moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowe ćwiczenia dla zdolnych do służby

Od 24 marca na obowiązkowe ćwiczenia może zostać powołany każdy Polak zdolny do służby wojskowej. Wcześniej armia wzywała jedynie tych, którzy odbyli służbę i znaleźli się w rezerwie. Wojsko zastrzega, że póki co, nie przewiduje takich powołań. Rozporządzenie w dotyczące ćwiczeń podpisała premier Ewa Kopacz.


Jeszcze do niedawna na ćwiczenia wojskowe można było powołać tylko tych, którzy mieli za sobą czynną służbę (służbę zasadniczą, gdy istniał jeszcze pobór, służbę przygotowawczą lub pełnią służbę w NSR). Od 24 marca, wezwanie może otrzymać każdy, kto był na kwalifikacji wojskowej i otrzymał kategorię „A” świadczącą o zdolności do czynnej służby wojskowej, a następnie został przeniesiony do rezerwy. O tym kto i kiedy zostanie powołany na ćwiczenia będą decydować siły zbrojne.

Masowych wezwań nie będzie

Czy to znaczy, że każdy zdolny do służby Polak zostanie wezwany na obowiązkowe ćwiczenia? Wicepremier Tomasz Siemoniak zapewniał dziś w „Sygnałach dnia”, że o „masowych wezwaniach” nie ma mowy. – Praktyką, którą przyjęliśmy kilka lat temu, jest powoływanie na ćwiczenia tych, którzy mają przydziały mobilizacyjne. To są ci, którzy byli żołnierzami zawodowymi oraz ci, którzy są pracownikami cywilnymi wojska. (…) Jednak zgodnie z ustawą każdy obywatel ma obowiązek myśleć i świadczyć na rzecz obrony ojczyzny i nie ma w tym niczego zdrożnego, że każdy z nas musi się z czymś takim liczyć. Natomiast daleko jest od jakichś masowych wezwań – podkreślił minister obrony narodowej.

Wojsko również uspokaja. – Przepisy dały nam co prawda możliwość przeszkolenia wojskowego rezerwistów niebędących żołnierzami rezerwy, ale na razie nie zamierzamy z tego skorzystać – zastrzega płk Dariusz Tyszka, szef Oddziału Uzupełnień Mobilizacyjnych w Zarządzie Organizacji i Uzupełnień – P1 Sztabu Generalnego WP. Oficer dodaje, że prawo działa jednak także w drugą stronę. – Umożliwia bowiem dział w ćwiczeniach, tym, którzy chcą, a dotąd nie mieli takiej możliwości, bo nie są żołnierzami rezerwy – dodaje płk Tyszka. A ochotników – zwłaszcza w ostatnim czasie – nie brakuje.

Zmiany zostały zapoczątkowane w 2014 roku. Obowiązująca od 1 sierpnia ubiegłego roku nowelizacja ustawy o powszechnym obowiązku obrony rozszerzyła katalog osób, które mogą zostać wezwane na obowiązkowe ćwiczenia. Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało rozporządzenia do ustawy, które 11 lutego podpisała premier Ewa Kopacz. Nowe przepisy będą obowiązywać od 24 marca i dotyczyć między innymi tych, którzy choć zostali przeniesieni do rezerwy, nie mają za sobą czynnej służby wojskowej. – Zgodnie z ustawą rząd na przykład w sytuacji wystąpienia potrzeb sił zbrojnych może zarządzić wprowadzenie obowiązkowych ćwiczeń wojskowych dla takich osób. Te potrzeby armii związane są chociażby z koniecznością utrzymania na właściwym poziomie rezerw i stałego ich uzupełniania – tłumaczy płk Tyszka.

12 tysięcy rezerwistów na ćwiczeniach

W 2014 roku wojsko przeszkoliło około 7 tysięcy żołnierzy rezerwy. W tym roku może to być nawet 12 tysięcy rezerwistów.

Żołnierz rezerwy to osoba, która złożyła przysięgę wojskową i została przeniesiona do rezerwy po zwolnieniu z czynnej służby wojskowej. A osoba przeniesiona do rezerwy niebędąca żołnierzem rezerwy to ktoś kto podlegająca obowiązkowi odbycia zasadniczej służby wojskowej, niepowołana do jej odbycia i przeniesiona do rezerwy.

Przydział mobilizacyjny to imienne wyznaczenie w czasie pokoju żołnierza czynnej służby wojskowej lub żołnierza rezerwy, zgodnie z posiadaną przez niego specjalnością lub kwalifikacjami zawodowymi, na stanowisko służbowe lub do pełnienia funkcji wojskowych.

REKLAMA

PG

autor zdjęć: Karolina Prymlewicz

dodaj komentarz

komentarze

~Katol - JnwK
1426246980
Szkolić na RPG-76 Komar.
4B-26-E9-39

Rozstrzygająca bitwa o Niemen
 
Szybsza droga do armii zawodowej
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Defender 2020: Symulator Pioruna
A więc wojna...
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Ku czci roku 1918 i 1920
Kraken dla Kormoranów
Zamek na poligonie
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Ukraiński kurs na Zachód
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Promocja oficerska w AWL
Wojsko przeciw wirusowi
Trenują, aby szkolić innych
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Polsko-amerykańska współpraca
Bohaterska obrona wzgórza 385
Amerykanie odmładzają F-16
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Kraby kontra okręt
Ochotnik do Auschwitz
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Październik pod znakiem Tallboya
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
„Kaper” przeciw terrorystom
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Dekady za wcześnie
Wybuchowa edukacja
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Szybciej do wojska
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Nadchodzi Armia Fight Night!
16 Dywizja najlepsza!
Defendery 2020: RobUV
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Laserowa artyleria US Army
Komisje sejmowe o umowie z USA
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Zostań studentem ASzWoj
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
F-16 kończą misję w Estonii
Ryzykowne remedium
Kabina do zadań specjalnych
Nowe sanitarki dla wojska
W MON o polsko-słowackiej współpracy
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
„Aviation Detachment” w Łasku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO