moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wyścig po indeksy wojskowych uczelni

Tylko dwa tygodnie zostało, by złożyć wniosek o przyjęcie na wojskowe studia. Chętni mogą ubiegać się o miejsce na jednej z czterech uczelni. Konkurencja jest duża, już teraz zgłosiło się blisko dwa tysiące kandydatów. Do zdobycia jest ponad 500 indeksów.

Kandydaci na podchorążych muszą mieć ukończone 18 lat, polskie obywatelstwo i zdaną maturę. Ale aby ubiegać się o miejsce na wojskowej uczelni, trzeba mieć także dobrą kondycję fizyczną i znać język angielski. Indeksy oferują: Wojskowa Akademia Techniczna, Akademia Marynarki Wojennej, Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych i Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych. W roku akademickim 2015/2016 uczelnie przygotowały dla przyszłych podchorążych 522 miejsca.

Siedem osób na jedno miejsce

REKLAMA

Najwięcej, bo 281 kandydatów, przyjmie Wojskowa Akademia Techniczna. Do wyboru jest dziesięć kierunków, m.in. lotnictwo i kosmonautyka (30 miejsc), geodezja i kartografia (25), informatyka (47), mechatronika (26). – Dotąd zarejestrowało się u nas 513 osób. Największym zainteresowaniem cieszy się logistyka, gdzie oferujemy 17 miejsc, oraz elektronika i telekomunikacja, gdzie będą mogły studiować 84 osoby – mówi Paulina Łuczak z sekcji rekrutacji Wojskowej Akademii Technicznej. Dodaje, że 21 marca uczelnia organizuje dla zainteresowanych dni otwarte.

W Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych będą mogły w tym roku rozpocząć studia 144 osoby. Tu do wyboru są dwa kierunki: zarządzanie oraz inżynieria bezpieczeństwa. – Na pierwszym z nich oferujemy 126 miejsc, a mamy już teraz 873 kandydatów, w tym 116 kobiet. Na razie o 19 indeksów na inżynierii bezpieczeństwa stara się 59 kandydatów – mówi mjr Piotr Szczepański, rzecznik wrocławskiej uczelni.

Najmniej miejsc w Akademii Marynarki

Jak co roku niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się oferta dęblińskiej Szkoły Orląt. Tu na lotnictwie i kosmonautyce będzie mogło studiować 48 osób (40 kandydatów na pilotów oraz 8 na operatorów bezzałogowców). Na nawigacji – 15 osób (8 w specjalności nawigatorów naprowadzania, 7 – w specjalności ruch lotniczy). Na logistykę przyjętych zostanie sześć osób. W sumie naukę na I roku studiów wojskowych w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych rozpocznie w sierpniu 69 osób. Dotąd wnioski złożyło 315 osób, w tym 48 kobiet.

Najmniej kandydatów przyjmie Akademia Marynarki Wojennej. Studia rozpocznie zaledwie 28 osób (10 – informatyka, 5 – mechanika i budowa maszyn, 6 – mechatronika i 13 – nawigacja). – Zgłaszają się do nas absolwenci liceów, techników i studiów I stopnia. Na razie mamy około 150 osób, ale ta liczba wzrośnie, bo co roku najwięcej wniosków wpływa do nas w ostatniej chwili – mówi kmdr por. Jerzy Janik, szef Wydziału Planowania Szkolenia gdyńskiej AMW.

Ostatni dzwonek

Jak wygląda rekrutacja? Chętni na studia muszą złożyć do rektora pisemny wniosek o przyjęcie na studia. Potem trzeba przejść badania lekarskie i psychologiczne. Egzaminy odbędą się w lipcu. Rekrutacja przeprowadzana jest w oparciu o skalę punktową – pod uwagę brane są wyniki ze świadectwa maturalnego, głównie m.in. z matematyki, fizyki, informatyki i języka angielskiego. Potem kandydatów czekają testy sprawnościowe oraz rozmowa kwalifikacyjna.

Najlepsi w sierpniu zostaną powołani do służby kandydackiej. Po przejściu podstawowego szkolenia wojskowego złożą przysięgę i zostaną podchorążymi.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Arch. Krzysztof Miłosz/AMW

dodaj komentarz

komentarze

~Marcin
1426691100
Widok studentów szkół mundurowych nie napawa optymizmem. Mundury traktują jak ubranie noszone na siłę, niechluje, ze sportowymi butami. Skandal!
59-4F-22-15
~Katol - JnwK
1426500540
cyt: "8 na operatorów bezzałogowców" . przecież już Amerykanie zauważyli, że do bezzałogowych lepiej naddają się cywile.
4B-26-E9-39

McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
 
Chwała powstańcom
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Wymiana podwodnych doświadczeń
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Hekatomba na Woli
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Galicyjskie przesilenie
Więcej żołnierzy USA w Polsce
Program kosmiczny dla wojska
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Wojsko przeciw wirusowi
Wojskowy Hot450Challenge
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Skok na głęboką wodę
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Strzelnice dla terytorialsów
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Polsko-amerykańska współpraca
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Bridge to Cooperation
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Więcej celowników z PCO dla wojska
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Online z mistrzami sportu
Laserowa artyleria US Army
Ukraiński kurs na Zachód
Na misjach święta inne niż zwykle
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Lato z czerwonym terrorem
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Układy ze skazą
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Kierunek: misja
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
JTAC – mistrz podniebnej układanki
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Polskie porty bardziej otwarte
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
F-16 kończą misję w Estonii
Kurs dla saperskich ekspertów
Amerykanie odmładzają F-16
Łączność: fundament operacji specjalnej
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
PGZ będzie obecna na MSPO
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO