moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rosjanie, broń i Paryż

Ukraina, skromnie reprezentowana na targach militarnych w Paryżu, gra dokładnie o tych samych klientów co Rosja. Na szczęście rosyjsko-ukraińska rywalizacja o strefy wpływów i rynki zbytu toczy się bez hałasu, dyskretnie. W myśl zasady, że pieniądze lubią ciszę – pisze z paryskich targów sprzętu wojskowego Krzysztof Wilewski, dziennikarz portalu polska-zbrojna.pl.

Wywołanie przez Rosję konfliktu na Ukrainie sprawiło, że Putin znalazł się na marginesie europejskiej dyplomacji. Jednak państwa Europy Zachodniej nie zdecydowały się zerwać współpracy militarnej z Rosją. Nie pomogły nawet naciski USA w tej sprawie. Ze współpracy nie zrezygnowali Francuzi, którzy realizują z Rosjanami kilka kontraktów. Najgłośniejszy z nich dotyczy dostawy do Federacji Rosyjskiej Mistrali, czyli nowoczesnych okrętów desantowych. Wbrew pozorom jednak wcale nie jest to najbardziej intratny kontrakt. Paryżowi zdecydowanie bardziej zależy na tym, aby Ratnik, czyli rosyjski żołnierz przyszłości, był wyposażony we francuskie systemy optoelektroniczne, francuską łączność i francuskie czujniki oraz sensory oraz aby korzystał z francuskich systemów wsparcia dowodzenia. Ponieważ gra toczy się o kilkaset tysięcy (rosyjskich) żołnierzy, to naprawdę te kilka miliardów euro za Mistrale to przy tym drobne.

Wszystkim osobom wierzącym w ideały, że można, a nawet trzeba, wobec agresji Rosji powiedzieć „stop”, zdecydowanie nie polecam wizyty na tegorocznych targach sprzętu wojskowego Eurosatory. Rosyjski klaster, owszem, może mniej imponujący niż dwa lata temu, bo bez ciężkiego sprzętu na ekspozycji zewnętrznej, prezentuje się niczego sobie i jakoś nie zauważyłem, aby ktoś protestował przeciwko obecności Rosjan na targach. Wręcz przeciwnie, licznie odwiedzają go przeróżne mniej lub bardziej oficjalne delegacje państwowe, ministerialne i wojskowe z całego świata.

Rosjanie są bowiem nie tylko ciekawym rynkiem zbytu dla koncernów zachodnich, lecz także sami mają sporo do zaoferowania, szczególnie niezbyt zamożnym państwom z Afryki, z którymi Francja ma doskonałe kontakty dyplomatyczne, a których na paryskich targach jest szczególnie dużo. Smutny, ale niestety bardzo życiowy jest fakt, że Ukraina, reprezentowana na targach skromnie, bo jedynie przez rządowy holding Ukroboronprom, gra dokładnie o tych samych klientów, co Rosja. Na szczęście podczas paryskich targów rosyjsko-ukraińsko rywalizacja o strefy wpływów i rynki zbytu toczy się bez hałasu, dyskretnie. W myśl zasady, że pieniądze lubią ciszę.

Rozprawiając o moralności w biznesie zbrojeniowym, nie sposób nie odnotować obecności na targach firm japońskich. Po tym jak kilka miesięcy temu rząd w Tokio zniósł obowiązujący od 1976 roku zakaz eksportu broni, zbrojeniówka z kraju Kwitnącej Wiśni pojawiła się na wystawie Eurosatory po raz pierwszy w jej historii. Nie jest to może wejście smoka, bo tamtejszy przemysł obronny, choć oferuje w zasadzie pełen wachlarz uzbrojenia, od pojazdów, poprzez rakiety aż do okrętów podwodnych, to jest zdecydowanie za mało konkurencyjny (wysokie ceny) w stosunku do zagranicznych oferentów. Japończycy mają jednak za sobą ogromny potencjał badawczo-rozwojowy, dzięki któremu mogą dla wielu państw stać się ważnym partnerem biznesowym. 

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~nik
1403043960
ciekawie o ruskich turystach, tzw. zielonych ludzikach http://www.tvn24.pl/potajemne-nagrody-kremla-wstydliwa-lista-zielonych-ludzikow-i-turystow-putina,440618,s.html
2A-F7-5F-58

Nowa spółka lotnicza PGZ
 
Czwarty rozbiór
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Spielberg’s Stars
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
„Niepodległą mamy we krwi” – czas na podsumowanie
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Plan modernizacji marynarki wojennej
Jak Polacy wyzwalali Bredę
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
PESCO z polskim projektem
Obrona bez polityki
Symbol zaklęty w dacie
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Tyraliera terytorialsów
T-72 strzelają na poligonie
Reserves Win Wars
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Symbol Enchanted in a Date
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Wołyńskie lwie serca
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Weterani w Żelaznej Dywizji
Ludzie niebezpiecznej profesji
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Studenci w kryzysie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Trudna droga
Unwanted Treaty
Sojusznicza współpraca terytorialsów
Thin Blue Line
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Klasy wojskowe po nowemu
Polska pomoże Ukrainie walczyć z PTSD
Wojsko wchodzi w kadr
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Geopolityka i nowoczesne technologie dla armii
Wyzwania polskiej fotoniki
GROM na kursie działań specjalnych
Razem się szkolą, razem walczą
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Zmiany w wyborach wojskowych reprezentantów
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Doktorant WAT stypendystą Fulbrighta

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO