moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
SAREX 15/I zakończony

W czwartek w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych zakończyło się ćwiczenie taktyczno-specjalne pk.: SAREX-15-I, mające na celu sprawdzenie stanu gotowości służb poszukiwania i ratownictwa lotniczego ASAR (Aeronautical Search and Rescue).

Ćwiczenie odbywało się jednocześnie na terenie województwa mazowieckiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. W działaniach uczestniczyli: dyżurna służba operacyjna DORSZ, Ośrodek Koordynacji Poszukiwań i Ratownictwa Lotniczego Centrum Operacji Powietrznych – DKP, Centrum Ratownictwa Morskiego i Lotniczego Centrum Operacji Morskich – DKM, Dowództwo Generalne RSZ, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności Państwowej Straży Pożarnej, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Urząd Lotnictwa Cywilnego, Komenda Główna Policji, Straż Graniczna, dyżurne siły i środki wydzielone do realizacji zadań w ramach służby ASAR – śmigłowce ratownicze Mi-8 i W-3 oraz służby medyczne.

Wszystko po to, aby sprawdzić i doskonalić stan gotowości, a także współpracę resortowych służb ratownictwa lotniczego i morskiego z organami, instytucjami i jednostkami układu pozamilitarnego podczas procesu uruchomienia oraz prowadzenia działań poszukiwawczo-ratowniczych. Głównym celem szkoleniowym było zgrywanie i sprawdzenie funkcjonowania elementów wydzielonych do realizacji zadań w zakresie utrzymania nakazanych norm gotowości procesu uruchamiania oraz kierowania akcją poszukiwawczo-ratowniczą. Ćwiczenie miało także na celu koordynację systemu ostrzegania i alarmowania, łączności oraz wymiany i obiegu informacji.

Po raz pierwszy podczas ćwiczeń korzystano również z funkcji EKSPERTA i SPECJALISTY opracowującego oceny i opinie oraz sposoby realizacji wybranych zadań reagowania kryzysowego.

Wśród epizodów, które ćwiczono realnie, należy wymienić awarie statków powietrznych i akcje poszukiwawczo-ratownicze rozbitków lotniczych w obszarze lądowym, kierowane przez OKPiRL COP-DKP oraz CRMiL COM-DKM zakończone podjęciem pasażerów rozbitków.

Wszelkie podjęte działania zostały zrealizowane bezpiecznie i zgodnie z założeniami, kierownikiem ćwiczenia był szef sztabu Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych generał dywizji pilot Sławomir Kałuziński, a koordynował je szef Obrony Powietrznej DORSZ pułkownik Robert Stachurski.

Służby Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego – ASAR
Zadaniem służb poszukiwania i ratownictwa lotniczego ASAR jest poszukiwanie i ratowanie statków powietrznych znajdujących się w niebezpieczeństwie, udzielanie pomocy załogom i pasażerom statków powietrznych oraz innym osobom poszkodowanym w wyniku zdarzeń lotniczych, bez względu na przynależność państwową tych statków i osób. Służby te zapewniają poszukiwanie i ratownictwo wszystkich statków powietrznych znajdujących się w polskiej przestrzeni powietrznej oraz działają na obszarze lądowym w rejonie poszukiwania i ratownictwa lotniczego pokrywającym się z granicami odpowiadających mu rejonów informacji powietrznej.

Do zadań służby ASAR należy również prowadzenie działań polegających na przeszukaniu wyznaczonego obszaru w celu ustalenia miejsca położenia statku powietrznego oraz osób poszkodowanych w zdarzeniach lotniczych, określenia ich stanu oraz podejmowanie działań ratowniczych na miejscu zdarzenia, zwanych dalej „działaniami poszukiwawczo-ratowniczymi”, z zachowaniem uprawnień Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR) oraz innych wyspecjalizowanych służb ratowniczych.

W skład służby ASAR wchodzą następujące jednostki:
1) cywilno-wojskowy ośrodek koordynacji poszukiwania i ratownictwa lotniczego;
2) lotnicze zespoły poszukiwawczo-ratownicze;
3) punkty alarmowe.

Tekst: major Agnieszka Kossowska

red. PZ

autor zdjęć: st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek

dodaj komentarz

komentarze


Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
 
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Iranian Chess Game
Oko na Europę
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Pamięć o tragedii
Klasy wojskowe po nowemu
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Selekcja w pigułce
Cienka niebieska linia
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Terytorialsi na wysokościach
Modernizacja Sokołów
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Irańskie szachy
Stalin czekał i kalkulował
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Dead to the World
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Wojsko wraca do Łomży
A Torn Subcontinent
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Umarły dla świata
Jedna misja, jeden zespół
Samochód do desantowania
Defendery 2019 – część 3
Sprawdzają Brutusa
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Rok Żelaznej Dywizji
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Śląskie sceny z życia
Polskie firmy na targach w Londynie
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Thin Blue Line
Historia Liberatora wyjaśniona
Walka i dyplomacja
Defendery 2019 – część 4
GROM Challenge
Nowa misja i nowy sprzęt
Modernizacja starów 266
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Nowy wiceminister w MON
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Rozpoczynamy nową erę
Polska nie pozostanie osamotniona
Z maratonu programowania do wojska
Głos (z) płonącej Warszawy
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Agresja sowieckiego kolosa
W Indiach mieli swój drugi dom
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Chorwacki test polskich kadetów
Cyberprzestrzeń priorytetem MON

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO