moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ukraińcy żołnierze będą szkoleni w Polsce

W czerwcu rozpocznie się pierwszy kurs dla ukraińskich wojskowych, którzy pod okiem Polaków będą przygotowywać się do szkolenia podoficerów swojej armii. Dwa następne szkolenia zaplanowane są na wrzesień i październik. W sumie weźmie w nich udział około 50 ukraińskich instruktorów.


– Szkolenie odbędzie się w ramach natowskiego programu DEEP (Defence Education Enhancement Program) – Ukraine – informuje płk Jacek Sońta, rzecznik ministerstwa obrony. Celem tego programu jest dostosowanie szkolnictwa wojskowego Ukrainy do standardów Sojuszu. Polska pełni w tym programie rolę państwa wiodącego. Wicepremier Tomasz Siemoniak, szef MON, mówił pod koniec lutego, że ministerstwo obrony Ukrainy zwróciło się do krajów NATO o pomoc w reformie armii oraz szkoleniu podoficerów. – Taki program był przygotowywany od kilku miesięcy pod auspicjami Sojuszu – stwierdził wówczas minister.

Polska to dobre miejsce na szkolenia

W ubiegłym tygodniu podczas wizyty w Kijowie przedstawiciele NATO oraz polskiej i ukraińskiej armii ustalili, że pierwsze szkolenie odbędzie się w czerwcu, a następne szkolenia zostaną zorganizowane we wrześniu i w październiku. Strona ukraińska zadeklarowała, że weźmie w nich udział około 50 kursantów. – Mamy dobre warunki do prowadzenia kursów, to przesądziło o wyborze Polski jako miejsca szkolenia – mówi gen. Bogusław Pacek, pełnomocnik MON i doradca NATO ds. reformy wojskowego systemu edukacyjnego Ukrainy. Generał dodał, że szczegółowy program kursów oraz miejsce szkolenia opracuje Dowództwo Generalne RSZ. – Kursy, przelot i pobyt ukraińskich żołnierzy sfinansuje NATO i polski resort obrony – dodał generał Pacek.

Program DEEP realizowany jest od 29 października 2013 roku. Spośród 13 funkcjonujących obecnie programów ten poświęcony Ukrainie należy do największych. Oprócz Polski biorą w nim udział m.in. Czechy, Niemcy, USA, Wielka Brytania i Kanada. Pentagon zadeklarował, że amerykańscy wojskowi rozpoczną w drugiej połowie kwietnia szkolenie 900 żołnierzy ukraińskiej Gwardii Narodowej.

Z kolei portal BBC News podał, że szkolenie ukraińskich żołnierzy, którzy walczą z separatystami w Donbasie, zaczęli już Brytyjczycy. 35 brytyjskich wojskowych szkoli armię na południu kraju w udzielaniu pomocy lekarskiej i w taktyce obronnej.

Nauka i leczenie

Polska pomaga Ukrainie także w inny sposób, m.in. na naszych uczelniach wojskowych odbywają staże ukraińscy wykładowcy. – Rozważane jest także zorganizowanie kursów niesienia pomocy psychologicznej dla osób, które brały udział w działaniach wojennych – mówi generał Pacek. W tym przypadku pomocne będą doświadczenia Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Już w grudniu 2014 roku specjaliści z kliniki uczyli lekarzy z Ukrainy, jak pomagać żołnierzom i cywilom dotkniętym PTSD. – Istnieje też możliwość przeprowadzenia wspólnych badań naukowych przez uczelnie wojskowe obu krajów nad wypracowaniem wniosków z konfliktu na Ukrainie – dodaje generał.

AD

autor zdjęć: ppłk Wadim Kowaliow / Народна армія

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1427963700
źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/PKB_per_capita
4B-26-E9-39
~Katol
1427961540
~Rezerwista - tak tomografię głowy o może byś sobie zamówił? Napisz prośbę o dofinansowanie z MON. Choć sierp i młot można taniej magnesem przez ucho wyciągnąć ...
4B-26-E9-39
~Katol
1427958840
~Rezerwista - mają PKB niższy niż Mongolia . Przestań histeryzować.
4B-26-E9-39
~Rezerwista
1427918100
Skandal. Ukraina - nie jest przyjacielem! Tylko wrogiem. Spójrzcie na banderowskie wiece poparcia... Oni mają hasła typu bić i zabić Polaków! Mają roszczenia terytorialne względem Polski. Polska powinna - wyciągnąć rękę do obywateli Polskich na Ukrainie... w tym przyznających się do Polskiego pochodzenia i chcących żyć i pracować w Polsce, a później - dyplomatycznie pokazać Ukrainie środkowy palec. STOP - z pomocą, STOP z inwestycjami, STOP z jakimkolwiek wsparciem w ramach struktur NATO i UE. Ukraina dziś jest bardziej hitlerowska niż Niemcy w 35 roku... Dlaczego UE i Polska ma ich jeszcze dozbrajać i szkolić, kiedy oni jasno deklarują nienawiść do Polaków? (chociaż wrogiem numer jeden jest obecnie Rosja)
43-F9-A1-E6
~Katol
1427868180
Unia ma nam pomagać, USA tarczę budować a jak my bierzemy tylko na szkolenie tz koszt zupy to wielkie piszczenie. Kali ukraść krowę dobrze ... . Jak stworzymy wspólnie z Niemcami i Ukraińcami Armię to będziemy decydować jak za Jagiellonów o lasach i wydarzeniach w Europie Wschodniej.
4B-26-E9-39
~Katol
1427866320
~wiarusik - a kto wymordował strzałem w tył głowy 40 000 Polskich Żołnierzy w Katyniu ? A kto zafundował Ukraińcom wielki głód ? Mam pytanie do do wspomnianej web brygady : Kiedy oddacie nam te zawiasy ? od 0.39 https://www.youtube.com/watch?v=NskP-kA20XI
4B-26-E9-39
~wiarusik
1427833440
Rosyjska web brygada i na tym portalu :) Kto wymordował ponad 100 000 Polaków w ZSRR w latach 30-tych?
06-88-F8-13
~ja
1427830560
W imię czego mamy pomagać Ukrainie? Jeszcze nas nie przeprosili za mord na Polakach, wysławiają Banderę i UPA. Czy Politycy zaczną wreszcie myśleć o Polsce i Polakach? Nie? To fora ze dwora!
95-37-5E-5F
~georg 49
1427819580
Jak zawsze nasi politycy pakija nas w klopoty.Nie jest do konca wyjasnione stanowisko wladz i spoleczenstwa ukrainskiego oceniajace mordy UPA na kresach IIRP, a my zapraszamy ich zolnierzy i organizujemy im szkolenia. Czy mordowanie widlami, siekierami, kosami,lopatami i czym tam podanie, mezczyzn,kobiet i malych dzieci bedzie tam w programie szkolen.Sa w Europie panstwa silniejsze niz Polska, nie bedace tak zagrozone poprzez granice wschodnie z Rosja, a my jak jacyc stracency obszczekujemy wielkiego sasiada.Sprawa wspomagania Ukrainy, aby jak jakies panstwo bforowe, bylo przedpolem obronnym RP, a ladowanie sie w klopoty, to dwie rozne sprawy. Nie wierze, aby na wypadek klopotow np.gospodarczych, panstwa zachodnie UE wsparly nas i pomogly finansowo. Mamy tego najlepszy dowod obecnie.Uwazam, ze powinnismy wiecej myslec o naszych sprawach politycznie i gospodarczo, a nie bezmyslnie wyrywac sie przed szereg.
8B-38-75-43
~jarko2305
1427800800
Dzieki, chlopaki za wsparcie i wspolprace
FC-C0-56-A8
~Jerzy
1427795760
Błąd. Jak zawsze pakujemy się tam gdzie nas nie powinno być. Jesteśmy tak majętnym krajem, że możemy pomagać całemu światu?. Nasze WOJSKO potrzebuje pomocy i wsparcia finamsowego. Jesteśmy krajem zagrożonym przez Rosję, a "nasi"politycy myślą o swoich karierach. Historia pamięta już podobne sytuacje.Jestem byłym żołnierzem i myślę o bezpieczeństwem własnego Kraju. Reszta może czekać . Pozdrawiam
16-FB-C3-48
~Katol
1427792760
Mam wrażenie, że część naszych powinna szkolić się u Nich... .
4B-26-E9-39

Za wolność naszą i waszą
 
Benemerenti 2020
Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino
Mobilne moździerze dla armii
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Kajak idealny dla komandosa
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Arsenał Iranu
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Deklaracja partnerstwa – Raytheon angażuje się w zapewnienie Polsce przewagi w powietrzu
Pomagali z narażeniem życia
Następcy Wstęg poszukiwani
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Iran uderza w USA
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Misja wojownika
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Klasy wojskowe po nowemu
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Ranking dowódców kampanii wrześniowej
Terytorialsi za oceanem
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
They Train Together, They Fight Together
Strykery znów na Mazurach
Defense Without Politics
We Are All Darfur
Nowy wiceminister w MON
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Beagle dla żołnierzy?
Tak narodziło się kłamstwo katyńskie
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Obradowała Rada Gabinetowa
USA nie zacznie wojny z Iranem
Polsko-łotewska „Zima”
Ostatni samochód Marszałka
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Rekordowy budżet MON
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Misje na dłużej
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO