moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kontenerowa strzelnica

Można ją ustawić wszędzie. Strzelać nie tylko ostrą amunicją, lecz także prowadzić „bezogniowe” szkolenie z użyciem broni laserowej. Nowy model kontenerowej strzelnicy, opracowany przez Zakłady Mechaniczne z Tarnowa, zdobył nagrodę Defender na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach.


Po przeprowadzonej pod koniec ubiegłej dekady nowelizacji ustawy o broni i amunicji zlikwidowano sporo garnizonowych strzelnic, funkcjonujących przy jednostkach wojskowych. Nie spełniały rygorystycznych warunków bezpieczeństwa, narzucających m.in. zachowanie dużej odległości takiego obiektu od budynków mieszkalnych.

Zmiany w prawie okazały się szczególnie uciążliwe dla uzbrojonej w broń osobistą kadry. Z powodu ograniczonej możliwości wykonywania obowiązkowych strzelań podczas ćwiczeń poligonowych musi się ona szkolić w garnizonowych obiektach. Dobrze, gdy są w pobliżu. Gorzej, gdy trzeba do nich dojechać kilkadziesiąt kilometrów. Wtedy jest to już całodniowa wyprawa, a to oznacza utrudnienia w normalnej pracy dowództwa lub instytucji.

Rozwiązaniem problemu dostępności strzelnic okazały się ich mobilne odpowiedniki opracowane kilka lat temu przez Zakłady Mechaniczne z Tarnowa. Ich konstrukcja nie jest zbyt skomplikowana – umocnione kontenery zestawia się ze sobą, tworząc w ich wnętrzu dwa tory strzeleckie. Dwa kontenery to długość toru wynosząca 15 m, pięć – aż 50 metrów.


Wojsko ma już kilka takich mobilnych strzelnic. Dwa lata temu jedna z nich trafiła do Dowództwa Wojsk Specjalnych w Krakowie, którego kadra musiała jeździć na strzelania aż do Bielska-Białej.

Na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach Zakłady Mechaniczne z Tarnowa zaprezentowały najnowszy model swojej mobilnej strzelnicy.

– To już nie jest zwykła, kontenerowa strzelnica, lecz obiekt szkolenia podstawowego i zaawansowanego użytkowników broni osobistej – podkreśla Tomasz Berezowski, dyrektor handlowy zakładów. Żołnierze mogą bowiem nie tylko strzelać ostrą amunicją z pistoletów kalibru do 11,43 mm oraz pistoletów maszynowych kalibru do 9 mm. – Strzelnica jest wyposażona również w „wirtualną rzeczywistość”, czyli interaktywny ekran, na którym są wyświetlane cele, do których żołnierze strzelają laserowymi wskaźnikami umieszczonymi w ich normalnej, służbowej broni – wyjaśnia Berezowski.

Jak podkreślają przedstawiciele producenta, dzięki generowanym komputerowo scenariuszom (w bazie danych jest ich obecnie 500) na strzelnicy można przeszkolić żołnierzy ze wszystkich procedur związanych z użyciem broni.

– Ponieważ w naszym obiekcie żołnierz może praktycznie od razu, po wirtualnym treningu, odbyć trening strzelecki z użyciem ostrej amunicji, szkolenie jest o wiele efektywniejsze – podkreśla dyrektor.

Innowacyjność „Obiektu szkolenia podstawowego i zaawansowanego użytkowników broni osobistej” doceniło jury MSPO w Kielcach, przyznając jego twórcom nagrodę Defender.

REKLAMA

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: ZM Tarnów, Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~HS
1410855240
sorbi, po drodze kościołowi twój pomysł jeśli faktycznie tak "walczą" o tą naszą Polskę. Ogólnie twój pomysł i scoobiego bardzo mi sie podobają. Można by je podesłać gdzieś wyżej?
48-59-6E-4F
~scooby
1410520320
~sorbi - ja by tylko dla ponad gimnazjalnych. do średniej liczyłyby się tylko 5 i 6. Zajęcie wybrany Żołnierz ( lub grupa Żołnierzy) z zacięciem pedagogiczny i odpowiednimi umiejętnościami - kto inny od taktyki inny od broni. Płaca + 2 wynagrodzenie ze szkoły , umundurowany , może przyjść uzbrojony w broń osobistą. Nauka : Stopnie do porucznika , taktyka, umiejętność strzelania - wiatrówka , ASG , MSBS i popularne BOR , Wilk. WKM i pomoc przy obsłudze moździerza. BHP posługiwania sie bronią tz: brak lufy w piach, nie noszenia na łydce. Podstawy walki w ręcz - głownie uwolnienia i obronne techniki inwazyjne, pomoc medyczna, orientacja w terenie, przeprawianie się przez rzekę w pontonie, rozbijanie namiotów i organizacja obozowisk , obsługa i pomoc w kuchni polowej. żadnej musztry i wf mają oddzielnie. Umiejętność rozpoznawania wrogich jednostek, zakopywanie min ... . z tym ostatnim to popłynąłem .. . p.s. Dla tych co maj tylko 6 indywidualny program układany przez dowódce najbliższej jednostki : np kurs jazdy Rosomakiem, ... .
39-FF-C3-6D
~sorbi
1410464220
Taka strzelnica powinna być umieszczona w każdym nawet małym mieście - powinniśmy przywrócić coś na wzór Ligi Obrony Kraju i Przysposobienia Obronnego w szkołach- nie mam nic przeciwko religii w szkole - ale z dwojga dobrego - wybrałbym Przysposobienie Obronne, ale w zmienionej formule (nie tylko bandażowanie, ale również musztra, nauka strzelania, taktyka, nauka stopni i związków wojskowych ( pluton, kompania itd) - w miejsce religii.
B3-4C-FB-DD
~scooby
1410462960
Kupić z 500 -1000 szt i niech jeżdżą w ramach przysposobienia Obronnego po szkołach ponad gimnazjalnych.
39-FF-C3-6D
~scooby
1410446700
Ile trzeba kocy lub materacy, by zatrzymać taka kulę ?
39-FF-C3-6D

Agent w generalskich szlifach
 
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Nowe hełmy dla Wojska Polskiego
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Głos (z) płonącej Warszawy
Polskie porty bardziej otwarte
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Amerykanie odmładzają F-16
„Anakonda” rusza na poligony
Trzeba rozbić to więzienie!
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Online z mistrzami sportu
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Na misjach święta inne niż zwykle
F-16 kończą misję w Estonii
Nowy wiceminister w MON
Sojusznicy w Drawsku
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Zwiadowcy na start
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
Wojsko przeciw wirusowi
Koniec kijowskiego snu
Morskie początki „Anakondy”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Co z tegorocznym MSPO?
Terytorialsi nie stracą dodatku
Transportery płyną na drugi brzeg
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Obradowała Rada Gabinetowa
Ćwiczenia z torpedą
Białe noce podhalańczyków
Na wakacje z WOT
Mercedes nie tylko do holowania
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
NATO walczy z koronawirusem
„Ratownik” od nowa
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Kraby strzelają nad Bałtykiem
„Defender” na poligonie!
„Harpun” do walki
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Święto żołnierzy służących na misjach
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Generał Haller przybył w sam czas
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
„Spartan” znów na Mazurach
Nowa strategia z podpisem prezydenta
MON nie wycofuje się z MSPO
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Motocykliści w hołdzie żołnierzom poległym na misjach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO