moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojska specjalne państw NATO w Polsce

Na poligony zjeżdżają komandosi z 15 państw NATO. 1700 żołnierzy weźmie udział w międzynarodowym szkoleniu „Noble Sword-14”. Przez trzy tygodnie będą ćwiczyć w Polsce i na Litwie. Mają udowodnić, że są gotowi objąć w przyszłym roku dyżur bojowy w składzie Sił Odpowiedzi Sojuszu.


Manewry rozpoczną się w przyszłym tygodniu. Ich główna część rozegra się pomiędzy 15 a 19 września. Szkolenie będzie się odbywać na poligonach w Drawsku Pomorskim, Bemowie Piskim, Nadarzycach, nad Zalewem Szczecińskim i Zatoce Pomorskiej oraz w litewskiej Rukli.

„Noble Sword-14” to przede wszystkim sprawdzian dla wielonarodowego Dowództwa Komponentu Operacji Specjalnych, którego główną siłę stanowią żołnierze z krakowskiego Centrum Operacji Specjalnych – Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych. Oceniane będą też Zadaniowe Zespoły Bojowe: 3 lądowe (holenderski, litewski oraz polski), 1 morski oraz 1 lotniczy (oba polskie).

Natowskie ćwiczenie ma sprawdzić, czy żołnierze tworzący wielonarodowy Komponent Operacji Specjalnych są gotowi do rocznego dyżuru bojowego w składzie Sił Odpowiedzi NATO. Dyżur rozpocznie się 1 stycznia i potrwa do końca grudnia 2015 roku.

– Po raz pierwszy w historii naszych sił zbrojnych Polska w tak znaczącym stopniu uczestniczy w Siłach Odpowiedzi NATO – mówi mjr Krzysztof Plażuk z Centrum Operacji Specjalnych – Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych. – Polacy stanowią nie tylko trzon wielonarodowego Dowództwa Komponentu Operacji Specjalnych, ale także delegują do natowskiego dyżuru największą liczbę swoich żołnierzy.

W „Noble Sword-14” ćwiczyć będą żołnierze z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, Formozy i 7 Eskadry Działań Specjalnych z Powidza. Poza Polakami do natowskiego dyżuru przygotowują się Chorwaci, Estończycy, Francuzi, Holendrzy, Litwini, Niemcy, Norwegowie, Słowacy, Słoweńcy, Amerykanie, Turcy, Węgrzy, Brytyjczycy i Włosi. Manewry komandosów odbędą się na lądzie, w wodzie i powietrzu. Wspierać ich będą śmigłowce Mi-17, samoloty F-16, transportowce C-130 Hercules i C-295M CASA oraz ORP Wodnik, ORP Zbyszko oraz ORP Arctowski z marynarki wojennej. Zaangażowana będzie też Straż Graniczna, Policja oraz Urząd Celny.

– Sprawdzian przeprowadzi Międzynarodowy Zespół Certyfikujący, utworzony na bazie Dowództwa Sił Połączonych NATO w Neapolu oraz Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych – mówi mjr Michał Romańczuk, z zespołu prasowego ćwiczenia „Noble Sword-14”. Kierownikiem ćwiczenia będzie Inspektor Wojsk Specjalnych Dowództwa Generalnego – gen. dyw. Piotr Patalong.

Jakie zadania czekają w przyszłym roku wielonarodowy Komponent Operacji Specjalnych? Jeżeli Sojusz Północnoatlantycki zdecyduje o użyciu swoich sił, to komandosi będą mogli walczyć w dowolnym miejscu na świecie. Są przygotowani m.in. do prowadzenia rozpoznania, uwalniania zakładników i chwytania terrorystów.


Rok temu podczas ćwiczeń „Cobra-13” polskie Dowództwo Wojsk Specjalnych na poziomie narodowym potwierdziło zdolność do dowodzenia operacjami specjalnymi Sojuszu. Wówczas na poligonach w Polsce, Słowacji, Czechach i na Litwie szkoliło się 1500 żołnierzy.

Siły Odpowiedzi NATO (NATO Response Force) to pozostające w stałej gotowości pododdziały szybkiego reagowania Sojuszu. Zgodnie z założeniami mają one być gotowe do działania w ciągu pięciu dni od aktywacji przez dowództwo NATO.

Siły Odpowiedzi składają się z pięciu zasadniczych komponentów: lądowego, morskiego, powietrznego, logistycznego i specjalnego. Każdy z nich musi przejść certyfikacje.

Dowództwo Komponentu Operacji Specjalnych (Special Operations Component Command, SOCC) odpowiada za planowanie i dowodzenie siłami specjalnymi Sojuszu w ramach Sił Odpowiedzi NATO. Jest doraźnie wydzielany ze struktur sił specjalnych konkretnych państw i kierowany – zgodnie z decyzją Sojuszu Północnoatlantyckigo – do określonych operacji w dowolnym miejscu na świecie. Ma też obowiązek zabezpieczenia działań sił specjalnych NATO angażujących się w daną misję. Chodzi o zapewnienie wsparcia powietrznego, logistycznego, medycznego oraz technicznego.

REKLAMA

MKS

autor zdjęć: Łukasz Zacharczuk, arch. CGDP

dodaj komentarz

komentarze


Komisje sejmowe o umowie z USA
 
Bohaterska obrona wzgórza 385
Ochotnik do Auschwitz
Zostań studentem ASzWoj
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Trenują, aby szkolić innych
Defendery 2020: RobUV
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Promocja oficerska w AWL
Kraby kontra okręt
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Szybsza droga do armii zawodowej
Szybciej do wojska
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
A więc wojna...
Nadchodzi Armia Fight Night!
Amerykanie odmładzają F-16
Polsko-amerykańska współpraca
„Kaper” przeciw terrorystom
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Kraken dla Kormoranów
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
16 Dywizja najlepsza!
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Wojsko przeciw wirusowi
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Wybuchowa edukacja
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Ryzykowne remedium
Ukraiński kurs na Zachód
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
W MON o polsko-słowackiej współpracy
„Aviation Detachment” w Łasku
F-16 kończą misję w Estonii
Zamek na poligonie
Ku czci roku 1918 i 1920
Nowe sanitarki dla wojska
Październik pod znakiem Tallboya
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Dekady za wcześnie
Defender 2020: Symulator Pioruna
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Kabina do zadań specjalnych
Laserowa artyleria US Army
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO