moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sport i rakiety

Przyznanie Brazylii organizacji mistrzostw świata w piłce nożnej w 2014 roku i letniej olimpiady w Rio de Janeiro w 2016 roku miało wpływ na modernizację sił zbrojnych tego kraju. By zapewnić bezpieczeństwo podczas imprez sportowych, Brazylijczycy zainwestowali m.in. w nowe systemy obrony powietrznej. W Rosji zamówili przenośne wyrzutnie rakiet Igła-S. Teraz brazylijska armia negocjuje z Moskwą kupno nowoczesnych mobilnych zestawów artyleryjsko-rakietowych Pancyr S1 – pisze Tadeusz Wróbel, dziennikarz „Polski Zbrojnej”.

W starożytnej Grecji na czas igrzysk w Olimpii, największej międzynarodowej imprezy sportowej owych czasów, przerywano wojny. Zmagania z pól bitewnych przenosiły się na areny sportowe. Na miesiąc przed rozpoczęciem igrzysk nastawał święty pokój, ekechejria, tak by zawodnicy i widzowie mogli bezpiecznie na nie dotrzeć. We współczesnym świecie podczas igrzysk olimpijskich wojny trwają nieprzerwanie.

Co więcej, trzeba strzec sportowców i kibiców przed zbrojnymi atakami. Wszak w 1972 roku w Monachium palestyńscy terroryści zamordowali członków ekipy olimpijskiej Izraela. Od tego czasu zagrożenie zamachami terrorystycznymi podczas masowych imprez sportowych wzrosło, czego potwierdzeniem był atak w 2013 roku podczas maratonu w Bostonie. Dlatego w 2012 roku w Polsce podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej i olimpiady w Londynie nad bezpieczeństwem uczestników tych imprez czuwało wojsko, w gotowości były samoloty i przeciwlotnicze zestawy rakietowe.

W Brazylii przyznanie temu państwu organizacji mistrzostw świata w piłce nożnej w 2014 roku i letniej olimpiady w Rio de Janeiro w 2016 roku miało wpływ na modernizację sił zbrojnych. Pragnąc jak najlepiej zapewnić bezpieczeństwo podczas tych wielkich wydarzeń sportowych, Brazylijczycy zainwestowali m.in. w zakupy nowych systemów obrony powietrznej. W Rosji zamówiono przenośne wyrzutnie rakiet Igła-S. Do brazylijskich sił zbrojnych mają też trafić nowoczesne mobilne zestawy artyleryjsko-rakietowe Pancyr S1.

Podczas odbywającej się w dniach 14–17 kwietnia wystawy zbrojeniowej LAAD 2015 w Rio de Janeiro Siergiej Goresławski, zastępca dyrektora generalnego Rosoboronexportu, który zajmuje się sprzedażą rosyjskiego uzbrojenia zagranicę, stwierdził, że negocjacje kontraktu na kupno systemu Pancyr są w ostatniej fazie. Według niego wybór przez Brazylijczyków tego właśnie systemu nie jest przypadkowy, gdyż był on użyty do zapewnienia bezpieczeństwa podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi. Goresławskiego cytowała agencja Interfax: „Oprócz zainteresowań czysto wojskowych, Brazylia jest nastawiona na wykorzystanie systemu do zapewnienia bezpieczeństwa igrzysk olimpijskich, które będzie gościć w przyszłym roku”.

W ubiegłym roku wojska lądowe Brazylii dostały szwedzki system przeciwlotniczy RBS 70. Jeszcze przed mistrzostwami w piłce nożnej sprowadzono z Niemiec czołgi przeciwlotnicze Gepard. Ta broń również ma chronić olimpijskie areny.

Do zapewnienia bezpieczeństwa podczas masowych imprez włączone zostało także brazylijskie lotnictwo wojskowe. Związana jest z tym modernizacja samolotów wczesnego ostrzegania E-99. Jeśli pojawi się jakiś intruz, do interwencji gotowe będą zmodernizowane myśliwce F-5A i szturmowe A-1M.

Cóż w dzisiejszym świecie, gdy jakiś kraj chce organizować olimpiadę, musi zainwestować w swą obronność.

Tadeusz Wróbel
dziennikarz miesięcznika „Polska Zbrojna”

dodaj komentarz

komentarze


Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
 
Wojsko wraca do Łomży
Klasy wojskowe po nowemu
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Nowy wiceminister w MON
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Defendery 2019 – część 4
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Pamięć o tragedii
Jedna misja, jeden zespół
Modernizacja Sokołów
Selekcja w pigułce
Terytorialsi na wysokościach
Rozpoczynamy nową erę
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Śląskie sceny z życia
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Sprawdzają Brutusa
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Rok Żelaznej Dywizji
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Thin Blue Line
Chorwacki test polskich kadetów
Polskie firmy na targach w Londynie
Defendery 2019 – część 3
Nowa misja i nowy sprzęt
Modernizacja starów 266
A Torn Subcontinent
Oko na Europę
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Iranian Chess Game
GROM Challenge
Cienka niebieska linia
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Z maratonu programowania do wojska
Samochód do desantowania
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Głos (z) płonącej Warszawy
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Historia Liberatora wyjaśniona
Agresja sowieckiego kolosa
Irańskie szachy
Stalin czekał i kalkulował
Umarły dla świata
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Walka i dyplomacja
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
W Indiach mieli swój drugi dom
Polska nie pozostanie osamotniona
Dead to the World

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO