraju. Rowery, na których jadą żołnierze, są specjalnie oflagowane, by weterani byli rozpoznawalni. Nad jadącymi żołnierzami na całej trasie czuwa ekipa techniczna wraz z ratownikiem medycznym.

Długa trasa, jaką mają do pokonania żołnierze, będzie świetnym przygotowaniem kondycyjnym do Międzynarodowego Rajdu Weterana, jaki odbędzie się na terenie Niemiec latem tego roku.

Na podstawie art. 15 Ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 roku o weteranach działań poza granicami państwa dzień 29 maja ustanowiony został Dniem Weterana Działań poza Granicami Państwa. W tym roku będzie on po raz trzeci uroczyście obchodzony w jednostkach wojskowych w kraju, a w Szczecinie odbędą się uroczystości centralne.

Tekst: kpt. Konrad Radzik

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Konrad Radzik

dodaj komentarz

komentarze


Iranian Chess Game
 
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Polska nie pozostanie osamotniona
Irańskie szachy
Kosmiczny gość
Rozpoczynamy nową erę
Nowy wiceminister w MON
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Stalin czekał i kalkulował
Historia Liberatora wyjaśniona
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Z maratonu programowania do wojska
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Jedna misja, jeden zespół
Modernizacja Sokołów
Walka i dyplomacja
Wrzesień ’39 na południu Polski
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Śląskie sceny z życia
Agresja sowieckiego kolosa
Wojsko wraca do Łomży
Thin Blue Line
Selekcja w pigułce
Chorwacki test polskich kadetów
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Pamięć o tragedii
GROM Challenge
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Oko na Europę
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Zapal światło dla ofiar Katynia
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Defendery 2019 – część 3
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Umarły dla świata
Rok Żelaznej Dywizji
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Samochód do desantowania
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Sprawdzają Brutusa
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Defendery 2019 – część 4
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
A Torn Subcontinent
Głos (z) płonącej Warszawy
Klasy wojskowe po nowemu
Cienka niebieska linia
Terytorialsi na wysokościach
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Zapal lampkę bohaterom Września’39
W Indiach mieli swój drugi dom
Polskie firmy na targach w Londynie
Nowa misja i nowy sprzęt

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO