moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Inspektorat Wsparcia świętuje

Choć jego żołnierze nie stoją na pierwszej linii, to bez ich pracy trudno sobie wyobrazić współczesną armię. W kraju zajmują się obsługą logistyczną i administracyjną, a w Afganistanie czy Kosowie zabezpieczają działalność polskich kontyngentów. Dziś Inspektorat Wsparcia świętuje 8. rocznicę powstania.


To jedyna w wojsku instytucja, która zajmuje się zabezpieczeniem logistycznym całej armii – od wojsk lądowych, przez lotnictwo aż po marynarkę. Dowództwo znajduje się w Bydgoszczy. – W samym Inspektoracie pracuje około 600 osób. Ale to też około 500 mniejszych i większych jednostek rozsianych po całym kraju, w tym m.in.: brygady logistyczne, regionalne bazy logistyczne, wojewódzkie sztaby wojskowe, wojskowe ośrodki gospodarcze, jednostki transportu i ruchu wojsk, instytucje infrastruktury – wylicza ppłk Marek Chmiel, rzecznik Inspektoratu Wsparcia. W sumie to około 35 tysięcy żołnierzy i pracowników wojska.


Zakładają bazy i pakują sprzęt

Jednostka powstała w 2006 roku. – To był milowy krok w kierunku unowocześnienia i usprawnienia logistyki wojskowej. Wielka w tym zasługa moich poprzedników, którzy w pierwszych latach funkcjonowania nadali instytucji jej określony kształt. W ciągu kilku lat wykonano ogrom pracy, nastąpiła zdecydowana poprawa w zakresie dbałości o technikę wojskową i sprawności technicznej sprzętu wojskowego – podkreśla gen. broni Edward Gruszka, szef Inspektoratu Wsparcia SZ.

Dziś instytucja obchodzi ośmiolecie działalności. Choć w ciągu tych kilku lat wiele się w armii zmieniło, to główne zadania są takie same. W kraju jej pracownicy zajmują się obsługą logistyczną i administracyjną jednostek. Zarządzają także administracją wojskową: wojewódzkimi sztabami wojskowymi i wojskowymi komendami uzupełnień – ośrodkami odpowiedzialnymi za pozyskiwanie ochotników do służby zawodowej, szkolnictwa wojskowego, NSR i służby przygotowawczej. – Od naszej pracy zależy codzienne funkcjonowanie całej, stutysięcznej polskiej armii. Ale działamy wszędzie tam, gdzie pojawia się polskie wojsko – zaznacza ppłk Marek Chmiel.


Dlatego między innymi logistycy z dwóch podległych Inspektoratowi Brygad Logistycznych: 1 i 10 brali udział we wszystkich misjach, w których uczestniczyła polska armia od 2006 roku.

W Afganistanie i na Bałkanach żołnierze dbali m.in. o zaopatrzenie w żywność, paliwo, amunicję, a także naprawy sprzętu i utrzymanie infrastruktury wojskowej. Prawdziwym testem ich umiejętności była misja w Czadzie w 2008 roku. Logistycy musieli nie tylko przemieścić ciężki sprzęt w rejon misji, ale od podstaw zbudować funkcjonalną bazę wojskową w Iribie, gdzie stacjonowali polscy żołnierze. Ich zadaniem było też spakowanie i przemieszczenie kontyngentu do Polski po zakończeniu misji. – Teraz podobne zadania wykonują nasi żołnierze z 10 Opolskiej Brygady Logistycznej w Afganistanie. Do kraju dzięki ich pracy powróciło już 90 procent sprzętu, z którego Polacy korzystali podczas siedmiu lat afgańskiej misji – dodaje ppłk Marek Chmiel.

Pomagali cywilom

REKLAMA

Do niedawna zadaniem Inspektoratu była też pomoc przy zwalczaniu klęsk żywiołowych (np. powódź 2010 roku) oraz zarządzanie jednostkami inżynieryjnymi, w tym przede wszystkim wojskowymi saperami. – Dziewięć patroli rozminowania, które mieliśmy w swoim składzie, tylko w ubiegłym roku otrzymało 1877 zadań do wykonania. W ich ramach podjęto ponad  620 tysięcy przedmiotów niebezpiecznych – wylicza  ppłk Chmiel. Jednak 30 września ostatni patrol rozminowania został przekazany do 9 Pułku Rozpoznawczego. – Tym samym całe wojska inżynieryjne przeszły w podporządkowanie Dowództwa Generalnego – dodaje rzecznik Inspektoratu.

– Mamy konkretną wizję, jak ma wyglądać i funkcjonować logistyka w bliższej i dalszej przyszłości. W najbliższym czasie główny wysiłek skupimy m.in. na zakończeniu działalności PKW i wdrożeniu modernizacji technicznej – dodaje szef Inspektoratu.

Pierwszym szefem Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych został gen. dyw. Zbigniew Głowienka. W sierpniu 2007 roku przekazał dowodzenie gen. dyw. Zbigniewowi Tłok-Kosowskiemu. Od sierpnia 2013 roku szefem instytucji jest gen. broni Edward Gruszka.

Po reformie dowodzenia, od 1 stycznia 2014 roku Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych bezpośrednio podporządkowany jest Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: por. Izabela Godlewska, st. chor. Sławomir Mrowiński

dodaj komentarz

komentarze


Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
 
Ku czci roku 1918 i 1920
Dekady za wcześnie
Polsko-amerykańska współpraca
„Aviation Detachment” w Łasku
Promocja oficerska w AWL
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Październik pod znakiem Tallboya
Nowe sanitarki dla wojska
Zamek na poligonie
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Ryzykowne remedium
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Laserowa artyleria US Army
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Szybsza droga do armii zawodowej
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Kraken dla Kormoranów
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Ukraiński kurs na Zachód
Amerykanie odmładzają F-16
Ochotnik do Auschwitz
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
A więc wojna...
Bohaterska obrona wzgórza 385
„Kaper” przeciw terrorystom
Wybuchowa edukacja
Kraby kontra okręt
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Trenują, aby szkolić innych
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
F-16 kończą misję w Estonii
16 Dywizja najlepsza!
Szybciej do wojska
Defendery 2020: RobUV
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Wojsko przeciw wirusowi
Kabina do zadań specjalnych
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Komisje sejmowe o umowie z USA
Zostań studentem ASzWoj
Defender 2020: Symulator Pioruna
Nadchodzi Armia Fight Night!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO