moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Spadochroniarze na zimowym szkoleniu

Najpierw ćwiczenia z kanadyjskimi zwiadowcami, a potem kompanią spadochronową. Łatwo nie było. Strzelanie w trzydziestostopniowym mrozie, desant z pokładu Herkulesa C-130J, zdobywanie mostów przeciwnika i budowanie zasadzek. Żołnierze z 6 Brygady Powietrznodesantowej wzięli udział w ćwiczeniu „Rafale Blanche 2015” w Kanadzie.– Na szkolenie pojechało 20 żołnierzy z 6 Batalionu Dowodzenia. To spadochroniarze z kompani rozpoznawczej – mówi kpt. Marcin Gil, rzecznik prasowy 6 Brygady Powietrznodesantowej. – Podstawowy cel szkolenia to przygotowanie do różnego rodzaju operacji wojskowych, od tradycyjnych działań bojowych po konflikty asymetryczne – dodaje rzecznik. Podkreśla, że utrudnieniem był wymagający teren i zimowe warunki atmosferyczne.

W manewrach „Rafale Blanche” poza Polakami i Kanadyjczykami wzięli udział także Francuzi. W sumie 2800 żołnierzy korzystało z 800 różnego typu pojazdów, śmigłowców oraz samolotów transportowych.

Rakiety śnieżne i tobogany

Polacy szkolili się z żołnierzami 1 Królewskiego Batalionu 22 Pułku, który stacjonuje w bazie Valcartier (prowincja Quebec). Spadochroniarze poznali historię, strukturę i wyposażenie jednostki oraz specyfikę działania kanadyjskich zwiadowców. Na początek wzięli udział w szkoleniu teoretycznym. Uczyli się o zasadach działania w niskiej temperaturze. Instruktorzy mówili im, w jaki sposób arktyczne warunki wpływają na organizm i działania żołnierzy, a także na właściwości broni.

– Przez tydzień szkoliliśmy się wspólnie z kanadyjskim plutonem rozpoznawczym. Pracowaliśmy na ich broni, trenowaliśmy marsze z wykorzystaniem rakiet śnieżnych i toboganów, czyli specjalnych sań do transportu towarów lub rannych – mówi ppor. Jarosław Kowalski, dowódca plutonu wyjazdowego. Spadochroniarze ćwiczyli się także w nawigacji terenowej.

Działali na pagórkowatym terenie, mocno ośnieżonym, gdzie temperatury w dzień wynosiły minus 15 stopni Celsjusza. – Trzeba było się przyzwyczaić do mrozu oraz do tego, że niektóre zadania wykonuje się inaczej, albo po prostu wolniej – dodaje oficer.

Żołnierze budowali bazy, szkolili się z zasad strzelania. Tygodniowe ćwiczenia zakończyli zajęciami w terenie, które trwały 24 godziny. Nocą temperatura spadała do minus trzydziestu stopni. – To był sprawdzian zdobytych wcześniej umiejętności. Musieliśmy wybrać odpowiednie miejsce na zorganizowanie bazy, a następnie rozbić tam namioty, ogrzać je lampami i kuchenkami naftowymi – mówi ppor. Kowalski.


Najpierw desant

Po ogólnej części szkolenia Polacy dołączyli do jedynej w pułku kompanii spadochronowej. W ośrodku szkolenia naziemnego przygotowywali się do desantowania, poznając procedury obowiązujące skoczków na pokładzie samolotu i w czasie zrzutu. – Są one bardzo podobne do naszych. Różnica polegała na tym, że w Polsce desantujemy się z pokładu C-130 Hercules przez boczne drzwi, a w Kanadzie wykonaliśmy skok z rampy tego samolotu – opowiada st. kpr. Michał Pach, instruktor spadochronowy. – Taki wariant jest dla żołnierzy o wiele wygodniejszy. Skoczek jest od razu ułożony tyłem do kierunku lotu. Zmniejsza to ryzyko, że żołnierz wpadnie w obroty i splączą mu się linki od spadochronu.

Żołnierze wykonali skok z Herculesa C-130J z wysokości 300 metrów. Wszyscy skakali z kanadyjskimi spadochronami CT-1 z samoczynnym systemem otwarcia.

Skok spadochronowy rozpoczął ćwiczenie „Rafale Blanche 2015”. Bezpośrednio po desantowaniu polscy zwiadowcy zostali przydzieleni do lekkiej kompanii, która miała za zadanie opanować wyznaczony obiekt. – Musieliśmy także zdobyć most i utrzymać swoje pozycje do nadejścia wojsk własnych. Później przygotowaliśmy trzy zasadzki, tak aby spowolnić i zmylić jednostki przeciwnika – opowiada ppor. Kowalski.

Podczas ostatniego zadania polskich żołnierzy wzmacniały dwie sekcje snajperów oraz para śmigłowców UH-1.


Strzelanie kontrolowane

Spadochroniarze korzystali z kanadyjskiej broni – 5,56 mm karabinów C7 i C8, sprzętu łączności oraz z systemu symulacji pola walki. Żołnierze wyposażeni byli w czujniki (montowane m.in. na hełmie i kamizelce), niewielki ekran, laserową broń i nadajnik GPS. Każde trafienie sygnalizowane było dźwiękiem, a na ekranie pokazywał się komunikat, jaką czynność trzeba wykonać, by uratować poszkodowanemu życie. – Jeżeli ktoś został postrzelony w rękę, to otrzymywaliśmy sygnał, że musimy użyć opaski uciskowej. To bardzo ciekawe doświadczenie. Poza tym, że sami mogliśmy kontrolować przebieg ćwiczenia, to jego organizatorzy na ekranach komputerów mogli śledzić każdy ruch żołnierza – dodaje podporucznik.

Żołnierze 6 Brygady z Kanadyjczykami współpracują od kilku lat. Co roku na szkolenia do Kanady wyjeżdżają spadochroniarze z innego batalionu. Rok temu w „Rafale Blanche” wzięli udział szturmani z Bielska-Białej. W tym roku 6 Batalion wysłał także kilku wojskowych, którzy wspólnie z żołnierzami 4 Regimentu Wsparcia Inżynieryjnego Armii Kanady wezmą udział w arktycznej szkole przetrwania.

MKS

autor zdjęć: Michał Klaczyński

dodaj komentarz

komentarze


Słowo oficera Armii Czerwonej…
 
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Terytorialsi nie stracą dodatku
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Beagle dla Polaków
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Zryw kościuszkowski
Kremlowska gra
Dwa oblicza agenta wywiadu
Rakiety w celu
Dowodzę najlepszymi
Sukcesy sportowców w mundurach
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Więcej wojska do walki z pandemią
Certyfikacja na „Tarczowni”
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Nissany zastąpią Honkery
Miliony ofiar hiszpanki
Józef Piłsudski – twórca Niepodległej
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Kwarantanna na WAT
Studia on-line w Szkole Orląt
Nabór na wojskowe studia trwa
Bezpłatne turnusy dla weteranów
„Gwiezdne wojny” Reagana
We Are All Darfur
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Nowy wiceminister w MON
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Trzy cele na ścieżce
Poprady i Pilica z interrogatorami
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Poprad w kolejnej jednostce
Cichociemny patronem 14 BOT
Arsenał Iranu
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Koronawirus na wojskowej uczelni
Defense Without Politics
Iran uderza w USA
Medycy WOT kontra COVID-19
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Obradowała Rada Gabinetowa
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Testy radarów dla Wisły
Wojskowi medycy w gotowości
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Byli komandosi szkolą terytorialsów
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Saperzy w walce z Covid-19
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
USA nie zacznie wojny z Iranem
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO