moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Dynamic Monarch”: manewry na finiszu

Egzamin został zdany na piątkę – podkreśla kontradmirał Robert Kamensky, dowódca sił podwodnych NATO. Uczestnicy „Dynamic Monarch 2014” podsumowali trwające blisko dwa tygodnie ćwiczenia ratowania załóg okrętów podwodnych. Następne odbędą się za trzy lata w Turcji. Jutro na portalu polska-zbrojna.pl reportaż z zejścia pod wodę na pokładzie pojazdu NSRS.


Podczas spotkania z dziennikarzami kontradmirał Kamensky wyjaśnił, że dla NATO kluczową sprawą jest ścisłe współdziałania sił ze sprzętem, należącymi do różnych państw. Przykład? Natowski pojazd NSRS, który w czasie „Dynamic Monarch” operował z pokładu szwedzkiego okrętu HMS „Belos”. Pojazd schodził pod powierzchnię i podłączał się do spoczywających na dnie okrętów podwodnych – holenderskiego, polskiego i szwedzkiego. Dzięki temu ich załogi mogły się ewakuować „suchą stopą”. – Ten egzamin został zdany na piątkę – podkreśla kontradmirał Kamensky. Według niego, oceny nie zmienia nawet fakt, że podczas ćwiczeń doszło do usterki pojazdu. – Mieliśmy okazję zmierzyć się z prawdziwą przeszkodą i przetestować procedury, po które w takich wypadkach należy sięgnąć. NSRS został szybko naprawiony i wrócił w rejon działania – mówi kontradmirał Kamensky i dodaje, że dla uczestników ćwiczenia było to cenne doświadczenie.

Ale niezależnie od dobrych wyników ćwiczenia jest jeszcze sporo rzeczy, które należałoby poprawić. – Nie wszystkie kraje są w dostateczny sposób zaznajomione z ISMERLO – zaznacza kontradmirał Kamensky. To międzynarodowe biuro łącznikowe, które pomaga w ratowaniu okrętów podwodnych. Zarządza ono specjalnym portalem umożliwiającym wymianę informacji na ten temat. – Problemem tego typu ćwiczeń jest również to, że odbywają się one raz na trzy lata – przyznaje kontradmirał Kamensky. Jak mówi, niektórzy marynarze, którzy wspólnie szkolili się teraz, w kolejnych ćwiczeniach zapewne już nie wezmą udziału.


Tak czy inaczej, na pewno warto organizować podobne przedsięwzięcia. – W 2017 roku ćwiczenia z cyklu „Monarch” odbędą się w Turcji. Staramy się organizować je na przemian na północy i południu, tak aby zaangażowane w nie siły miały okazję operować w akwenach o różnej specyfice – podkreśla kontradmirał Kamensky.

W Turcji najpewniej reprezentowana będzie także polska marynarka wojenna. – W międzynarodowych ćwiczeniach poświęconych ratownictwu bierzemy udział od dziesięciu lat – przypomniał podczas konferencji kontradmirał Marian Ambroziak z Inspektoratu Marynarki Wojennej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i dodał, że Polska wysyła na nie zarówno okręty, jak i różnych specjalistów.

„Dynamic Monarch” to jedne z największych na świecie ćwiczeń w ratowaniu załóg okrętów podwodnych. Organizuje je NATO, a gospodarzem tegorocznych jest Polska. Przez blisko dwa tygodnie na wodach Zatoki Gdańskiej ćwiczyło 14 okrętów wspomaganych przez śmigłowce, samoloty oraz grupy nurków. Łącznie swoich reprezentantów wysłało do Polski kilkanaście państw. Ćwiczenia były obserwowane między innymi przez przedstawicieli z Brazylii, Korei Płd. i RPA.


Przedsięwzięcie zostało podzielone na trzy fazy. Pierwsza wiązała się z poszukiwaniem na Bałtyku zaginionego okrętu podwodnego, druga z ewakuowaniem załóg tego typu jednostek, trzecia zaś koncentrowała się na niesieniu im pomocy medycznej. – Uczestnicy ćwiczenia jeszcze raz spotkają się w czwartek i wspólnie omówią swoje doświadczenia. Następnie zostaną one spisane i staną się cenną wskazówką na przyszłość – podsumowuje kpt. mar. Piotr Wojtas z biura prasowego „Dynamic Monarch 2014”.

Jutro na portalu polska-zbrojna.pl reportaż z zejścia pod wodę na pokładzie pojazdu NSRS.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: chor. Piotr Leoniak

dodaj komentarz

komentarze


Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
 
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Symulatory strzelań Rosomaków
Klasy wojskowe po nowemu
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Darłowo czeka na śmigłowce
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Arsenał Iranu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
O Patriotach na WAT
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Defense Without Politics
Czerwoni w odwrocie
Ważka bliżej
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Szturmani na Lipie
Rywalizacja strzelców wyborowych
Rozpoznają skażenie Rosomaków
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Iran uderza w USA
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
For the Right Cause
Stulatka hydrografia
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Nowy wiceminister w MON
Nauka zimowego pływania
Podziemna potęga
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
They Train Together, They Fight Together
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Krwawe walki o Monte Cassino
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Obradowała Rada Gabinetowa
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Żyj zdrowiej
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Chciałem walczyć z Niemcami
Double Eagle po nowemu
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
We Are All Darfur
USA nie zacznie wojny z Iranem
Własne interesy Europy
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO