moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
SAREX 15/I zakończony

W czwartek w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych zakończyło się ćwiczenie taktyczno-specjalne pk.: SAREX-15-I, mające na celu sprawdzenie stanu gotowości służb poszukiwania i ratownictwa lotniczego ASAR (Aeronautical Search and Rescue).

Ćwiczenie odbywało się jednocześnie na terenie województwa mazowieckiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. W działaniach uczestniczyli: dyżurna służba operacyjna DORSZ, Ośrodek Koordynacji Poszukiwań i Ratownictwa Lotniczego Centrum Operacji Powietrznych – DKP, Centrum Ratownictwa Morskiego i Lotniczego Centrum Operacji Morskich – DKM, Dowództwo Generalne RSZ, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności Państwowej Straży Pożarnej, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Urząd Lotnictwa Cywilnego, Komenda Główna Policji, Straż Graniczna, dyżurne siły i środki wydzielone do realizacji zadań w ramach służby ASAR – śmigłowce ratownicze Mi-8 i W-3 oraz służby medyczne.

Wszystko po to, aby sprawdzić i doskonalić stan gotowości, a także współpracę resortowych służb ratownictwa lotniczego i morskiego z organami, instytucjami i jednostkami układu pozamilitarnego podczas procesu uruchomienia oraz prowadzenia działań poszukiwawczo-ratowniczych. Głównym celem szkoleniowym było zgrywanie i sprawdzenie funkcjonowania elementów wydzielonych do realizacji zadań w zakresie utrzymania nakazanych norm gotowości procesu uruchamiania oraz kierowania akcją poszukiwawczo-ratowniczą. Ćwiczenie miało także na celu koordynację systemu ostrzegania i alarmowania, łączności oraz wymiany i obiegu informacji.

Po raz pierwszy podczas ćwiczeń korzystano również z funkcji EKSPERTA i SPECJALISTY opracowującego oceny i opinie oraz sposoby realizacji wybranych zadań reagowania kryzysowego.

Wśród epizodów, które ćwiczono realnie, należy wymienić awarie statków powietrznych i akcje poszukiwawczo-ratownicze rozbitków lotniczych w obszarze lądowym, kierowane przez OKPiRL COP-DKP oraz CRMiL COM-DKM zakończone podjęciem pasażerów rozbitków.

Wszelkie podjęte działania zostały zrealizowane bezpiecznie i zgodnie z założeniami, kierownikiem ćwiczenia był szef sztabu Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych generał dywizji pilot Sławomir Kałuziński, a koordynował je szef Obrony Powietrznej DORSZ pułkownik Robert Stachurski.

Służby Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego – ASAR
Zadaniem służb poszukiwania i ratownictwa lotniczego ASAR jest poszukiwanie i ratowanie statków powietrznych znajdujących się w niebezpieczeństwie, udzielanie pomocy załogom i pasażerom statków powietrznych oraz innym osobom poszkodowanym w wyniku zdarzeń lotniczych, bez względu na przynależność państwową tych statków i osób. Służby te zapewniają poszukiwanie i ratownictwo wszystkich statków powietrznych znajdujących się w polskiej przestrzeni powietrznej oraz działają na obszarze lądowym w rejonie poszukiwania i ratownictwa lotniczego pokrywającym się z granicami odpowiadających mu rejonów informacji powietrznej.

Do zadań służby ASAR należy również prowadzenie działań polegających na przeszukaniu wyznaczonego obszaru w celu ustalenia miejsca położenia statku powietrznego oraz osób poszkodowanych w zdarzeniach lotniczych, określenia ich stanu oraz podejmowanie działań ratowniczych na miejscu zdarzenia, zwanych dalej „działaniami poszukiwawczo-ratowniczymi”, z zachowaniem uprawnień Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR) oraz innych wyspecjalizowanych służb ratowniczych.

W skład służby ASAR wchodzą następujące jednostki:
1) cywilno-wojskowy ośrodek koordynacji poszukiwania i ratownictwa lotniczego;
2) lotnicze zespoły poszukiwawczo-ratownicze;
3) punkty alarmowe.

Tekst: major Agnieszka Kossowska

red. PZ

autor zdjęć: st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek

dodaj komentarz

komentarze


Jakie podwyżki dla żołnierzy?
 
Rozpoznają skażenie Rosomaków
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Symulatory strzelań Rosomaków
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Obradowała Rada Gabinetowa
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Chciałem walczyć z Niemcami
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Rywalizacja strzelców wyborowych
Darłowo czeka na śmigłowce
Żyj zdrowiej
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Nauka zimowego pływania
Własne interesy Europy
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Klasy wojskowe po nowemu
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Podziemna potęga
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Stulatka hydrografia
They Train Together, They Fight Together
Szturmani na Lipie
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
For the Right Cause
Centrum dla Viperów w Łodzi?
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
USA nie zacznie wojny z Iranem
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
We Are All Darfur
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Nowy wiceminister w MON
Ważka bliżej
Iran uderza w USA
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Double Eagle po nowemu
Defense Without Politics
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Krwawe walki o Monte Cassino
Arsenał Iranu
Czerwoni w odwrocie
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
O Patriotach na WAT

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO