moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dwa złote medale dla polskich biatlonistek

Kapral Krystyna Guzik wywalczyła złoty medal w sprincie na 53. Wojskowych Mistrzostwach Świata w Biatlonie i Narciarstwie. Polskie biatlonistki zdobyły również złoty medal w klasyfikacji drużynowej. Zawody odbywają się w Boden w Szwecji.

Dwukrotna złota medalistka z Boden kpr. Krystyna Guzik.

Rywalizacja o medale w biatlonie była bardzo zacięta. Kapral Krystyna Guzik, podobnie jak przed rokiem, startowała jako dziesiąta. Po pierwszym strzelaniu, w korespondencyjnym pojedynku z pozostałymi 25 biatlonistkami, była ósma. Po drugiej wizycie na strzelnicy awansowała na drugą pozycję, a na dobiegu do mety objęła prowadzenie i nie dała sobie już odebrać zwycięstwa. Bardzo dobrze spisały się również trzy pozostałe zawodniczki reprezentujące wrocławski Wojskowy Zespół Sportowy. St. szer. Magdalena Gwizdoń była ósma, szer. Karolina Pitoń dziewiąta, a szer. Anna Mąka jedenasta. Drużynowo Polki wyprzedziły Francuzki o 10,8 s. Trzecie miejsce zajęły Rosjanki.

Ppłk Lech Korszun, kierownik reprezentacji Wojska Polskiego na 53. Wojskowe Mistrzostwa Świata w Biatlonie i Narciarstwie, był bardzo zadowolony z postawy wszystkich zawodniczek. – Bardzo się cieszę z dwóch złotych medali. Znakomicie spisała się kpr. Krystyna Guzik, która po raz drugi z rzędu wywalczyła medal indywidualny na wojskowych mistrzostwach. Świetnie strzelały i biegały również trzy nasze pozostałe zawodniczki – mówi podpułkownik. – Walka o złoto drużynowe była bardzo emocjonująca. Żadna z naszych biatlonistek nie miała wpadki na strzelnicy, a te przydarzyły się na drugim strzelaniu liderce rosyjskiej ekipy i wiceliderce francuskiej – dodaje kierownik reprezentacji WP.

REKLAMA

Po pierwszym strzelaniu prowadziła Rosjanka Jana Romanowa. Druga była st. szer. Magdalena Gwizdoń. Polka w korespondencyjnym pojedynku przegrywała z Rosjanką o 2,5 s. Trzecia była Francuzka Marine Bolliet, która traciła do Romanowej 5,4 s. Z 26 biatlonistek – poza trzema wyżej wymienionymi – bezbłędne na pierwszym strzelaniu były jeszcze Austriaczka Dunja Zdouc, Estonka Kristel Vigipuu i Słowenka Teja Gregorin. Kpr. Krystyna Guzik biegała jedną karną rundę i zajmowała ósmą pozycję – do Romanowej traciła 23,7 s. Szer. Karolina Pitoń i szer. Anna Mąka również nie strąciły po jednym czarnym krążku. Pitoń zajmowała 15. pozycję, a Mąka 15.

Po drugiej wizycie na strzelnicy na prowadzenie wyszła Austriaczka Zdouc, która po strzelaniu z pozycji stojącej biegała karną rundę. Druga była kapral Guzik. Polka także musiała pokonać dodatkowe 150 m. Do Austriaczki traciła 4,9 s. Natomiast na trzecią pozycję awansowała Rosjanka Galina Neczkasowa, która z najlepszą z Polek przegrywała o 2,7 s. Z kolei Gwizdoń zamieniła się miejscem z Guzik. W strzelaniu z pozycji stojącej najbardziej doświadczona z polskich biatlonistek nie strąciła dwóch krążków i po przebiegnięciu dwóch karnych rund spadła na ósmą lokatę. Tuż za nią uplasowała się bezbłędna na drugim strzelaniu Mąka. Natomiast Pitoń, mimo pokonania karnej rundy, awansowała na 11. pozycję. Fatalnie spisała się podczas drugiego strzelania prowadząca po pierwszym Romanowa. Rosjanka spudłowała cztery razy i spadła na 17. miejsce.

W rywalizacji mężczyzn triumfował Francuz Simon Fourcade. Starszy brat zwycięzcy klasyfikacji generalnej o Puchar Świata wyprzedził o 0,4 s Szwajcara Benjamina Wegera i o 32 s Bułgara Krasimira Aneva. Najlepiej z Polaków wypadł st. szer. Krzysztof Pływaczyk, który wywalczył 14. miejsce. 29. lokatę w stawce 46 biatlonistów zajął szer. Andrzej Nędza-Kubiniec, 33. st. szer. Łukasz Szczurek, a 37. szer. Grzegorz Jakubowicz. Dwóch podopiecznych mł. chor. Adama Jakieły było bezbłędnych na strzelnicy – Pływaczyk i  Nędza-Kubiniec. Poza nimi ani jednej karnej rundy nie musiał biegać jedynie Niemiec Matthias Bischl, który został sklasyfikowany na piątym miejscu.

Przed rokiem biatloniści walczyli o medale w fińskim Kommattivaara. Biało-czerwoni wrócili z Finlandii z dwoma medalami. Kpr. Krystyna Pałka (obecnie Guzik) zdobyła brąz w rywalizacji indywidualnej, a drużyna w składzie: Pałka, st. szer. Magdalena Gwizdoń i st. szer. Paulina Bobak wywalczyła złoto. Polki wygrały z Francuzkami (st. kpr. Anaïs Bescond, st. szer. Sophie Boilley, st. szer. Marine Bolliet) różnicą 3,1 s.

Z reprezentantów wrocławskiego WZS najlepiej wypadł st. szer. Łukasz Szczurek, który zajął 27. miejsce. W rywalizacji drużynowej nasi biatloniści uplasowali się na dziewiątej pozycji.

W 53. Wojskowych Mistrzostwach Świata w Biatlonie i Narciarstwie startuje około 250 zawodników z 20 państw. Sportowcy walczą o medale w biegach narciarskich (sprint drużynowy oraz bieg kobiet na 10 km i mężczyzn na 15 km), w konkurencjach alpejskich (slalom gigant i slalom), narciarskim biegu na orientację i biatlonie (sprint i bieg patrolowy). Polskę reprezentują wyłącznie biatlonistki i biatloniści. Zawody zakończą się w piątek. W ostatnim dniu mistrzostw odbędą się biegi patrolowe kobiet na 15 km i mężczyzn na 20 km.

Pierwsze medale w Boden rozdano wczoraj. O miejsca na podium walczyły duety w biegach narciarskich. Sprint drużynowy w rywalizacji mężczyzn wygrali Ristomatti Hakola i Juho Mikkonen z Finlandii. Srebro zdobyli Francuzi Cyril Monteiro Miranda i Paul Goalbre, a brąz Szwajcarzy Roman Schaad i Gianluca Cologna. W sprincie pań tytuł mistrzowski wywalczyły Niemki Stephanie Böhler i Denise Herrmann. Drugie miejsce zajęły Francuzki Anouk Faivre-Picon i Coraline Thomas Hugue, a trzecie Niemki Sarah Schaber i Helene-Therese Hendel. Reprezentanci Polski w sprincie drużynowym nie startowali.

Wyniki

Sprint kobiet na 7,5 km

1. Krystyna Guzik (Polska) 21 min 58,2 s (2 karne rundy)
2. Galina Neczkasowa (Rosja) – strata 1,2 s (2)
3. Dunja Zdouc (Austria) – 15,6 (1)
4. Anaïs Bescond (Francja) – 16,0 (3)
5. Jori Mörkve (Norwegia) – 22,5 (2)
6. Marine Bolliet (Francja) – 24,1 (2)
7. Magdalena Gwizdoń (Polska) – 34,2 (2)
8. Karolina Pitoń (Polska) – 39,1 (2)

11. Anna Mąka (Polska) – 50,0 (1).

Sprint mężczyzn na 10 km

1. Simon Fourcade (Francja) 23 min 31,7 s (1 karna runda)
2. Benjamin Weger (Szwajcaria) – strata 0,4 s (2)
3. Krasimir Anev (Bułgaria) – 32,0 (2)
4. Maxim Cwietkow (Rosja) – 32,1 (1)
5. Matthias Bischl (Niemcy) – 38,5 (0)
6. Kauri Köiv (Estonia) – 49,8 (1)

14. Krzysztof Pływaczyk (Polska) – 1.26,4 (0)
29. Andrzej Nędza-Kubiniec (Polska) 2.25,1 (0)
33. Łukasz Szczurek (Polska) 2.41,9 (2)
37. Grzegorz Jakubowicz (Polska) 3.13,1 (2).

szus

autor zdjęć: archiwum Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Zbiegowie z innego świata
 
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Ofensywa Tuchaczewskiego
Brawurowe zagony motorowe
Powstaną kolejne strzelnice
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Krwawy Wołyń
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Na misjach święta inne niż zwykle
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Ochotnicy na ratunek
PGZ będzie obecna na MSPO
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Wojsko przeciw wirusowi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Rakiety z Mesko w F-35
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Groty z granatnikiem
Weterani znów staną na macie
Polskie porty bardziej otwarte
Online z mistrzami sportu
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Kolejne Groty dla wojska
Żołnierze w sztafecie pomocy
Wojsko ma ofertę dla cywili
16 sekund Liberatora
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Ogromne zainteresowanie Soną
F-16 kończą misję w Estonii
Ułańska szarża
„Defender” – pracowity poligon saperów
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Prezydent Duda jedzie do USA
Laserowa artyleria US Army
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Amerykanie odmładzają F-16
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Oficer jak biała karta...
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Współzawodnictwo rozwija
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Kraby w Bolesławcu
Szkolenie wodne podhalańczyków
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Most do współpracy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO