moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pół wieku na straży polskiego wybrzeża

Pokazy wyładunku ciężarówki z pokładu okrętu transportowo-minowego wprost na pływającą platformę, działania pojazdu podwodnego Gavia i akcji ratowniczej w wykonaniu nurków minerów – tak 8 Flotylla Obrony Wybrzeża w Świnoujściu świętowała dziś swoje 50-lecie.


Zanim jednak doszło do pokazów w porcie wojennym odbyła się oficjalna część uroczystości. Były więc przemówienia, odznaczenia i awanse, koncert orkiestry wojskowej i defilada pododdziałów. – Z duża satysfakcją stwierdzam, że nasi specjaliści pełnią służbę z wielkim zaangażowaniem nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami – podkreślał kadm. Jarosław Zygmunt, dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Jako dowód przypomniał misje „EnduringFreedom” (w Zatoce Perskiej) i „Active Endeavour” (na Morzu Śródziemnym), w których brał udział okręt wsparcia ORP Kontradmirał Xawery Czernicki oraz ćwiczenia i operacje bojowe w ramach Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO.

Jak Gavia omija przeszkody

Próbkę swoich umiejętności marynarze dali chwilę później, podczas pokazu, który odbył się w basenie portu wojennego. Widzowie zgromadzeni na nabrzeżu oraz pokładzie jednego z okrętów transportowo-minowych mieli okazję obejrzeć w akcji pojazd podwodny Gavia. Służy on do lokalizowania spoczywających w morzu min i niewybuchów. – Pojazd zbudowany jest z kilku modułów – tłumaczy kpt. mar. Adam Pociecha, dowódca Grupy Nurków-Minerów z 12 Dywizjonu Trałowców. – W przedniej części posiada sonar o zasięgu 50 metrów. Dzięki niemu może omijać przeszkody. Dalej znajdują się moduły z akumulatorami i balastem, stacja hydroakustyczna i różnego rodzaju czujniki oraz napęd – dodaje. Pojazd porusza się po zaprogramowanej trasie rejestrując spoczywające na dnie przedmioty. Potem pod wodę schodzą nurkowie, by ponad wszelką wątpliwość sprawdzić, czy mają do czynienia z minami, bądź niewybuchami. Gavia może zejść na głębokość 200 metrów. Podczas pokazu, ze względu na widzów, poruszała się jednak po powierzchni.

Pod wodę zeszła za to para nurków minerów. Chwilę później w miejscu, gdzie się zanurzyli na powierzchnię wyskoczyła boja sygnalizacyjna. Dla marynarzy, którzy zabezpieczali nurkowanie z pontonu był to znak, że doszło do wypadku. Rozpoczęła się akcja ratunkowa. Pod wodę zeszli kolejni nurkowie, którzy wyciągnęli poszkodowanego kolegę i przetransportowali go do komory dekompresyjnej.

Ratownictwo morskie

Podczas pokazu zaprezentowane zostały również inne elementy związane z ratownictwem. Z pokładu okrętu transportowo-minowego ORP „Toruń” do morza skoczyli dwaj marynarze ubrani w pomarańczowe kombinezony ratunkowe. Wcielili się oni w rolę rozbitków. Musieli dopłynąć do znajdującej się na wodzie tratwy ratunkowej, obrócić ją do właściwej pozycji, a następnie zająć w niej miejsce. – Tratwy takie znajdują się na wyposażeniu okrętu. Może do nich wejść dziesięciu rozbitków. Wewnątrz znajdują się racje żywnościowe, lekarstwa, środki sygnalizacyjne. Rozbitkowie mogą w nich przetrwać minimum 30 dni – tłumaczy kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski, rzecznik świnoujskiej flotylli. Tym razem jednak marynarze mieli więcej szczęścia. Szybko dostrzegli na morzu jednostkę, która mogła pospieszyć im z pomocą. Aby zwrócić na siebie uwagę wystrzelili flary dymne i świetlne.

Ostatnia część pokazu była chyba najbardziej efektowna. Wojskowy Jelcz zjechał podczas niej z pokładu okrętu transportowo-minowego ORP Lublin wprost na pływający prom. Platforma poruszała się po porcie za sprawą podczepionych do niej kutrów holowniczych, a operację zabezpieczali specjaliści z 8 Kołobrzeskiego Batalionu Saperów. – W ten sposób dostarczamy na okręty przede wszystkim pojazdy, które same nie są w stanie pływać oraz zaopatrzenie – informuje kmdr por. Wojciech Chrzanowski, dowódca 8 Batalionu Saperów.

Czekamy na Kormorany

8 Flotylla Obrony Wybrzeża została powołana do życia 29 kwietnia 1965 roku. Wcześniej w Świnoujściu istniały kolejno Zachodni i Szczeciński Obszar Nadmorski oraz Baza Marynarki Wojennej. W czasach PRL flotylla odpowiadała za obronę wybrzeża od granicy z NRD aż do Jarosławca. Jej siły miały też zostać wykorzystane podczas ewentualnego desantu wojsk Układu Warszawskiego w państwach zachodniej Europy. Po zmianie ustroju i wstąpieniu Polski do NATO, marynarze zaczęli ściśle współpracować z siłami morskimi Niemiec, Danii i nie tylko. ORP „Czernicki” dwukrotnie na przykład był okrętem flagowym Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO, a praca jego załogi została wysoko oceniona przez sojuszników.
– Dziś w naszej flotylli służy przeszło 50 różnego rodzaju jednostek pływających. Najważniejsze to okręt dowodzenia ORP Czernicki, okręty transportowo-minowe, niszczyciele min oraz trałowce. Mamy też jednostki brzegowe: saperów, pododdział chemiczny, dywizjon przeciwlotniczy – wylicza kmdr ppor. Kwiatkowski.

Najbliższe miesiące i lata będą dla flotylli bardzo istotne, choćby ze względu na nowe okręty. – W sierpniu powinien zostać zwodowany pierwszy z serii trzech niszczycieli min typu „Kormoran”. Bardzo prawdopodobne, że w składzie 8 Flotylli znajdą się okręty patrolowe w wersji zwalczania min typu „Czapla” – zapowiedział goszczący w Świnoujściu kadm. Marian Ambroziak, inspektor Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.

REKLAMA

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
 
Ułańska szarża
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Na misjach święta inne niż zwykle
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
„Defender” – pracowity poligon saperów
Emisariusz heroiczny
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Laserowa artyleria US Army
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Szkolenie wodne podhalańczyków
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Operator GROM, czyli żołnierz do zadań specjalnych
Wojsko przeciw wirusowi
Prezydent Duda jedzie do USA
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Amerykanie odmładzają F-16
Więcej celowników z PCO dla wojska
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Krwawy Wołyń
Ochotnicy na ratunek
Brawurowe zagony motorowe
Polskie porty bardziej otwarte
Weterani znów staną na macie
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Kolejne Groty dla wojska
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Żołnierze w sztafecie pomocy
Odznaka dla ratowników pola walki
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Rakiety z Mesko w F-35
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Wojsko ma ofertę dla cywili
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
F-16 kończą misję w Estonii
Oficer jak biała karta...
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Kraby w Bolesławcu
Mały Katyń pod Augustowem
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
PGZ będzie obecna na MSPO
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Online z mistrzami sportu
Zbiegowie z innego świata
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO