moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Święto „Czarnej Dywizji”

10 września w Żaganiu stanęli do apelu pamięci żołnierze 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Spadkobiercy tradycji orężnych polskiej husarii upamiętnili tym samym kolejną rocznicę odsieczy wiedeńskiej.


Msza święta, a następnie apel pamięci rozpoczęły tegoroczne, trzydniowe świętowanie w „Czarnej Dywizji”. Na żagańskim placu Generała Maczka zgromadzili się wszyscy, którzy w chwili zadumy postanowili oddać hołd bohaterom poległym w walce o suwerenną i niepodległą Ojczyznę.

Mszę celebrował proboszcz parafii wojskowej Matki Bożej Hetmanki Żołnierza Polskiego w Żaganiu ksiądz podpułkownik Grzegorz Krupski, który w swej homilii odniósł się do wartości najważniejszych dla każdego patrioty, a więc umiłowania Ojczyzny i Boga. Wspomniał o walecznych czynach Wojska Polskiego na przestrzeni dziejów oraz niezłomnej walce o niezawisłość i bezpieczeństwo narodu polskiego. Na zakończenie mszy św. pożegnano ks. ppłk. Krupskiego, gdyż został on wyznaczony na inne stanowisko służbowe.

Kolejną odsłoną świątecznych wydarzeń był uroczysty apel, podczas którego po podniesieniu flagi państwowej i odegraniu hymnu narodowego w obecności asysty honorowej oraz licznie zebranych gości i kombatantów odczytano apel pamięci i oddano salwę honorową, a trębacze odegrali sygnał „Śpij kolego”. Uczczono tym samym pamięć żołnierzy 1 Polskiej Dywizji Pancernej gen. broni Stanisława Maczka, 1 Drezdeńskiego Korpusu Pancernego, którzy oddali życie podczas II wojny światowej, oraz żołnierzy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej poległych w misjach poza granicami kraju.


– Tradycyjnie, jak co roku, spotykamy się w tym miejscu, aby wskrzesić pamięć o tych wszystkich, którzy poświęcili swoje życie w obronie Ojczyzny i najwyższych wartości narodowych – mówił w swym przemówieniu generał dywizji Jarosław Mika, dowódca 11 LDKPanc. Gen. Mika odniósł się także do patrona żagańskiej dywizji króla Jana III Sobieskiego i wiktorii wiedeńskiej. Jan III Sobieski, stojąc na czele wojsk sprzymierzonych, rozgromił Imperium Osmańskie, ratując ówczesną Europę przed turecką ekspansją. Na pamiątkę tych wydarzeń obchodzą swe święto żołnierze „Czarnej Dywizji”. Ponadto oddał hołd poprzednikom – żołnierzom 1 Drezdeńskiego Korpusu Pancernego i 1 Polskiej Dywizji Pancernej, którzy zginęli na polach bitewnych Europy. To właśnie ich  tradycje kultywuje Dywizja. – Plac dowódcy 1 Dywizji Pancernej gen. broni Stanisława Maczka oraz pomnik tej dywizji i 1 Korpusu Pancernego, przy którym się znajdujemy, przypomina nam chwałę tych dwóch walecznych formacji pancernych.  To ich ofiarność i bohaterskie czyny stanowią dla obecnych pokoleń żołnierzy naszej dywizji jasny i zrozumiały cel oraz wzór do naśladowania w wypełnianiu żołnierskich powinności. Są symbolem żołnierskiej krwi przelanej przez naszych poprzedników – mówił dalej gen. Mika.

W czasie uroczystego apelu miało miejsce jeszcze jedno ważne wydarzenie. Blisko sześćdziesięciu rezerwistom wręczono akty mianowania na kolejny wyższy stopień wojskowy.

Uroczystość zakończyło odegranie „Pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego” oraz złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem żołnierzy 1 Drezdeńskiego Korpusu Pancernego i 1 Polskiej Dywizji Pancernej.  

****

11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej jest największym związkiem taktycznym wojsk lądowych i jedynym o strukturze pancernej. Stacjonuje na terenie trzech województw: lubuskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego. Dowództwo dywizji znajduje się w Żaganiu. 11 LDKPanc jest główną siłą uderzeniową wojsk lądowych.

Dywizja dysponuje dwoma brygadami pancernymi: 10 Brygadą Kawalerii Pancernej oraz 34 Brygadą Kawalerii Pancernej. Ponadto wsparciem dla ciężkich oddziałów jest 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana, a funkcjonowanie i ciągłość dowodzenia zapewnia żagański 11 Batalion Dowodzenia.

Główną siłę bojową stanowią czołgi Leopard 2A4 i 2A5, te drugie aktualnie stanowią wyposażenie żagańskiej 34 BKPanc. Wsparcie dla pododdziałów piechoty zapewniają kołowe transportery opancerzone Rosomak oraz bojowe wozy piechoty BWP-1. Zaplecze artyleryjskie i przeciwlotnicze gwarantują m.in: 152-mm armatohaubice Dana, 122-mm haubice samobieżne 2S1 Goździk oraz przeciwlotnicze zestawy rakietowe Grom i OSA. Przeciwpancerne wsparcie stanowią pociski kierowane PPK Spike.

REKLAMA

Priorytetem dla dywizji jest systematyczne i profesjonalne szkolenie. Jednostki mają do dyspozycji obiekty poligonowe w bezpośrednim sąsiedztwie swoich garnizonów. Korzystają też z Centrów Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie, Żaganiu, Świętoszowie, Drawsku Pomorskim, a także obiektów do strzelań plot w Ustce. W wyposażeniu 2 największych brygad (10 BKPanc i 17 WBZ) są nowoczesne wirtualne strzelnice „Śnieżnik”. Ponadto 10 BKPanc posiada Ośrodek Szkolenia „Leopard”, który pozwala zaspokoić jej potrzeby w zakresie przygotowania załóg czołgów Leopard.

Wielokrotnie żołnierze dywizji uczestniczyli we wspólnych ćwiczeniach z partnerami z NATO oraz UE, m.in. we Francji, w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych. Od lat uczestniczymy także w utrzymywaniu pokoju i stabilności w najbardziej zapalnych punktach świata. Ponad 6000 żołnierzy 11 Dywizji brało udział w operacjach w Kosowie, Iraku, Czadzie i Afganistanie.

Oprócz typowo militarnej roli, dywizja wypełnia również obowiązki związane z likwidacją i przeciwdziałaniem klęskom żywiołowym w województwie lubuskim i dolnośląskim, mając w ciągłej gotowości wydzielone siły i środki. Uczestniczyliśmy w walce z żywiołem m.in. w 1997 i 2010 roku, kiedy to znaczna część Polski po ulewnych deszczach oraz roztopach znalazła się pod wodą.

Tekst: mjr Artur Pinkowski

red. PZ

autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Diagilewo – ostatnia bitwa AK
 
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Wojsko przeciw wirusowi
Nowe karabinki dla specjalsów
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Nieskażeni rutyną
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Ubiory ochronne z Maskpolu
Testament Polski Walczącej
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Prezydent wręczył nominacje generalskie w Brodnicy
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Z menażką na wakacje
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Poprady dla zawiszaków
Laserowa artyleria US Army
Fordy, a nie Nissany
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Informacja Prasowa
Kajmany na gąsienicach
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Wyjątkowy CWIX
Powstaną kolejne strzelnice
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Wyzwania polskiej prezydencji
F-16 kończą misję w Estonii
„Defender” – pracowity poligon saperów
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Prezydent z wizytą w Drawsku
Mała Polska na skraju Niemiec
Prezydent Duda jedzie do USA
Amerykanie odmładzają F-16
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Żołnierze usuwają skutki powodzi
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Podchorążowie szkolą się na ORP „Iskra”
Response to Emergency
Współzawodnictwo rozwija
Polskie porty bardziej otwarte
Weterani w pasiece
Online z mistrzami sportu
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Ogromne zainteresowanie Soną
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Kim przekracza granice
Na misjach święta inne niż zwykle
Terytorialsi nie stracą dodatku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO