moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
2014 – rok islamskiej ekspansji?

Kończący się rok 2014 znacząco wpłynął na mapę geopolityczną świata – szczególnie w naszym regionie. W wielu częściach świata trzeba było utrzymać czerwony kolor zagrożenia (Syria), w niektórych zwiększyć jego intensywność (Irak), a jeszcze w niektórych po raz pierwszy go nałożyć (wsch. Ukraina) – pisze Katarzyna Kobrzyńska z Wojskowego Centrum Geograficznego.

Walki za wschodnią granicą

Początek roku obfitował w dynamiczne i zaskakujące zmiany za naszą wschodnią granicą. Zaczęło się od protestów na kijowskim Majdanie, które – jak w dominie – wywołały lawinę wydarzeń: aneksję Krymu przez Rosję i w końcu rozruchy separatystyczne we wschodniej, bogatej w złoża surowców mineralnych, części kraju. Przy tym wszystkim jeszcze omyłkowe zestrzelenie samolotu pasażerskiego z 298 osobami na pokładzie. Pomimo, że w samym Kijowie uspokoiło się po wyborach, to Krym nadal cierpi na dualizm przynależności politycznej. Sytuacja jest rozwojowa, patrząc chociażby na wydany w ostatnich tygodniach podmiotom amerykańskim przez prezydenta Obamę zakaz prowadzenia wszelkiej działalności na Krymie. Temat półwyspu z pewnością będzie kontynuowany w najbliższym roku na polu dyplomatyczno-gospodarczym.

Inny wymiar mają jednak działania na wschodzie Ukrainy. Tam wszelkie próby zaprzestania prowadzonych już wiele miesięcy działań wojskowych kończą się na papierze. Niewątpliwie rok 2014 był przełomowy pod wieloma względami w najnowszej historii Ukrainy. Czy następny będzie spokojniejszy? Na razie mało jest ku temu przesłanek.

Syria nadal płonie

W mijającym roku nie uległa poprawie sytuacja Syrii, pogrążonej od 2012 roku w wojnie domowej. Do, i tak skomplikowanego układu walczących frakcji, dołączyła ISIS. Ta, formalnie powstała w połowie roku, organizacja terrorystyczna dzięki ogromnym nakładom finansowym sponsorów, a później poprzez rabunkową działalność, stała się najbogatszą, ale i najokrutniejszą organizacją terrorystyczną na świecie. Poprzez kontrolę nad północnym Irakiem i wschodnią Syrią dąży do powołania kalifatu opartego na surowym prawie islamskim. Kryzys w tej części świata okazał się na tyle poważny, że wiele państw Zachodu i arabskich zawiązało koalicję do walki z przemianowaną już na Państwo Islamskie organizacją. Ataki koalicjantów z powietrza i wspieranie zaktywizowanych Kurdów na razie nie przesądzają o losach tej części świata. Czy w 2015 zostaną podjęte bardziej zdecydowane kroki wobec bojowników Państwa Islamskiego, którzy bezpardonowo terroryzują i dopuszczają się mordów religijnych na ludności cywilnej? Czy społeczność międzynarodowa, a szczególnie jego arabska część, potrafi odważnie i skutecznie przeciwstawić się terrorystom? Czy zaproponowana przez nie spektakularna obniżka cen ropy naftowej (pod flagą OPEC) będzie tym skutecznym narzędziem? Pamiętajmy, że Państwo Islamskie dużą część swojego kapitału czerpie właśnie z nielegalnego handlu ropą naftową. Obniżenie cen na światowych rynkach z pewnością niekorzystnie odbije się tym samym na finansach organizacji.

Mijający rok przyniósł po raz kolejny rozognienie sytuacji między Izraelem a Hamasem kontrolującym Strefę Gazy. Zabicie przypadkowych nastolatków przerodziło się w najpoważniejszą od paru lat wymianę ognia, a w konsekwencji kryzys gospodarczy i humanitarny w Strefie Gazy. Wydarzenia te pokazują jak napięta jest sytuacja między stronami. Każda iskra jak np. walka o wpływy i władzę, może wywołać kryzys na nowo. Taka bliskowschodnia neverending story.

Afryka pogrążona w konfliktach

Krajami pogrążonymi w wewnętrznych sporach pozostaje Nigeria i Republika Środkowoafrykańska. Islamistyczna organizacja Boko Haram cały czas terroryzuje północną Nigerię, podobnie jak samozwańcze bojówki w RŚA. Kraje te w 2015 roku będą nadal zmagały się z niespokojną sytuacją polityczną. W tej części świata praktycznie każda chęć zmiany władzy kończy się w najlepszym przypadku ucieczką prezydenta (Burkina Faso), ale niestety najczęściej przybiera formę otwartej walki zbrojnej między zwolennikami kandydatów. Jesteśmy tego świadkami chociażby w Sudanie Południowym.

Mijający rok nie należał również do spokojnych w Kenii. Kraj dotychczas postrzegany za oazę spokoju w regionie, zmaga się z coraz śmielszymi atakami islamistycznej organizacji Al-Shabab. Podobnie jak miało to miejsce w Egipcie, skutecznie zahamowuje to napływ zagranicznych turystów.

Niewątpliwie nowy rozdział w swojej historii w 2015 roku rozpocznie jeden z azjatyckich krajów, w którym krzyżują się interesy i wpływy regionalnych mocarstw. W Afganistanie kończy się właśnie wojskowa obecność państw NATO i teraz to rząd w Kablu będzie musiał wziąć cały ciężar i odpowiedzialność za bezpieczeństwo w kraju. Czy uda się wprowadzić stabilizację polityczną bez obcych wojsk i pogodzić gospodarcze interesy głodnych nowych rynków sąsiadów? Z pewnością sytuacja w Afganistanie będzie ewoluowała w najbliższym roku.

Światełko w tunelu

Pośród wielu konfliktów na geopolitycznej mapie świata, nie brakuje także pozytywnych zmian. Do nich na pewno można zaliczyć zapowiedzi poprawy wzajemnych relacji między Wielką Brytanią i Iranem oraz USA i Kubą. Oczywiście nie przesądzają one od razu o przełomie, ale są znakiem zachodzących zmian. W tym przypadku pozytywnych.

Niemniej jednak mijający rok nie należał do spokojnych. Wiele konfliktów się zrodziło, utrzymało i prawdopodobnie będzie kontynuowanych w najbliższych miesiącach. Czy gospodarcze decyzje w formie nakładanych sankcji czy nawet spektakularnego obniżenia cen ropy naftowej będą skutecznymi hamulcami w prowadzonych działaniach wojennych? Przekonamy się już niedługo.

Katarzyna Kobrzyńska
geograf z wykształcenia oraz zamiłowania, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego - Instytutu Krajów Rozwijających się na Wydziale Geografii. Pracownik Wojskowego Centrum Geograficznego.

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1420043220
Za 50lat Europa będzie islamska. Na początek DANIA później Holandia, Francja, Anglia, Niemcy. Politycy zatracili poczucie zagrożenia a pomaga im w tym miłość do mamony a nie miłość do ojczyzny. Dla mamony pozbywają się wszelkich wartości, gotowi są na wszelkie odstępstwa byle konto było pełne i posadka zapewniona. I to już jest KONIEC EUROPY i jej kultury. Kto nie wierzy niech obejrzy https://www.youtube.com/watch?v=AmA1QCzbwhw
2F-07-61-CB

Chciałem walczyć z Niemcami
 
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Umowa na Harpie podpisana!
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Symulatory strzelań Rosomaków
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Rywalizacja strzelców wyborowych
For the Right Cause
USA nie zacznie wojny z Iranem
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Ważka bliżej
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Klasy wojskowe po nowemu
Defense Without Politics
Żyj zdrowiej
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Darłowo czeka na śmigłowce
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
They Train Together, They Fight Together
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
O Patriotach na WAT
Jałta była zdradą naszych sojuszników
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Krwawe walki o Monte Cassino
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Nauka zimowego pływania
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Własne interesy Europy
Szturmani na Lipie
We Are All Darfur
Nowy wiceminister w MON
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Iran uderza w USA
Czerwoni w odwrocie
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Podziemna potęga
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Arsenał Iranu
Double Eagle po nowemu
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Obradowała Rada Gabinetowa
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO