moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Radiowa Jedynka nadaje z Afganistanu

Jak zmienił się Afganistan, jak zapamiętane zostanie polskie wojsko oraz co nasi  żołnierze przygotowali na uroczysty lunch? Tego dowiecie się, słuchając dziś radiowej Jedynki. W dniu oficjalnego zakończenia polskiej misji ISAF dziennikarze Wojciech Cegielski i Andrzej Klewiado przekażą po raz ostatni relacje z bazy Bagram.


Dziś ostatnia, XV zmiana, polskiego kontyngentu wojskowego oficjalnie kończy misję. Z tej okazji radiowa Jedynka od rana nadaje specjalne relacje z Afganistanu. – Informacje, np. z transmisji uroczystości, będą się pojawiać w każdym wydaniu „Aktualności” aż do godziny 18.00. Nie zabraknie reportaży z Afganistanu, wywiadów, wspomnień. To będzie afgański dzień na naszej antenie – zapowiada Kamil Dąbrowa, dyrektor i redaktor naczelny Programu 1 Polskiego Radia.

Audycje nadawane są z polskiej bazy White Eagle w Bagram oraz z Kabulu. Są tam korespondenci Polskiego Radia Wojciech Cegielski i Andrzej Klewiado. – Byłem w Afganistanie kilkakrotnie, w sumie spędziłem tu blisko rok. Przyjazd w to miejsce w dniach zakończenia polskiej misji i podsumowanie w ten sposób 13 lat polskiej obecności w tym kraju były dla mnie rzeczą całkiem naturalną. To będą nasze ostatnie reportaże z tego miejsca – mówi Wojciech Cegielski, korespondent zagraniczny i wojenny, specjalizujący się w tematyce bliskowschodniej.

Film: Polskie Radio

Co usłyszymy? – Będzie cała historia misji w pigułce, materiał poświęcony poległym, a także reportaż o polskiej ambasadzie w Kabulu. Opowiemy też  o tej wielkiej logistycznej operacji XV zmiany, której zadaniem było pakowanie sprzętu na powrót do kraju – dodaje Wojciech Cegielski.

W Jedynce nie zabraknie też wywiadów. W samo południe zostanie wyemitowana rozmowa z gen. Johnem Campbellem, dowódcą Międzynarodowych Sił Wspierania Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie. Potem między innymi rozmowy z weteranami. Jak podkreśla dziennikarz Polskiego Radia, emitowane materiały nie ograniczą się wyłącznie do spraw wojskowych. – Nie chcieliśmy koncentrować się jedynie na aspekcie, co nasi żołnierze mają z tej misji. Wojsko nie działa w próżni. Poza murem bazy też toczy się życie. Od początku naszym celem było pokazanie i połączenie w całość tych dwóch światów – mówi Wojciech Cegielski. Dlatego będzie też na przykład rozmowa z kabulskim mędrcem.

W swoich materiałach dziennikarze opowiedzą, jak zmienił się sam Afganistan, co myślą mieszkańcy tego kraju i co dała im obecność międzynarodowej społeczności. Będą też dyskutować o przyszłości Afganistanu i zadaniach, jakie stoją  przed wybranymi niedawno nowymi demokratycznymi władzami.

Podczas dzisiejszych uroczystości w bazie Bagram goście i żołnierze wezmą udział w przygotowanym przez wojsko uroczystym lunchu.  – My opowiemy, jakie specjały przygotowali na tę okazję żołnierze – zapowiada Kamil Dąbrowa.

Żołnierze XV zmiany polskiego kontyngentu wojskowego działającego w ramach misji ISAF przekażą obowiązki grupie, która ma przygotować nową, 150-osobową polską misję Sojuszu. Będzie ona uczestniczyć w nowej operacji NATO „Resolute Support” („Stanowcze wsparcie”), która w przeciwieństwie do poprzednich ma mieć wyłącznie charakter doradczy. Przez ostatnie pół roku żołnierze pakowali i wysyłali do kraju sprzęt, który był w Afganistanie przez blisko 7 lat. Całość transportowana była do kraju na kilka sposobów: drogą lądową, a także samolotami do Omanu, a stamtąd statkami do Szczecina. W misji ISAF uczestniczyło w sumie 26 tysięcy polskich żołnierzy.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik/ Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Szturmani na Lipie
 
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Defense Without Politics
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Double Eagle po nowemu
They Train Together, They Fight Together
Żyj zdrowiej
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Rywalizacja strzelców wyborowych
Jałta była zdradą naszych sojuszników
USA nie zacznie wojny z Iranem
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Własne interesy Europy
We Are All Darfur
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Arsenał Iranu
Darłowo czeka na śmigłowce
Nauka zimowego pływania
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Obradowała Rada Gabinetowa
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
O Patriotach na WAT
Czerwoni w odwrocie
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Iran uderza w USA
Krwawe walki o Monte Cassino
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Klasy wojskowe po nowemu
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Symulatory strzelań Rosomaków
Podziemna potęga
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Stulatka hydrografia
For the Right Cause
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Chciałem walczyć z Niemcami
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Nowy wiceminister w MON
Ważka bliżej
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO