moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jak walczyć z „inwazją” terroryzmu w Europie?

Europa powinna się zjednoczyć w walce z terroryzmem, którego jedną z twarzy jest fanatyzm dżihadystów. Nie tylko w marszach solidarności i pamięci o ofiarach zamachów, ale też tworząc bardziej efektywne narzędzia działania, by do ataków terrorystycznych nie dochodziło często, jeśli nie wcale… – pisze mjr rez. Tomasz „Burza” Burzyński, były oficer JWK Lubliniec.

Wraz zamachem terrorystycznym we Francji został zakłócony spokój codziennego życia obywateli tego kraju. Tak jak Stany Zjednoczone zmieniły się pod wpływem tragedii z 11 września, tak Francuzi utracili wartości, które były fundamentem ich dotychczasowego życia. Mimo marszów solidarności Francja i jej mieszkańcy są podzieleni. Cienka granica, która ich dzieliła, istniała wprawdzie już wcześniej, ale teraz nabrała kolorytu i jest – niczym krew ofiar – cienką czerwoną linią.

Ten podział, który nastąpił we Francji, coraz bardziej uwidacznia się w państwach takich jak Wielka Brytania, Holandia, Niemcy, Włochy. Ten podział na „oni – my” pomału też dotrze do granic państw Europy środkowej i wschodniej. Wkrótce dotyczyć będzie nas wszystkich – „starych i nowych” obywateli Europy. Podziałem nie będzie już kolor skóry, wykształcenie czy status społeczny. Murem, który będzie rósł w naszych sercach i umysłach, we wzajemnych relacjach będzie strach przed terroryzmem. Terroryzmem, który – niestety dla muzułmanów – jest kojarzony z ich wiarą w islam.

Zamach terrorystyczny w redakcji „Charlie Hebdo” nie był atakiem – jak większość uważa – na Francję i jej obywateli. Był to atak, który w brutalny sposób uderzył we wszystkich obywateli zjednoczonej Europy. Został zaatakowany nasz system wartości, gdzie wolność słowa jest jednym z fundamentów demokratycznego państwa.

REKLAMA

Europa powinna się zjednoczyć w walce z terroryzmem, którego jedną z twarzy jest fanatyzm dżihadystów. Nie tylko w marszach solidarności i pamięci o ofiarach zamachów, ale też tworząc bardziej efektywne narzędzia działania, by do ataków terrorystycznych nie dochodziło często, jeśli nie wcale…

Dobrym pomysłem byłoby stworzenie swoistego międzynarodowego Interpolu do walki z terroryzmem. Taka instytucja mogłaby być finansowana w ramach budżetu Unii Europejskiej. Miałaby w swych zasobach specjalistów w walce z terroryzmem ze wszystkich państw Unii Europejskiej, ale też państw członkowskich NATO, które nie należą do Unii. Najwyższej klasy fachowcy, wspomagani przez sprzęt i możliwości współczesnej technologii (wywiad elektroniczny, satelity, bezzałogowe etc.), jak i narzędzia prawne i procedury działania wypracowane przez państwa członków takiego organu umożliwiałyby sprawniejszą niż dotychczas walkę z terroryzmem. Uważam, że wspólne działania synchronizowane przez działanie takiego organu stwarzałyby lepszy niż dotychczas przepływ informacji pomiędzy zagrożonymi terroryzmem państwami, a międzynarodowy charakter takiej instytucji dawałby rękojmię wspólnego „frontu walki” z tą „swoistą zarazą” naszych czasów. Siły i środki, które taki organ by posiadał, zapewniłby przewagę nad terrorystami i planowanymi przez nich zamachami.

Naszą przewagą musi być prawdziwa solidarność państw Starego Kontynentu i nie tylko. Prawdziwa współpraca państw Europy razem z innymi krajami w walce z terroryzmem przyniesie lepsze niż dotychczas efekty. Czy pomysł na zbudowanie ponadnarodowego organu do spraw walki z terroryzmem jest dobrą receptą na poprawę bezpieczeństwa? Wierzę, że tak. Wierzę również, że ci, którzy posługują się terroryzmem w walce z nami, obywatelami wolnego świata, sromotnie przegrają.

mjr rez. Tomasz „Burza” Burzyński
były oficer JWK

dodaj komentarz

komentarze

~sala
1422043980
*WYSTARCZY SKASOWAC ZASILKI*
6B-75-9B-99
~Morfeusz
1421685060
najlepszą obroną przed terroryzmem to nie dawać się zastraszyć. A jeśli jest coś gorszego od metod terrorystów to tylko metody walki z nimi....
02-00-83-FA
~wiarus
1421436360
Jeżeli chodzi o podsłuchy, to są takie agencje i co z tego... tak podsłuchują, że zostali zaskoczeni przez terrorystów w Paryżu. Autorowi chodziło o to by pod jedna egida połączyć siły i środki wszystkich zainteresowanych obroną swoich obywateli przed zamachami terrorystycznymi.
C6-AB-8E-FE
~bloniaq
1421419440
No jeszcze brakuje międzynarodowej agencji walczącej z terroryzmem. Widać wg PT autora jesteśmy zbyt mało inwigilowani przez rządy, facebooki, a fakt, że Tusk podpisał ustawę o bratniej pomocy nie wystraszył zbytnio obywateli przed utratą suwerenności. Do czego dąży ta cywilizacja? Jakoś Sobieski sobie poradził, jak już ktoś wspomniał. To oni się powinni bać nas. No ale dalej udawajmy że jesteśmy coraz bardziej wolnymi ludźmi, bo europejskie społeczeństwa tolerują mniejszości seksualne na ulicy. Zróbmy jeszcze agencje, która będzie mogła podsłuchiwać i lokalizować każdego a na pewno świetnie na tym wyjdziemy...
72-B0-E0-96
~Katol
1421406300
Jak walczyć z „inwazją” terroryzmu w Europie? - Sobieski wiedział .. . p.s. wiem bo to rodzina.
4B-26-E9-39
~Oko Sałrona
1421400900
Trzeba spojrzeć na problem z dwóch stron. Napisał Pan, że "został zaatakowany nasz system wartości, gdzie wolność słowa jest jednym z fundamentów demokratycznego państwa.". Trzeba zauważyć, że w sposób pośredni redakcja "Charlie Hebdo" systematycznie atakowała system wartości muzułmanów, których jak wiadomo w Europie przybywa. Nie podlega wątpliwości, że wszelkie akty terroryzmu są obrzydliwe i tchórzowskie jednak taka wolność słowa - "obrażajta co chceta" jest swoistym zapalnikiem dla euro-islamskiej liberalno-radykalnej mieszanki, a jak wiadomo - jeżeli nie chcesz doprowadzić do walki to nie prowokuj przeciwnika. Pan proponuje stworzenie jakiegoś interpolu do walki z terroryzmem, a ja myślę że problem trzeba rozwiązać u podstaw politycznych tzn. zaostrzyć politykę migracyjną oraz ograniczyć publikacje tak prostackich i chamskich szmatławców jak "Charlie Hebdo" które tylko psują krew w organizmie Europy.
1B-B2-3C-3E
~Kelevra
1421399040
Clancy wpadł na pomysł takiej międzynarodowej grupy antyterrorystycznej w drugiej połowie lat '90 - Rainbow Six.
A0-09-0C-BB

Komitet Wojskowy NATO o pandemii
 
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Łączność: fundament operacji specjalnej
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Strzelnice dla terytorialsów
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Not Contaminated With Routine
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Skok na głęboką wodę
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Kurs dla saperskich ekspertów
Kierunek: misja
Galicyjskie przesilenie
Cud Piłsudskiego
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Lato z czerwonym terrorem
Amerykanie odmładzają F-16
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Na misjach święta inne niż zwykle
Online z mistrzami sportu
F-16 kończą misję w Estonii
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Ukraiński kurs na Zachód
Hekatomba na Woli
Laserowa artyleria US Army
Polsko-amerykańska współpraca
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Chwała powstańcom
Wojskowy Hot450Challenge
Polskie porty bardziej otwarte
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Druga kadencja prezydenta Dudy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Wojsko przeciw wirusowi
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Więcej celowników z PCO dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO