moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Specjalsi w Karkonoszach

To nie są zwykłe zawody. Na skałach, kilkadziesiąt metrów nad ziemią rywalizują ze sobą jedni z najlepszych żołnierzy z Polski, Czech i USA – mówi mjr Piotr Szczepański z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, która zorganizowała zawody wysokościowe dla jednostek MON oraz MSW. Do rywalizacji stanęły 54 osoby, m.in. operatorzy z jednostek specjalnych.Do Szklarskiej Poręby przyjechali m.in. żołnierze z Formozy, NIL-a, Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca oraz instruktorzy wspinaczki z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej i 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Poza żołnierzami w zawodach biorą udział także funkcjonariusze Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, np. pogranicznicy. O tytuł najlepszych konkurują także zespoły z Czech i Stanów Zjednoczonych, w sumie – 54 zawodników. Organizatorem imprezy jest Sekcja Szkoleń Wysokogórskich Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Zawody podzielono na dwie części: w piątek mundurowi musieli wykazać się znajomością technik linowych, a w sobotę będą biegać z obciążeniem po górach. – Żołnierze i funkcjonariusze startują w dwuosobowych zespołach. Każda konkurencja wykonywana jest na czas – mówi mjr Piotr Szczepański, rzecznik wrocławskiej uczelni.

Wspinaczka na wędkę, później biegi

Jumarowanie, czyli pionowe wchodzenie po linie z wykorzystaniem przyrządów alpinistycznych, tyrolka, czyli zjazd po moście linowym, oraz wspinaczka na wędkę – między innymi z takimi zadaniami musieli się zmierzyć zawodnicy podczas pierwszego dnia. Konkurencje rozgrywano na Krzywych Basztach i Kruczych Skałach w okolicach Szklarskiej Poręby. – O wędce mówimy wtedy, gdy żołnierze wspinają się na linę zawieszoną na szczycie skały – wyjaśnia ppłk Andrzej Demkowicz, szef Sekcji Szkoleń Wysokogórskich, organizator zawodów.

Zawodnicy muszą się sprawdzić także w ratownictwie wysokościowym. – Zwożą więc na linach poszkodowanego lub udzielają pierwszej pomocy rannemu, który spadł z dużej wysokości. Dodatkowo wspinają się z asekuracją, budują układy wyciągowe i napinające – opisuje wykładowca.


Żołnierze twierdzą, że zadania nie są skomplikowane technicznie, ale niektóre konkurencje wymagają dużej siły. – Co więcej, każda z konkurencji wykonywana jest na czas. To trochę stresuje. Zwłaszcza, że zawsze najpierw dbamy o bezpieczeństwo, a dopiero później próbujemy bić rekordy – przyznaje st. szer. Michał Kobalczyk z batalionu dowodzenia 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

Pod górę z obciążeniem

W drugim dniu zawodów żołnierze i funkcjonariusze MSW sprawdzili swoją kondycję podczas biegu górskiego z obciążeniem. Każdy zawodnik w umundurowaniu i z plecakiem ważącym 10 kg musiał w jak najkrótszym czasie przebiec 10 kilometrów. – Trasa nie jest łatwa. Zawodnicy zmęczą się już na początku, bo będą biec pod górę przez trzy kilometry. Później droga będzie nieco łagodniejsza, bo wiedzie po leśnych szlakach – dodaje ppłk Demkowicz.

Dwudniowe zawody wysokościowe dla jednostek MON i MSW wygrali żołnierze z Czech. Drugie miejsce zdobyli policjanci z Katowic, a trzecie podhalańczycy z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. Zawody zorganizowano po raz dziewiąty. Ostatni raz odbyły się siedem lat temu. Imprezę od początku organizuje wrocławska uczelnia.

REKLAMA

MKS

autor zdjęć: mjr Piotr Szczepański

dodaj komentarz

komentarze


Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
 
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Ofensywa Tuchaczewskiego
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Wojsko przeciw wirusowi
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Powstaną kolejne strzelnice
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Byli specjalsi mogą wracać do służby
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Kajmany na gąsienicach
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Terytorialsi nie stracą dodatku
Testament Polski Walczącej
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Laserowa artyleria US Army
Informacja Prasowa
Online z mistrzami sportu
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Na misjach święta inne niż zwykle
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Żołnierze w sztafecie pomocy
Kim przekracza granice
Weterani w pasiece
Ubiory ochronne z Maskpolu
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Prezydent Duda jedzie do USA
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
16 sekund Liberatora
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Prezydent z wizytą w Drawsku
Groty z granatnikiem
Współzawodnictwo rozwija
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Z menażką na wakacje
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Fordy, a nie Nissany
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Ogromne zainteresowanie Soną
Polskie porty bardziej otwarte
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
F-16 kończą misję w Estonii
„Defender” – pracowity poligon saperów
Most do współpracy
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Wyzwania polskiej prezydencji
Amerykanie odmładzają F-16
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Przysięga podkarpackich terytorialsów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO