moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
O zaangażowaniu Polski w zagraniczne misje

Od 2002 roku w Afganistanie służyło 28 tysięcy polskich żołnierzy. Większość z nich na misję wyjeżdżało kilkukrotnie. Koszt trwającej od 2002 roku operacji to 6 mld zł – mówił Robert Kupiecki, wiceszef MON, podczas sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Kolejna misja afgańska ma rozpocząć się w 2015 roku i kosztować 32 mln zł. Wyjedzie na nią około 120 żołnierzy z Polski.

Posłowie wysłuchali informacji na temat funkcjonowania polskich kontyngentów wojskowych w operacjach poza granicami kraju. Dane dotyczące aktualnego zaangażowania polskich żołnierzy w międzynarodowych misjach przedstawili Robert Kupiecki, wiceminister obrony narodowej, oraz gen. bryg. Grzegorz Duda, zastępca dowódcy operacyjnego RSZ.

Afganistan – logistycy pakują sprzęt i przygotowują nową misję

Obecnie na misjach przebywa 686 żołnierzy i pracowników wojska. Służą oni w 4 kontyngentach wojskowych: w Afganistanie, Kosowie, Bośni i Hercegowinie oraz Republice Środkowoafrykańskiej. Największą zagraniczną misją w historii naszych sił zbrojnych pozostaje operacja w Afganistanie. Dziś w tym państwie jest już tylko 380 polskich żołnierzy i pracowników wojska. Ostatnią, XV zmianę PKW tworzą głównie wojskowi z 10 Opolskiej Brygady Logistycznej. Ich zadaniem jest przygotowanie i wysłanie sprzętu do kraju. – Aktualnie 77 proc. sprzętu zostało już wysłane do Polski – mówił gen. bryg. Grzegorz Duda, zastępca dowódcy operacyjnego RSZ. – Ale żołnierze ostatniej zmiany muszą także stworzyć warunki do pełnienia nowej misji – dodał gen. Duda. Nowa misja ma się rozpocząć w 2015 roku i mieć charakter szkoleniowy. Z Polski wyjedzie na nią 120 osób. – W przyszłym roku wydamy na ten cel 32 mln zł – zapowiedział gen. Duda. Zastępca dowódcy operacyjnego RSZ poinformował posłów, że przez pierwsze sześć miesięcy tego roku na misję pod Hindukuszem Polska wydała 140 mln zł.

Posłowie dopytywali jednak o całkowity koszt afgańskiej misji. – Od 2002 roku do końca tego roku wydaliśmy na tę operację około 6 mld zł – podał wiceminister Robert Kupiecki.

Polscy żołnierze w Europie i Afryce

Znacznie mniej kosztowna jest misja stabilizacyjna w Kosowie. Kontyngent tworzy 243 żołnierzy, a koszt jego funkcjonowania w 2014 roku to 31 mln zł. W przyszłym roku suma ta wzrośnie do 40 mln zł. Polscy żołnierze są obecni także w Bośni i Hercegowinie. Polski kontyngent wojskowy składa się z 39 żołnierzy. Przez pierwsze półrocze na działalność PKW poszło nieco ponad 3 mln zł. – Na rok 2015 zaplanowaliśmy wydatek rzędu 7,5 mln zł – mówił gen. Grzegorz Duda.

Do najmniej kosztownych (przynajmniej na razie) można zaliczyć unijną misję w RŚA (wcześniej Polacy wspierali misję francuską w RŚA). W rozpoczętej w maju misji EUFOR bierze udział 50 żołnierzy z Polski. Jej koszt to 215 tys. zł.

– Udział w misjach poza granicami kraju w ogromnym stopniu zmienił polską armię. To już nie to samo wojsko, które w 2003 roku jechało do Iraku. Dziś nasi żołnierze są znacznie lepiej uzbrojeni, jesteśmy też skuteczniejsi w działaniu. Dzięki zaangażowaniu w międzynarodowe operacje staliśmy się o wiele bardziej wiarygodnym partnerem – podkreślał gen. Grzegorz Duda.

Polscy żołnierze biorą udział w zagranicznych misjach od 1953 roku. Od tego czasu służyło na nich około 100 tys. wojskowych z Polski.

JT

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik/ Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1412799420
"Zastępca dowódcy operacyjnego RSZ poinformował posłów, że przez pierwsze sześć miesięcy tego roku na misję pod Hindukuszem Polska wydała 140 mln zł." Ile można byłoby zakupić granatników rewolwerowych z amunicją by wzmocnić i unowocześnić naszą armię. A za kolejne 140mln zł w następnym półroczu zbudować makietę lub lepiej prototyp polskiego śmigłowca uderzeniowego (plany były w Świdniku) byśmy byli niezależni od obcych. Może tylko kadłub trzeba było opracować nowy bo wnętrze można wykorzystać z GŁUSZCA itd, itd
4A-E0-1C-71
~Katol
1412796360
Osobiście nie awansowałbym Żołnierza wyżej Majora , który nie byłby na misji.
39-FF-C3-6D

Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
 
Ważka bliżej
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Nauka zimowego pływania
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Stulatka hydrografia
Szturmani na Lipie
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Podziemna potęga
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Darłowo czeka na śmigłowce
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Krwawe walki o Monte Cassino
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
USA nie zacznie wojny z Iranem
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Obradowała Rada Gabinetowa
Double Eagle po nowemu
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Iran uderza w USA
We Are All Darfur
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Symulatory strzelań Rosomaków
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Żyj zdrowiej
Defense Without Politics
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Rywalizacja strzelców wyborowych
Własne interesy Europy
Arsenał Iranu
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Chciałem walczyć z Niemcami
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
For the Right Cause
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
They Train Together, They Fight Together
Nowy wiceminister w MON
Czerwoni w odwrocie
O Patriotach na WAT
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Klasy wojskowe po nowemu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO