moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Mundurówka” czeka na podpis

W tym roku żołnierze powinni dostać ekwiwalent mundurowy wcześniej, czyli do końca marca. Tak zakłada projekt rozporządzenia MON. Tymczasem dokument wciąż czeka na podpis ministra finansów. Wojsko zapewnia jednak, że żołnierze dostaną pieniądze zgodnie z planem. Szacunkowe wydatki na wypłatę „mundurówek” w 2015 roku wyniosą około 231 mln złotych.

„Mundurówka” to równoważnik pieniężny przysługujący żołnierzom zawodowym i kandydatom na żołnierzy w zamian za umundurowanie i wyekwipowanie. Pieniądze wypłacane są co roku, a żołnierze powinni za nie kupić mundury galowe i wyjściowe, ponieważ polowe otrzymują z wojska.

Kiedy nowe prawo

Wysokość ekwiwalentu określa rozporządzenie MON. Problem w tym, że ostatni dokument w tej sprawie przestał obowiązywać 5 grudnia. Choć prace nad nowelizacją przepisów trwają od ubiegłego roku, nowe rozporządzenie wciąż nie zostało wydane. – Niedawno dokument został podpisany przez wicepremiera Tomasza Siemoniaka, teraz czeka na podpis ministra finansów. Dopiero po jego akceptacji będzie mógł zostać opublikowany w Dzienniku Ustaw – mówi płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych.

Oznacza to, że w tej chwili nie ma podstaw prawnych, aby wypłacać żołnierzom pieniądze. Sytuacja niepokoi wojskowych tym bardziej, że zgodnie z projektem żołnierze zawodowi powinni w tym roku otrzymać „mundurówkę” w pierwszym kwartale, a nie jak dotąd do końca drugiego.

Wojsko jednak uspokaja, że pieniądze trafią do żołnierzy na czas. – W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi zasad wypłaty „mundurówek” rozesłaliśmy pismo do jednostek budżetowych. Informujemy w nim, że zgodnie z paragrafem 22 projektu rozporządzenia wejdzie ono w życie z mocą od 1 stycznia – mówi płk Jerzy Iwanicki, szef Szefostwa Służby Mundurowej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Kto dostanie więcej

Według nowego rozporządzenia zmieni się też wysokość świadczeń. Będzie ona uzależniona od miejsca pełnienia służby, do tej pory brany pod uwagę był przede wszystkim stopień wojskowy i rodzaj wojsk.

Żołnierze, którzy pełnią służbę w dowództwach i sztabach, inspektoratach, komendach uzupełnień, orkiestrach wojskowych, komórkach organizacyjnych MON i instytucjach naukowych, częściej korzystają z mundurów wyjściowych czy galowych. Dlatego oni (z wyjątkiem generałów i admirałów) będą według nowych przepisów dostawać wyższe świadczenie.

Jednak różnice finansowe w świadczeniach nie będą duże. Dla przykładu pułkownik wojsk lądowych służący w sztabie dostanie 2618 zł, a kapitan 2567 zł, żołnierze w tych samych stopniach, ale z innych jednostek, odpowiednio – 2519 zł i 2468 zł.

Nowelizowane przepisy przewidują także zmiany w wypłacie „mundurówek” dla szeregowych. Wysokość ich „mundurówki” będzie wzrastać dopiero po dwóch latach służby, a nie jak dotąd – po 1,5 roku.

Rozporządzenie wprowadza też szerszy katalog warunków, gdy żołnierz nie otrzyma ekwiwalentu, chodzi m.in. o urlop macierzyński i rodzicielski.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Arch. Batalionu Reprezentacyjnego

dodaj komentarz

komentarze

~zawodowy
1421337300
No tak Panowie siedzący w sztabach musza dostać więcej :) bo kto jak nie oni to wymyślili ;] potrafią poprawić sobie stan konta :) A szeregowymi i 12 lat pracy nikt się nie zajmuje bo CO!? Policja może biegać po mieście jako 30 paro latek i dosłużyć emerytury lub Strażak w ich resorcie na wiek się nie patrzy ;/ a awanse co 3 lata ;p W wojsku są ludzie co maja 20 lat służby i mają tylko plut. sierż. aż żal
B3-46-BD-95

Klasy wojskowe po nowemu
 
Jedna misja, jeden zespół
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Brawurowa ucieczka „Orła”
Chorwacki test polskich kadetów
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Sprawdzają Brutusa
Skok na lotnisko
Walka i dyplomacja
Polska nie pozostanie osamotniona
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Cienka niebieska linia
W Indiach mieli swój drugi dom
A Torn Subcontinent
Moje serce należy też do Indii
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Polscy nurkowie na Islandii
Nowy wiceminister w MON
Selekcja w pigułce
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Pamięć o tragedii
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Modernizacja starów 266
Iranian Chess Game
Thin Blue Line
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Polscy weterani i książę Harry
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Modernizacja Sokołów
Rozpoczynamy nową erę
Głos (z) płonącej Warszawy
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Dead to the World
Nowa misja i nowy sprzęt
Agresja sowieckiego kolosa
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Stalin czekał i kalkulował
Wojsko wraca do Łomży
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
„Górale” zdobywają miasto
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Groźny jak Tallboy
Zadanie: przywrócić ład na Bałtyku
Umowa na Feniksy
Irańskie szachy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO