moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Francja gotowa do przetargów

Śmigłowiec wielozadaniowy, system obrony powietrznej średniego zasięgu, makieta okrętu podwodnego – na wystawie, którą Francuzi pokazują podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, doskonale widać, że koncerny zbrojeniowe znad Sekwany szykują się do przetargów organizowanych w ramach modernizacji technicznej polskiego wojska.


– Hasło naszej wystawy „Partner na wiele lat” doskonale oddaje politykę Francji wobec Polski i polskiego rynku zbrojeniowego – mówi ppłk Cécile Delwarde, zastępca attaché obrony z Ambasady Francji w Polsce. Celem francuskiej delegacji, która przyjechała na Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, jest nie tylko pokazanie potencjału branży, ale także wskazanie obszarów, w których możliwa jest współpraca przedsiębiorstw z obu krajów.

Francuzi chcą współpracy

W opinii Francuzów europejski przemysł obronny musi się konsolidować i ściśle ze sobą współdziałać, by być konkurencyjnym na światowych rynkach. – Częścią tego procesu musi być polska branża zbrojeniowa – przekonuje francuska oficer. Zapewnia, że celem firm znad Sekwany nie jest przejmowanie spółek i rynku, a kooperacja i łączenie potencjałów kapitałowych i intelektualnych. – Nie chcemy działać w wojskowym trybie „wystrzel i zapomnij”. Interesuje nas długoterminowa współpraca – zapewnia ppłk Cécile Delwarde.

Przykładem takiej współpracy jest choćby projekt śmigłowca uderzeniowego Tiger. Trwająca od połowy lat 80. kooperacja francusko-niemiecka (później do konsorcjum dołączyła także Hiszpania) zaowocowała opracowaniem maszyny, która jest w wyposażeniu czterech armii (poza trzema członkami konsorcjum używają jej także Australijczycy). – To jest droga, jaką musi iść europejski przemysł. Chcemy, by uczestniczyła w tym także Polska – mówi ppłk Delwarde.

REKLAMA


Powalczą o kontrakty

– Francja jest jednym z naszych najlepszych sojuszników – mówił na targach w Kielcach minister obrony Tomasz Siemoniak. Przedsiębiorstwa z Francji przygotowują swoje oferty, by brać udział w procesie modernizacji technicznej sił zbrojnych. Między innymi Airbus walczy o kontrakt na dostawę śmigłowców wielozadaniowych, Thales będzie chciał zainteresować polskie wojsko swoimi rozwiązaniami w zakresie obrony przeciwrakietowej, a DCNS reklamuje swoje wielozadaniowe okręty podwodne Scorpene. Wszystkie te firmy są obecne w Kielcach.

Swoje produkty na francuskiej wystawie narodowej zaprezentowały największe firmy znad Sekwany, m.in. Airbus Group (samoloty, elektronika, rakiety, artyleria, rakiety kosmiczne), Safran (elektronika), Thales (elektronika, pojazdy wojskowe, rakiety, lekka broń, amunicja), DCNS (okręty), Airbus Helicopters, MBDA France (rakiety) czy Nexter produkujący pojazdy wojskowe oraz amunicję.

Wystawy narodowe to tradycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Co roku inny potentat światowego rynku zapraszany jest do pokazania w ten sposób swojego potencjału. W minionych latach mogliśmy oglądać prezentacje branży zbrojeniowej m.in. z Niemiec, Izraela czy Stanów Zjednoczonych. W 2013 roku gościem specjalnym MSPO była Turcja.

MC

autor zdjęć: Maciej Chilczuk

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1409840520
Czkawką odbiła się współpraca Huty Stalowa Wola z NEXTERem. HSW otrzymało lepszą umowę na transfer technologii działa do KRYLa. Z Francuzami? NEVER!
C0-FA-B3-C0
~andy
1409826660
mam nadzieję że łódki podwodne RAZEM Z POCISKAMI MANEWRUJĄCYMI BĘDĄ POCHODZIĆ OD FRANCUZÓW ... ich oferta jest poza konkurencją ( szczególnie niemiecką która zakłada kupno gotowych łodzi bez udziału naszego przemysłu i rakiet...)
96-AA-45-BB
~Artur
1409769060
Jaja sobie robicie? Z francuzikami... razem??? W kolejnosci: interesy robi sie tylko z Niemcem, Zydem i na koncu z Jankesem. O frenchies mozna zapomniec. Kto zna, ten wie.
BA-0F-0B-8F

Terytorialsi nie stracą dodatku
 
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Obradowała Rada Gabinetowa
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Online z mistrzami sportu
Wojsko przeciw wirusowi
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
„Defender” na poligonie!
Kierunek: Drawsko Pomorskie
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Nowy wiceminister w MON
Białe noce podhalańczyków
Transportery płyną na drugi brzeg
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
„Ratownik” od nowa
Ćwiczenia z torpedą
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Trzeba rozbić to więzienie!
Święto żołnierzy służących na misjach
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Na wakacje z WOT
Nowe hełmy dla Wojska Polskiego
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Sojusznicy w Drawsku
Na misjach święta inne niż zwykle
„Harpun” do walki
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Generał Haller przybył w sam czas
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
MON nie wycofuje się z MSPO
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Mercedes nie tylko do holowania
Koniec kijowskiego snu
Polskie porty bardziej otwarte
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
„Anakonda” rusza na poligony
F-16 kończą misję w Estonii
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
NATO walczy z koronawirusem
Co z tegorocznym MSPO?
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Morskie początki „Anakondy”
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Agent w generalskich szlifach
Amerykanie odmładzają F-16
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Motocykliści w hołdzie żołnierzom poległym na misjach
Zwiadowcy na start
„Spartan” znów na Mazurach
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Głos (z) płonącej Warszawy
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Kraby strzelają nad Bałtykiem
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO