moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gen. Breedlove: Szczeciński Korpus jest ważny dla NATO

Wojska NATO częściej będą brać udział w manewrach w tej części Europy – zapowiedział gen. Phillip M. Breedlove podczas wizyty w Szczecinie. Naczelny dowódca Sił Sojuszniczych w Europie odwiedził kwaterę główną Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego.


Najbliższe miesiące będą dla Korpusu przełomowe. Wszystko za sprawą ubiegłorocznej decyzji szefów państw zebranych na szczycie NATO. Ustalili oni, że status Korpusu zostanie podniesiony do rangi sił wyższej gotowości. Oznacza to więcej żołnierzy w Szczecinie, a co najważniejsze – krótszy czas na mobilizację. – W tej chwili mamy na to nawet 180 dni. W kontekście sytuacji za naszą wschodnią granicą to jednak zbyt długo – podkreśla gen. broni Bogusław Samol, dowódca Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego.

Jesienią ćwiczenia

Dziś do Szczecina przyjechał gorący orędownik tej zmiany – szef NATO w Europie, gen. Philip M. Breedlove. Rozmawiał o przyszłych zadaniach Korpusu. Podczas spotkania z dziennikarzami podkreślał, że będzie on pełnił funkcję regionalnych sił szybkiego reagowania. Będzie odpowiedzialny za kolektywną obronę, a także koordynowanie ćwiczeń. – Chcemy, by stały się one większe i bardziej złożone – mówił gen. Breedlove.


Film: HQ MNC NE

Tymczasem gen. Samol zapowiedział, że już jesienią tego roku żołnierze Korpusu przeprowadzą zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia dowódczo-sztabowe. – Będziemy ćwiczyć planowanie i prowadzenie operacji obronnej na północno-wschodniej flance NATO – zapowiedział gen. Samol.

Według gen. Breedlove’a sytuacja za wschodnimi granicami NATO pozostaje wielką niewiadomą. – Optymistyczny wariant zakłada, że usiądziemy za stołem, nawiążemy dialog, a w konsekwencji będziemy mieli pokój. Ale jest też wariant pesymistyczny – poszerzanie przepaści między obydwoma stronami konfliktu. A to nie sprzyja rozmowom – mówił.

Pełna gotowość za rok

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni rozpoczął działalność w 1999 roku. Powstał na mocy porozumienia, które podpisali ministrowie obrony Polski, Niemiec i Danii. Korpus miał pomóc w integracji nowego członka NATO z państwami, które w Sojuszu funkcjonują od lat.

Do zadań Korpusu należą: kolektywna obrona, udział w operacjach wspierania pokoju i misjach humanitarnych, usuwanie skutków klęsk żywiołowych, a także organizacja międzynarodowych ćwiczeń. Jego serce stanowi mieszcząca się w Szczecinie kwatera główna. Na co dzień służą w niej żołnierze reprezentujący kilkanaście nacji. Trzonem Korpusu są dywizje, bataliony i brygady, przede wszystkim z Polski, Niemiec i Danii. To wojska zmechanizowane, pancerne, powietrzno-desantowe, chemiczne i oddziały odpowiedzialne za logistykę. Na co dzień pozostają one w dyspozycji państw, z których się wywodzą. Kiedy jednak zapadną odpowiednie decyzje polityczne, Korpus jest w stanie zmobilizować nawet 100 tysięcy żołnierzy.

W 2006 roku Rada Północnoatlantycka zaliczyła Korpus do certyfikowanych kwater sił niższej gotowości. Oznaczało to, że w razie potrzeby żołnierze musieli być gotowi do misji w terminie od 91 do 180 dni. Teraz może spadnie on maksymalnie do 90 dni, a możliwe, że stanie się jeszcze krótszy. Szczegółowe ustalenia mają zapaść w najbliższych miesiącach.


W połowie tego roku do kwatery głównej Korpusu dołączą też przedstawiciele nowych państw – Wielkiej Brytanii, Holandii, Francji, Grecji, Turcji, a także Norwegii. W 2016 roku Korpus ma osiągnąć pełną gotowość operacyjną, dwa lata później powinien uzyskać zdolność do dowodzenia operacjami połączonymi (z udziałem wojsk lądowych, sił powietrznych i morskich).

Podczas wizyty w Szczecinie gen. Breedlove odniósł się też do ostatnich wydarzeń we Francji. – Poszczególne państwa NATO wymieniają między sobą informacje wojskowe i wywiadowcze – zaznaczał. Wczesnym popołudniem amerykański dowódca odleciał do Warszawy, gdzie spotkał się z wicepremierem i ministrem obrony Tomaszem Siemoniakiem.

REKLAMA

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: HQ MNC NE

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1421279640
Okchiestra fałszuje. kupcie gramofon ... .
4B-26-E9-39

Żołnierze w sztafecie pomocy
 
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Terytorialsi nie stracą dodatku
Kajmany na gąsienicach
Fordy, a nie Nissany
F-16 kończą misję w Estonii
Z menażką na wakacje
Informacja Prasowa
Groty z granatnikiem
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Wojsko przeciw wirusowi
Polskie porty bardziej otwarte
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Byli specjalsi mogą wracać do służby
„Defender” – pracowity poligon saperów
Ogromne zainteresowanie Soną
Powstaną kolejne strzelnice
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
Prezydent Duda jedzie do USA
16 sekund Liberatora
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Kim przekracza granice
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Online z mistrzami sportu
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Ubiory ochronne z Maskpolu
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Prezydent z wizytą w Drawsku
Współzawodnictwo rozwija
Ofensywa Tuchaczewskiego
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Wyzwania polskiej prezydencji
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Most do współpracy
Testament Polski Walczącej
Amerykanie odmładzają F-16
Weterani w pasiece
Na misjach święta inne niż zwykle
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Laserowa artyleria US Army

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO