moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko podsumowało rok i wskazało nowe cele

Konflikt rosyjsko-ukraiński potwierdził słuszność modernizacji armii, powiązania wydatków obronnych z PKB i prymatu obrony terytorium kraju – powiedział prezydent Bronisław Komorowski, rozpoczynając odprawę kadry kierowniczej resortu obrony narodowej.


Odprawa to doroczne spotkanie najwyższych dowódców oraz szefów instytucji wojskowych. Biorą w niej udział także prezydent, premier, ministrowie obrony narodowej i spraw zagranicznych, parlamentarzyści z sejmowej i senackiej komisji obrony. Podczas spotkania omawiane są działania zrealizowane w minionym roku i wyznaczane główne zadania na następny.

Wschodnia granica NATO bezpieczniejsza

Najważniejszym celem tegorocznej odprawy było opracowanie polskiej odpowiedzi na wydarzenia za wschodnią granicą. – Konflikt rosyjsko-ukraiński potwierdził słuszność naszych działań: rozpoczęcia kilka lat temu modernizacji technicznej Wojska Polskiego oraz skoncentrowania się na rozbudowie zdolności obronnych – mówił prezydent Bronisław Komorowski. Zdaniem zwierzchnika sił zbrojnych było to możliwe dzięki wypracowaniu stabilnego systemu finansowania armii. Do tej pory ustawa gwarantowała wskaźnik finansowania na poziomie 1,95 proc. PKB, po ostatnich zmianach wzrośnie on do 2 proc. PKB.

– Jesteśmy w kluczowym momencie historii. Wojna tocząca się w sąsiednim kraju jest dużym wyzwaniem dla Polski i NATO – podkreślał wicepremier Tomasz Siemoniak. Szef MON nawiązał do ubiegłorocznego szczytu Sojuszu i przygotowań do spotkania jego przywódców w przyszłym roku w Polsce.


Z kolei prezydent dodał, że wdrożenie postanowień z Newport, czyli przede wszystkim wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu, to kluczowe zadanie armii. – Na szczycie w Warszawie będziemy domagali się od NATO następnych dowodów jedności Sojuszu – mówił zwierzchnik sił zbrojnych.

Na odprawie omawiano także przygotowanie struktur państwa do reakcji na sytuacje kryzysowe. Administracja i wojsko przejdą sprawdzian podczas ćwiczeń „Kraj’15”.

Szef niemieckiego MON w Warszawie

Gościem honorowym odprawy była Ursula von den Leyen, minister obrony narodowej Niemiec. W swoim wystąpieniu potwierdziła zobowiązanie naszego zachodniego sąsiada do aktywności w NATO. Zapewniała też o gotowości do dwustronnej współpracy, m.in. w ramach szczecińskiego Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. W ubiegłym roku w spotkaniu kadry Bundeswehry wziął udział szef polskiego resortu obrony Tomasz Siemoniak.


Podczas odprawy wręczone zostały akty nadania oraz tytuły honorowe: „Przodujący Oddział Wojska Polskiego” i „Przodująca Instytucja Wojskowa”. Wyróżnienia te przyznaje minister obrony za dokonania bojowe świadczące o ofiarności i odwadze żołnierzy w warunkach walki zbrojnej, w czasie akcji humanitarnych, poszukiwawczych lub ratowniczych, a także za uzyskanie najlepszych wyników w działalności służbowej. – To dzięki całorocznej pracy naszych żołnierzy i podwładnych możemy dziś odbierać te zaszczytne wyróżnienia – powiedział w imieniu uhonorowanych gen. bryg. Cezary Podlasiński, dowódca XIV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

Tytułem honorowym „Przodujący Oddział Wojska Polskiego” za dokonanie czynu bojowego połączonego z ofiarnością i odwagą żołnierzy wyróżniono:

  • Polski Kontyngent Wojskowy w Islamskiej Republice Afganistanu (XIV zmiana);
  • Polski Kontyngent Wojskowy w Islamskiej Republice Afganistanu (XV zmiana).


Tytułem honorowym „Przodujący Oddział Wojska Polskiego” za uzyskanie najlepszych wyników w działalności służbowej w 2014 roku wyróżniono:

  • 18 Białostocki Pułk Rozpoznawczy w Białymstoku;
  • 7 Batalion Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim;
  • 11 Batalion Remontowy w Żaganiu;
  • Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego w Warszawie;
  • Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim;
  • Grupę Okrętów Rozpoznawczych w Gdyni.


Tytułem honorowym „Przodująca Instytucja Wojskowa” za uzyskanie najlepszych wyników w działalności służbowej w 2014 roku wyróżniono:

  • Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki im. gen. bryg. Heliodora Cepy w Zegrzu;
  • 16 Wojskowy Oddział Gospodarczy w Drawsku Pomorskim.Tegoroczna odprawa była także próbą organizacyjną przed zaplanowanym na przyszły rok szczytem NATO w Warszawie. Dlatego spotkanie odbyło się w centrum konferencyjnym przy Stadionie Narodowym w Warszawie.

MC

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / DPI MON, st. chor. szt. Konrad Kaczmarz / DGW

dodaj komentarz

komentarze

~Polak
1426467300
do jnwk gdzie się poddawała kłamczuszku ? najwaleczniejsza wspaniała armia pech polegal na ataku z dwoch stron i walce z 1 i 2 armią na świecie
D0-19-4C-F7
~Katol - JnwK
1426094520
~richardson- a wiesz dlaczego w II WŚ ( 1939) 900 tyś 5 armia świata Wojsko Polskie masowo się poddawało ? Przymus jest bezsensowny. http://pl.wikipedia.org/wiki/Mobilizacja_%281939%29 p.s. Dobrze byłoby , gdyby to cała Europa finansowała rozwój naszej armii. Ale an powstanie i przepchnięcie Armii europejskiej - w Warszawie co niektórzy mają za małe głowy.
4B-26-E9-39
~richardson
1426082340
Przywróćcie obowiązkową służbę wojskową bo jak młody chłop ma wiedzieć jak posługiwać się bronią i walczyć. Sprawdzacie zdolność do służby a jak nadejdzie rzeczywiście wojna to wyślecie na front jako mięso armatnie? Przecież w konstytucji jest zapisane ,że mamy obowiązek bronić ojczyzny- jak wy to widzicie? Sama armia zawodowa nie wystarczy, a NATO "na pewno nam pomoże"
BD-82-6C-39

Misja wojownika
 
Strykery znów na Mazurach
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Deklaracja partnerstwa – Raytheon angażuje się w zapewnienie Polsce przewagi w powietrzu
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Powstanie bez sukcesu
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Następcy Wstęg poszukiwani
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Polsko-łotewska „Zima”
Defense Without Politics
We Are All Darfur
Obradowała Rada Gabinetowa
Za wolność naszą i waszą
Tak narodziło się kłamstwo katyńskie
Kajak idealny dla komandosa
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Benemerenti 2020
Beagle dla żołnierzy?
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
They Train Together, They Fight Together
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Arsenał Iranu
Misje na dłużej
Mobilne moździerze dla armii
Ranking dowódców kampanii wrześniowej
Nowy wiceminister w MON
USA nie zacznie wojny z Iranem
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Ostatni samochód Marszałka
Iran uderza w USA
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Kobieta technikiem pokładowym Casy
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Klasy wojskowe po nowemu
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Terytorialsi za oceanem
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Rekordowy budżet MON
Pomagali z narażeniem życia
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO