moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Debata o Afganistanie

Przy jednym stole usiadło kilku generałów, którzy służyli w Afganistanie. Z dziennikarzami „Polski Zbrojnej” rozmawiali na temat operacji ISAF. Wszyscy zgodzili się z tym, że dzięki udziałowi w misjach polskie wojsko pod względem wyszkolenia i wyposażenia osiągnęło taki postęp, na który bez Iraku i Afganistanu pracowałoby przez 30 lat.  


– Doskonale wiedzieliśmy, że to nie będzie misja cukierkowa. Afganistan, w przeciwieństwie do Iraku, od samego początku był dość oczywisty – mówił gen. broni Marek Tomaszycki, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych, który w 2007 roku dowodził I zmianą PKW Afganistan.

Podobnego zdania podczas debaty był gen. broni Janusz Adamczak. Szef Sztabu Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych NATO w Brunssum, a swego czasu w Afganistanie zastępca dowódcy Dowództwa Regionalnego Wschód do spraw koalicyjnych, podkreślał: „Nie mam wątpliwości, że kiedy jechaliśmy do Afganistanu, wiedzieliśmy po co jedziemy, co nas tam czeka. Nasza misja tak ewoluowała, jak i cała operacja ISAF”.

Rozmowa polskich dowódców z dziennikarzami nie koncentruje się jedynie na funkcjonowaniu kontyngentu, lecz zwracają oni też uwagę na to, jak misje zmieniły polską armię. – Nasi żołnierze wrócili wyszkoleni pod wieloma względami. Mieli do czynienia nie tylko z karabinem czy wozem bojowym, lecz także prowadzili między innymi samodzielnie operacje psychologiczne. Dlatego mamy teraz fachowców od negocjacji, od współpracy z miejscową ludnością… To są zupełnie inne wyzwania, w których nie karabin, ale głowa jest orężem… – mówił gen. bryg. Wojciech Grabowski. Były zastępca dowódcy Combined Security Transition Command – Afghanistan (CSTC-A) do spraw współpracy międzynarodowej dodawał, że teraz armia ma wykształconych ludzi na poziomie majora czy podpułkownika, przygotowanych do samodzielnych działań. – Jeszcze przed niewielu laty dowódca tego szczebla nie mógł podejmować ważniejszych decyzji, robili to za niego oficerowie wyżsi rangą – przypominał gen. Grabowski. Teraz generał jako dowódca Centrum Szkolenia Sił Połączonych w Bydgoszczy ma okazję obserwować Afgańczyków, którzy do Polski przyjeżdżają na ćwiczenia.

Pełen tekst debaty w grudniowej „Polsce Zbrojnej”.

PZ

autor zdjęć: Radosław Kubiczek/ JFTC

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1418064900
Za pobyt w Afganistanie przyjdzie nam kiedyś zapłacić http://fakty.interia.pl/raport-panstwo-islamskie/newsy/news-nowe-wideo-dzihadystow-dzieci-z-karabinami,nId,1562931?parametr=fakty_dol
A6-7F-4E-65
~tbwawa
1417878480
Sprzęt owszem mamy lepszy o niebo, ale większość żołnierzy służących w Iraku i w Afganistanie jest lub będzie niedługo w "cywilu".....
6B-8B-22-7F
~Realista
1417808940
"...także prowadzili między innymi samodzielnie operacje psychologiczne. Dlatego mamy teraz fachowców od negocjacji, od współpracy z miejscową ludnością… ". A na co żołnierzom mającym bronić terytorium swego kraju "operacje psychologiczne" i fachowość w zakresie "współpracy z miejscową ludnością" ? Partyzantka i bez tego się utrzyma, no chyba że czegoś nie wiemy i nasi Panowie Generałowie w razie wojny planują ofensywne operacje obronne, np. w Kaliningradzie. Ale w takim razie sugerowałbym naukę rosyjskiego intensyfikować...
2A-F5-43-25
~ciekawy
1417714140
A jakby tak wydac cala sume na uzbrojenie zamiast na utrzymanie zagranicznych misji, to nie bylby jeszcze wiecej nowego sprzetu? Cos panowie generalowie logika zawodza. Chce panom generalom przypomniec, ze Ukraina tez byla w Iraku. Nie dosc ze zmarnowali tam fundusze, to teraz wszyscy ich maja gleboko w du... A z Polska bedzie jak ?
4E-1A-B3-00

Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
 
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Cienka niebieska linia
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Głos (z) płonącej Warszawy
Polska nie pozostanie osamotniona
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Sprawdzają Brutusa
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Chorwacki test polskich kadetów
Wojsko wraca do Łomży
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Modernizacja Sokołów
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Agresja sowieckiego kolosa
Selekcja w pigułce
Zadanie: przywrócić ład na Bałtyku
Zapal lampkę bohaterom Września’39
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Polscy weterani i książę Harry
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Iranian Chess Game
Nowa misja i nowy sprzęt
Stalin czekał i kalkulował
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Irańskie szachy
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Rozpoczynamy nową erę
Modernizacja starów 266
„Górale” zdobywają miasto
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Thin Blue Line
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Polscy nurkowie na Islandii
Dead to the World
W Indiach mieli swój drugi dom
A Torn Subcontinent
Walka i dyplomacja
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Klasy wojskowe po nowemu
Umowa na Feniksy
Pamięć o tragedii
Moje serce należy też do Indii
Brawurowa ucieczka „Orła”
Skok na lotnisko
Nowy wiceminister w MON
Jedna misja, jeden zespół
Groźny jak Tallboy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO