moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojska specjalne państw NATO w Polsce

Na poligony zjeżdżają komandosi z 15 państw NATO. 1700 żołnierzy weźmie udział w międzynarodowym szkoleniu „Noble Sword-14”. Przez trzy tygodnie będą ćwiczyć w Polsce i na Litwie. Mają udowodnić, że są gotowi objąć w przyszłym roku dyżur bojowy w składzie Sił Odpowiedzi Sojuszu.


Manewry rozpoczną się w przyszłym tygodniu. Ich główna część rozegra się pomiędzy 15 a 19 września. Szkolenie będzie się odbywać na poligonach w Drawsku Pomorskim, Bemowie Piskim, Nadarzycach, nad Zalewem Szczecińskim i Zatoce Pomorskiej oraz w litewskiej Rukli.

„Noble Sword-14” to przede wszystkim sprawdzian dla wielonarodowego Dowództwa Komponentu Operacji Specjalnych, którego główną siłę stanowią żołnierze z krakowskiego Centrum Operacji Specjalnych – Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych. Oceniane będą też Zadaniowe Zespoły Bojowe: 3 lądowe (holenderski, litewski oraz polski), 1 morski oraz 1 lotniczy (oba polskie).

Natowskie ćwiczenie ma sprawdzić, czy żołnierze tworzący wielonarodowy Komponent Operacji Specjalnych są gotowi do rocznego dyżuru bojowego w składzie Sił Odpowiedzi NATO. Dyżur rozpocznie się 1 stycznia i potrwa do końca grudnia 2015 roku.

– Po raz pierwszy w historii naszych sił zbrojnych Polska w tak znaczącym stopniu uczestniczy w Siłach Odpowiedzi NATO – mówi mjr Krzysztof Plażuk z Centrum Operacji Specjalnych – Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych. – Polacy stanowią nie tylko trzon wielonarodowego Dowództwa Komponentu Operacji Specjalnych, ale także delegują do natowskiego dyżuru największą liczbę swoich żołnierzy.

W „Noble Sword-14” ćwiczyć będą żołnierze z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, Formozy i 7 Eskadry Działań Specjalnych z Powidza. Poza Polakami do natowskiego dyżuru przygotowują się Chorwaci, Estończycy, Francuzi, Holendrzy, Litwini, Niemcy, Norwegowie, Słowacy, Słoweńcy, Amerykanie, Turcy, Węgrzy, Brytyjczycy i Włosi. Manewry komandosów odbędą się na lądzie, w wodzie i powietrzu. Wspierać ich będą śmigłowce Mi-17, samoloty F-16, transportowce C-130 Hercules i C-295M CASA oraz ORP Wodnik, ORP Zbyszko oraz ORP Arctowski z marynarki wojennej. Zaangażowana będzie też Straż Graniczna, Policja oraz Urząd Celny.

– Sprawdzian przeprowadzi Międzynarodowy Zespół Certyfikujący, utworzony na bazie Dowództwa Sił Połączonych NATO w Neapolu oraz Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych – mówi mjr Michał Romańczuk, z zespołu prasowego ćwiczenia „Noble Sword-14”. Kierownikiem ćwiczenia będzie Inspektor Wojsk Specjalnych Dowództwa Generalnego – gen. dyw. Piotr Patalong.

Jakie zadania czekają w przyszłym roku wielonarodowy Komponent Operacji Specjalnych? Jeżeli Sojusz Północnoatlantycki zdecyduje o użyciu swoich sił, to komandosi będą mogli walczyć w dowolnym miejscu na świecie. Są przygotowani m.in. do prowadzenia rozpoznania, uwalniania zakładników i chwytania terrorystów.


Rok temu podczas ćwiczeń „Cobra-13” polskie Dowództwo Wojsk Specjalnych na poziomie narodowym potwierdziło zdolność do dowodzenia operacjami specjalnymi Sojuszu. Wówczas na poligonach w Polsce, Słowacji, Czechach i na Litwie szkoliło się 1500 żołnierzy.

Siły Odpowiedzi NATO (NATO Response Force) to pozostające w stałej gotowości pododdziały szybkiego reagowania Sojuszu. Zgodnie z założeniami mają one być gotowe do działania w ciągu pięciu dni od aktywacji przez dowództwo NATO.

Siły Odpowiedzi składają się z pięciu zasadniczych komponentów: lądowego, morskiego, powietrznego, logistycznego i specjalnego. Każdy z nich musi przejść certyfikacje.

Dowództwo Komponentu Operacji Specjalnych (Special Operations Component Command, SOCC) odpowiada za planowanie i dowodzenie siłami specjalnymi Sojuszu w ramach Sił Odpowiedzi NATO. Jest doraźnie wydzielany ze struktur sił specjalnych konkretnych państw i kierowany – zgodnie z decyzją Sojuszu Północnoatlantyckigo – do określonych operacji w dowolnym miejscu na świecie. Ma też obowiązek zabezpieczenia działań sił specjalnych NATO angażujących się w daną misję. Chodzi o zapewnienie wsparcia powietrznego, logistycznego, medycznego oraz technicznego.

MKS

autor zdjęć: Łukasz Zacharczuk, arch. CGDP

dodaj komentarz

komentarze


Benemerenti 2020
 
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
USA nie zacznie wojny z Iranem
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino
Projekt MON dla szkół
Obradowała Rada Gabinetowa
Beagle dla żołnierzy?
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Misje na dłużej
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
To nie mogło się udać, ale…
Klasy wojskowe po nowemu
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Ostatni samochód Marszałka
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
Nowy wiceminister w MON
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Misja wojownika
Mobilne moździerze dla armii
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Defense Without Politics
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Wojsko wzywa na kwalifikację
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Powstanie bez sukcesu
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Iran uderza w USA
Ferie z WOT: ruszyła kolejna edycja
They Train Together, They Fight Together
Bohaterskie Orlęta
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Arsenał Iranu
Pomagali z narażeniem życia
We Are All Darfur
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Strykery znów na Mazurach
Polsko-łotewska „Zima”
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Kajak idealny dla komandosa
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Terytorialsi za oceanem
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Dragoni na poligonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO