moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szczyt rozstrzygnie o przyszłości NATO

Jakie powinny być relacje NATO–Rosja, jak pomóc walczącej Ukrainie i jakie będą priorytety wspólnoty transatlantyckiej na najbliższe lata – to główne tematy rozpoczynającego się w czwartek szczytu państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Polskiej delegacji w Newport będzie przewodniczył prezydent Bronisław Komorowski.

To będzie najważniejsze od kilku lat spotkanie przywódców państw tworzących NATO. W Newport w Walii mają zapaść decyzje określające strategiczne kierunki rozwoju Sojuszu po zakończeniu misji ISAF w grudniu 2014 roku. Początkowo spotkanie miało być poświęcone przede wszystkim sytuacji w Afganistanie, jednak zaostrzający się konflikt rosyjsko-ukraiński zmienił tematy szczytu. 

Konflikt na Ukrainie

W pierwszym dniu szczytu dojdzie do posiedzenia specjalnej komisji NATO–Ukraina. Podczas spotkania prezydent Petro Poroszenko przedstawi m.in. założenia najważniejszych reform administracji państwowej. Będzie też mówił o działaniach podejmowanych wobec rosyjskiej agresji. Kijów ma także nadzieję, że członkowie NATO zgodzą się na przekazanie lub sprzedanie Ukrainie broni, a nie jak dotąd jedynie sprzętu wsparcia bojowego, czyli np. kamizelek kuloodpornych czy noktowizorów. Na pewno jednak zapadną decyzje o udzieleniu wojskowej pomocy szkoleniowej związanej z reformą ukraińskich sił zbrojnych.

Tuż przed szczytem ukraińskie media informowały, że Kijów chciałby wystąpić do NATO o przyznanie Planu Działań na Rzecz Członkostwa. Choć – jak zastrzegali ukraińscy politycy – proces ten miałby być rozpisany na kilka lat.    

Po raz pierwszy od kilkunastu lat na szczyt NATO jako kraj partnerski nie została zaproszona Rosja. Według nieoficjalnych informacji, Wielka Brytania – która będzie gospodarzem obrad – zaproponuje zmianę obecnej strategicznej koncepcji Sojuszu, zgodnie z którą „Rosja jest kluczowym strategicznym partnerem NATO”.

Na czym zależy Polsce

Dla państw naszego regionu najważniejszym zadaniem będzie przekonanie sojuszników o konieczności umieszczenia baz NATO w państwach leżących na wschodnich obrzeżach Sojuszu. Najprawdopodobniej ten cel, przynajmniej częściowo, uda się osiągnąć. – Po szczycie NATO zapadnie decyzja, że na terytoriach państw wschodniej flanki w sposób ciągły będą przebywać żołnierze z innych państw sojuszniczych – mówił w środę gen. Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Choć, jak zastrzegł prezydencki minister, nie będzie można mówić o typowych bazach NATO.

Z kolei Robert Kupiecki, wiceminister obrony narodowej, który jest w składzie polskiej delegacji na szczyt w Newport, podkreślał, że „wzmocnienie wschodniej flanki” powinno nastąpić także w inny sposób. Chodzi m.in. o rozbudowę infrastruktury niezbędnej przy interwencji wojsk NATO czy struktur dowodzenia o dużej elastyczności działania. – Siły te w razie potrzeby można by szybko rozbudowywać i uzupełniać o potrzebne zdolności wojskowe – mówił wiceminister Robert Kupiecki podczas konferencji o bezpieczeństwie w Kielcach.

Polska delegacja będzie zabiegać o stworzenie wojsk szybkiego reagowania. Miałyby one stacjonować w jednostce w Szczecinie. Siły te powinny być zdolne do dotarcia na miejsce konfliktu w ciągu kilku godzin, najwyżej 2–3 dni. Inną kwestią, na której zależy Polsce, jest zwiększenie liczby wspólnych ćwiczeń.

Zwiększenie budżetów obronnych

Podczas szczytu omawiane też będą sprawy finansowe. Choć NATO zaleca przeznaczanie na obronność około 2 proc. PKB, stosuje się do tego jedynie 5 państw (w tym Polska). Aż 23 kraje – spośród 28 należących do Sojuszu – wydaje na obronność około 1 proc. PKB. Co więcej, z danych Sojuszu wynika, że w ostatnich pięciu latach łączne wydatki na obronę NATO zmniejszyły się o 20 proc., tymczasem rosyjskie wzrosły o 60 proc.

Państwa Sojuszu muszą także ustalić, jak będzie wyglądała pomoc dla Afganistanu po zakończeniu misji ISAF w grudniu 2014 roku.

JT

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


Polsko-tureckie obrady
 
Advantages of Efficient Organization
Wybierz się na wojskowe studia
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Współpraca i wspólna pamięć
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
Emerytura wypłacana w … karmie
KFOR: wyższy stopień gotowości
Żołnierze bez testów z WF-u
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Przeprawa przez Narew
Black Hawk na potrzeby GROM-u
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Wirtualne strzelanie, realne efekty
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Test mobilności 12 Dywizji
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Zbrodnia w Zakroczymiu
W jedynym słusznym kierunku
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Gala stulecia „Polski Zbrojnej”
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Wilk na poligonie
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
„Kormoran” zagraniczny debiut ma za sobą
Polityka nie znosi próżni
Duch Invictus jest, czas na formę
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Więcej żołnierzy na granicy
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Szef MON odwiedził USA
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Ziemia z misji na pamiątkę
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Ostatnie dni kampanii 1939
Strzelec do zadań specjalnych
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Dołącz do sportowców w mundurach!
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Afganistan. Czas wracać do domu
Szef MON-u w Forcie Sill
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Na granicy stratosfery
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
Course on Diplomacy
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Legia Akademicka po raz piąty
„Ramstein Alloy” nad Litwą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO