moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Okręty ćwiczyły załadunek uzbrojenia

Rano do portu wojennego w Gdyni zawinęła fregata rakietowa ORP „Generał Tadeusz Kościuszko”. Załoga załadowała na pokład torpedę szkolno-treningową i wystrzeliła ją na Bałtyku. To jeden z elementów trwających od poniedziałku ćwiczeń okrętowej grupy zadaniowej.


– Załadunek dzieli się na kilka etapów – tłumaczy kmdr por. Grzegorz Mucha, dowódca ORP „Kościuszko”. – Najpierw torpeda podnoszona jest na burtę okrętu, gdzie następuje jej sprawdzenie. Potem na specjalnym wózku marynarze wiozą ją do magazynu torpedowego. Następnie trafia do wyrzutni – wyjaśnia. Całą procedurę załoga fregaty przećwiczyła już pod koniec ubiegłego tygodnia. A wszystko po to, by dziś rano operacja przebiegła szybko i sprawnie. Na jej przeprowadzenie załoga nie miała zbyt wiele czasu. Jednostka musiała wrócić na Bałtyk, gdzie trwają ćwiczenia okrętowej grupy zadaniowej.

Test systemów i odkażanie

Torpeda, która trafiła na pokład, to MU-90 w wersji szkolno-treningowej. – Nie musi ona trafić w określony cel. Krótko po wystrzeleniu zatrzymuje się i staje pionowo w wodzie. Dzięki niej możemy jednak przetestować działanie okrętowych systemów – podkreśla kmdr por. Mucha. MU-90 w wersji bojowej to jedna z najgroźniejszych rodzajów broni Marynarki Wojennej RP. Torpeda składa się z kilku modułów: z napędem, czujnikami lokalizującymi cel i materiałami wybuchowymi. Waży ponad 300 kg, porusza się z prędkością 50 w. (90 km/h), a jej zasięg waha się między 10 a 25 km. Służy do zwalczania okrętów podwodnych, nawodnych, a także torped wystrzelonych przez przeciwnika.Zadania w porcie wykonywała nie tylko załoga fregaty. Wczoraj po południu w punkcie bazowania na Helu pojawiły się dwa okręty rakietowe OORP „Grom” i „Piorun”. Jednostki wraz z załogami zostały poddane zabiegom odkażania. – Przeprowadzili je specjaliści z kompanii chemicznej 43 Batalionu Saperów w Rozewiu – informuje st. chor. mar. Piotr Leoniak z Biura Prasowego 3 Flotylli Okrętów. Tego rodzaju ćwiczenia są prowadzone stosunkowo często. Podczas międzynarodowych manewrów „Baltops” scenariusz zakładał, na przykład, że przelatujący samolot zrzuci na pokład okrętu pojemnik z nieznaną substancją. W takim przypadku załogi, nie znając nawet jej składu, powinny uruchomić procedurę odkażania. Pomocny może się tutaj okazać choćby system spłukujący pokład. Dysponuje nim okręt dowodzenia ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”.

Rakiety w kontenerach

Na Helu marynarze mierzyli się też z innym zadaniem. – Załoga ORP „Piorun” ćwiczyła załadunek uzbrojenia rakietowego – mówi st. chor. mar. Leoniak. Na pokład trafiły kupione niedawno przez marynarkę rakiety RBS-15 Mk3. Znajdują się one w specjalnych kontenerach-wyrzutniach. Członkowie załogi montują je na prowadnicach, które są rozmieszczone na burtach okrętu (po dwie na każdej). Po treningu wyrzutnie zostały zdemontowane i wróciły do magazynów. Łącznie okręty rakietowe spędziły w punkcie bazowania sześć godzin.

Ćwiczenia okrętowej grupy zadaniowej rozpoczęły się w poniedziałek. Przez trzy dni polskie okręty, i lotnictwo morskie, ćwiczyły z jednostkami z Holandii i Litwy. Wykonywały m.in. zadania osłony transportu morskiego przed atakami okrętu podwodnego oraz uderzeniami z powietrza. – Nasze śmigłowce SH-2G lądowały i startowały z pokładu fregaty ORP „Kościuszko” i wykonywały zadania zopowskie [zwalczanie okrętów podwodnych – przyp. red.], zaś samoloty Bryza wskazywały m.in. okrętom cele znajdujące się za horyzontem i współpracowały w powietrzu z samolotami MiG-29 z bazy w Malborku – wylicza kmdr ppor. Czesław Cichy, rzecznik Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Ćwiczenia okrętowej grupy zadaniowej potrwają do piątku.

REKLAMA

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: chor. Piotr Leoniak, Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


„Anakonda” rusza na poligony
 
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
„Ratownik” od nowa
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Morskie początki „Anakondy”
Polskie porty bardziej otwarte
MON nie wycofuje się z MSPO
Na misjach święta inne niż zwykle
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Nowy wiceminister w MON
Białe noce podhalańczyków
Prawdziwi wojownicy
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Amerykanie odmładzają F-16
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Głos (z) płonącej Warszawy
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Mercedes nie tylko do holowania
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Agent w generalskich szlifach
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Na wakacje z WOT
Sukcesy sportowców w mundurach
„Spartan” znów na Mazurach
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Święto żołnierzy służących na misjach
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Ćwiczenia z torpedą
Widzieć i nie być widzianym
Koniec kijowskiego snu
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
„Harpun” do walki
Army of Medics
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Terytorialsi nie stracą dodatku
Specjalsi świętują
Co z tegorocznym MSPO?
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Obradowała Rada Gabinetowa
NATO walczy z koronawirusem
Wojsko przeciw wirusowi
Pracowity tydzień flotylli
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
F-16 kończą misję w Estonii
Online z mistrzami sportu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO