moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Trenażery i laboratoria dla gdyńskiej Akademii

Dzięki nim można przećwiczyć obsługę znajdujących się na okręcie przyrządów meteorologicznych, trenować strzelanie z pokładowego karabinu WKM czy przygotować do użycia torpedę MU-90. Akademia Marynarki Wojennej właśnie się wzbogaciła o sześć nowych symulatorów i dwa laboratoria – meteorologii i oceanografii.

Mobilne stanowisko szkolno-treningowe w postaci wielofunkcyjnej platformy symulatora ruchu nosiciela – ruchu okrętu z 12,7 mm karabinem WKM oraz Przenośnym Przeciwlotniczym Zestawem Rakietowym GROM to nowoczesny trenażer uzbrojenia morskiego przeznaczony do doskonalenia obsługiwania 12,7 mm karabinu WKM oraz Przenośnego Przeciwlotniczego Zestawu Rakietowego GROM przez podchorążych AMW, oficerów na kursach specjalistycznych oraz celowniczych PPZR GROM.

Cztery zostały oddane do użytku dziś przed południem. Wśród nich znalazł się symulator pozwalający przećwiczyć strzelanie z 12,7-milimetrowego karabinu WKM oraz przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego Grom. Broń tego typu znajduje się w wyposażeniu polskich okrętów.

Strzały do śmigłowca

– Trenażer składa się z platformy. Możemy ją wprawić w ruch, tak by przechylała się na różne strony i z różną siłą. W ten sposób symuluje ona zachowanie okrętu na morzu – tłumaczy kmdr por. Mirosław Chmieliński, wykładowca Akademii Marynarki Wojennej. Na platformie został zamontowany karabin. Obsługująca go osoba zakłada specjalne gogle, w których pojawia się cel. Realizm wzmacnia dmuchawa odtwarzająca wiejący na morzu wiatr. Karabin można zastąpić wspomnianą wyrzutnią Grom. – Dzięki nowoczesnej aparaturze zyskujemy możliwość trenowania w warunkach dziennych i nocnych i to nie tylko na morzu – wyjaśnia kmdr por. Chmieliński. – Sam miałem okazję wypróbować jego możliwości. Strzelałem do pozostającego w zawisie śmigłowca – dodaje.

Od dziś uczelnia ma również symulator, który pozwala na dokładne zapoznanie się z przyrządami optycznymi używanymi przez marynarkę wojenną. Poszczególne elementy wyposażenia prezentowane są na ekranie w wymiarze 3D. Uczestnicy szkolenia mogą je dowolnie obracać dzięki specjalnemu manipulatorowi.

Kolejny z trenażerów umożliwia wirtualne przygotowanie lekkiej torpedy MU-90 Impact do użycia przez załogę okrętu nawodnego bądź śmigłowca zwalczania okrętów podwodnych. Dzisiaj został też oddany do użytku Multimedialny System Identyfikacji Obiektów Powietrznych, Morskich i Naziemnych. Składa się on ze specjalistycznych urządzeń, które generują sylwetki okrętów, samolotów oraz obiektów znajdujących się na brzegu – zarówno tych wojskowych, jak i cywilnych. Osoby korzystające z symulatora uczą się je rozpoznawać i klasyfikować.

Multimedialny System Identyfikacji Obiektów Powietrznych, Morskich i Naziemnych (brzegowych) jest zintegrowaną aplikacją typu szkolony – wykładowca opartą na komunikacji za pomocą socketów (TCP/IP). System generuje animacyjne zobrazowanie sylwetek obiektów powietrznych i sylwetek obiektów nawodnych oraz ruchomych obiegów brzegowych zarówno wojskowych, jak i cywilnych, w skali odpowiadającej warunkom zbliżeniowym i oddalającym charakterystycznym dla danego obiektu.

Na tym jednak nie koniec. Kilka dni temu w gdyńskiej uczelni uruchomione zostały dwa inne symulatory. Dzięki pierwszemu można poćwiczyć obsługę urządzeń, które służą do alarmowania i prowadzenia łączności, na przykład podczas akcji poszukiwawczo-ratunkowej. Ich obecność na pokładzie to wymóg związany z GMDSS, czyli Ogólnoświatowym Systemem Bezpieczeństwa i Alarmowania.

Nowe laboratoria

Studenci Akademii będą też mogli korzystać z dwóch nowych laboratoriów meteorologii i oceanografii. – Do tej pory uczelnia dysponowała zbiorem przyrządów, które były rozkładane w pracowniach przy okazji poszczególnych zajęć. Teraz mamy profesjonalne laboratorium ze wszystkimi urządzeniami dostępnymi na jednostkach pływających – podkreśla kontradm. Czesław Dyrcz, który kieruje pracami laboratorium. – Do końca tego roku powinno ono zostać doposażone w sprzęt przenośny, a także w różnego rodzaju pomoce nawigacyjne – dodaje.

Z laboratorium skorzystają zarówno podchorążowie, jak i oficerowie marynarki wojennej. – Umiejętność odczytywania i analizy wskazań urządzeń meteorologicznych ma dla sił morskich kluczowe znacznie. Na morzu pogoda wpływa na realizację wszelkiego rodzaju przedsięwzięć, a do tego rodzaju problematyki nie zawsze przykłada się należytą wagę – zaznacza kontradm. Dyrcz. – Dlatego chcielibyśmy organizować szkolenia, podczas których swoją wiedzę mogliby odświeżyć nie tylko dowódcy okrętów, ale też dywizjonów czy nawet flotyll – dodaje. Uczelnia podpisała też umowę z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej. I jak tłumaczy kontradm. Dyrcz, wspólnie przymierzają się do tego, by prowadzić szkołę meteo dla żeglarzy.

System symulacji 3D przyrządów optycznych będących na wyposażeniu MW RP panel interaktywny, gdzie podstawą są trójwymiarowe modele przyrządów optycznych do armat morskich. Stanowisko wyposażono w manipulator 3D umożliwiający poruszanie się w wirtualnym środowisku w zakresie obracania przemieszczania się obrazu emitowanego na ekranie monitora.

Powstanie specjalistycznych pracowni sfinansował resort obrony w ramach planu modernizacji technicznej SZ RP.

Gdyńska Akademia Marynarki Wojennej to jedyna w Polsce uczelnia, która kształci przyszłych oficerów sił morskich. Jest ona także ośrodkiem szkoleniowym i badawczym. Oprócz mundurowych w jej murach kształcą się także studenci cywilni.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: arch. AMW

dodaj komentarz

komentarze


Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
 
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Reserves Win Wars
T-72 strzelają na poligonie
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Trudna droga
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Ludzie niebezpiecznej profesji
Obrona bez polityki
Wołyńskie lwie serca
Geopolityka i nowoczesne technologie dla armii
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Doktorant WAT stypendystą Fulbrighta
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Nowa spółka lotnicza PGZ
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Unwanted Treaty
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Weterani w Żelaznej Dywizji
Spielberg’s Stars
GROM na kursie działań specjalnych
Symbol Enchanted in a Date
Klasy wojskowe po nowemu
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Tyraliera terytorialsów
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Wyzwania polskiej fotoniki
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Zmiany w wyborach wojskowych reprezentantów
Plan modernizacji marynarki wojennej
Symbol zaklęty w dacie
Studenci w kryzysie
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Sojusznicza współpraca terytorialsów
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Razem się szkolą, razem walczą
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Thin Blue Line
Poznaj bohaterów książki „Jedno z moich imion brzmi życie”
PESCO z polskim projektem
Wojsko wchodzi w kadr
Polska pomoże Ukrainie walczyć z PTSD
„Niepodległą mamy we krwi” – czas na podsumowanie
Czwarty rozbiór

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO