moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Czołg jak kameleon?

Wojskowi naukowcy z Polski jako pierwsi na świecie opracowali przełomowy system w technice kamuflażu. Dzięki niemu czołg, namiot czy stanowisko dowodzenia będą mogły w kilka sekund upodobnić się barwą do otoczenia. Elektroniczny system maskujący „Kameleon” to projekt inżynierów z Wojskowego Instytutu Techniki Inżynieryjnej we Wrocławiu.


W wojsku obecnie jest wykorzystywany najczęściej tzw. kamuflaż pasywny. Polega on na pokryciu obiektu farbą w kilku kolorach. Zespół Wojskowego Instytutu Techniki Inżynieryjnej pod kierunkiem prof. Adama Januszko jako pierwszy na świecie opracował system, za pomocą którego można zmieniać barwy obiektów obserwowanych gołym okiem. Oznacza to, że czołgi, transportery, stanowiska dowodzenia, żołnierskie namioty, a w przyszłości nawet mundury będą mogły samoczynnie zmieniać kolor, przystosowując się do otoczenia. Unikatowe rozwiązanie nazwano „Kameleon”.

Tajemnica tkwi w oknach

Urządzenie działa jak swoistego rodzaju elektroniczne oczy, mózg i skóra. Zmysł wzroku zastępuje specjalna kamera cyfrowa, która podgląda otoczenie. Rolę mózgu odgrywa komputer, który określa rodzaj barwy dominującej w otoczeniu. Skórą zaś są tzw. okna elektrochromowe. To urządzenia, które po uzyskaniu napięcia elektrycznego zmieniają barwę. Można nimi pokryć pancerz czołgu, wozu bojowego czy stanowisko dowodzenia. Dzięki temu, że są elastyczne, dopasowują się do elementu, na który są zakładane. Gdy pokryty nimi pojazd znajdzie się w konkretnym otoczeniu, system wychwytuje kolory, które stanowią ponad 10 procent barwy obszaru. Sygnał trafia do okien, które zmieniają kolor, a tym samym barwę pojazdu. Urządzenia zasilane są z baterii, którą w przyszłości naukowcy chcą zastąpić ogniwami fotowoltaicznymi.

– Na pomysł takiego zastosowania okien elektrochromowych wpadłem kilka lat temu. Zainteresowałem nim wybitnego naukowca polskiego pochodzenia prof. Agnieszkę Pawlicką z Instytuto de Quimica de Saõ Carlos, Universidade se Sao Paulo z Brazylii. Wówczas nad projektem zaczęły pracować dwa zespoły naukowców, jeden we Wrocławiu, drugi w Ameryce Południowej – mówi prof. Januszko.

Prof. Adam Januszko prezentuje swój wynalazek.

Na razie drogo

Rezultat pracy naukowców został opatentowany w obu krajach. Urządzenie to na razie prototyp. Aby można było uruchomić produkcję „Kameleona" fizycy, chemicy i optoelektronicy muszą pokonać jeszcze kilka barier. Na obecnym, laboratoryjnym, etapie prac „skóra” systemu może się upodabniać jedynie do środowiska, w którym dominuje kolor zielony i żółty. Są one charakterystyczne dla roślinności Ameryki Południowej i Azji. Dlatego tam system budzi największe zainteresowanie. Jednak naukowcy pracują już nad uzyskaniem barwy brązowej. Wówczas „Kameleon” będzie mógł bez trudu upodabniać się do lasów mieszanych przeważających w Europie.

Jest jeszcze inny problem. Wytwarzane za granicą okna elektrochromowe są zbyt drogie, aby można było na przemysłową skalę produkować nowy typ kamuflażu. Twórcy systemu uważają, że rozpoczęcie ich produkcji w Polsce obniżyłoby koszty. Według ich założeń jeden element elektrochromowy o powierzchni około centymetra kwadratowego, tak zwany piksel, kosztowałby wówczas nie więcej niż 0,1 centa. Zakładając, że na jedną siatkę maskującą czołgu o wymiarach około 150 metrów kwadrarowych potrzeba około 100 tysięcy pikseli, koszt kamuflażu wyniósłby około 10 tys. dolarów.

– Przemysł jest zainteresowany naszym systemem, mam propozycje współpracy z różnych zakładów i firm nie tylko z kraju, lecz także z zagranicy. Jest więc nadzieja, że pieniędzy na badania nie zabraknie, a po etapie projektów szybko znajdziemy wytwórcę systemu na skalę przemysłową – mówi profesor Januszko.

Nagroda w Azji

Według naukowca już za dwa lata powstanie pierwsza wielkogabarytowa „skóra” kameleona o wymiarach 64 metrów kwadratowych. Jeśli pomyślnie przejdzie testy, system będzie już tylko krok od uruchomienia produkcji.

W zamyśle naukowców jest także stworzenie w przyszłości specjalnego włókna, które, wplecione w mundur i zasilane napięciem, będzie dowolnie zmieniało jego kolor. Z materiału przypominającego skórę kameleona będzie można w przyszłości szyć między innymi namioty czy peleryny samoczynnie dostosowujące się barwą do otoczenia.

Prototyp „Kameleona” naukowcy z Wrocławia zaprezentowali w tym roku na wystawie Internatinal Innovention & Technology Exhibition ITEX 2014 w Kuala Lumpur. Wynalazek zyskał duże uznanie i został wyróżniony złotym medalem.

Wykorzystywany w wojsku tzw. kamuflaż pasywny to malowanie obiektów specjalną farbą w kilku kolorach. Maskowanie to musi być zmieniane w zależności od pory roku. Inny rodzaj maskowania – systemy aktywne mają odniesienie tylko do obrazowania w podczerwieni. Wykorzystując zmiany temperatury, mogą zniekształcać obraz sprzętu oglądanego kamerą na podczerwień.

REKLAMA

Bogusław Politowski

autor zdjęć: płk Tomasz Szulejko, Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze

~HS
1404825120
Jako laik chciałby zapytać i uzyskać rzeczową odpowiedź: czy w dobie radarów kamuflaż ma jeszcze sens?
48-59-6E-4F
~CZ0ŁGISTA
1404638460
Cygan - jak czołg zostanie trafiony to ten aspekt jest już CHYBA mało ważny :P
10-B9-9F-0E
~Kolec
1404579360
Skóra po trafieniu w czołg pociskiem średniego rażenia 1........2........3.... .... ..... ... .... ... ... ... ... .... ... ... .. . ....... .. ... ... . .. . ... ... ... ... ...topi sie ze nawet nie skapniesz sie a tu myk w mignoeciu oka spaliło sie wszystko,taka amunicja ma do wykorzystania właśnie mała glowiczke z miedzią ktura pod wpływem temperatury topi się i przepala jak lawa ochrończy płaszcz czołowy dostając sie do składu pocisków jak strzelec nie jest dupą tylko wyszkolonym żołnierzem i w 1/4000 sekundy pali całą ekipę lubaz którzy są w środku!!!
6C-9F-D0-87
~Linoge
1404571980
Do ~cyagan: A czy zastanawiałeś się nad tym, że jeżeli czołg zostanie trafiony, to tak na prawdę nie ma już znaczenia, czy kamuflaż działa? :P
7C-CA-C3-AB
~Tom
1404570060
Wielkie brawa. Projekt chronić!
0A-D1-DB-44
~nik
1404569820
cygan wtedy bym się nie przejmował skora tylko czołgiem, kamuflaż to nie pancerz.
3C-2A-9C-40
~cygan
1404562500
A czy ktoś zastanawia się nad tym jak będzie ta się "skóra" zachowywała po ewentualnym trafieniu w czołg?
8E-5D-33-A7

Amerykanie odmładzają F-16
 
Program kosmiczny dla wojska
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Skok na głęboką wodę
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Online z mistrzami sportu
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Na misjach święta inne niż zwykle
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Układy ze skazą
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Strzelnice dla terytorialsów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
Hekatomba na Woli
Kierunek: misja
F-16 kończą misję w Estonii
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Lato z czerwonym terrorem
Laserowa artyleria US Army
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Polsko-amerykańska współpraca
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Wojsko przeciw wirusowi
Kurs dla saperskich ekspertów
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Wojskowy Hot450Challenge
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Wymiana podwodnych doświadczeń
Bridge to Cooperation
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Łączność: fundament operacji specjalnej
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Więcej żołnierzy USA w Polsce
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Ukraiński kurs na Zachód
JTAC – mistrz podniebnej układanki
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
PGZ będzie obecna na MSPO
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Galicyjskie przesilenie
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Chwała powstańcom
Polskie porty bardziej otwarte
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Więcej celowników z PCO dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO