moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Magazynki pełne ostrej amunicji

Zajęcia w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie prowadziło dwóch byłych operatorów JW GROM – „Żwiru” i „Zima”. W ramach programu „The Power of Synergy” szkolili funkcjonariuszy Straży Granicznej, ABW i CBŚ w prowadzeniu walki w pomieszczeniach. Trenowano poruszanie się na korytarzu taktycznym oraz w tzw. killing house.– Straż Graniczna! Straż Graniczna! Nie ruszaj się! – słychać tylko, gdy z hukiem otwierają się drzwi, a snopy świateł latarek przeczesują zaciemnione pomieszczenie.
– Gleba! Gleba!
Padają trzy strzały – dwa w klatkę piersiową, jeden w głowę. To tak zwany „Mozambique Drill”. Po chwili słychać tylko:
– Czysto! Czysto!
– Zimny skuty!
– Wychodzimy!

W ubiegłym tygodniu zakończył się kolejny etap ćwiczeń w ramach programu „The Power of Synergy”. Biorą w nim udział funkcjonariusze Straży Granicznej, Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Tym razem uczestnicy spotkali się w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Funkcjonariusze ćwiczyli tam walkę w pomieszczeniach. Trenowano poruszanie się na korytarzu taktycznym oraz w tak zwanym killing house – specjalnym obiekcie pozwalającym na bezpieczne prowadzenie działań w budynku, z użyciem ostrej amunicji.


Killing House

Ściany killing house, pełniące jednocześnie rolę kulochwytu, oprócz pancernej stali wyłożone są też specjalnym poliuretanowo-gumowym materiałem o grubości 50 milimetrów, dzięki któremu pociski nie rykoszetują. Strzelnica taktyczna, bo tak oficjalnie nazywa się ta część ośrodka szkoleniowego, to jeden z nielicznych obiektów tego typu w Polsce. Składa się z dwóch poziomów, na których można prowadzić trening strzelecki w pomieszczeniach o różnej kubaturze. Jest tam też pomost obserwacyjny. Dzięki niemu instruktorzy mogą śledzić wszystkie kroki uczestników szkolenia. Pomieszczenia wyposażone są w 36 kamer, które nagrywają trening.

Zajęcia w Legionowie prowadziło dwóch byłych operatorów JW GROM – „Żwiru” i „Zima”. – Skutecznie zadbali o to, abyśmy przechodząc przez pomieszczenia strzelnicy, wyrobili nawyki – mówią funkcjonariusze.

Jak wyglądało szkolenie? Cele i tarcze przedstawiające osoby postronne zmieniały położenie, podobnie jak szafy, łóżka i inne elementy wyposażenia mieszkań lub biur. Celowo wyłączane światło zmuszało do wykorzystywania oświetlenia taktycznego zamocowanego pod lufami pistoletów maszynowych i pistoletów.


Atmosfera zrobiła się poważna

Najpierw trenowano „na sucho”, następnie magazynki załadowano ostrą amunicją – śmiechy i dowcipy się skończyły, atmosfera zrobiła się poważna. Pomieszczenia szturmowano wielokrotnie. Pomimo zmęczenia, nikt nie mógł pozwolić sobie na chwilę nieuwagi.

The Power of Synergy – współpraca Straży Granicznej, CBŚ oraz ABW w zakresie zwalczania przestępczości transgranicznej i zorganizowanej” to projekt zainicjowany przez Karpacki Ośrodek Wsparcia Straży Granicznej z Nowego Sącza. Ma on zwiększyć skuteczność w zwalczaniu przestępczości, podnieść poziom wyszkolenia funkcjonariuszy oraz wypracować procedury współpracy pomiędzy nimi.

Liderem projektu jest Straż Graniczna, a uczestniczą w nim także Centralne Biuro Śledcze Policji oraz Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Koszt całego przedsięwzięcia to około 1,8 mln zł. Jednak spora część środków pochodzi z dofinansowania z norweskiego funduszu w ramach programu PL-15: „Współpraca w obszarze Schengen oraz walka z przestępczością transgraniczną i zorganizowaną, w tym przeciwdziałanie handlowi ludźmi oraz migracjom grup przestępczych”.

Frag Out!

autor zdjęć: Frag Out!

dodaj komentarz

komentarze


Dead to the World
 
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Jedna misja, jeden zespół
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Iranian Chess Game
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Selekcja w pigułce
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Groźny jak Tallboy
Sprawdzają Brutusa
Polscy nurkowie na Islandii
Thin Blue Line
Nowa misja i nowy sprzęt
Nowy wiceminister w MON
Moje serce należy też do Indii
Agresja sowieckiego kolosa
W Indiach mieli swój drugi dom
Klasy wojskowe po nowemu
Rozpoczynamy nową erę
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Irańskie szachy
Zadanie: przywrócić ład na Bałtyku
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Modernizacja starów 266
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Górale” zdobywają miasto
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Polska nie pozostanie osamotniona
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Chorwacki test polskich kadetów
Polscy weterani i książę Harry
Cienka niebieska linia
Modernizacja Sokołów
Głos (z) płonącej Warszawy
Stalin czekał i kalkulował
Pamięć o tragedii
A Torn Subcontinent
Umowa na Feniksy
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Brawurowa ucieczka „Orła”
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Wojsko wraca do Łomży
Walka i dyplomacja
Skok na lotnisko

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO