moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Komenda starsza niż miasto Gdynia

Dba o największą w Polsce bazę morską i stacjonujące w niej okręty, troszczy się również, by tworzącym garnizon jednostkom niczego nie brakowało – dziś Komenda Portu Wojennego w Gdyni świętuje 95. rocznicę powstania. Co ciekawe: jest starsza od miasta, w którym się mieści.

Siedziba Komendy Portu Wojennego w Gdyni.

Święto komendy formalnie przypada 29 kwietnia. W tym roku obchody zostały jednak nieco przyspieszone. A wszystko przez to, że w przyszłą środę okrągłą, 50. rocznicę powstania świętuje 8 Flotylla Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

– Dzisiejsze obchody będą skromne – przyznaje kpt. mar. Przemysław Płonecki z biura prasowego 3 Flotylli Okrętów w Gdyni (to w jej skład wchodzi KPW). – W porcie odbędzie się uroczysty apel z podniesieniem flagi, zostaną wręczone wyróżnienia, a całość zakończy defilada, projekcja 20-minutowego filmu o historii komendy i występy artystyczne – wylicza.


Historia Komendy Portu Wojennego sięga wiosny 1920 roku. Kilka miesięcy wcześniej Polska na mocy traktatu wersalskiego odzyskała dostęp do Bałtyku. Na niewielkim odcinku wybrzeża znajdował się zaledwie jeden port – w Pucku. I to właśnie on stał się pierwszą morską bazą odradzającej się marynarki. Wkrótce po powołaniu komendy w porcie rozpoczęły się prace modernizacyjne. Powstały podręczne warsztaty remontowe, skład węgla, została doprowadzona słodka woda, przede wszystkim jednak ekipy fachowców przekopały ławicę piasku, która utrudniała dostęp do przystani. – Wykonanie większych prac mijało się z celem. Port ze względu na swoje położenie, a przede wszystkim płycizny na Zatoce Puckiej, kompletnie nie nadawał się do tego, by na dłużej stać się bazą sił morskich – podkreśla Tomasz Miegoń, dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Jednocześnie nie było mowy, by polska marynarka ulokowała się w Gdańsku. Zdominowane przez Niemców władze Wolnego Miasta były wobec odradzającej się Rzeczypospolitej nieprzychylne. Dlatego już w 1920 roku zapadła decyzja o budowie od podstaw nowego portu – w Gdyni.

Gdynia była wówczas niewielką osadą. Według spisu z 1921 roku liczyła 1268 mieszkańców. Wkrótce miała przeżyć wielki boom. – W 1923 roku powstał tam tymczasowy port wojenny i przystań dla rybaków. Trzy lata później przeniosła się tam z Pucka komenda portu wojennego – tłumaczy Miegoń. Wówczas też Gdynia otrzymała prawa miejskie. Nowe miasto liczyło już 12 tysięcy mieszkańców. Rosło niemal w oczach. W połowie lat 30. uzyskało status największego pod względem przeładunku portu na Bałtyku. – Baza sił morskich nie była aż tak duża. Na potrzeby naszej marynarki w zupełności jednak wystarczała – zaznacza Miegoń. Status głównej bazy polskich sił morskich Gdynia zachowała do dziś.

Port wojenny w Gdyni Oksywiu.

Komenda Portu Wojennego to jednostka logistyczna, która dba o cały gdyński garnizon. – Do jej zadań należy utrzymanie w ciągłej sprawności okrętów. Komenda organizuje przeglądy, remonty, dostarcza zaopatrzenie niezbędne do ich funkcjonowania. Troszczy się też o sam port – tłumaczy kpt. mar. Płonecki. Na tym jednak nie koniec. – KPW zaopatruje wszystkie jednostki, które wchodzą w skład gdyńskiego garnizonu: od 3 Flotylli, przez Centrum Operacji Morskich, aż po Wojskową Komendę Uzupełnień. Odpowiada też za wystawianie w oficjalnych uroczystościach wojskowej asysty honorowej – informuje kpt. mar. Płonecki i dodaje: – Na co dzień może i pozostaje ona w cieniu na przykład dywizjonów, w skład których wchodzą różnego typu okręty. Jednak bez ciężkiej pracy służących w niej marynarzy, funkcjonowanie choćby 3 Flotylli byłoby niemożliwe.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
 
Nowy wiceminister w MON
Wsparcie dla saperów
Trening medyczny przed misją
Wabik z WAT-u
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Niechciany traktat
Rozmowy z diabłem
Niezwyciężeni znowu trenują
Zmarł trzeci z rannych saperów
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Lotem przeciw bolszewikom
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
W Wuhan zapłonął olimpijski znicz
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Kolejne Raki dla wojska
68W znaczy ratownik
„Operacja Wuhan”: Pływanie
Zapomniany żołnierz Niepodległej
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Życie po zdjęciu munduru
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
W drodze po zwycięstwo
Gavia na Atlantyku
Najważniejsze jest dla mnie Piedimonte
Rusza budowa szpitala w Legionowie
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Maraton po bieszczadzkich szlakach
Raki strzelały na Bałkanach
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Jani, cudem ocalony
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
68W Means Lifesaver
Rescue Like You Would in a War
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
Wyjątkowa operacja minerów
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Włochy też chcą Tempesta
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Bożeny do modyfikacji
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Wojskowe szkolenie dla studentów
Klasy wojskowe po nowemu
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
Thin Blue Line
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Na strzelnicy w szczytnym celu
Cienka niebieska linia
Nowa misja i nowy sprzęt
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
Iranian Chess Game
Snajper walczy także z wiatrem
Sosnkowski przywrócony
Rapują zapraszając do WOT
Rozpoczynamy nową erę
„Albatros” już na wodzie
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka
Fort zagłady
Osa na patrole

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO