moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gen. Breedlove: Szczeciński Korpus jest ważny dla NATO

Wojska NATO częściej będą brać udział w manewrach w tej części Europy – zapowiedział gen. Phillip M. Breedlove podczas wizyty w Szczecinie. Naczelny dowódca Sił Sojuszniczych w Europie odwiedził kwaterę główną Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego.


Najbliższe miesiące będą dla Korpusu przełomowe. Wszystko za sprawą ubiegłorocznej decyzji szefów państw zebranych na szczycie NATO. Ustalili oni, że status Korpusu zostanie podniesiony do rangi sił wyższej gotowości. Oznacza to więcej żołnierzy w Szczecinie, a co najważniejsze – krótszy czas na mobilizację. – W tej chwili mamy na to nawet 180 dni. W kontekście sytuacji za naszą wschodnią granicą to jednak zbyt długo – podkreśla gen. broni Bogusław Samol, dowódca Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego.

Jesienią ćwiczenia

Dziś do Szczecina przyjechał gorący orędownik tej zmiany – szef NATO w Europie, gen. Philip M. Breedlove. Rozmawiał o przyszłych zadaniach Korpusu. Podczas spotkania z dziennikarzami podkreślał, że będzie on pełnił funkcję regionalnych sił szybkiego reagowania. Będzie odpowiedzialny za kolektywną obronę, a także koordynowanie ćwiczeń. – Chcemy, by stały się one większe i bardziej złożone – mówił gen. Breedlove.


Film: HQ MNC NE

Tymczasem gen. Samol zapowiedział, że już jesienią tego roku żołnierze Korpusu przeprowadzą zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia dowódczo-sztabowe. – Będziemy ćwiczyć planowanie i prowadzenie operacji obronnej na północno-wschodniej flance NATO – zapowiedział gen. Samol.

Według gen. Breedlove’a sytuacja za wschodnimi granicami NATO pozostaje wielką niewiadomą. – Optymistyczny wariant zakłada, że usiądziemy za stołem, nawiążemy dialog, a w konsekwencji będziemy mieli pokój. Ale jest też wariant pesymistyczny – poszerzanie przepaści między obydwoma stronami konfliktu. A to nie sprzyja rozmowom – mówił.

Pełna gotowość za rok

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni rozpoczął działalność w 1999 roku. Powstał na mocy porozumienia, które podpisali ministrowie obrony Polski, Niemiec i Danii. Korpus miał pomóc w integracji nowego członka NATO z państwami, które w Sojuszu funkcjonują od lat.

Do zadań Korpusu należą: kolektywna obrona, udział w operacjach wspierania pokoju i misjach humanitarnych, usuwanie skutków klęsk żywiołowych, a także organizacja międzynarodowych ćwiczeń. Jego serce stanowi mieszcząca się w Szczecinie kwatera główna. Na co dzień służą w niej żołnierze reprezentujący kilkanaście nacji. Trzonem Korpusu są dywizje, bataliony i brygady, przede wszystkim z Polski, Niemiec i Danii. To wojska zmechanizowane, pancerne, powietrzno-desantowe, chemiczne i oddziały odpowiedzialne za logistykę. Na co dzień pozostają one w dyspozycji państw, z których się wywodzą. Kiedy jednak zapadną odpowiednie decyzje polityczne, Korpus jest w stanie zmobilizować nawet 100 tysięcy żołnierzy.

W 2006 roku Rada Północnoatlantycka zaliczyła Korpus do certyfikowanych kwater sił niższej gotowości. Oznaczało to, że w razie potrzeby żołnierze musieli być gotowi do misji w terminie od 91 do 180 dni. Teraz może spadnie on maksymalnie do 90 dni, a możliwe, że stanie się jeszcze krótszy. Szczegółowe ustalenia mają zapaść w najbliższych miesiącach.


W połowie tego roku do kwatery głównej Korpusu dołączą też przedstawiciele nowych państw – Wielkiej Brytanii, Holandii, Francji, Grecji, Turcji, a także Norwegii. W 2016 roku Korpus ma osiągnąć pełną gotowość operacyjną, dwa lata później powinien uzyskać zdolność do dowodzenia operacjami połączonymi (z udziałem wojsk lądowych, sił powietrznych i morskich).

Podczas wizyty w Szczecinie gen. Breedlove odniósł się też do ostatnich wydarzeń we Francji. – Poszczególne państwa NATO wymieniają między sobą informacje wojskowe i wywiadowcze – zaznaczał. Wczesnym popołudniem amerykański dowódca odleciał do Warszawy, gdzie spotkał się z wicepremierem i ministrem obrony Tomaszem Siemoniakiem.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: HQ MNC NE

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1421279640
Okchiestra fałszuje. kupcie gramofon ... .
4B-26-E9-39

Umowa na Feniksy
 
Polscy nurkowie na Islandii
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Stalin czekał i kalkulował
Walka i dyplomacja
Wojsko wraca do Łomży
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Irańskie szachy
Jedna misja, jeden zespół
Iranian Chess Game
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Modernizacja starów 266
„Górale” zdobywają miasto
Zapal lampkę bohaterom Września’39
A Torn Subcontinent
Moje serce należy też do Indii
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Pamięć o tragedii
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Nowa misja i nowy sprzęt
Głos (z) płonącej Warszawy
Selekcja w pigułce
Rozpoczynamy nową erę
Thin Blue Line
Skok na lotnisko
Zadanie: przywrócić ład na Bałtyku
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Agresja sowieckiego kolosa
Cienka niebieska linia
Modernizacja Sokołów
Klasy wojskowe po nowemu
Groźny jak Tallboy
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Polscy weterani i książę Harry
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Brawurowa ucieczka „Orła”
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Nowy wiceminister w MON
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Dead to the World
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Polska nie pozostanie osamotniona
Chorwacki test polskich kadetów
W Indiach mieli swój drugi dom
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Sprawdzają Brutusa
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO