moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rosjanie, broń i Paryż

Ukraina, skromnie reprezentowana na targach militarnych w Paryżu, gra dokładnie o tych samych klientów co Rosja. Na szczęście rosyjsko-ukraińska rywalizacja o strefy wpływów i rynki zbytu toczy się bez hałasu, dyskretnie. W myśl zasady, że pieniądze lubią ciszę – pisze z paryskich targów sprzętu wojskowego Krzysztof Wilewski, dziennikarz portalu polska-zbrojna.pl.

Wywołanie przez Rosję konfliktu na Ukrainie sprawiło, że Putin znalazł się na marginesie europejskiej dyplomacji. Jednak państwa Europy Zachodniej nie zdecydowały się zerwać współpracy militarnej z Rosją. Nie pomogły nawet naciski USA w tej sprawie. Ze współpracy nie zrezygnowali Francuzi, którzy realizują z Rosjanami kilka kontraktów. Najgłośniejszy z nich dotyczy dostawy do Federacji Rosyjskiej Mistrali, czyli nowoczesnych okrętów desantowych. Wbrew pozorom jednak wcale nie jest to najbardziej intratny kontrakt. Paryżowi zdecydowanie bardziej zależy na tym, aby Ratnik, czyli rosyjski żołnierz przyszłości, był wyposażony we francuskie systemy optoelektroniczne, francuską łączność i francuskie czujniki oraz sensory oraz aby korzystał z francuskich systemów wsparcia dowodzenia. Ponieważ gra toczy się o kilkaset tysięcy (rosyjskich) żołnierzy, to naprawdę te kilka miliardów euro za Mistrale to przy tym drobne.

Wszystkim osobom wierzącym w ideały, że można, a nawet trzeba, wobec agresji Rosji powiedzieć „stop”, zdecydowanie nie polecam wizyty na tegorocznych targach sprzętu wojskowego Eurosatory. Rosyjski klaster, owszem, może mniej imponujący niż dwa lata temu, bo bez ciężkiego sprzętu na ekspozycji zewnętrznej, prezentuje się niczego sobie i jakoś nie zauważyłem, aby ktoś protestował przeciwko obecności Rosjan na targach. Wręcz przeciwnie, licznie odwiedzają go przeróżne mniej lub bardziej oficjalne delegacje państwowe, ministerialne i wojskowe z całego świata.

Rosjanie są bowiem nie tylko ciekawym rynkiem zbytu dla koncernów zachodnich, lecz także sami mają sporo do zaoferowania, szczególnie niezbyt zamożnym państwom z Afryki, z którymi Francja ma doskonałe kontakty dyplomatyczne, a których na paryskich targach jest szczególnie dużo. Smutny, ale niestety bardzo życiowy jest fakt, że Ukraina, reprezentowana na targach skromnie, bo jedynie przez rządowy holding Ukroboronprom, gra dokładnie o tych samych klientów, co Rosja. Na szczęście podczas paryskich targów rosyjsko-ukraińsko rywalizacja o strefy wpływów i rynki zbytu toczy się bez hałasu, dyskretnie. W myśl zasady, że pieniądze lubią ciszę.

Rozprawiając o moralności w biznesie zbrojeniowym, nie sposób nie odnotować obecności na targach firm japońskich. Po tym jak kilka miesięcy temu rząd w Tokio zniósł obowiązujący od 1976 roku zakaz eksportu broni, zbrojeniówka z kraju Kwitnącej Wiśni pojawiła się na wystawie Eurosatory po raz pierwszy w jej historii. Nie jest to może wejście smoka, bo tamtejszy przemysł obronny, choć oferuje w zasadzie pełen wachlarz uzbrojenia, od pojazdów, poprzez rakiety aż do okrętów podwodnych, to jest zdecydowanie za mało konkurencyjny (wysokie ceny) w stosunku do zagranicznych oferentów. Japończycy mają jednak za sobą ogromny potencjał badawczo-rozwojowy, dzięki któremu mogą dla wielu państw stać się ważnym partnerem biznesowym. 

REKLAMA

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~nik
1403043960
ciekawie o ruskich turystach, tzw. zielonych ludzikach http://www.tvn24.pl/potajemne-nagrody-kremla-wstydliwa-lista-zielonych-ludzikow-i-turystow-putina,440618,s.html
2A-F7-5F-58

Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
 
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Strzelnice dla terytorialsów
Polsko-amerykańska współpraca
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Online z mistrzami sportu
Druga kadencja prezydenta Dudy
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Galicyjskie przesilenie
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Ukraiński kurs na Zachód
Chwała powstańcom
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Not Contaminated With Routine
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Kierunek: misja
Amerykanie odmładzają F-16
Cud Piłsudskiego
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Polskie porty bardziej otwarte
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Łączność: fundament operacji specjalnej
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Skok na głęboką wodę
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
W MON o polsko-słowackiej współpracy
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Na misjach święta inne niż zwykle
Kurs dla saperskich ekspertów
Wojsko przeciw wirusowi
Więcej celowników z PCO dla wojska
Lato z czerwonym terrorem
Wojskowy Hot450Challenge
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Laserowa artyleria US Army
Hekatomba na Woli
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Przeciwlotnicy w drodze do USA
F-16 kończą misję w Estonii
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO