moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Więcej żołnierzy NSR dostanie nagrody

Ochotnicy Narodowych Sił Rezerwowych będą mogli dostać nagrodę już podczas pierwszego roku kontraktu, a nie jak do tej pory po 12 miesiącach służby. Na premię będą mogli liczyć także żołnierze, którzy np. z powodu choroby nie stawili się na wszystkie ćwiczenia. Zmiany, które przygotował MON, mają zachęcić do służby w NSR.

Narodowe Siły Rezerwowe składają się z ochotników, którzy podpisali kontrakty i pozostają w dyspozycji armii w razie zagrożeń w kraju i za granicą. Każdy żołnierz NSR ma obowiązek wziąć udział w ćwiczeniach organizowanych przez wojsko, w sumie nie więcej niż 30 dni w roku. Wojsko wypłaca im wtedy żołd, a ich pracodawcy otrzymują rekompensaty za czas nieobecności pracownika.

Po zakończeniu rocznej służby dowódca może przyznać żołnierzowi nagrodę w wysokości 2 tysięcy złotych. Są jednak pewne warunki – żołnierz musi odbyć 12 pełnych kalendarzowych miesięcy służby, brać udział w ćwiczeniach w ustalonych przez armię terminach oraz ukończyć je z oceną pozytywną.

– Obecne rozwiązanie nie daje możliwości przyznania nagrody żołnierzom, którzy nie pełnili służby przez pełnych 12 miesięcy, bo ich służba nie rozpoczęła się pierwszego dnia miesiąca – przyznaje gen. dyw. Bogusław Pacek, doradca ministra obrony narodowej. Chodzi o sytuację, gdy do pełnego kalendarzowego roku zabrakło żołnierzowi kilku dni, bo np. rozpoczął służbę 9 stycznia i zakończył 31 grudnia.

Nagroda nie tylko na koniec

Dlatego resort obrony chce zmienić zasady wypłacania nagród. Tak, by można było przyznać jedną nagrodę już w trakcie kontraktu, a nie dopiero po jego zakończeniu. Nowe przepisy zakładają też, że żołnierz nie będzie musiał brać udziału we wszystkich zaplanowanych ćwiczeniach. Do tej pory był to warunek otrzymania nagrody. – Ta zmiana wynika z doświadczeń. Mundurowy może być wezwany na ćwiczenia częściej niż raz w roku. Ale bywają sytuacje losowe, na przykład choroba, kiedy żołnierze nie mogą pojawić się na ćwiczeniach. Tego typu przypadki nie powinny uniemożliwiać wypłaty nagrody, zwłaszcza tym, którzy podczas innych ćwiczeń dobrze wykonywali swoją pracę – przyznaje gen. Pacek.

Aby jednak otrzymać nagrodę, żołnierz będzie musiał przynajmniej raz w ciągu roku wziąć udział w ćwiczeniach. Nadal też koniecznym warunkiem będzie pozytywna ocena po ich zakończeniu.

Fundusz na nagrody

Resort obrony przygotował też przepisy dotyczące funduszu na nagrody dla żołnierzy NSR. Obecnie powstaje on na szczeblu ministerialnym, co ze względu na konieczność zmian w planach finansowych utrudnia terminowe wypłacanie pieniędzy dla żołnierzy. Po wejściu w życie nowych przepisów taki fundusz będzie tworzony u dowódców jednostek wojskowych, w których żołnierze NSR mają przydziały kryzysowe. – Takie rozwiązania przyspieszą również wypłatę pieniędzy – przyznaje gen. dyw. Pacek.

To nie pierwsze zmiany, które mają zachęcić do służby w Narodowych Siłach Rezerwowych. Wiele rozwiązań korzystnych dla ochotników wprowadziła już nowelizacja ustawy o powszechnym obowiązku obrony. Zgodnie z jej zapisami, ochotnicy mogą m.in. aneksować kontrakty i mają możliwość kształcenia się na koszt armii. Zmieniły się też zasady wypłacania świadczeń za ćwiczenia – nie zależą już one od stopnia wojskowego, ale od zajmowanego stanowiska. Zniesiony też został maksymalny okres 15 lat tzw. przydziału kryzysowego. Żołnierze NSR mogą służyć w wojsku bez ograniczeń czasowych, a jedyną barierą pozostaje wiek ochotnika odpowiedni dla stopnia wojskowego – 50 lat dla szeregowych i 60 lat dla podoficerów i oficerów.

PG

autor zdjęć: arch. 9 bkpanc

dodaj komentarz

komentarze

~emka
1446700920
Czy orientuje się ktoś czy te zmiany zawarte w tym artykule weszły już w życie?
9D-A4-95-D7
~db120...
1429631220
zawodowy - 2006 zasadnicza ? - faktycznie synek masz się czym chwalić i faktycznie widziałeś co to wojo , 300 nagrody ? - widocznie jesteś dupa nie zawodowiec , za moje NSR-y zawodowi dostali po 1500 nagrodówek . 2000 za nic ? - to za to że mój urlop spędzam w kamaszach , że nie widzę syna przez dwa tygodnie , nie przytulę kobiety , nie pójdę na piwo z kumplami . A tak w ogóle to goń się leszczu
9E-DB-D6-22
~~st.kpr w NSR
1416509040
~Katol-A komu ja pluje w twarz ja po prostu stwierdzam fakty rezerwa jest gorzej traktowana powiedzmy że jest poligon zakwaterowanie pod namiotami szeregowy rezerwy dostanie za dzień 70 złotych (1/30 miesięcznego wynagrodzenia ) zawodowy szeregowy za ten sam dzień ok. 130 złotych(1/21 miesięcznego wynagrodzenia +30 złotych za poligon). Więc jeśli jakiś zawodowy chce zrezygnować ze służby zawodowej i wstąpić do NSR to ok.10 tyś etatów pozostało. A jak po 12 latach skończy się kontrakt i trafi do rezerwy na szkolenie poligonowe to tak dobrze nie będzie. Warto więc wybrać NSR bo można dostać 2000 złotych nagrody..(to nie jest skierowane pod adresem tego człowieka który zalogował się jako zawodowy tylko ogólnie , chciałem nakreślić sytuację rezerwy która nie jest taka dobra )
A0-00-84-EE
~Katol
1416480600
~st.kpr w NSR - ~zawodowy - jesteście "produktem" . Kiedyś słyszałem, że jak 1 rok to lecą przed BWP.em, drugi równa a 3 za. Antagonizmy w poszczególnych formacja , były tworzone pielęgnowane i utrzymywane , przez okupantów i zaborców. Jednolita armia mogła się zbuntować, zantagonizowana - nie. To, że "plujecie sobie wzajemnie w twarz" jest pokłosiem skłócania polskiego społeczeństwa i polskich formacji przez zaborców. jest 6mld ludzi na świecie, dlaczego musisz pogardzać tą , która jest obok ciebie? Plując na kolegę z branży , robisz . l...a okupantowi.
4B-26-E9-39
~st.kpr w NSR
1416391380
Dziwne że zawodowy może zazdrościć dla nsr –a nagrody jak by spojrzeć po całości to niema czego zazdrościć. Zawodowi tydzień pracy pięciodniowy czyli ok. 1/21 miesięcznego wynagrodzenia za dzień pracy (służby) w przypadku NSR i Rezerwy to 1/30. Szeregowy rezerwista za 30 dni po 70 żł dostaje 2100(wolne od podatku)i beż żadnych dodatków. Jak się nie mylę to nawet darmowe leki już się nie należą dla rezerwy w 2007 jeszcze się należały jeśli ktoś zachorował podczas szkolenia rezerwy . Oprócz tej nagrody żadnych zachęt do tego żeby wstąpić do NSR szeregowi są bo większość chce zostać zawodowymi bądź z innych przyczyn. Nawet głupiej zniżki na transport PKS/PKP myślę ze nie były by to tak gigantyczne pieniądze jeśli na etatach w NSR jest ok. 10 tyś.
8E-BC-31-3F
~zawodowy
1416334200
Waski pajacu :) ktory by był w wojsku i wszystko najlepiej wie :) dla twojej swiadomosci zasadnicza odbyłem w 2006 :) i zapewniam cie ze duzo wiecej wiem o wojsku niz ty mozesz sobie wypbrazic :) gdbys był na miejscu zołnierzy zawodowych i stał na apelu i słuchał ze NSR dostaje 2000zł za to ze jest bo nic nie robi nawet zapraw nie biega i nawet porzadnie nie umie stanac na bacznac to jednak moim zdaniem kpina! Chwała ci za to ze jestes NSR szkoda ze nie zawodowym moze inaczej bys na to patrzył jak bys dostał 300zł i zycze ci zebys PAJACU został zawodowym a po 12 latach cie zwolnili :) Katol w dup** byłes gł**** widziałes i tyle :) szacunek do munduru zobacz co robia ludzie w sieci jak traktuja mundur liceum studium studia czy nsr i tez czasem zawodowi nie znasz sie nie byłes to sie nie wypowiadaj! A i moja sprawa gdzie wyjade bo jak narazie bede żerował na polskich podatnikach tak długo jak tylko sie da :):):) a jak sie uda to po 15 latach bedziecie robic na moja EMERYTURĘ :)) a jak nie to w 100% ani grosza nie zarobi na mnie te panstwo :) a tym bardziej zadne słuzby mundurowe :) pozdrawiam aa i za to ze nic nie robie zarabiam 2429zł plus trzynaski mundurowka nagrody i tyle mam wolnego co w przez cale zycie nie bedziecie mieli :)
B8-30-E2-AA
~st.kpr w NSR
1416310200
Nie będę rzucał błotem ani w zawodowych ani w NSR natomiast nie uważam żeby wszyscy zawodowi byli idealnie wyszkoleni a rezerwa cała do bani zawodowi są bez przerwy w woju rezerwa od święta. A co do rezerwy to nie mamy płacone dodatku poligonowego za służbę dyżurną i wielu dodatków które przysługują zawodowym .A ta nagroda to taka jakby trzynastka. Byłem na kontrakcje z NSR przez 2 lata jedna mi się należała druga nie 24 miesiące kontrakt wygasł z mocy prawa. Obecnie podpisałem nowy kontrakt w innej jednostce i będę pisał o nagrodę po pierwszych ćwiczeniach rotacyjnych ciekawe co mi odpowiedzą.
B0-23-7D-57
~Katol
1416307200
~Gast - jako cywili , który loży na służbę wojskowych ma istotny wpływ na jej kształt. Żołnierz jak kupuje zupkę chińska za 0,79 zł to za pieniądze cywili. Przed samurajami byli rolnicy. .. . p.s. Nie mam pojęcia o służbie. I nie chciałbym mieć, ale jak "leszczycie" to trzeba Wam pomóc - wymaga tego patriotyzm... .
4B-26-E9-39
~Katol
1416306720
~wonski - Szacunek
4B-26-E9-39
~wonski
1416267360
zawodowy, to spij, nikt cię nie lubi, a już na bank dowódca mając takiego garba u siebie, gdybyś był w prawdziwym wojsku czół byś respekt i szacunek do armii, ale ty jesteś zwykłym pajacem, który nie ma zielonego pojęcia o prawdziwym wojsku, wiem bo byłem i odjeb.. swoje, a teraz jestem NSRem i może nie wszystko mi się podoba ale lubię to i nie wybieram się do Kanady, ani na Alaskę więc nie chrzań o jakimś ułożeniu czy postawie zasadniczej, bo jak nie byłeś w syfie to klocek o tym wiesz pajacu
C9-6C-02-7E
~Pablo
1416254580
Niech zwiększą limity na Służbę Przygotowawczą, bo tak naprawdę to dużo osób chce dołączyć do NSR lecz wszystko jest robione w ten sposób, że się czeka po 2 lata( są ustępstwa od reguły, prawdopodobnie związane z posiadaniem przez kogoś znajomych bądź rodziny w WKU). Ja czekam już jakiś czas i naprawdę chciałbym się dostać no ale co zrobisz jak nic nie zrobisz.
31-EB-8C-C3
~ms
1416247560
"pracodawca dostaje rekompensatę".. To zdanie nie ma nic wspólnego z realnym stanem rzeczy.. Ja musiałem prze to zrezygnować, bo pracodawca musi tyle dokumentów powypełniać, że nawet ja jako pracownik go zrozumiałem, a druga sprawa jak można zrekompensować pracodawcy brak człowieka na miesiąc w firmie?! Pozdrawiam :-)
6C-CD-8B-5F
~Gast
1416241320
Muszę przyznać rację Zawodowemu, to co wyprawia się już w Naszej armii to jakaś kpina a do Katol jako cywil nie powinnieneś komentować takich spraw, nie znasz reguł jakie panują we wojsku. A mandat to powininien być wprowadzony dla takich osób jak Ty. Nie macie pojęcia o służbie a robicie "Najlepsze" komentarze"
86-2D-83-B3
~Katol
1416238080
~Zawodowy - myślisz , że jesteś niezastąpiony? Myślisz , że robisz łaskę będąc w wojsku. Idź do kadr , daj wypowiedzenie i jedź na jabłka do Włoch. Kraj zwiedzisz zarobisz w miesiąc więcej i przekonasz się że w obronności RP nic się nie stało? Nie ma przymusu- nie pasuje = kadry i jesteś pod koniec miesiąca wolnym człowiekiem z całymi możliwościami cywila. Nie szanujesz kolegów z formacji, która ma cie wspierać - nie musisz. Nie ma armii przymusowej. Nie pasuje + kierunek kadry. Jest gdzieś lepiej = kierunek kadry. Dowódca "kretyn" = kierunek kadry.
4B-26-E9-39
~Katol
1416237180
Dla minie jako cywila krytykowanie kogokolwiek w mundurze wojskowym z stosownymi symbolami jest niedopuszczalne. Proponuje postępowanie mandatowe i uznanie takiego działania za wykroczenie.
4B-26-E9-39
~Katol
1416236880
~Zawodowy - cyt: "nawet postawy zasadniczej nie potrafią !" zasadniczo to nie zawodowcy wiec nie porównuj się do Nich . Inna formacja, inne wymagania, inne zadania, inna ocena. " Inna Kanada" p.s. Jak tak słodko mają to się przepisz .
4B-26-E9-39
~Zawodowy
1416236220
:) 2 tys zł za to ze nawet postawy zasadniczej nie potrafią ! a juz nie wspomne o ułozeniu beretu czy zachowaniu wojskowym hehe kpina :) leci mi 6 rok słuzby poligony cwiczenia i max jaka nagrode dostałem to 300zł minus podatek hehehe jeszcze rok kredytu i Kanada wita lub jakies inne panstwo :)
57-68-3F-E8

Krwawe walki o Monte Cassino
 
Obradowała Rada Gabinetowa
USA nie zacznie wojny z Iranem
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Iran uderza w USA
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Nauka zimowego pływania
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Szturmani na Lipie
Rywalizacja strzelców wyborowych
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Podziemna potęga
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
For the Right Cause
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Żyj zdrowiej
Double Eagle po nowemu
Nowy wiceminister w MON
Klasy wojskowe po nowemu
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
They Train Together, They Fight Together
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Darłowo czeka na śmigłowce
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
We Are All Darfur
Defense Without Politics
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Ważka bliżej
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Chciałem walczyć z Niemcami
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
O Patriotach na WAT
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Arsenał Iranu
Własne interesy Europy
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Czerwoni w odwrocie
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Umowa na Harpie podpisana!
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Symulatory strzelań Rosomaków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO