moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Radiowa Jedynka nadaje z Afganistanu

Jak zmienił się Afganistan, jak zapamiętane zostanie polskie wojsko oraz co nasi  żołnierze przygotowali na uroczysty lunch? Tego dowiecie się, słuchając dziś radiowej Jedynki. W dniu oficjalnego zakończenia polskiej misji ISAF dziennikarze Wojciech Cegielski i Andrzej Klewiado przekażą po raz ostatni relacje z bazy Bagram.


Dziś ostatnia, XV zmiana, polskiego kontyngentu wojskowego oficjalnie kończy misję. Z tej okazji radiowa Jedynka od rana nadaje specjalne relacje z Afganistanu. – Informacje, np. z transmisji uroczystości, będą się pojawiać w każdym wydaniu „Aktualności” aż do godziny 18.00. Nie zabraknie reportaży z Afganistanu, wywiadów, wspomnień. To będzie afgański dzień na naszej antenie – zapowiada Kamil Dąbrowa, dyrektor i redaktor naczelny Programu 1 Polskiego Radia.

Audycje nadawane są z polskiej bazy White Eagle w Bagram oraz z Kabulu. Są tam korespondenci Polskiego Radia Wojciech Cegielski i Andrzej Klewiado. – Byłem w Afganistanie kilkakrotnie, w sumie spędziłem tu blisko rok. Przyjazd w to miejsce w dniach zakończenia polskiej misji i podsumowanie w ten sposób 13 lat polskiej obecności w tym kraju były dla mnie rzeczą całkiem naturalną. To będą nasze ostatnie reportaże z tego miejsca – mówi Wojciech Cegielski, korespondent zagraniczny i wojenny, specjalizujący się w tematyce bliskowschodniej.

Film: Polskie Radio

Co usłyszymy? – Będzie cała historia misji w pigułce, materiał poświęcony poległym, a także reportaż o polskiej ambasadzie w Kabulu. Opowiemy też  o tej wielkiej logistycznej operacji XV zmiany, której zadaniem było pakowanie sprzętu na powrót do kraju – dodaje Wojciech Cegielski.

W Jedynce nie zabraknie też wywiadów. W samo południe zostanie wyemitowana rozmowa z gen. Johnem Campbellem, dowódcą Międzynarodowych Sił Wspierania Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie. Potem między innymi rozmowy z weteranami. Jak podkreśla dziennikarz Polskiego Radia, emitowane materiały nie ograniczą się wyłącznie do spraw wojskowych. – Nie chcieliśmy koncentrować się jedynie na aspekcie, co nasi żołnierze mają z tej misji. Wojsko nie działa w próżni. Poza murem bazy też toczy się życie. Od początku naszym celem było pokazanie i połączenie w całość tych dwóch światów – mówi Wojciech Cegielski. Dlatego będzie też na przykład rozmowa z kabulskim mędrcem.

W swoich materiałach dziennikarze opowiedzą, jak zmienił się sam Afganistan, co myślą mieszkańcy tego kraju i co dała im obecność międzynarodowej społeczności. Będą też dyskutować o przyszłości Afganistanu i zadaniach, jakie stoją  przed wybranymi niedawno nowymi demokratycznymi władzami.

Podczas dzisiejszych uroczystości w bazie Bagram goście i żołnierze wezmą udział w przygotowanym przez wojsko uroczystym lunchu.  – My opowiemy, jakie specjały przygotowali na tę okazję żołnierze – zapowiada Kamil Dąbrowa.

Żołnierze XV zmiany polskiego kontyngentu wojskowego działającego w ramach misji ISAF przekażą obowiązki grupie, która ma przygotować nową, 150-osobową polską misję Sojuszu. Będzie ona uczestniczyć w nowej operacji NATO „Resolute Support” („Stanowcze wsparcie”), która w przeciwieństwie do poprzednich ma mieć wyłącznie charakter doradczy. Przez ostatnie pół roku żołnierze pakowali i wysyłali do kraju sprzęt, który był w Afganistanie przez blisko 7 lat. Całość transportowana była do kraju na kilka sposobów: drogą lądową, a także samolotami do Omanu, a stamtąd statkami do Szczecina. W misji ISAF uczestniczyło w sumie 26 tysięcy polskich żołnierzy.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik/ Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
 
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Nowy wiceminister w MON
W Indiach mieli swój drugi dom
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Polskie firmy na targach w Londynie
Śląskie sceny z życia
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Wojsko wraca do Łomży
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Agresja sowieckiego kolosa
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Samochód do desantowania
Klasy wojskowe po nowemu
Stalin czekał i kalkulował
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Sprawdzają Brutusa
Dead to the World
Rok Żelaznej Dywizji
Z maratonu programowania do wojska
Umarły dla świata
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Pamięć o tragedii
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Modernizacja starów 266
Polska nie pozostanie osamotniona
Modernizacja Sokołów
Rozpoczynamy nową erę
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Nowa misja i nowy sprzęt
GROM Challenge
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Irańskie szachy
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Głos (z) płonącej Warszawy
Iranian Chess Game
Thin Blue Line
Defendery 2019 – część 3
Jedna misja, jeden zespół
Cienka niebieska linia
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Terytorialsi na wysokościach
Selekcja w pigułce
Historia Liberatora wyjaśniona
Chorwacki test polskich kadetów
A Torn Subcontinent
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Defendery 2019 – część 4
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Walka i dyplomacja
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Oko na Europę
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO