moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Doba na taktykę zmotoryzowanych

Na początku zaliczyli combat fitness test – sprawdzian amerykańskich marines. Potem ewakuowali z pola walki uszkodzonego Rosomaka i przeprawiali się przez rzekę w pełnym umundurowaniu. Tuż przed północą żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady ruszyli jeszcze na nocny marsz kondycyjny.


Na poligonie w okolicach Międzyrzecza zameldowało się 70 żołnierzy z 1 Kompanii Piechoty Zmotoryzowanej 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej oraz instruktorzy z innych brygadowych pododdziałów. – Takie zajęcia organizujemy cyklicznie, przynajmniej raz w miesiącu – wyjaśnia kpt. Przemysław Beczek, dowódca 1 kompanii. – Intensywny trening pozwala dobrze ocenić żołnierzy, zwłaszcza dowódców niższego szczebla. Sprawdzam, jakie podejmują decyzję, czy właściwie wykorzystują wyposażenie, czy potrafią motywować swoich żołnierzy.

Sprint i slalom

Szkolenie trwało całą dobę. Na początek żołnierze musieli zmierzyć się z dużą pętlą taktyczną. – Rozpoczęliśmy od combat fitness test, czyli testu wytrzymałościowego, który stosują amerykańscy marines – mówi dowódca kompanii. Test składa się z kilku etapów. Żołnierze musieli czterokrotnie pokonać dystans 120 metrów, ale robili to na różne sposoby, m.in. biegali sprintem lub slalomem, czołgali się, ewakuowali rannego, rzucali granatami i nosili dwudziestokilogramowe skrzynki z amunicją. – To duży wysiłek. Nie można sobie pozwolić na zwolnienie tempa, bo wtedy cała drużyna traci czas. Nasz średni czas to 3,5 minuty – wyjaśniają żołnierze.


Po teście żołnierze przystąpili do ewakuacji zakopanego w piachu transportera Rosomak, a później przećwiczyli ratownictwo medyczne. – Ćwiczyliśmy według ośmiu scenariuszy. Każda drużyna losowo wybierała sytuację, z którą musiała się zmierzyć – wyjaśnia kpt. Beczek. Żołnierze m.in. trenowali zasady działania w przypadku, gdy jeden z wojskowych w wyniku wybuchu miny traci obie nogi lub ranny jest po ostrzale z granatnika. – Trzeba zapomnieć, że to tylko szkolenie. Liczy się czas, bo mamy rannych – mówi dowódca. – Więc pierwszej kolejności zabezpieczamy rejon zdarzenia, oceniamy stan poszkodowanego, udzielamy mu pomocy, a następnie przenosimy go w bezpieczne miejsce.

Nocny marsz po lesie

Kolejny test wojskowi przeszli nad wodą. Z pełnym oporządzeniem, w kamizelkach taktycznych i hełmach, z bronią i ważącymi 25 kg plecakami musieli za pomocą liny przeprawić się na drugi brzeg rzeki. – Nie było czasu na odpoczynek. Po skończonym zadaniu, wykonywaliśmy następne – mówi jeden z żołnierzy. – Wieczorem musieliśmy na czas wykonywać okopy i przez 50 metrów czołgaliśmy się z pełnym wyposażeniem.


Ostatnie zadanie rozpoczęło się tuż przed północą. Wojskowi maszerowali przez 12 km. Po drodze musieli odnaleźć sześć ukrytych w terenie punktów kontrolnych. Nie był to proste, bo trasa marszu wiodła przez podmokłe, lesiste tereny, a żołnierze nie mogli korzystać z żadnego oświetlenia. – Zmęczenie dopadło nas około 3 rano. Do przejścia było jeszcze kilka kilometrów, ale tempo marszu znacznie zmalało – mówi dowódca.

17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana jest jedną z najliczniejszych jednostek wojskowych w Polsce. W jej szeregach służy blisko 3 tysiące żołnierzy. 17 WBZ wyposażona jest w najnowocześniejszy sprzęt (min. KTO Rosomak). Jej żołnierze wielokrotnie służyli na misjach, m.in. w Iraku, Afganistanie i w Czadzie. W 2013 roku brygada wystawiała główne siły do Grupy Bojowej UE. Grupą dowodził gen. bryg. Rajmund T. Andrzejczak.

MKS

autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1412799660
Top Armii. Siła ,rzemiosło , moc.
39-FF-C3-6D

Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
 
Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino
Benemerenti 2020
Pomagali z narażeniem życia
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Mobilne moździerze dla armii
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Obradowała Rada Gabinetowa
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Nowy wiceminister w MON
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Wojsko wzywa na kwalifikację
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Iran uderza w USA
Ostatni samochód Marszałka
USA nie zacznie wojny z Iranem
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
They Train Together, They Fight Together
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Misja wojownika
Defense Without Politics
Kajak idealny dla komandosa
To nie mogło się udać, ale…
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Klasy wojskowe po nowemu
Strykery znów na Mazurach
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Polsko-łotewska „Zima”
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Projekt MON dla szkół
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Arsenał Iranu
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Beagle dla żołnierzy?
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Jak gra dowódca, grają wszyscy
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Dragoni na poligonie
Terytorialsi za oceanem
Bohaterskie Orlęta
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Misje na dłużej
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Powstanie bez sukcesu
We Are All Darfur
Ferie z WOT: ruszyła kolejna edycja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO