moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Seminarium Drewniak. Test dla najlepszych

 

72 godziny trudnego, wyczerpującego treningu i minimalna ilość snu – tak wyglądała ósma edycja Seminarium Drewniak. Pod okiem byłych żołnierzy GROM i Navy SEALs swoje możliwości sprawdzało 120 śmiałków z całego świata. Niektórzy z nich mieli nadzieję, że kurs będzie przepustką do sił specjalnych, ale organizatorzy zwykle pozbawiali ich złudzeń.– Seminarium to nie jest selekcja do jednostek specjalnych. Oczywiście obserwujemy uczestników i zdarzają się przypadki, gdy proponujemy im dalsze kursy i szkolenia oraz naszą rekomendację podczas selekcji. Są to jednak przypadki nieliczne. W tej edycji znaleźliśmy jedną taką osobę – mówi mjr Jacek Kowalik, były żołnierz Jednostki Wojskowej GROM, jeden z twórców systemu szkoleniowego GROM COMBAT.

Seminarium odbywa się od ośmiu lat. Jest poświęcone pułkownikowi Leszkowi Drewniakowi, jednemu z założycieli JW GROM, zastępcy dowódcy ds. szkolenia, który zmarł w 2007 roku. – To on uczył nas, jak walczyć, trenować i przygotować się do działań bojowych. Teraz przekazujemy jego wartości i idee – podkreśla mjr Kowalik.

Przez trzy doby, podczas których trwa Seminarium, jego uczestnicy są poddawani testom sprawności fizycznej i odporności psychicznej. Chwile odpoczynku zdarzają się rzadko. Tegoroczna, 8 edycja Drewniaka, zaczęła się od treningu w basenie. – Prowadził go m.in. Drago, Polak, który służył w Navy SEALs – mówi Borys Czyhin, jeden z organizatorów Seminarium. Uczestnicy spędzili w wodzie wiele godzin. Choć wykonywali pozornie proste ćwiczenia, takie jak pływanie, przysiady, pompki, nie mieli łatwo. – Byli zmęczeni, bo te „łatwe” ćwiczenia musieli wykonywać setki razy. Instruktorzy zadbali o to, by uczestnicy Seminarium nie nudzili się – zapewnia mjr Kowalik.


Po treningu w basenie kursanci ruszyli na nocne manewry. – Musieli zdobyć jeden z obiektów. Byli wyczerpani treningiem w basenie i brakiem snu. Było ciemno, zimno, bez dostępu do prądu – opowiada major Kowalik.

Stałym elementem Seminarium jest walka wręcz. W tym roku jednym z instruktorów był Tomek Drwal, legenda MMA, mieszanych sztuk walki. Kursanci poznali też trening Grom Combat, którego jednym z twórców był płk Leszek Drewniak. – To jest system szkolenia, który wykorzystuje elementy walki w bezpośrednim kontakcie – tłumaczy mjr Kowalik.

W tegorocznej edycji wzięło udział 120 osób. Najmłodsi z nich chodzą jeszcze do szkoły średniej. Ola Rostek kilka dni przed rozpoczęciem Seminarium obchodziła swoje osiemnaste urodziny. – Biorę udział w Seminarium już drugi raz. Na co dzień trenuję sztuki walki, biegam, jeżdżę konno… No i przygotowuję się do matury – mówi drobna licealistka, która na równi z resztą uczestników mierzyła się ze swoimi słabościami. – Nie planuję związywać swojej przyszłości z wojskami specjalnymi, jestem kobietą, znam swoje ograniczenia. Ale mam potrzebę sprawdzenia się, dlatego tu jestem – dodaje.

Po raz czwarty w Seminarium bierze udział Radosław Wosiek, który niedawno złożył przysięgę wojskową. W przyszłości chce zostać żołnierzem GROM. – Seminarium Drewniak traktuje jako pewną formę przygotowań do selekcji. Są tu świetni instruktorzy, którzy jeszcze niedawno służyli w GROM-ie. Wiem, że od nich mogę się wiele nauczyć – tłumaczy.

Oboje podkreślają, że o wiele trudniejsze niż treningi fizyczne jest zapanowanie nad swoją psychiką, słabościami i brakiem snu.

Instruktorzy GROM Combat nie dają nikomu taryfy ulgowej, ale też pozwalają wszystkim, nawet najsłabszym, na ukończenie treningu. – Ideą Seminarium jest to, żeby każdy dotrwał do końca, sprawdził swoje możliwości i został przez nas oceniony – zauważa mjr Kowalik. Choć przyznaje, że zdarza mu się zawrócić kogoś ze ścieżki do wojsk specjalnych. – To bardzo specyficzna służba. Nie wystarczy siła fizyczna, potrzeba jeszcze wiele innych umiejętności. Nie jest to też służba dla każdego. Czasami energię włożoną w przygotowania do selekcji, warto wykorzystać w zupełnie inny sposób – przekonuje.

REKLAMA

Magda Miernicka, Ewa Korsak

autor zdjęć: Ewa Korsak

dodaj komentarz

komentarze


Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
 
Galicyjskie przesilenie
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Na misjach święta inne niż zwykle
Kurs dla saperskich ekspertów
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Ukraiński kurs na Zachód
Laserowa artyleria US Army
Amerykanie odmładzają F-16
Wojsko przeciw wirusowi
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Przeciwlotnicy w drodze do USA
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Online z mistrzami sportu
Not Contaminated With Routine
Cud Piłsudskiego
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Strzelnice dla terytorialsów
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Łączność: fundament operacji specjalnej
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Wojskowy Hot450Challenge
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Lato z czerwonym terrorem
F-16 kończą misję w Estonii
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Kierunek: misja
Druga kadencja prezydenta Dudy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Skok na głęboką wodę
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Polskie porty bardziej otwarte
Chwała powstańcom
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Hekatomba na Woli
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Więcej celowników z PCO dla wojska
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Polsko-amerykańska współpraca
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO