moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
O zaangażowaniu Polski w zagraniczne misje

Od 2002 roku w Afganistanie służyło 28 tysięcy polskich żołnierzy. Większość z nich na misję wyjeżdżało kilkukrotnie. Koszt trwającej od 2002 roku operacji to 6 mld zł – mówił Robert Kupiecki, wiceszef MON, podczas sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Kolejna misja afgańska ma rozpocząć się w 2015 roku i kosztować 32 mln zł. Wyjedzie na nią około 120 żołnierzy z Polski.

Posłowie wysłuchali informacji na temat funkcjonowania polskich kontyngentów wojskowych w operacjach poza granicami kraju. Dane dotyczące aktualnego zaangażowania polskich żołnierzy w międzynarodowych misjach przedstawili Robert Kupiecki, wiceminister obrony narodowej, oraz gen. bryg. Grzegorz Duda, zastępca dowódcy operacyjnego RSZ.

Afganistan – logistycy pakują sprzęt i przygotowują nową misję

Obecnie na misjach przebywa 686 żołnierzy i pracowników wojska. Służą oni w 4 kontyngentach wojskowych: w Afganistanie, Kosowie, Bośni i Hercegowinie oraz Republice Środkowoafrykańskiej. Największą zagraniczną misją w historii naszych sił zbrojnych pozostaje operacja w Afganistanie. Dziś w tym państwie jest już tylko 380 polskich żołnierzy i pracowników wojska. Ostatnią, XV zmianę PKW tworzą głównie wojskowi z 10 Opolskiej Brygady Logistycznej. Ich zadaniem jest przygotowanie i wysłanie sprzętu do kraju. – Aktualnie 77 proc. sprzętu zostało już wysłane do Polski – mówił gen. bryg. Grzegorz Duda, zastępca dowódcy operacyjnego RSZ. – Ale żołnierze ostatniej zmiany muszą także stworzyć warunki do pełnienia nowej misji – dodał gen. Duda. Nowa misja ma się rozpocząć w 2015 roku i mieć charakter szkoleniowy. Z Polski wyjedzie na nią 120 osób. – W przyszłym roku wydamy na ten cel 32 mln zł – zapowiedział gen. Duda. Zastępca dowódcy operacyjnego RSZ poinformował posłów, że przez pierwsze sześć miesięcy tego roku na misję pod Hindukuszem Polska wydała 140 mln zł.

Posłowie dopytywali jednak o całkowity koszt afgańskiej misji. – Od 2002 roku do końca tego roku wydaliśmy na tę operację około 6 mld zł – podał wiceminister Robert Kupiecki.

Polscy żołnierze w Europie i Afryce

Znacznie mniej kosztowna jest misja stabilizacyjna w Kosowie. Kontyngent tworzy 243 żołnierzy, a koszt jego funkcjonowania w 2014 roku to 31 mln zł. W przyszłym roku suma ta wzrośnie do 40 mln zł. Polscy żołnierze są obecni także w Bośni i Hercegowinie. Polski kontyngent wojskowy składa się z 39 żołnierzy. Przez pierwsze półrocze na działalność PKW poszło nieco ponad 3 mln zł. – Na rok 2015 zaplanowaliśmy wydatek rzędu 7,5 mln zł – mówił gen. Grzegorz Duda.

Do najmniej kosztownych (przynajmniej na razie) można zaliczyć unijną misję w RŚA (wcześniej Polacy wspierali misję francuską w RŚA). W rozpoczętej w maju misji EUFOR bierze udział 50 żołnierzy z Polski. Jej koszt to 215 tys. zł.

– Udział w misjach poza granicami kraju w ogromnym stopniu zmienił polską armię. To już nie to samo wojsko, które w 2003 roku jechało do Iraku. Dziś nasi żołnierze są znacznie lepiej uzbrojeni, jesteśmy też skuteczniejsi w działaniu. Dzięki zaangażowaniu w międzynarodowe operacje staliśmy się o wiele bardziej wiarygodnym partnerem – podkreślał gen. Grzegorz Duda.

Polscy żołnierze biorą udział w zagranicznych misjach od 1953 roku. Od tego czasu służyło na nich około 100 tys. wojskowych z Polski.

JT

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik/ Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1412799420
"Zastępca dowódcy operacyjnego RSZ poinformował posłów, że przez pierwsze sześć miesięcy tego roku na misję pod Hindukuszem Polska wydała 140 mln zł." Ile można byłoby zakupić granatników rewolwerowych z amunicją by wzmocnić i unowocześnić naszą armię. A za kolejne 140mln zł w następnym półroczu zbudować makietę lub lepiej prototyp polskiego śmigłowca uderzeniowego (plany były w Świdniku) byśmy byli niezależni od obcych. Może tylko kadłub trzeba było opracować nowy bo wnętrze można wykorzystać z GŁUSZCA itd, itd
4A-E0-1C-71
~Katol
1412796360
Osobiście nie awansowałbym Żołnierza wyżej Majora , który nie byłby na misji.
39-FF-C3-6D

Rozpoczynamy nową erę
 
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Nowy wiceminister w MON
Wojsko wraca do Łomży
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Defendery 2019 – część 3
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Historia Liberatora wyjaśniona
Cienka niebieska linia
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Polskie firmy na targach w Londynie
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Kosmiczny gość
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Terytorialsi na wysokościach
Polska nie pozostanie osamotniona
Umarły dla świata
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Klasy wojskowe po nowemu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Selekcja w pigułce
Pamięć o tragedii
Z maratonu programowania do wojska
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
GROM Challenge
Rok Żelaznej Dywizji
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Zapal światło dla ofiar Katynia
Modernizacja Sokołów
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Samochód do desantowania
Sprawdzają Brutusa
Oko na Europę
A Torn Subcontinent
Walka i dyplomacja
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Defendery 2019 – część 4
Głos (z) płonącej Warszawy
Śląskie sceny z życia
Nowa misja i nowy sprzęt
Jedna misja, jeden zespół
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Iranian Chess Game
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Stalin czekał i kalkulował
W Indiach mieli swój drugi dom
Wrzesień ’39 na południu Polski
Agresja sowieckiego kolosa
Thin Blue Line
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Irańskie szachy
Chorwacki test polskich kadetów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO