moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szef sztabu wojsk USA z wizytą w Polsce

Współpraca militarna między naszymi krajami jest silna, będziemy rozmawiać o jej dalszym rozwijaniu – podkreślał gen. Raymond Odierno, szef sztabu wojsk lądowych USA. Amerykański dowódca jest z dwudniową wizytą w Polsce. Dziś odwiedzi polskich i amerykańskich spadochroniarzy na poligonie w Drawsku.


Pogłębienie współpracy armii USA i Polski to główny cel wizyty amerykańskiego generała. – Podczas spotkania w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych będziemy omawiać plany wspólnych ćwiczeń wojskowych – zapowiedział gen. dyw. Jerzy Michałowski, zastępca dowódcy generalnego podczas powitania amerykańskiego gościa w Warszawie.

Współpraca militarna między naszymi krajami jest silna od lat i chcemy, aby tak było także w przyszłości. Dlatego będziemy omawiać zasady jej rozwijania, co jest szczególnie ważne w obecnym świecie pełnym niepewności – stwierdził gen. Odierno.

O zwiększeniu obecności militarnej USA w naszej części Europy mówił też w czasie pobytu w Warszawie prezydent Barack Obama. Zapowiedział przeznaczenie na ten cel miliarda dolarów. Jak poinformował podczas spotkania szefów resortów obrony państw NATO w Brukseli minister Tomasz Siemoniak, konkretne rozwiązania dotyczące tej obecności zostaną opracowane do września.

Gen. Odierno odwiedzi dziś poligon w Drawsku Pomorskim, gdzie obejrzy pokaz szkolenia polskich i amerykańskich spadochroniarzy z 6 Brygady Powietrznodesantowej i 173 Brygady Powietrznodesantowej USA. Kompania ok. 150 żołnierzy z 173 Brygady stacjonuje w Polsce od kwietnia. Ćwiczą wspólnie z naszymi spadochroniarzami.

Od połowy marca w ramach rotacyjnego pododdziału Aviation Detachment stacjonuje też w Polsce 12 samolotów F-16 z USA i amerykańscy piloci, którzy szkolą się wspólnie z polskimi żołnierzami. Wysłanie większej liczby amerykańskich wojsk do Polski było odpowiedzią Waszyngtonu na kryzysową sytuację polityczną na Ukrainie. Zgodnie z zapowiedziami polityków amerykańska piechota i lotnicy zostaną u nas przynajmniej do końca roku.


Amerykański gość jest w Polsce od wczoraj. W niedzielę złożył wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza i zwiedził Muzeum Powstania Warszawskiego. Podczas wieczornego przyjęcia na jego cześć dowódca generalny gen. broni pil. Lech Majewski wręczył mu przyznany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP.

Odznaczenie nadawane jest cudzoziemcom i obywatelom polskim stale mieszkającym za granicą, którzy swą działalnością wnieśli wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz współpracę łączącą Polską z innym państwami.

* * * * *

Raymond Odierno, 59-letni „czterogwiazdkowy” generał jest szefem sztabu amerykańskich wojsk lądowych od połowy 2011 r. To najwyższy rangą oficer US Army, w której formalnie nie ma stanowiska dowódcy. W przeszłości gen. Odierno przez dwa lata dowodził m.in. siłami amerykańskimi w Iraku.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Mirosław C. Wójtowicz

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko wraca do Łomży
 
Stalin czekał i kalkulował
Nowy wiceminister w MON
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Polscy nurkowie na Islandii
„Górale” zdobywają miasto
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Walka i dyplomacja
Sprawdzają Brutusa
Dead to the World
Groźny jak Tallboy
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Skok na lotnisko
Irańskie szachy
Festiwal Orkiestr w Mundurach
W Indiach mieli swój drugi dom
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Moje serce należy też do Indii
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Chorwacki test polskich kadetów
Thin Blue Line
Selekcja w pigułce
Umowa na Feniksy
Pamięć o tragedii
Agresja sowieckiego kolosa
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Jedna misja, jeden zespół
Głos (z) płonącej Warszawy
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Zadanie: przywrócić ład na Bałtyku
Modernizacja starów 266
Polska nie pozostanie osamotniona
Polscy weterani i książę Harry
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Cienka niebieska linia
A Torn Subcontinent
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Modernizacja Sokołów
Rozpoczynamy nową erę
Nowa misja i nowy sprzęt
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Iranian Chess Game
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Brawurowa ucieczka „Orła”
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Klasy wojskowe po nowemu
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO