moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Mundurówka” czeka na podpis

W tym roku żołnierze powinni dostać ekwiwalent mundurowy wcześniej, czyli do końca marca. Tak zakłada projekt rozporządzenia MON. Tymczasem dokument wciąż czeka na podpis ministra finansów. Wojsko zapewnia jednak, że żołnierze dostaną pieniądze zgodnie z planem. Szacunkowe wydatki na wypłatę „mundurówek” w 2015 roku wyniosą około 231 mln złotych.

„Mundurówka” to równoważnik pieniężny przysługujący żołnierzom zawodowym i kandydatom na żołnierzy w zamian za umundurowanie i wyekwipowanie. Pieniądze wypłacane są co roku, a żołnierze powinni za nie kupić mundury galowe i wyjściowe, ponieważ polowe otrzymują z wojska.

Kiedy nowe prawo

Wysokość ekwiwalentu określa rozporządzenie MON. Problem w tym, że ostatni dokument w tej sprawie przestał obowiązywać 5 grudnia. Choć prace nad nowelizacją przepisów trwają od ubiegłego roku, nowe rozporządzenie wciąż nie zostało wydane. – Niedawno dokument został podpisany przez wicepremiera Tomasza Siemoniaka, teraz czeka na podpis ministra finansów. Dopiero po jego akceptacji będzie mógł zostać opublikowany w Dzienniku Ustaw – mówi płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych.

Oznacza to, że w tej chwili nie ma podstaw prawnych, aby wypłacać żołnierzom pieniądze. Sytuacja niepokoi wojskowych tym bardziej, że zgodnie z projektem żołnierze zawodowi powinni w tym roku otrzymać „mundurówkę” w pierwszym kwartale, a nie jak dotąd do końca drugiego.

Wojsko jednak uspokaja, że pieniądze trafią do żołnierzy na czas. – W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi zasad wypłaty „mundurówek” rozesłaliśmy pismo do jednostek budżetowych. Informujemy w nim, że zgodnie z paragrafem 22 projektu rozporządzenia wejdzie ono w życie z mocą od 1 stycznia – mówi płk Jerzy Iwanicki, szef Szefostwa Służby Mundurowej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Kto dostanie więcej

Według nowego rozporządzenia zmieni się też wysokość świadczeń. Będzie ona uzależniona od miejsca pełnienia służby, do tej pory brany pod uwagę był przede wszystkim stopień wojskowy i rodzaj wojsk.

Żołnierze, którzy pełnią służbę w dowództwach i sztabach, inspektoratach, komendach uzupełnień, orkiestrach wojskowych, komórkach organizacyjnych MON i instytucjach naukowych, częściej korzystają z mundurów wyjściowych czy galowych. Dlatego oni (z wyjątkiem generałów i admirałów) będą według nowych przepisów dostawać wyższe świadczenie.

Jednak różnice finansowe w świadczeniach nie będą duże. Dla przykładu pułkownik wojsk lądowych służący w sztabie dostanie 2618 zł, a kapitan 2567 zł, żołnierze w tych samych stopniach, ale z innych jednostek, odpowiednio – 2519 zł i 2468 zł.

Nowelizowane przepisy przewidują także zmiany w wypłacie „mundurówek” dla szeregowych. Wysokość ich „mundurówki” będzie wzrastać dopiero po dwóch latach służby, a nie jak dotąd – po 1,5 roku.

Rozporządzenie wprowadza też szerszy katalog warunków, gdy żołnierz nie otrzyma ekwiwalentu, chodzi m.in. o urlop macierzyński i rodzicielski.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Arch. Batalionu Reprezentacyjnego

dodaj komentarz

komentarze

~zawodowy
1421337300
No tak Panowie siedzący w sztabach musza dostać więcej :) bo kto jak nie oni to wymyślili ;] potrafią poprawić sobie stan konta :) A szeregowymi i 12 lat pracy nikt się nie zajmuje bo CO!? Policja może biegać po mieście jako 30 paro latek i dosłużyć emerytury lub Strażak w ich resorcie na wiek się nie patrzy ;/ a awanse co 3 lata ;p W wojsku są ludzie co maja 20 lat służby i mają tylko plut. sierż. aż żal
B3-46-BD-95

Beagle dla żołnierzy?
 
Terytorialsi za oceanem
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Kajak idealny dla komandosa
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Defense Without Politics
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Jak gra dowódca, grają wszyscy
They Train Together, They Fight Together
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Ranking dowódców kampanii wrześniowej
Iran uderza w USA
Nowy wiceminister w MON
Deklaracja partnerstwa – Raytheon angażuje się w zapewnienie Polsce przewagi w powietrzu
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
We Are All Darfur
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Pomagali z narażeniem życia
Benemerenti 2020
Tak narodziło się kłamstwo katyńskie
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Ostatni samochód Marszałka
Mobilne moździerze dla armii
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Obradowała Rada Gabinetowa
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Klasy wojskowe po nowemu
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Następcy Wstęg poszukiwani
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Polsko-łotewska „Zima”
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Rekordowy budżet MON
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Misja wojownika
Arsenał Iranu
Misje na dłużej
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Strykery znów na Mazurach
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
Za wolność naszą i waszą
USA nie zacznie wojny z Iranem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO