moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bomby głębinowe zagrażały statkom

Pięć bomb głębinowych z czasów II wojny światowej wydobyli dziś nurkowie-minerzy z dna Kanału Mielińskiego, który łączy porty w Świnoujściu i Szczecinie. Na czas operacji trzeba było wstrzymać ruch statków. Na tym jednak nie koniec. W przyszłym tygodniu z kanału usuniętych zostanie kolejnych siedem bomb.


– Operacja była skomplikowana – przyznaje dowodzący akcją por. mar. Piotr Nowak z Grupy Nurków Minerów 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. – W miejscu, gdzie spoczywały bomby występuje dość silny prąd. Jego prędkość dochodzi do 2 metrów na sekundę. W dodatku widoczność tam jest bliska zeru – dodaje.

Do wydobycia obiektów nurkowie przygotowywali się od wczoraj. – Bomby zostały podkopane tak, by można było założyć na nie liny – tłumaczy por. mar. Nowak. – Dziś podczepiliśmy je do pontonów wydobywczych, wyciągnęliśmy na powierzchnię i za pomocą łodzi przetransportowaliśmy do brzegu, gdzie czekał zamontowany na samochodzie dźwig – wyjaśnia. Tam bomby zostały przejęte przez specjalistów z patrolu rozminowania 8 Batalionu Saperów w Dziwnowie. Teraz trafią na poligon w Drawsku Pomorskim, gdzie zostaną zdetonowane.

W akcję, oprócz wojska, zaangażowane były między innymi policja i straż miejska, które zabezpieczały teren na lądzie, a także pracownicy Urzędu Morskiego i funkcjonariusze Straży Granicznej. Oni z kolei na dwie i pół godziny zamknęli dla statków kanał.

100 kilogramów ładunku wybuchowego

Obiekty, które nurkowie wydobyli z dna to niemieckie bomby głębinowe DM-11 z czasów II wojny światowej. Każda z nich waży około 160 kilogramów i zawiera blisko 100 kilogramów ładunku wybuchowego. – Bomby spoczywały na głębokości siedmiu metrów, mniej więcej dwa metry od brzegu – informuje por. mar. Nowak. – Stanowiły realne zagrożenie. Tor wodny w tym miejscu jest regularnie pogłębiany. Jeśli podczas takich prac koparka zahaczyłaby o bombę, mogłoby dojść do eksplozji – tłumaczy. Do tego na kanale panuje duży ruch. Przepływają tamtędy statki zmierzające z Bałtyku przez Świnoujście do portu w Szczecinie i w odwrotnym kierunku.

– Bomby zostały odkryte na początku grudnia przez pracowników firmy, która modernizuje nabrzeże. Rejon ten został uznany za strefę niebezpieczną. Statki nie mogły się do niej zbliżać, a pilnował tego Urząd Morski – tłumaczy kpt. mar. Monika Trzcińska z biura prasowego 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Dzisiejsza operacja będzie miała ciąg dalszy. – Na dnie leży jeszcze siedem bomb. Nurkowie minerzy wydobędą je w przyszłym tygodniu. Potem także one zostaną wysadzone na poligonie – dodaje.

Historyczny port

W Świnoujściu i okolicy tego typu pozostałości po II wojnie światowej odkrywane są stosunkowo często. – Tylko w 2013 roku wydobyliśmy z wody około 120 bomb DM-11. W ubiegłym roku było ich na szczęście dużo mniej – wspomina por. mar. Nowak. Na przełomie lat 30. i 40. Świnoujście noszące wówczas nazwę Swinemünde stało się jednym z najważniejszych portów wojennych na Bałtyku. Niemcy stworzyli tutaj bazę Kriegsmarine z zapleczem szkoleniowym i przede wszystkim potężnym arsenałem. Kiedy w 1945 roku ich wojska uciekały przed nadciągającą ze wschodu Armią Czerwoną, zatopiły sporą część amunicji. Poza tym w marcu i kwietniu 1945 roku Świnoujście stało się celem potężnych alianckich nalotów. Historycy szacują, że mogło w nich zginąć nawet 20 tysięcy osób. Jedną z pamiątek po bombardowaniach są znajdowane w okolicy niewybuchy.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: 8 Flotylla Obrony Wybrzeża

dodaj komentarz

komentarze


Początek katyńskiej zbrodni
 
SP-GIL, czyli polski pionier na niebie
Certyfikacja na „Tarczowni”
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Lekarze dostaną wsparcie od wojskowych medyków
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
USA nie zacznie wojny z Iranem
Dwa oblicza agenta wywiadu
Sukcesy sportowców w mundurach
Gen. Mika jest już zdrowy!
Wojskowi chemicy kontra COVID-19
Gracze rywalizują o puchar dowódcy 56 BL
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Sześć dekad pod wirnikiem
Żandarmi z Oddziału Specjalnego wspierają lekarzy
Obniżamy ceny prenumerat o połowę
Edukacja na platformie
Obradowała Rada Gabinetowa
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Szkolenie przyszłych kaprali po nowemu
Terytorialsi nie stracą dodatku
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Dziennik „Staszka”, żołnierza „Ponurego”
Ochotnik do Polski
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Żadnej kapitulacji
PKW Orlik na półmetku
Poprad w kolejnej jednostce
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Aplikacja WIM w walce z koranowirusem
Trzy cele na ścieżce
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Szkoły zainteresowane szkoleniem wojskowym
Iran uderza w USA
Następca RPG-7
„Gwiezdne wojny” Reagana
Defense Without Politics
Rakiety w celu
Kolejne zadania dla 11 Dywizji
Nowy wiceminister w MON
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Polka będzie pracować nad reformą NATO
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Rajd porucznika „Podkowy”
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Nowa misja polskich żołnierzy
Zgrupowanie „Wschód” na granicy
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Bomby w Odrze

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO