moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W Senacie o dronach

Prezydent Bronisław Komorowski zwróci się do rządu, by zwiększył z 1,95 do 2 proc. PKB środki przeznaczane na obronność. Dodatkowe pieniądze mogłyby zostać przeznaczone na kupno systemów bezzałogowych dla polskiej armii – mówił gen. Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, na konferencji w Senacie poświęconej dronom.


Na zaproszenie senatorów z Komisji Obrony Narodowej oraz Gospodarki do parlamentu przyjechali przedstawiciele firm produkujących systemy samolotów bezzałogowych (m.in. PZL Świdnik, PHO, PGZ, Flytronic) i ośrodków badawczych (m.in. z Politechnik Warszawskiej oraz Poznańskiej). Wśród gości znaleźli się także wojskowi, m.in. gen. Sławomir Szczepaniak, szef Inspektoratu Uzbrojenia, oraz pracownicy resortów obrony i spraw wewnętrznych. A więc tych instytucji, które są użytkownikami dronów. Choć bezzałogowce w wojsku czy służbach mundurowych podległych MSW to wciąż widok niecodzienny, w rękach tych ostatnich jest tylko jeden dron. Z kolei armia dysponuje niespełna 30 zestawami bezzałogowych systemów, przy czym na każdy zestaw przypadają 2–3 sztuki dronów.

– Na konieczność wprowadzenia systemów bezzałogowych do Sił Zbrojnych wskazuje prezydent Bronisław Komorowski. Z inicjatywy prezydenta Biuro Bezpieczeństwa Narodowego opracuje Narodowy Program Bezzałogowców – mówił gen. Stanisław Koziej, szef BBN.

Skąd wziąć pieniądze na nowoczesny, ale kosztowny sprzęt? – Prezydent zwróci się do rządu z propozycją zwiększenia o 0,05 proc. PKB wydatków przeznaczanych na obronność. Ta dodatkowa kwota mogłaby być przeznaczana na sfinansowanie dla wojska systemów bezzałogowych – tłumaczył gen. Koziej. Dodał, że zwiększając wydatki na obronność do 2 proc. PKB, Polska osiągnie poziom zalecany przez NATO.

Według prezydenckiego ministra w Polsce powinno także powstać forum koordynacyjno-konsultacyjne. Byłaby to platforma skupiająca przedstawicieli świata nauki, firm zajmujących się produkcją systemów bezzałogowych oraz użytkowników. – Jestem przekonany, że polskie ośrodki badawcze są w stanie odpowiedzieć na potrzeby operacyjne użytkowników dronów i stworzyć systemy bezzałogowe na najwyższym poziomie. Sprawą niezwykle istotną z punktu widzenia bezpieczeństwa narodowego jest także to, by nasze systemy informatyczne były własnością intelektualną jedynie Polski – podkreślał szef BBN.

Problem w tym, że – jak argumentowali przedstawiciele ośrodków naukowych – na badania w tym kierunku państwo przeznacza zbyt małe środki. – W Polsce może powstać bezzałogowy samolot i to kilkakrotnie taniej niż na Zachodzie. Jednak by powstał demonstrator technologii, jeszcze nie proptotyp, potrzebujemy około 100 mln zł. A tych nie ma – mówił prof. Ryszard Szczepanik, prezes Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych. Innym problemem, który nurtuje środowisko naukowe, jest to, czy znajdą kupców na swoje produkty. Bo chociaż uczelnie czy instytuty współpracują z wojskiem, nie mają gwarancji, że ich produkt znajdzie nabywcę. – Wojsko musi mieć taki sprzęt, jaki jest mu potrzebny, a nie taki, jaki jest produkowany w kraju – zaznaczył gen. Sławomir Szczepaniak, szef Inspektoratu Uzbrojenia. Dodał, że w wielu przypadkach armia może kupić systemy bezzałogowe u polskich producentów. Ale nie wszystkie. Chodzi np. o system MALE – najwyższą klasę bezzałogowych statków powietrznych (BSP). – Zgodnie z założeniami wojsko ma je otrzymać już w 2019 roku. Do tego czasu żaden polski ośrodek czy firma nie będzie w stanie opracować i wyprodukować tego rodzaju sprzętu. Musimy więc kupić go zagranicą. Z polskimi partnerami możemy realizować zamówienia na systemy krótkiego zasięgu – wyjaśniał szef Inspektoratu. Według gen. Szczepaniaka ośrodki badawcze powinny zastanowić się, czy jest sens, aby pracowały nad sprzętem, który nie ma szans na sprzedaż.

Uczestnicy konferencji zgodzili się, że rozwój tej branży wymaga zmian w systemie kształcenia na uczelniach, przygotowywania kadr do zadań stawianych przez wojsko oraz większej współpracy na linii ośrodki badawcze – producenci – użytkownicy.

– Drony to nie jest wyłącznie domena USA czy Izraela. W Polsce jest już około 100 firm zajmujących się konstrukcją systemów bezzałogowych. Rok temu było ich tylko 60. Tak więc jest to branża, która rozwija się u nas dynamicznie – mówił senator Witold Sitarz (PO), pomysłodawca konferencji.

REKLAMA

JT

autor zdjęć: WB Electronics

dodaj komentarz

komentarze

~Pol
1401344880
powinno sie zwiekszyc srodki na armie do 2,5 proc pkb nie tylko ze wzgledu na Ukraine, jesli stworzy sie dobry sprzet bedzie mozna go sprzedawac, wiecej miejsc pracy, wiecej wplywow do budzetu
7D-DB-B0-60
~ja
1400976480
Na polu walki w czasie działań zbrojnych ma szansę przetrwać tylko dron miniaturowy wielkości dłoni dorosłego człowieka. Reszta może być pożyteczna tylko w konflikcie z przeciwnikiem znacznie słabszym (patrz USA-Afganistan)
35-64-A7-B3
~scooby
1400682060
ok = 529 mld $ PKB = 1 % 5,29 mld $ 0,05% = 270 mil $ = 1 mld zł
39-FF-C3-6D
~farmer
1400670420
"Grom1945" toś ty chyba jest jeszcze wczorajszy albo liczyć nie umiesz skoro z 0.05% PBK wyszło ci 52 mld zł, jak z 1.95% PKB jest ok. 30 mld zł. Sprawdź tutaj - http://www.globalfirepower.com/defense-spending-budget.asp
71-A7-5C-6F
~scooby
1400662200
drony to nie tylko latawce : https://www.youtube.com/watch?v=WOD5NF48byo . Mógłby przed BWP'ami prowadzić rozpoznanie i natarcie, zdobywać przyczółki brodząc po dnie rzeki, zwozić rannych z pola bitwy, dostarczać amunicję , trzymać 24 h wartę , robić najgorszą robotę ... . To też jest bezogonowiec.
39-FF-C3-6D
~Grom1945
1400629800
Ja sobie przeliczylem ile to jest tych 0,05% PKB. I to jest 52 miliardy zlotych. A za taka kase mozna juz pomyslec o f-35 :)
7F-CA-C8-98
~nik
1400620320
luke nie rob wiochy
D2-80-5D-AF
~scooby
1400612280
~Luke -yes. next time try to use google translator ... .
39-FF-C3-6D
~Luke
1400610480
I hope it get's approved, Polish military needs a boost of cash flow 2% would be good! Ideally I would personally like it to be at 3% giving our geography!
89-B5-6E-3D

Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
 
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Wojsko przeciw wirusowi
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Układy ze skazą
Wojskowy Hot450Challenge
Galicyjskie przesilenie
Więcej żołnierzy USA w Polsce
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Chwała powstańcom
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Polskie porty bardziej otwarte
Kurs dla saperskich ekspertów
Kierunek: misja
Polsko-amerykańska współpraca
F-16 kończą misję w Estonii
Przeciwlotnicy w drodze do USA
PGZ będzie obecna na MSPO
Strzelnice dla terytorialsów
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Łączność: fundament operacji specjalnej
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Na misjach święta inne niż zwykle
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
JTAC – mistrz podniebnej układanki
Hekatomba na Woli
Online z mistrzami sportu
Lato z czerwonym terrorem
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Więcej celowników z PCO dla wojska
Ukraiński kurs na Zachód
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Skok na głęboką wodę
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Bridge to Cooperation
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wymiana podwodnych doświadczeń
Program kosmiczny dla wojska
Laserowa artyleria US Army
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Amerykanie odmładzają F-16

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO