moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sport i rakiety

Przyznanie Brazylii organizacji mistrzostw świata w piłce nożnej w 2014 roku i letniej olimpiady w Rio de Janeiro w 2016 roku miało wpływ na modernizację sił zbrojnych tego kraju. By zapewnić bezpieczeństwo podczas imprez sportowych, Brazylijczycy zainwestowali m.in. w nowe systemy obrony powietrznej. W Rosji zamówili przenośne wyrzutnie rakiet Igła-S. Teraz brazylijska armia negocjuje z Moskwą kupno nowoczesnych mobilnych zestawów artyleryjsko-rakietowych Pancyr S1 – pisze Tadeusz Wróbel, dziennikarz „Polski Zbrojnej”.

W starożytnej Grecji na czas igrzysk w Olimpii, największej międzynarodowej imprezy sportowej owych czasów, przerywano wojny. Zmagania z pól bitewnych przenosiły się na areny sportowe. Na miesiąc przed rozpoczęciem igrzysk nastawał święty pokój, ekechejria, tak by zawodnicy i widzowie mogli bezpiecznie na nie dotrzeć. We współczesnym świecie podczas igrzysk olimpijskich wojny trwają nieprzerwanie.

Co więcej, trzeba strzec sportowców i kibiców przed zbrojnymi atakami. Wszak w 1972 roku w Monachium palestyńscy terroryści zamordowali członków ekipy olimpijskiej Izraela. Od tego czasu zagrożenie zamachami terrorystycznymi podczas masowych imprez sportowych wzrosło, czego potwierdzeniem był atak w 2013 roku podczas maratonu w Bostonie. Dlatego w 2012 roku w Polsce podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej i olimpiady w Londynie nad bezpieczeństwem uczestników tych imprez czuwało wojsko, w gotowości były samoloty i przeciwlotnicze zestawy rakietowe.

W Brazylii przyznanie temu państwu organizacji mistrzostw świata w piłce nożnej w 2014 roku i letniej olimpiady w Rio de Janeiro w 2016 roku miało wpływ na modernizację sił zbrojnych. Pragnąc jak najlepiej zapewnić bezpieczeństwo podczas tych wielkich wydarzeń sportowych, Brazylijczycy zainwestowali m.in. w zakupy nowych systemów obrony powietrznej. W Rosji zamówiono przenośne wyrzutnie rakiet Igła-S. Do brazylijskich sił zbrojnych mają też trafić nowoczesne mobilne zestawy artyleryjsko-rakietowe Pancyr S1.

Podczas odbywającej się w dniach 14–17 kwietnia wystawy zbrojeniowej LAAD 2015 w Rio de Janeiro Siergiej Goresławski, zastępca dyrektora generalnego Rosoboronexportu, który zajmuje się sprzedażą rosyjskiego uzbrojenia zagranicę, stwierdził, że negocjacje kontraktu na kupno systemu Pancyr są w ostatniej fazie. Według niego wybór przez Brazylijczyków tego właśnie systemu nie jest przypadkowy, gdyż był on użyty do zapewnienia bezpieczeństwa podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi. Goresławskiego cytowała agencja Interfax: „Oprócz zainteresowań czysto wojskowych, Brazylia jest nastawiona na wykorzystanie systemu do zapewnienia bezpieczeństwa igrzysk olimpijskich, które będzie gościć w przyszłym roku”.

W ubiegłym roku wojska lądowe Brazylii dostały szwedzki system przeciwlotniczy RBS 70. Jeszcze przed mistrzostwami w piłce nożnej sprowadzono z Niemiec czołgi przeciwlotnicze Gepard. Ta broń również ma chronić olimpijskie areny.

Do zapewnienia bezpieczeństwa podczas masowych imprez włączone zostało także brazylijskie lotnictwo wojskowe. Związana jest z tym modernizacja samolotów wczesnego ostrzegania E-99. Jeśli pojawi się jakiś intruz, do interwencji gotowe będą zmodernizowane myśliwce F-5A i szturmowe A-1M.

Cóż w dzisiejszym świecie, gdy jakiś kraj chce organizować olimpiadę, musi zainwestować w swą obronność.

Tadeusz Wróbel
dziennikarz miesięcznika „Polska Zbrojna”

dodaj komentarz

komentarze


Sojusznicy przy wigilijnym stole
 
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Pierwszy poległy pilot Września ’39
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Francuzi i Brytyjczycy szkolili się w Bydgoszczy
Gotowi na misję
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Błyskawiczna reakcja
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Szwedzki baypass przed „Orką”
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
„Paszporty Ładosia” ratowały życie
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Ostre strzelanie artylerzystów
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Defense Without Politics
Unwanted Treaty
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Paczki dla kresowiaków
Gorące obrady NATO w Londynie
Amunicja i miny dla armii
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Los Polski naszym losem
Trzy filary wojny minowej
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Minister Błaszczak u polskich żołnierzy w Libanie
Klucz do dobrych relacji
Wojsko na święta
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Terytorialsi za oceanem
Trudna droga
Włosko-polski sojusz kosmiczny
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Polska pod kontrolą armii
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
The Army Enters the Frame
Przyznano nagrody im. Rejewskiego
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Leopardy na Podkarpaciu
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Artyleryjska interoperacyjność
Razem się szkolą, razem walczą
AMW poleca się na święta
Klasy wojskowe po nowemu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO