moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Dynamic Monarch”: manewry na finiszu

Egzamin został zdany na piątkę – podkreśla kontradmirał Robert Kamensky, dowódca sił podwodnych NATO. Uczestnicy „Dynamic Monarch 2014” podsumowali trwające blisko dwa tygodnie ćwiczenia ratowania załóg okrętów podwodnych. Następne odbędą się za trzy lata w Turcji. Jutro na portalu polska-zbrojna.pl reportaż z zejścia pod wodę na pokładzie pojazdu NSRS.


Podczas spotkania z dziennikarzami kontradmirał Kamensky wyjaśnił, że dla NATO kluczową sprawą jest ścisłe współdziałania sił ze sprzętem, należącymi do różnych państw. Przykład? Natowski pojazd NSRS, który w czasie „Dynamic Monarch” operował z pokładu szwedzkiego okrętu HMS „Belos”. Pojazd schodził pod powierzchnię i podłączał się do spoczywających na dnie okrętów podwodnych – holenderskiego, polskiego i szwedzkiego. Dzięki temu ich załogi mogły się ewakuować „suchą stopą”. – Ten egzamin został zdany na piątkę – podkreśla kontradmirał Kamensky. Według niego, oceny nie zmienia nawet fakt, że podczas ćwiczeń doszło do usterki pojazdu. – Mieliśmy okazję zmierzyć się z prawdziwą przeszkodą i przetestować procedury, po które w takich wypadkach należy sięgnąć. NSRS został szybko naprawiony i wrócił w rejon działania – mówi kontradmirał Kamensky i dodaje, że dla uczestników ćwiczenia było to cenne doświadczenie.

Ale niezależnie od dobrych wyników ćwiczenia jest jeszcze sporo rzeczy, które należałoby poprawić. – Nie wszystkie kraje są w dostateczny sposób zaznajomione z ISMERLO – zaznacza kontradmirał Kamensky. To międzynarodowe biuro łącznikowe, które pomaga w ratowaniu okrętów podwodnych. Zarządza ono specjalnym portalem umożliwiającym wymianę informacji na ten temat. – Problemem tego typu ćwiczeń jest również to, że odbywają się one raz na trzy lata – przyznaje kontradmirał Kamensky. Jak mówi, niektórzy marynarze, którzy wspólnie szkolili się teraz, w kolejnych ćwiczeniach zapewne już nie wezmą udziału.


Tak czy inaczej, na pewno warto organizować podobne przedsięwzięcia. – W 2017 roku ćwiczenia z cyklu „Monarch” odbędą się w Turcji. Staramy się organizować je na przemian na północy i południu, tak aby zaangażowane w nie siły miały okazję operować w akwenach o różnej specyfice – podkreśla kontradmirał Kamensky.

W Turcji najpewniej reprezentowana będzie także polska marynarka wojenna. – W międzynarodowych ćwiczeniach poświęconych ratownictwu bierzemy udział od dziesięciu lat – przypomniał podczas konferencji kontradmirał Marian Ambroziak z Inspektoratu Marynarki Wojennej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i dodał, że Polska wysyła na nie zarówno okręty, jak i różnych specjalistów.

„Dynamic Monarch” to jedne z największych na świecie ćwiczeń w ratowaniu załóg okrętów podwodnych. Organizuje je NATO, a gospodarzem tegorocznych jest Polska. Przez blisko dwa tygodnie na wodach Zatoki Gdańskiej ćwiczyło 14 okrętów wspomaganych przez śmigłowce, samoloty oraz grupy nurków. Łącznie swoich reprezentantów wysłało do Polski kilkanaście państw. Ćwiczenia były obserwowane między innymi przez przedstawicieli z Brazylii, Korei Płd. i RPA.


Przedsięwzięcie zostało podzielone na trzy fazy. Pierwsza wiązała się z poszukiwaniem na Bałtyku zaginionego okrętu podwodnego, druga z ewakuowaniem załóg tego typu jednostek, trzecia zaś koncentrowała się na niesieniu im pomocy medycznej. – Uczestnicy ćwiczenia jeszcze raz spotkają się w czwartek i wspólnie omówią swoje doświadczenia. Następnie zostaną one spisane i staną się cenną wskazówką na przyszłość – podsumowuje kpt. mar. Piotr Wojtas z biura prasowego „Dynamic Monarch 2014”.

Jutro na portalu polska-zbrojna.pl reportaż z zejścia pod wodę na pokładzie pojazdu NSRS.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: chor. Piotr Leoniak

dodaj komentarz

komentarze


Iranian Chess Game
 
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Modernizacja starów 266
Irańskie szachy
Głos (z) płonącej Warszawy
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Oko na Europę
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Nowy wiceminister w MON
Rozpoczynamy nową erę
Jedna misja, jeden zespół
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Rok Żelaznej Dywizji
Umarły dla świata
Nowa misja i nowy sprzęt
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Pamięć o tragedii
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
W Indiach mieli swój drugi dom
Selekcja w pigułce
Defendery 2019 – część 4
Polskie firmy na targach w Londynie
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Sprawdzają Brutusa
Agresja sowieckiego kolosa
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Thin Blue Line
Modernizacja Sokołów
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
A Torn Subcontinent
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Śląskie sceny z życia
Chorwacki test polskich kadetów
Wojsko wraca do Łomży
Stalin czekał i kalkulował
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Z maratonu programowania do wojska
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Polska nie pozostanie osamotniona
Klasy wojskowe po nowemu
Walka i dyplomacja
Historia Liberatora wyjaśniona
Defendery 2019 – część 3
Dead to the World
Samochód do desantowania
Terytorialsi na wysokościach
GROM Challenge
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Cienka niebieska linia
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO