moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Doba na taktykę zmotoryzowanych

Na początku zaliczyli combat fitness test – sprawdzian amerykańskich marines. Potem ewakuowali z pola walki uszkodzonego Rosomaka i przeprawiali się przez rzekę w pełnym umundurowaniu. Tuż przed północą żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady ruszyli jeszcze na nocny marsz kondycyjny.


Na poligonie w okolicach Międzyrzecza zameldowało się 70 żołnierzy z 1 Kompanii Piechoty Zmotoryzowanej 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej oraz instruktorzy z innych brygadowych pododdziałów. – Takie zajęcia organizujemy cyklicznie, przynajmniej raz w miesiącu – wyjaśnia kpt. Przemysław Beczek, dowódca 1 kompanii. – Intensywny trening pozwala dobrze ocenić żołnierzy, zwłaszcza dowódców niższego szczebla. Sprawdzam, jakie podejmują decyzję, czy właściwie wykorzystują wyposażenie, czy potrafią motywować swoich żołnierzy.

Sprint i slalom

Szkolenie trwało całą dobę. Na początek żołnierze musieli zmierzyć się z dużą pętlą taktyczną. – Rozpoczęliśmy od combat fitness test, czyli testu wytrzymałościowego, który stosują amerykańscy marines – mówi dowódca kompanii. Test składa się z kilku etapów. Żołnierze musieli czterokrotnie pokonać dystans 120 metrów, ale robili to na różne sposoby, m.in. biegali sprintem lub slalomem, czołgali się, ewakuowali rannego, rzucali granatami i nosili dwudziestokilogramowe skrzynki z amunicją. – To duży wysiłek. Nie można sobie pozwolić na zwolnienie tempa, bo wtedy cała drużyna traci czas. Nasz średni czas to 3,5 minuty – wyjaśniają żołnierze.


Po teście żołnierze przystąpili do ewakuacji zakopanego w piachu transportera Rosomak, a później przećwiczyli ratownictwo medyczne. – Ćwiczyliśmy według ośmiu scenariuszy. Każda drużyna losowo wybierała sytuację, z którą musiała się zmierzyć – wyjaśnia kpt. Beczek. Żołnierze m.in. trenowali zasady działania w przypadku, gdy jeden z wojskowych w wyniku wybuchu miny traci obie nogi lub ranny jest po ostrzale z granatnika. – Trzeba zapomnieć, że to tylko szkolenie. Liczy się czas, bo mamy rannych – mówi dowódca. – Więc pierwszej kolejności zabezpieczamy rejon zdarzenia, oceniamy stan poszkodowanego, udzielamy mu pomocy, a następnie przenosimy go w bezpieczne miejsce.

Nocny marsz po lesie

Kolejny test wojskowi przeszli nad wodą. Z pełnym oporządzeniem, w kamizelkach taktycznych i hełmach, z bronią i ważącymi 25 kg plecakami musieli za pomocą liny przeprawić się na drugi brzeg rzeki. – Nie było czasu na odpoczynek. Po skończonym zadaniu, wykonywaliśmy następne – mówi jeden z żołnierzy. – Wieczorem musieliśmy na czas wykonywać okopy i przez 50 metrów czołgaliśmy się z pełnym wyposażeniem.


Ostatnie zadanie rozpoczęło się tuż przed północą. Wojskowi maszerowali przez 12 km. Po drodze musieli odnaleźć sześć ukrytych w terenie punktów kontrolnych. Nie był to proste, bo trasa marszu wiodła przez podmokłe, lesiste tereny, a żołnierze nie mogli korzystać z żadnego oświetlenia. – Zmęczenie dopadło nas około 3 rano. Do przejścia było jeszcze kilka kilometrów, ale tempo marszu znacznie zmalało – mówi dowódca.

17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana jest jedną z najliczniejszych jednostek wojskowych w Polsce. W jej szeregach służy blisko 3 tysiące żołnierzy. 17 WBZ wyposażona jest w najnowocześniejszy sprzęt (min. KTO Rosomak). Jej żołnierze wielokrotnie służyli na misjach, m.in. w Iraku, Afganistanie i w Czadzie. W 2013 roku brygada wystawiała główne siły do Grupy Bojowej UE. Grupą dowodził gen. bryg. Rajmund T. Andrzejczak.

REKLAMA

MKS

autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1412799660
Top Armii. Siła ,rzemiosło , moc.
39-FF-C3-6D

Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
 
F-16 kończą misję w Estonii
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Defender 2020: Symulator Pioruna
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Amerykanie odmładzają F-16
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Nowe sanitarki dla wojska
A więc wojna...
Szybsza droga do armii zawodowej
Trenują, aby szkolić innych
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Ku czci roku 1918 i 1920
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Polsko-amerykańska współpraca
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Szybciej do wojska
Dekady za wcześnie
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Wojsko przeciw wirusowi
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Komisje sejmowe o umowie z USA
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Kraken dla Kormoranów
Bohaterska obrona wzgórza 385
„Kaper” przeciw terrorystom
Laserowa artyleria US Army
Kabina do zadań specjalnych
Nadchodzi Armia Fight Night!
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Wybuchowa edukacja
Październik pod znakiem Tallboya
Ochotnik do Auschwitz
Promocja oficerska w AWL
Defendery 2020: RobUV
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Ryzykowne remedium
Zamek na poligonie
Dodatki dla specjalsów po nowemu
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Zostań studentem ASzWoj
Kraby kontra okręt
„Aviation Detachment” w Łasku
W MON o polsko-słowackiej współpracy
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Ukraiński kurs na Zachód
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
16 Dywizja najlepsza!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO