moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ochotnicy do NSR rozpoczęli szkolenie

Na początek musztra i zasady wojskowej dyscypliny. Potem czeka ich szkolenie ogniowe, zajęcia z terenoznawstwa i taktyki. 1750 ochotników najbliższe cztery miesiące spędzi na turnusie służby przygotowawczej organizowanej na potrzeby korpusu szeregowych. Po raz pierwszy szkolą się także kandydaci na oficerów. Szansę dostało 40 osób.


Ochotnicy trafili do dziewięciu wojskowych centrów szkolenia. Najwięcej, bo aż 340 do Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu. Czteromiesięczną służbę przygotowawczą osoby zainteresowane mundurem odbędą także w centrach szkolenia: poznańskim wojsk lądowych – 240, grudziądzkim logistyki – 250 , zegrzyńskim łączności i informatyki – 150, koszalińskim sił powietrznych – 230, dęblińskim inżynieryjno-lotniczym –100, usteckim marynarki wojennej – 250 i mińskim Żandarmerii Wojskowej – 50.

Adaptacja do służby

– Do naszej placówki trafiło 190 ochotników – mówi kpt. Ewa Nowicka-Szlufik, rzecznik prasowy Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych. Dodaje, że pierwsze dni będą poświęcone adaptacji ochotników do służby. – Pierwszy dzień to dla każdego tzw. ścieżka wcielenia. Kandydaci do służby spotykają się z przedstawicielami organów kadrowych i finansowych jednostki, z lekarzem i psychologiem. Elewi dostaną też niezbędne wyposażenie oraz umundurowanie oraz zostaną zakwaterowani – mówi kapitan.

Najbliższe trzy miesiące służby we wszystkich centrach szkolenia będą wyglądać podobnie. Elewi poznają wojskowe regulaminy, zasady musztry i wojskowej dyscypliny. Wszystkich czekają również zajęcia medyczne i saperskie oraz ze szkolenia ogniowego, terenoznawstwa, ochrony środowiska czy taktyki. – Ten trzymiesięczny okres szkolenia pozwoli elewom opanować podstawową wiedzę, umiejętności i nawyki wojskowe. W tym czasie żołnierze złożą też przysięgę – tłumaczy kpt. Ewa Nowicka-Szlufik.

– Wierzę, że sobie poradzę – zapewnia Andrzej Przybyś z Dęblina. O służbę przygotowawczą ubiega się od ponad dwóch lat. – Chętnych jest wielu, ale trzeba być wytrwałym. Mnie się udało i dziś rozpoczynam swoją przygodę z wojskiem. Dla mnie to krok do zostania zawodowcem. Interesuję się wojskiem, jestem aktywny fizycznie, uprawiam sport. Liczę, że te cztery miesiące będą efektywne, że nauczę się wielu nowych rzeczy i zdobędę nowe umiejętności.

Miesiąc na specjalizację

Kwartalny okres szkolenia ochotnicy zakończą egzaminami. Sprawdzana będzie m.in. ich znajomość budowy i użytkowania broni, umiejętność strzelania, nawiązywania łączności oraz zachowania się podczas użycia broni masowego rażenia. Każdy z elewów będzie musiał zaliczyć także test sprawności fizycznej. Dopiero potem ochotnicy rozpoczną miesięczne szkolenie specjalistyczne. Będzie ono uzależnione od rodzaju centrum, w którym odbywają służbę. Ci z Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce będą się uczyć na przykład obsługi urządzeń elektrotechnicznych i nawigacyjnych czy systemów wodno-paliwowych i powietrznych okrętu. Ochotnicy w Koszalinie będą zdobywać praktyczne umiejętności na stanowiskach związanych z obroną przeciwlotniczą, na przykład z dziedziny obrony radiolokacyjnej, rozpoznania i walki elektronicznej. – U nas ochotnicy będą się szkolić w specjalnościach inżynieryjnych i chemicznych, np.: saperskiej, likwidacji i rozpoznania skażeń czy operatorów PTS-ów – mówi kpt. Ewa Nowicka-Szlufik.

Pierwszy z trzech planowanych w tym roku turnusów służby przygotowawczej zakończy się 30 kwietnia. Ochotnicy, którzy się sprawdzą oraz zaliczą egzamin końcowy, będą mogli podpisać kontrakt na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych.

Kandydaci na oficerów rezerwy

Nieco dłużej będą się szkolić ochotnicy w ramach służby przygotowawczej na potrzeby korpusu oficerskiego Narodowych Sił Rezerwowych. Oni także dziś rozpoczęli przygodę z mundurem. To pierwsze takie szkolenie od wprowadzenia służby przygotowawczej w 2010 roku. Wszyscy kandydaci trafili do Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. – Ich szkolenie potrwa pół roku. Będą zdobywać wiedzę i umiejętności m.in. z dziedziny prawa, finansów i logistyki – tłumaczy mjr Piotr Szczepański, rzecznik prasowy uczelni.

Na początek ochotnicy przejdą kwartalne szkolenie podstawowe. Potem kandydatów na oficerów rezerwy czeka trzymiesięczny okres zdobywania wiedzy specjalistycznej. Obejmie on także dwutygodniową praktykę dowódczą w jednostkach wojskowych. Szkolenie zakończy się 3 lipca egzaminami. Po ich zdaniu każdy żołnierz otrzyma stopień kaprala. Nadana mu też zostanie specjalność wojskowa, zgodnie z którą był kształcony.

Po udziale w ćwiczeniach wojskowych osoba taka będzie mogła być mianowana na pierwszy stopień oficerski – podporucznika.

Kontrakty dla najlepszych

Służba przygotowawcza jest przeznaczona dla ochotników, którzy nigdy nie pełnili służby wojskowej, a chcą odbyć szkolenie i w przyszłości wstąpić w szeregi Narodowych Sił Rezerwowych. Służba ta kończy się egzaminami. Najlepsi mogą podpisać kontrakt na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych. Stają się wtedy żołnierzami rezerwy i pozostają w dyspozycji na wypadek realnych zagrożeń militarnych i niemilitarnych zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Jednym z ich obowiązków jest m.in. udział w organizowanych przez jednostkę wojskową ćwiczeniach (do 30 dni w roku). W tym czasie otrzymują uposażenie, umundurowanie i zakwaterowanie, a ich pracodawca może liczyć na rekompensatę kosztów wynikających z ich nieobecności w pracy.

Zgodnie z rozporządzeniem MON w 2015 roku wojsko w ramach służby przygotowawczej w trzech korpusach (oficerski, podoficerski i szeregowych) zamierza przeszkolić do 6 tysięcy osób.

W 2014 roku służbę przygotowawczą odbyło w sumie ponad 5 tysięcy ochotników (korpus szeregowych i podoficerów).

REKLAMA

PG

autor zdjęć: kpt. Ewa Nowicka-Szlufik

dodaj komentarz

komentarze

~st.kpr.rez.M
1420826460
To nie są ochotnicy do NSR tylko do zawodowej, błędem była likwidacja zasadniczej służby wojskowej. Gdyby nie likwidacja zasadniczej służby wojskowej wszyscy chętni mieli by miejsce a część z zaproszonych przez WKU robiła by wszystko żeby z tego zaszczytu nie skorzystać.
5B-EC-03-33
~Maciek Wyszków
1420699320
Chcesz do armii wescie mnie....
6F-13-EE-CA
~Dzuman
1420665720
gdzie mozna sie zglosic i jakie sa warunki przyjec
FD-D5-FA-BF
~lis
1420660740
szkoda tylko ze nie ida tam najlepsi jak to opisal ktos ladnie w tym artykule tylko same plecaki ;] co tam ominal mnie 8 czy 9 juz turnus ale za "niski" jestem ;]
4A-A6-FE-BD
~Patrik
1420646280
Szkoda tylko że tak nie chcą tak szkolić szeregowych zawodowych na kaprali.
D3-D5-95-20

Wojskowi chemicy na „Defenderze”
 
Poprady dla zawiszaków
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Online z mistrzami sportu
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kim przekracza granice
Żołnierze usuwają skutki powodzi
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Podchorążowie szkolą się na ORP „Iskra”
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Fordy, a nie Nissany
Terytorialsi nie stracą dodatku
Z menażką na wakacje
Ofensywa Tuchaczewskiego
Powstaną kolejne strzelnice
„Defender” – pracowity poligon saperów
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Ubiory ochronne z Maskpolu
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
16 sekund Liberatora
Groty z granatnikiem
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
F-16 kończą misję w Estonii
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Wyzwania polskiej prezydencji
Współzawodnictwo rozwija
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Kajmany na gąsienicach
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Wojsko przeciw wirusowi
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Na misjach święta inne niż zwykle
Laserowa artyleria US Army
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Testament Polski Walczącej
Informacja Prasowa
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Ogromne zainteresowanie Soną
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Prezydent Duda jedzie do USA
Polskie porty bardziej otwarte
Prezydent z wizytą w Drawsku
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Amerykanie odmładzają F-16
Most do współpracy
Wyjątkowy CWIX
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Nowe karabinki dla specjalsów
Response to Emergency
Weterani w pasiece
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO