moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ukraińcy żołnierze będą szkoleni w Polsce

W czerwcu rozpocznie się pierwszy kurs dla ukraińskich wojskowych, którzy pod okiem Polaków będą przygotowywać się do szkolenia podoficerów swojej armii. Dwa następne szkolenia zaplanowane są na wrzesień i październik. W sumie weźmie w nich udział około 50 ukraińskich instruktorów.


– Szkolenie odbędzie się w ramach natowskiego programu DEEP (Defence Education Enhancement Program) – Ukraine – informuje płk Jacek Sońta, rzecznik ministerstwa obrony. Celem tego programu jest dostosowanie szkolnictwa wojskowego Ukrainy do standardów Sojuszu. Polska pełni w tym programie rolę państwa wiodącego. Wicepremier Tomasz Siemoniak, szef MON, mówił pod koniec lutego, że ministerstwo obrony Ukrainy zwróciło się do krajów NATO o pomoc w reformie armii oraz szkoleniu podoficerów. – Taki program był przygotowywany od kilku miesięcy pod auspicjami Sojuszu – stwierdził wówczas minister.

Polska to dobre miejsce na szkolenia

W ubiegłym tygodniu podczas wizyty w Kijowie przedstawiciele NATO oraz polskiej i ukraińskiej armii ustalili, że pierwsze szkolenie odbędzie się w czerwcu, a następne szkolenia zostaną zorganizowane we wrześniu i w październiku. Strona ukraińska zadeklarowała, że weźmie w nich udział około 50 kursantów. – Mamy dobre warunki do prowadzenia kursów, to przesądziło o wyborze Polski jako miejsca szkolenia – mówi gen. Bogusław Pacek, pełnomocnik MON i doradca NATO ds. reformy wojskowego systemu edukacyjnego Ukrainy. Generał dodał, że szczegółowy program kursów oraz miejsce szkolenia opracuje Dowództwo Generalne RSZ. – Kursy, przelot i pobyt ukraińskich żołnierzy sfinansuje NATO i polski resort obrony – dodał generał Pacek.

Program DEEP realizowany jest od 29 października 2013 roku. Spośród 13 funkcjonujących obecnie programów ten poświęcony Ukrainie należy do największych. Oprócz Polski biorą w nim udział m.in. Czechy, Niemcy, USA, Wielka Brytania i Kanada. Pentagon zadeklarował, że amerykańscy wojskowi rozpoczną w drugiej połowie kwietnia szkolenie 900 żołnierzy ukraińskiej Gwardii Narodowej.

Z kolei portal BBC News podał, że szkolenie ukraińskich żołnierzy, którzy walczą z separatystami w Donbasie, zaczęli już Brytyjczycy. 35 brytyjskich wojskowych szkoli armię na południu kraju w udzielaniu pomocy lekarskiej i w taktyce obronnej.

Nauka i leczenie

Polska pomaga Ukrainie także w inny sposób, m.in. na naszych uczelniach wojskowych odbywają staże ukraińscy wykładowcy. – Rozważane jest także zorganizowanie kursów niesienia pomocy psychologicznej dla osób, które brały udział w działaniach wojennych – mówi generał Pacek. W tym przypadku pomocne będą doświadczenia Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Już w grudniu 2014 roku specjaliści z kliniki uczyli lekarzy z Ukrainy, jak pomagać żołnierzom i cywilom dotkniętym PTSD. – Istnieje też możliwość przeprowadzenia wspólnych badań naukowych przez uczelnie wojskowe obu krajów nad wypracowaniem wniosków z konfliktu na Ukrainie – dodaje generał.

AD

autor zdjęć: ppłk Wadim Kowaliow / Народна армія

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1427963700
źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/PKB_per_capita
4B-26-E9-39
~Katol
1427961540
~Rezerwista - tak tomografię głowy o może byś sobie zamówił? Napisz prośbę o dofinansowanie z MON. Choć sierp i młot można taniej magnesem przez ucho wyciągnąć ...
4B-26-E9-39
~Katol
1427958840
~Rezerwista - mają PKB niższy niż Mongolia . Przestań histeryzować.
4B-26-E9-39
~Rezerwista
1427918100
Skandal. Ukraina - nie jest przyjacielem! Tylko wrogiem. Spójrzcie na banderowskie wiece poparcia... Oni mają hasła typu bić i zabić Polaków! Mają roszczenia terytorialne względem Polski. Polska powinna - wyciągnąć rękę do obywateli Polskich na Ukrainie... w tym przyznających się do Polskiego pochodzenia i chcących żyć i pracować w Polsce, a później - dyplomatycznie pokazać Ukrainie środkowy palec. STOP - z pomocą, STOP z inwestycjami, STOP z jakimkolwiek wsparciem w ramach struktur NATO i UE. Ukraina dziś jest bardziej hitlerowska niż Niemcy w 35 roku... Dlaczego UE i Polska ma ich jeszcze dozbrajać i szkolić, kiedy oni jasno deklarują nienawiść do Polaków? (chociaż wrogiem numer jeden jest obecnie Rosja)
43-F9-A1-E6
~Katol
1427868180
Unia ma nam pomagać, USA tarczę budować a jak my bierzemy tylko na szkolenie tz koszt zupy to wielkie piszczenie. Kali ukraść krowę dobrze ... . Jak stworzymy wspólnie z Niemcami i Ukraińcami Armię to będziemy decydować jak za Jagiellonów o lasach i wydarzeniach w Europie Wschodniej.
4B-26-E9-39
~Katol
1427866320
~wiarusik - a kto wymordował strzałem w tył głowy 40 000 Polskich Żołnierzy w Katyniu ? A kto zafundował Ukraińcom wielki głód ? Mam pytanie do do wspomnianej web brygady : Kiedy oddacie nam te zawiasy ? od 0.39 https://www.youtube.com/watch?v=NskP-kA20XI
4B-26-E9-39
~wiarusik
1427833440
Rosyjska web brygada i na tym portalu :) Kto wymordował ponad 100 000 Polaków w ZSRR w latach 30-tych?
06-88-F8-13
~ja
1427830560
W imię czego mamy pomagać Ukrainie? Jeszcze nas nie przeprosili za mord na Polakach, wysławiają Banderę i UPA. Czy Politycy zaczną wreszcie myśleć o Polsce i Polakach? Nie? To fora ze dwora!
95-37-5E-5F
~georg 49
1427819580
Jak zawsze nasi politycy pakija nas w klopoty.Nie jest do konca wyjasnione stanowisko wladz i spoleczenstwa ukrainskiego oceniajace mordy UPA na kresach IIRP, a my zapraszamy ich zolnierzy i organizujemy im szkolenia. Czy mordowanie widlami, siekierami, kosami,lopatami i czym tam podanie, mezczyzn,kobiet i malych dzieci bedzie tam w programie szkolen.Sa w Europie panstwa silniejsze niz Polska, nie bedace tak zagrozone poprzez granice wschodnie z Rosja, a my jak jacyc stracency obszczekujemy wielkiego sasiada.Sprawa wspomagania Ukrainy, aby jak jakies panstwo bforowe, bylo przedpolem obronnym RP, a ladowanie sie w klopoty, to dwie rozne sprawy. Nie wierze, aby na wypadek klopotow np.gospodarczych, panstwa zachodnie UE wsparly nas i pomogly finansowo. Mamy tego najlepszy dowod obecnie.Uwazam, ze powinnismy wiecej myslec o naszych sprawach politycznie i gospodarczo, a nie bezmyslnie wyrywac sie przed szereg.
8B-38-75-43
~jarko2305
1427800800
Dzieki, chlopaki za wsparcie i wspolprace
FC-C0-56-A8
~Jerzy
1427795760
Błąd. Jak zawsze pakujemy się tam gdzie nas nie powinno być. Jesteśmy tak majętnym krajem, że możemy pomagać całemu światu?. Nasze WOJSKO potrzebuje pomocy i wsparcia finamsowego. Jesteśmy krajem zagrożonym przez Rosję, a "nasi"politycy myślą o swoich karierach. Historia pamięta już podobne sytuacje.Jestem byłym żołnierzem i myślę o bezpieczeństwem własnego Kraju. Reszta może czekać . Pozdrawiam
16-FB-C3-48
~Katol
1427792760
Mam wrażenie, że część naszych powinna szkolić się u Nich... .
4B-26-E9-39

Zapal lampkę bohaterom Września’39
 
Agresja sowieckiego kolosa
Rozpoczynamy nową erę
Polskie firmy na targach w Londynie
Zapal światło dla ofiar Katynia
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Pamięć o tragedii
GROM Challenge
Kosmiczny gość
Wrzesień ’39 na południu Polski
Defendery 2019 – część 3
Iranian Chess Game
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Historia Liberatora wyjaśniona
Thin Blue Line
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Modernizacja Sokołów
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Jedna misja, jeden zespół
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Irańskie szachy
Z maratonu programowania do wojska
Cienka niebieska linia
A Torn Subcontinent
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Samochód do desantowania
Wojsko wraca do Łomży
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Terytorialsi na wysokościach
Nowy wiceminister w MON
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Śląskie sceny z życia
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Polska nie pozostanie osamotniona
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Walka i dyplomacja
W Indiach mieli swój drugi dom
Stalin czekał i kalkulował
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Klasy wojskowe po nowemu
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Sprawdzają Brutusa
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Umarły dla świata
Głos (z) płonącej Warszawy
Rok Żelaznej Dywizji
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Chorwacki test polskich kadetów
Nowa misja i nowy sprzęt
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Defendery 2019 – część 4
Selekcja w pigułce
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Oko na Europę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO