moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Omnia pro Patria

Jednym z ważniejszych efektów zakończonego w sobotę Kongresu jest utworzenie Federacji Organizacji Proobronnych. Jej powołanie tworzy nową jakość zarówno dla środowiska skupiającego te organizacje, jak i dla ich partnera, którym jest Ministerstwo Obrony Narodowej – pisze prof. dr hab. Bogusław Pacek, prezes Federacji Organizacji Proobronnych.

Dwudniowy Kongres Organizacji Proobronnych i Klas Mundurowych miał za zadanie osiągnąć kilka celów. Kluczowym dla organizacji proobronnych było doprowadzenie do utworzenia federacji, która stałaby się integratorem środowiska, a jednocześnie wartościowym partnerem dla ministerstwa obrony narodowej. Dla dyrektorów szkół, w których działają klasy mundurowe, była to okazja do nawiązani bliższego kontaktu z tymi organizacjami. Cenna jest też inicjatywa  wspierana wspólnie przez MON i Ministerstwo Edukacji Narodowej, a zaproponowana na Kongresie  by zwiększyć liczbę godzin lekcyjnych przedmiotu „Edukacja dla bezpieczeństwa” lub w innej formie dać szansę uczniom na szkolenie obronne.

Rwący nurt

Organizacje proobronne w naszym kraju mają długą i bogatą historię. Zwłaszcza w ostatnich latach ich liczba i grono skupionych w nich osób systematycznie rośnie. Zjawisko to można porównać do rwącej rzeki, której nurt z każdym rokiem przybiera na sile. Właśnie dlatego postanowiliśmy, jako Ministerstwo Obrony Narodowej, wspomóc działania środowiska, by usystematyzować oddolne inicjatywy i zagospodarować wielki potencjał tkwiący w Związkach Strzeleckich i innych organizacjach. Efektem pracy wielu ostatnich miesięcy jest powołana dziś Federacja Organizacji Proobronnych, której mam zaszczyt być pierwszym prezesem.

Federację tę utworzyło siedem obecnie najliczniejszych organizacji: Związek Strzelecki Organizacja Społeczno-Wychowawcza „Strzelec”, Związek Strzelecki „Strzelec”, Związek Strzelecki „Strzelec” im. Józefa Piłsudskiego, Związek Strzelecki „Strzelec” Wągrowiec, Związek Strzelecki, Stowarzyszenie Instruktorów Legia Akademicka w Lublinie i Stowarzyszenie FIA. Razem tworzą one podstawę, wokół której - mamy nadzieję, w krótkim czasie  uda się skonsolidować większość środowiska. Chcemy, by w tym głównym nurcie znalazło się jak najwięcej organizacji, by Federacja stała się dla nich wsparciem i przewodnikiem.

W Kongresie uczestniczyło w sumie ponad 500 przedstawicieli 120 organizacji i 280 szkół ponadgimnazjalnych.To pokazuje jak liczna jest to społeczność. Każda, nawet najmniej liczna grupa, jest dla nas ważna. Ale z drugiej strony warto pomyśleć o dalszej ich konsolidacji i integracji, by mogły jeszcze skuteczniej współpracować z wojskiem i działać dla dobra państwa. Przy czym, co chcę wyraźnie podkreślić, powołanie Federacji i konsolidacja przy jej pomocy środowiska, nie oznacza, że chcemy w jakikolwiek sposób ograniczać autonomię poszczególnych organizacji.

Co daje Federacja

Powołanie Federacji to działanie przemyślane i oczekiwane przez tę społeczność. Przysporzy ono korzyść zarówno przyłączającym się do niej organizacjom, jak też jej partnerowi, którym jest resort obrony narodowej. Dla organizacji będzie ona płaszczyzną współpracy z wojskiem. Dzięki temu łatwiej będzie można uzyskać wsparcie logistyczne, finansowe i merytoryczne. Wojsko chętniej będzie współpracowało z organizacjami, które wejdą do Federacji, lub uzyskają jej rekomendację. Powołanie Federacji to także ułatwienie dla ministerstwa. Za jej pośrednictwem prościej będzie można ocenić potencjał organizacji, udzielić im wsparcia, czy kontynuować już trwającą współpracę. Jednocześnie wojsko już dziś ma konkretną propozycję dla tych organizacji. Jest nią, przygotowany przez Sztab Generalny WP skrócony program szkolenia w słuźbie przygotowawcżej. Dzięki niemu uda się zrealizować część szkolena np. w Strzelcu a część w wojsku. Ma to ogromne znaczenie dla armii, dla której tego typu organizacje stanowią naturalne zaplecze w uzupełnianiu rezerw osobowych.

Federacja spełni niejako rolę przysłowiowego koryta rzeki, w którym popłynie wartki nurt stworzony przez organizacje proobronne. Nada im kierunek działania i pozwoli na usprawnienie dotychczasowej współpracy z wojskiem.

Co ważne, podobnie jak same organizacje, także kierownictwo Federacji działa społecznie. Jej aktywność ma służyć coraz liczniejszemu środowisku osób, które chcą działać na rzecz własnego rozwoju, kultywowania tradycji i krzewienia wartości patriotycznych w społeczeństwie przez długie lata.

Mam nadzieję że zapał, który cechuje członków grup i organizacji proobronnych, a który obserwowałem zarówno odwiedzając poszczególne organizacje, jak i w czasie naszego Kongresu, nie zaniknie i przyniesie dobre rezultaty zarówno ludziom działającym w organizacjach, jak też wojsku i całej naszej Ojczyźnie.

gen. dyw. rez. Bogusław Pacek
pełnomocnik ds. społecznych inicjatyw proobronnych, były rektor Akademii Obrony Narodowej

dodaj komentarz

komentarze

~Katol - Jnw
1427098260
~bruno21 - zgadzam się w 100 %.
4B-26-E9-39
~bruno21
1427053980
p.Generale to wszystko co robicie w sprawie podniesienia możliwości obronnych państwa jest dobre ,ale co ze sprzętem i uzbrojeniem dla tych oddziałów które ewentuanie powstaną.Gdzie dla nich karabiny pistolety granatniki p.panc miny i inne cacka.Skoro np.w obronie p,panc w jednostkach liniowych mamy tylko Spaike w ilosci 264 wyrzutni a potem nic .Brakuje nasycenia wojska bronią p.panc p.lotnczą,tą etatową i nieetatową granatniki p.panc rakiety amunicja możdzierzowa i artyleryjska naprowadzana laserowo.Poco nam rakiety JASSM TOMAHOWK i inne jeśli nie mamy czym walczyć na najniższym szczeblu,stare kałachy z magazynów nie wystarczą wystarczy popatrzeć na Ukrainę A tak patrzcie jak oni walczą i uczcie się.
EE-6B-B8-50

Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
 
Klasy wojskowe po nowemu
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Razem się szkolą, razem walczą
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
Obrona bez polityki
Trudna droga
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Kontenery dla Wisły
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Odwiedź wrocławską AWL
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Szwedzki baypass przed „Orką”
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Volhynian Lion Hearts
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Z archiwum „Szarego”
Ostre strzelanie artylerzystów
T-72 strzelają na poligonie
Nowe maszyny w LAW
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Dołącz do zawodowców
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Wrocław czeka na Amerykanów
Nowe laboratorium WAT
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
... że moja ofiara nie pójdzie na marne
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
MON dofinansowuje budowę kolejnych strzelnic
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Kto zostawia ślady w sieci
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Ludzie niebezpiecznej profesji
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Klucz do dobrych relacji
Listopad, czas walki. „Za wolność naszą i waszą”
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Unwanted Treaty
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Thin Blue Line
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Dzień Podchorążego w rocznicę wybuchu powstania
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Gorące obrady NATO w Londynie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO