moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Komandosi dostaną nowoczesny symulator

Wojska specjalne chcą wesprzeć szkolenie żołnierzy nowoczesnymi urządzeniami tak, by trening na symulatorach był uzupełnieniem realnego. Dlatego MON ogłosiło przetarg na zakup laserowego systemu taktycznego odwzorowania pola walki i strzelań wojsk specjalnych. Nowy sprzęt ma trafić do Jednostki Wojskowej AGAT w 2016 roku.


Inspektorat Uzbrojenia MON ogłosił przetarg na zakup laserowego systemu taktycznego odwzorowania pola walki i strzelań wojsk specjalnych na początku listopada. Firmy mogą składać oferty do 29 grudnia. – System zostanie zainstalowany w Gliwicach, w jednostce AGAT, ale korzystać z niego będą wszystkie jednostki wojsk specjalnych – mówi płk Grzegorz Hałupka z Inspektoratu Wojsk Specjalnych Dowództwa Generalnego RSZ.

Trening w innym wymiarze

Dzięki systemowi możliwy będzie trening indywidualny i zespołowy żołnierzy sekcji specjalnych i szturmowych. Dodatkowo operatorzy będą prowadzić trening strzelecki. – Szkolenie można prowadzić w różnych warunkach atmosferycznych, w terenie przygodnym, w budynkach, na placach ćwiczeń, w lesie oraz pod wodą – wymienia płk Hałupka. Dodaje, że nowe urządzenia zmniejszą koszty szkolenia.

– Symulować da się niemal wszystko, łącznie z opadami, niską temperaturą i zamgleniem. Możemy ćwiczyć działanie ze śmigłowcami albo sprawdzić taktykę naszych żołnierzy w razie zagrożenia terrorystycznego – mówi komandos, który o działaniu systemu przekonał się na pokazie w Stanach Zjednoczonych.

System symulacji przyda się także do przygotowania żołnierzy do udziału w konkretnych operacjach. Jeżeli operatorzy dostaną zadanie uwolnienia zakładników z budynku, to nie będą już musieli omawiać akcji, rysować map i przygotowywać się do działania „na sucho”. – Wystarczy wprowadzić do komputera konkretne dane budynku i przećwiczyć poszczególne etapy działania – mówi jeden z oficerów wojsk specjalnych.

Wirtualny przeciwnik

Laserowy system taktycznego odwzorowania pola walki i strzelań tworzyć będą czujniki montowane na ćwiczących oraz zestawy markerów. Jeden dostaną szkolący się, drugi ci, którzy będą odgrywać przeciwnika. Markery przyczepia się do munduru. Nadajniki zaś będą montowane także na broni, pojazdach, łodziach, śmigłowcach i budynkach.

Operatorzy trenujący w systemie będą strzelać do siebie. Trafienie sygnalizowane będzie głośnym dźwiękiem oraz wibracją. Jeśli rana będzie poważna (to zweryfikuje komputer), żołnierz będzie musiał poczekać na pomoc medyka lub zostanie wyeliminowany z treningu.

Strzelnica to za mało

– Obecnie operatorzy wojsk specjalnych szkoleni są w oparciu o mniej zaawansowane technologicznie urządzenia szkolno-treningowe – mówi płk Hałupka i wymienia: – Wideostrzelnice różnych typów instalowane w pomieszczeniach lub budynkach, sterowane radiowo, wielofunkcyjne zestawy do ukazywania figur bojowych, strzelnice kontenerowe oraz urządzenia do strzelania amunicją barwiącą.

Oficer podkreśla, że stosowanie nowoczesnych technologii w szkoleniu wojsk specjalnych jest niezbędne. Dlatego armia kupi też inne oprogramowania treningowe. Będą to między innymi trenażer operatorów broni pokładowej, nawigatorów i sterników łodzi operacyjnych oraz system symulacji pola walki.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Bartek Bera

dodaj komentarz

komentarze

~zed
1419694920
No wreszcie... Swoją drogą dziwi mnie brak do tej pory oporządzenia do taktycznych konfrontacji i szkoleń sprzętu opartego o celowniki laserowe z kamizelkami nafaszerowanymi czujnikami zakładanymi do kamizelek.. Wszystko montowane na szynach broni... Strzelanie "ślepakami" i używanie realnej broni w terenie... Jak się mylę i coś takiego już istnieje w polskiej armii to proszę mnie poprawić i podać jaki to sprzęt... Ja się do tej pory z czymś takim nie spotkałem :(
02-34-E2-AE

Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
 
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Wojny wygrywa rezerwa
Razem się szkolą, razem walczą
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Symbol zaklęty w dacie
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Black Jack ściąga do Polski
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Cybersec’19
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Nowa spółka lotnicza PGZ
PESCO z polskim projektem
Obrona bez polityki
Najwyższy skok w tandemie
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
101 lat Niepodległej!
Plan modernizacji marynarki wojennej
Wojsko na Biegu Niepodległości
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Klasy wojskowe po nowemu
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Jani, Miraculously Saved
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Wołyńskie lwie serca
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
Thin Blue Line
Codziennie składamy legunom raport
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
GROM na kursie działań specjalnych
Nowy wiceminister w MON
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Mroczne serce okupowanej Europy
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Podaruj upominek kombatantowi
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Awanse na 11 listopada
Niechciany traktat
Sierż. Artur Pelo po raz czwarty zwycięzcą Ćwierćmaratonu Komandosa
Logistycy w akcji
Tyraliera terytorialsów
68W Means Lifesaver
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Polacy świętowali niepodległość
Jak Polacy wyzwalali Bredę
O służbach specjalnych na ASzWoj
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO