moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
2014 – rok islamskiej ekspansji?

Kończący się rok 2014 znacząco wpłynął na mapę geopolityczną świata – szczególnie w naszym regionie. W wielu częściach świata trzeba było utrzymać czerwony kolor zagrożenia (Syria), w niektórych zwiększyć jego intensywność (Irak), a jeszcze w niektórych po raz pierwszy go nałożyć (wsch. Ukraina) – pisze Katarzyna Kobrzyńska z Wojskowego Centrum Geograficznego.

Walki za wschodnią granicą

Początek roku obfitował w dynamiczne i zaskakujące zmiany za naszą wschodnią granicą. Zaczęło się od protestów na kijowskim Majdanie, które – jak w dominie – wywołały lawinę wydarzeń: aneksję Krymu przez Rosję i w końcu rozruchy separatystyczne we wschodniej, bogatej w złoża surowców mineralnych, części kraju. Przy tym wszystkim jeszcze omyłkowe zestrzelenie samolotu pasażerskiego z 298 osobami na pokładzie. Pomimo, że w samym Kijowie uspokoiło się po wyborach, to Krym nadal cierpi na dualizm przynależności politycznej. Sytuacja jest rozwojowa, patrząc chociażby na wydany w ostatnich tygodniach podmiotom amerykańskim przez prezydenta Obamę zakaz prowadzenia wszelkiej działalności na Krymie. Temat półwyspu z pewnością będzie kontynuowany w najbliższym roku na polu dyplomatyczno-gospodarczym.

Inny wymiar mają jednak działania na wschodzie Ukrainy. Tam wszelkie próby zaprzestania prowadzonych już wiele miesięcy działań wojskowych kończą się na papierze. Niewątpliwie rok 2014 był przełomowy pod wieloma względami w najnowszej historii Ukrainy. Czy następny będzie spokojniejszy? Na razie mało jest ku temu przesłanek.

Syria nadal płonie

W mijającym roku nie uległa poprawie sytuacja Syrii, pogrążonej od 2012 roku w wojnie domowej. Do, i tak skomplikowanego układu walczących frakcji, dołączyła ISIS. Ta, formalnie powstała w połowie roku, organizacja terrorystyczna dzięki ogromnym nakładom finansowym sponsorów, a później poprzez rabunkową działalność, stała się najbogatszą, ale i najokrutniejszą organizacją terrorystyczną na świecie. Poprzez kontrolę nad północnym Irakiem i wschodnią Syrią dąży do powołania kalifatu opartego na surowym prawie islamskim. Kryzys w tej części świata okazał się na tyle poważny, że wiele państw Zachodu i arabskich zawiązało koalicję do walki z przemianowaną już na Państwo Islamskie organizacją. Ataki koalicjantów z powietrza i wspieranie zaktywizowanych Kurdów na razie nie przesądzają o losach tej części świata. Czy w 2015 zostaną podjęte bardziej zdecydowane kroki wobec bojowników Państwa Islamskiego, którzy bezpardonowo terroryzują i dopuszczają się mordów religijnych na ludności cywilnej? Czy społeczność międzynarodowa, a szczególnie jego arabska część, potrafi odważnie i skutecznie przeciwstawić się terrorystom? Czy zaproponowana przez nie spektakularna obniżka cen ropy naftowej (pod flagą OPEC) będzie tym skutecznym narzędziem? Pamiętajmy, że Państwo Islamskie dużą część swojego kapitału czerpie właśnie z nielegalnego handlu ropą naftową. Obniżenie cen na światowych rynkach z pewnością niekorzystnie odbije się tym samym na finansach organizacji.

Mijający rok przyniósł po raz kolejny rozognienie sytuacji między Izraelem a Hamasem kontrolującym Strefę Gazy. Zabicie przypadkowych nastolatków przerodziło się w najpoważniejszą od paru lat wymianę ognia, a w konsekwencji kryzys gospodarczy i humanitarny w Strefie Gazy. Wydarzenia te pokazują jak napięta jest sytuacja między stronami. Każda iskra jak np. walka o wpływy i władzę, może wywołać kryzys na nowo. Taka bliskowschodnia neverending story.

Afryka pogrążona w konfliktach

Krajami pogrążonymi w wewnętrznych sporach pozostaje Nigeria i Republika Środkowoafrykańska. Islamistyczna organizacja Boko Haram cały czas terroryzuje północną Nigerię, podobnie jak samozwańcze bojówki w RŚA. Kraje te w 2015 roku będą nadal zmagały się z niespokojną sytuacją polityczną. W tej części świata praktycznie każda chęć zmiany władzy kończy się w najlepszym przypadku ucieczką prezydenta (Burkina Faso), ale niestety najczęściej przybiera formę otwartej walki zbrojnej między zwolennikami kandydatów. Jesteśmy tego świadkami chociażby w Sudanie Południowym.

Mijający rok nie należał również do spokojnych w Kenii. Kraj dotychczas postrzegany za oazę spokoju w regionie, zmaga się z coraz śmielszymi atakami islamistycznej organizacji Al-Shabab. Podobnie jak miało to miejsce w Egipcie, skutecznie zahamowuje to napływ zagranicznych turystów.

Niewątpliwie nowy rozdział w swojej historii w 2015 roku rozpocznie jeden z azjatyckich krajów, w którym krzyżują się interesy i wpływy regionalnych mocarstw. W Afganistanie kończy się właśnie wojskowa obecność państw NATO i teraz to rząd w Kablu będzie musiał wziąć cały ciężar i odpowiedzialność za bezpieczeństwo w kraju. Czy uda się wprowadzić stabilizację polityczną bez obcych wojsk i pogodzić gospodarcze interesy głodnych nowych rynków sąsiadów? Z pewnością sytuacja w Afganistanie będzie ewoluowała w najbliższym roku.

Światełko w tunelu

Pośród wielu konfliktów na geopolitycznej mapie świata, nie brakuje także pozytywnych zmian. Do nich na pewno można zaliczyć zapowiedzi poprawy wzajemnych relacji między Wielką Brytanią i Iranem oraz USA i Kubą. Oczywiście nie przesądzają one od razu o przełomie, ale są znakiem zachodzących zmian. W tym przypadku pozytywnych.

Niemniej jednak mijający rok nie należał do spokojnych. Wiele konfliktów się zrodziło, utrzymało i prawdopodobnie będzie kontynuowanych w najbliższych miesiącach. Czy gospodarcze decyzje w formie nakładanych sankcji czy nawet spektakularnego obniżenia cen ropy naftowej będą skutecznymi hamulcami w prowadzonych działaniach wojennych? Przekonamy się już niedługo.

REKLAMA

Katarzyna Kobrzyńska
geograf z wykształcenia oraz zamiłowania, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego - Instytutu Krajów Rozwijających się na Wydziale Geografii. Pracownik Wojskowego Centrum Geograficznego.

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1420043220
Za 50lat Europa będzie islamska. Na początek DANIA później Holandia, Francja, Anglia, Niemcy. Politycy zatracili poczucie zagrożenia a pomaga im w tym miłość do mamony a nie miłość do ojczyzny. Dla mamony pozbywają się wszelkich wartości, gotowi są na wszelkie odstępstwa byle konto było pełne i posadka zapewniona. I to już jest KONIEC EUROPY i jej kultury. Kto nie wierzy niech obejrzy https://www.youtube.com/watch?v=AmA1QCzbwhw
2F-07-61-CB

„Kaper” przeciw terrorystom
 
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Polsko-amerykańska współpraca
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
16 Dywizja najlepsza!
Bohaterska obrona wzgórza 385
Zamek na poligonie
Ochotnik do Auschwitz
W MON o polsko-słowackiej współpracy
I Ty możesz służyć Ojczyźnie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Sonary dla śmigłowców ZOP
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Dekady za wcześnie
Szybciej do wojska
Kaprale po Legii Akademickiej
F-16 kończą misję w Estonii
Wojsko przeciw wirusowi
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Polak z Medalem NATO
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Nowe sanitarki dla wojska
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Laserowa artyleria US Army
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Amerykanie odmładzają F-16
Kabina do zadań specjalnych
Wybuchowa edukacja
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
„Ochotnik” – opowieść o bohaterze
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Szybsza droga do armii zawodowej
Październik pod znakiem Tallboya
Zaplecze dla Rosomaków
Defender 2020: Symulator Pioruna
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Ukraiński kurs na Zachód
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Kraby kontra okręt
Zostań studentem ASzWoj
„Aviation Detachment” w Łasku
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Ku czci roku 1918 i 1920
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Komisje sejmowe o umowie z USA
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO