moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydent odznaczył powstańców

Powstańcy Warszawy, bohaterowie tamtych zdarzeń, żołnierze czasu wojny, ale i bohaterowie obywatelskiej pamięci, składamy dzisiaj hołd za waszą piękną służbę, za wierność polskiej wolności, za waszą determinację w walce i cierpieniu – mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości poświęconych rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

W przeddzień 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego prezydent odznaczył 45 osób – jego uczestników, a także współtwórców i pracowników Muzeum Powstania Warszawskiego oraz artystów zasłużonych w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski. Uroczystości odbyły się w Muzeum Powstania Warszawskiego. Wzięli w nich udział kombatanci, prezydent Bronisław Komorowski i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

– Walczyliście o swoje, o nasze miasto, o Warszawę, o niepodległość całej Polski, ale też o sprawiedliwość i o godność każdego człowieka – podkreślał Bronisław Komorowski po wręczeniu orderów i odznaczeń.


Prezydent zauważył, że warszawski zryw miał znaczenie nie tylko dla okupowanej Polski, ale także przez długie lata po zakończeniu wojny. – To dzięki powstańcom lepiej rozumiemy i czujemy cenę, wartość i smak przeżywanej dzisiaj wolności, solidarności, niepodległości i demokracji. Ta walka nie była tylko dziełem wojskowym, była też wielkim dziełem wychowawczym – mówił Bronisław Komorowski.

REKLAMA

Z kolei Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie odbyły się uroczystości, podkreślał, że choć walki skończyły się tragicznie, przez dwa miesiące stolica była „wolną Rzeczpospolitą, jej granice przebiegały wzdłuż linii barykad”. – To wy, powstańcy warszawscy, byliście żołnierzami, obywatelami tej wolnej Polski. Nie dane wam było zwyciężyć, ale przez wszystkie lata po wojnie żyła pamięć o tryumfie pierwszych dni powstania – powiedział Ołdakowski.

Prezydent Bronisław Komorowski podziękował twórcom, pracownikom i wolontariuszom Muzeum Powstania Warszawskiego, bo dzięki tej placówce zainteresowanie i wiedza o powstaniu jest coraz większa, zwłaszcza wśród młodego pokolenia. – Tutaj wciąż bije serce niezwyciężonej Warszawy – mówił prezydent.


W środę prezydent Komorowski podpisał ustawę, dzięki której znak Polski Walczącej będzie uznany za dobro narodowe i jako taki chroniony prawem. W ustawie znalazł się zapis mówiący o tym, że każdy obywatel ma obowiązek „otaczać znak Polski Walczącej czcią i szacunkiem”. Za publiczne znieważenie symbolu będzie grozić kara grzywny.

Znak, który tworzą dwie litery P i W układające się w charakterystyczną kotwicę, zawdzięczamy 22-letniej Annie Smoleńskiej, harcerce i studentce tajnych wykładów z historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Opracowała ona „Kotwicę” i wysłała na rozpisany w 1942 roku przez AK konkurs na symbol konspiracji. Pierwszą „Kotwicę” namalował Maciej Dawidowski „Alek”, harcerz Szarych Szeregów, 20 marca 1942 roku na balustradzie znanej warszawskiej cukierni Lardellego przy ulicy Polnej.

Znak Polski Walczącej od razu stał się popularny, najbardziej w Powstaniu Warszawskim. Jednak sama autorka nie doczekała tego zrywu – zginęła rok przed wybuchem powstania.

„Kotwicę” malowali głównie harcerze Szarych Szeregów – na słupach ogłoszeniowych, przystankach i ścianach domów. Robili to nocą, bo przyłapanie na gorącym uczynku groziło śmiercią. Mimo to konspiracyjna młodzież namalowała ten znak nawet na warszawskim pałacu Bruehla, siedzibie niemieckiego gubernatora miasta Ludwiga Fischera oraz na pomniku Lotnika na placu Unii Lubelskiej w pobliżu siedziby gestapo. Ten ostatni znak był dziełem harcmistrza Jana Bytnara „Rudego”.

 

PZ

autor zdjęć: Wojciech Olkuśnik/Kancelaria Prezydenta

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1406726520
Proszę po przykład skutecznego powstania . W stosunku 1:5.
39-FF-C3-6D

Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
 
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
16 sekund Liberatora
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Testament Polski Walczącej
Polskie porty bardziej otwarte
Ofensywa Tuchaczewskiego
Wojsko przeciw wirusowi
Prezydent z wizytą w Drawsku
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Fordy, a nie Nissany
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Żołnierze w sztafecie pomocy
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Terytorialsi nie stracą dodatku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Online z mistrzami sportu
Most do współpracy
Na misjach święta inne niż zwykle
Ogromne zainteresowanie Soną
Weterani w pasiece
Groty z granatnikiem
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Wyzwania polskiej prezydencji
Kim przekracza granice
Ubiory ochronne z Maskpolu
Przysięga podkarpackich terytorialsów
„Defender” – pracowity poligon saperów
Z menażką na wakacje
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
F-16 kończą misję w Estonii
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Powstaną kolejne strzelnice
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Kajmany na gąsienicach
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Laserowa artyleria US Army
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Informacja Prasowa
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Prezydent Duda jedzie do USA
Amerykanie odmładzają F-16
Współzawodnictwo rozwija
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO