moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Mundurówka” czeka na podpis

W tym roku żołnierze powinni dostać ekwiwalent mundurowy wcześniej, czyli do końca marca. Tak zakłada projekt rozporządzenia MON. Tymczasem dokument wciąż czeka na podpis ministra finansów. Wojsko zapewnia jednak, że żołnierze dostaną pieniądze zgodnie z planem. Szacunkowe wydatki na wypłatę „mundurówek” w 2015 roku wyniosą około 231 mln złotych.

„Mundurówka” to równoważnik pieniężny przysługujący żołnierzom zawodowym i kandydatom na żołnierzy w zamian za umundurowanie i wyekwipowanie. Pieniądze wypłacane są co roku, a żołnierze powinni za nie kupić mundury galowe i wyjściowe, ponieważ polowe otrzymują z wojska.

Kiedy nowe prawo

REKLAMA

Wysokość ekwiwalentu określa rozporządzenie MON. Problem w tym, że ostatni dokument w tej sprawie przestał obowiązywać 5 grudnia. Choć prace nad nowelizacją przepisów trwają od ubiegłego roku, nowe rozporządzenie wciąż nie zostało wydane. – Niedawno dokument został podpisany przez wicepremiera Tomasza Siemoniaka, teraz czeka na podpis ministra finansów. Dopiero po jego akceptacji będzie mógł zostać opublikowany w Dzienniku Ustaw – mówi płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych.

Oznacza to, że w tej chwili nie ma podstaw prawnych, aby wypłacać żołnierzom pieniądze. Sytuacja niepokoi wojskowych tym bardziej, że zgodnie z projektem żołnierze zawodowi powinni w tym roku otrzymać „mundurówkę” w pierwszym kwartale, a nie jak dotąd do końca drugiego.

Wojsko jednak uspokaja, że pieniądze trafią do żołnierzy na czas. – W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi zasad wypłaty „mundurówek” rozesłaliśmy pismo do jednostek budżetowych. Informujemy w nim, że zgodnie z paragrafem 22 projektu rozporządzenia wejdzie ono w życie z mocą od 1 stycznia – mówi płk Jerzy Iwanicki, szef Szefostwa Służby Mundurowej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Kto dostanie więcej

Według nowego rozporządzenia zmieni się też wysokość świadczeń. Będzie ona uzależniona od miejsca pełnienia służby, do tej pory brany pod uwagę był przede wszystkim stopień wojskowy i rodzaj wojsk.

Żołnierze, którzy pełnią służbę w dowództwach i sztabach, inspektoratach, komendach uzupełnień, orkiestrach wojskowych, komórkach organizacyjnych MON i instytucjach naukowych, częściej korzystają z mundurów wyjściowych czy galowych. Dlatego oni (z wyjątkiem generałów i admirałów) będą według nowych przepisów dostawać wyższe świadczenie.

Jednak różnice finansowe w świadczeniach nie będą duże. Dla przykładu pułkownik wojsk lądowych służący w sztabie dostanie 2618 zł, a kapitan 2567 zł, żołnierze w tych samych stopniach, ale z innych jednostek, odpowiednio – 2519 zł i 2468 zł.

Nowelizowane przepisy przewidują także zmiany w wypłacie „mundurówek” dla szeregowych. Wysokość ich „mundurówki” będzie wzrastać dopiero po dwóch latach służby, a nie jak dotąd – po 1,5 roku.

Rozporządzenie wprowadza też szerszy katalog warunków, gdy żołnierz nie otrzyma ekwiwalentu, chodzi m.in. o urlop macierzyński i rodzicielski.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Arch. Batalionu Reprezentacyjnego

dodaj komentarz

komentarze

~zawodowy
1421337300
No tak Panowie siedzący w sztabach musza dostać więcej :) bo kto jak nie oni to wymyślili ;] potrafią poprawić sobie stan konta :) A szeregowymi i 12 lat pracy nikt się nie zajmuje bo CO!? Policja może biegać po mieście jako 30 paro latek i dosłużyć emerytury lub Strażak w ich resorcie na wiek się nie patrzy ;/ a awanse co 3 lata ;p W wojsku są ludzie co maja 20 lat służby i mają tylko plut. sierż. aż żal
B3-46-BD-95

Ochotnik do Auschwitz
 
Kabina do zadań specjalnych
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kraken dla Kormoranów
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Zostań studentem ASzWoj
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Zamek na poligonie
Wojsko przeciw wirusowi
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Kraby kontra okręt
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Szybsza droga do armii zawodowej
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
16 Dywizja najlepsza!
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Amerykanie odmładzają F-16
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Wybuchowa edukacja
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Defendery 2020: RobUV
Nowe sanitarki dla wojska
A więc wojna...
„Kaper” przeciw terrorystom
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Dekady za wcześnie
„Aviation Detachment” w Łasku
F-16 kończą misję w Estonii
Ukraiński kurs na Zachód
Rosomaki-S oraz amunicja dla WP
Polsko-amerykańska współpraca
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Komarów – gwóźdź do trumny Konarmii
Bohaterska obrona wzgórza 385
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Ku czci roku 1918 i 1920
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Defender 2020: Symulator Pioruna
Październik pod znakiem Tallboya
Laserowa artyleria US Army
Ryzykowne remedium
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Nadchodzi Armia Fight Night!
W MON o polsko-słowackiej współpracy
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Komisje sejmowe o umowie z USA
Trenują, aby szkolić innych
Szybciej do wojska
Promocja oficerska w AWL
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO