moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Narew musi być polska!

Polonizacja zestawów rakietowych średniego zasięgu o kryptonimie „Wisła” może być przeprowadzona w bardzo małym zakresie, jednak inaczej jest w przypadku zestawów krótkiego zasięgu o kryptonimie „Narew”. Te – jestem przekonany – powinny być w całości produkowane w Polsce. Pytanie tylko czy dobrym pomysłem jest, by takim projektem kierował rodzimy przemysł – pisze Krzysztof Wilewski, publicysta portalu polska-zbrojna.pl.

Od momentu ogłoszenia programu budowy, a właściwie odbudowy systemu obrony powietrznej kraju (ma się on składać z trzech podsystemów – bardzo krótkiego, krótkiego i średniego zasięgu), uważam że kluczowym dla polskiego przemysłu obronnego jest podsystem krótkiego zasięgu. Uważam, że zestawy rakietowe krótkiego zasięgu (około 25 kilometrów) mogą być w całości produkowane w Polsce. Podkreślam, produkowane, a nie wymyślone. Jestem bowiem przekonany, że zlecenie polskim naukowcom opracowania pocisków rakietowych o wymaganym zasięgu, jest po prostu nieopłacalne i zbyt ryzykowne. Mamy tak duże zaległości w tej dziedzinie, że zwyczajnie nie ma sensu marnować 10 lat i miliardów złotych na dojście do tego, co inni już dawno mają. Zamiast tego powinniśmy kupić gotową technologię od któreś z firm (albo od któregoś z rządów – bo to przecież one najczęściej mają prawa do wojskowych systemów) i zlecić naszym inżynierom prace nad kolejną wersją rakiety – już naszą, krajową.

W tym czasie rodzimy przemysł produkując na potrzeby armii licencyjne pociski, nabrałby i wiedzy, i doświadczenia, aby zmierzyć się z wyzwaniem jakim jest produkcja kolejnej generacji rakiet.

Ktoś powie, ale przecież kupno technologii rakietowej tej klasy będzie kosztowało nas ogromne pieniądze. I tak, i nie. Skoro bowiem chcemy wydać kilkanaście miliardów złotych na systemy klasy średniej, to czemu nie możemy przy okazji wynegocjować sprzedaży nam technologii do pocisków o krótkim zasięgu, które, co bardzo istotne, obaj oferenci w programie Wisła, mają w swoim portfolio.

Czy firma, która będzie miała w perspektywie kontrakt wart ponad X miliardów złotych, nie skusi się na sprzedaż nam licencji na coś, co przecież i tak za lat dziesięć wyjdzie z produkcji, bo pojawią się nowsze rozwiązania? Jestem przekonany, że się skusi.

W czwartek w Radomiu odbyła się uroczystość podpisania umowy zawiązania konsorcjum, zacytuję „pod przewodnictwem PGZ S.A., do realizacji programu modernizacji technicznej Sił Zbrojnych w zakresie przeciwlotniczych zestawów rakietowych bliskiego zasięgu o kryptonimie Narew”.

Nie bardzo rozumiem, czemu PGZ musiało ze swoich firm stworzyć konsorcjum, które stanie do dialogu technicznego z MON w tej sprawie. Ale pominę tę kwestię, bo może chodzi o kwestie formalno-prawne. Mam jednak poważne wątpliwości, czy program „Narew” powinien być kierowany przez polski przemysł.

Sporo było już w naszej historii projektów badawczo-rozwojowych, które delikatnie mówiąc, nie poszły zbyt dobrze. Jeśli „Narew”, warta miliardy, miałaby być (w mojej idealnej koncepcji) w pełni produkowana w kraju, to może najlepszym rozwiązaniem byłoby powierzenie nad nią nadzoru nie firmie (jaką jest przecież PGZ) a instytucji rządowej, na przykład Inspektoratowi Implementacji Innowacyjnych Technologii?

Norwegowie z powodzeniem stosują takie rozwiązanie od dekad, powierzając Instytutowi Badawczemu Norweskich Sił Zbrojnych projekty kluczowe z punktu widzenia tamtejszej armii. Skoro tam to działa, to czemu nie mogłoby i u nas?

Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1418644440
zbudujmy polski mikroprocesor .
4B-26-E9-39
~got
1418568780
Czy niepowodzenia wspomnianych w artykule projektów były spowodowane niekompetencją czy sabotażem? Co do tez postawionych w tekście - całkowita zgoda.
EF-43-3C-84
~Katol
1418419740
1. nie musi. 2. Lepiej nie.
4B-26-E9-39

Festiwal Orkiestr w Mundurach
 
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Jedna misja, jeden zespół
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Zadanie: przywrócić ład na Bałtyku
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Thin Blue Line
Brawurowa ucieczka „Orła”
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Walka i dyplomacja
Chorwacki test polskich kadetów
Dead to the World
Groźny jak Tallboy
Stalin czekał i kalkulował
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Głos (z) płonącej Warszawy
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Wojsko wraca do Łomży
Polscy weterani i książę Harry
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Sprawdzają Brutusa
Cienka niebieska linia
Pamięć o tragedii
Iranian Chess Game
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Modernizacja starów 266
Polska nie pozostanie osamotniona
Zapal lampkę bohaterom Września’39
A Torn Subcontinent
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Nowa misja i nowy sprzęt
Umowa na Feniksy
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Agresja sowieckiego kolosa
Modernizacja Sokołów
„Górale” zdobywają miasto
Rozpoczynamy nową erę
Irańskie szachy
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Skok na lotnisko
Selekcja w pigułce
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Moje serce należy też do Indii
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Polscy nurkowie na Islandii
Nowy wiceminister w MON
Klasy wojskowe po nowemu
W Indiach mieli swój drugi dom
Debiuty MSPO: Mistrz misji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO