moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Śmigłowiec już prawie jest. Kiedy chrzciny?

Przy całym zamieszaniu z rozstrzygnięciem przetargu na śmigłowce dla polskiej armii trzeba oddzielić poważne merytoryczne fakty od emocjonalnych utyskiwań. I nazwać wreszcie po imieniu dobrą robotę, która została wykonana – pisze senator Jarosław W. Lasecki (PO) z Komisji Obrony Narodowej.

Rozstrzygnięty czy też nierozstrzygnięty przetarg na śmigłowce transportowe dla naszej armii rozbudził i nadal rozbudza namiętności, zwłaszcza że jest przecież kampania wyborcza. A w niej, jak wiadomo, nie merytoryczne podejście, lecz emocje i kontrowersje są istotne. Dlatego też opozycja wali w koalicję jak w bęben, nie patrząc na fakty. Kiedy jednak przyjrzeć się bliżej całemu procesowi wyboru, to można zauważyć kilka elementów, których trudno byłoby szukać w dotychczasowych przetargach dla wojska.

Po pierwsze, rozstrzygnięcia. Chwała ministrowi obrony narodowej za to, że podjął jednak decyzję, że przetarg jest ważny i że do następnego etapu (sprawdzanie zdolności praktycznych) przeszedł jeden z oferentów, który jako jedyny spełnił warunki przetargu. To jest o tyle istotne, że do tej pory byliśmy znani w świecie z tego, że przeprowadzamy skomplikowane przetargi, które później… unieważniamy! A zatem brawo!

Po drugie, przy całym zgiełku różnych głosów dobiegających zewsząd przetarg został dobrze przygotowany i dobrze przeprowadzony. Wszyscy oferenci wiedzieli dokładnie, co mają zaoferować, w komisji pracowali najlepsi eksperci, a jej prace miały potrójną tarczę antykorupcyjną. Przyglądał się im oddelegowany przedstawiciel związków zawodowych polskiego przemysłu zbrojeniowego, o offset dbali przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki (bo przetarg odbywał się jeszcze pod rządami starej ustawy offsetowej), a ostateczny termin składania ofert został nawet wydłużony na prośbę jednego z oferentów (przegranego!). Jeżeli do tego dodamy naprawdę przemyślany system punktowania ocen poszczególnych elementów ofert, to można śmiało powiedzieć: komisja przetargowa wykonała kawał porządnej roboty!

Po trzecie, to jest naprawdę dobry śmigłowiec, doceniony już przez kilka państw na całym świecie, produkowany przez jeden z największych europejskich koncernów zbrojeniowych. O zaletach i wadach tyle już zostało powiedziane, że nie warto tego po raz kolejny powtarzać.

Jeśli zatem praktyczne testy zakończą się pomyślnie, to już wkrótce polskie siły zbrojne wzbogacą się o istotny element wyposażenia technicznego, który w znaczny sposób zwiększy mobilność naszych wojsk.

I wszystko, poza oczywiście utyskiwaniem opozycji, byłoby w porządku, gdyby nie ta… nazwa. No właśnie. EC 725, H225M, Caracal! Karakal? Czy tak naprawdę mamy nazywać to, co zapewni nam podniebną mobilność? Chodzącym po ziemi kotem, rysiem czy też żbikiem? A dlaczego nie latającym orłem, krogulcem czy jerzykiem? I czy na nową nazwę trzeba będzie ogłosić przetarg, z którego rozstrzygnięciem znowu nie pogodzi się grono opozycyjnych ekspertów? A może po prostu wystarczy rozpisać konkurs wśród młodzieży? Idźmy zatem za ciosem, bo przecież chrzciny niedługo.

Jarosław Lasecki
członek senackiej Komisji Obrony Narodowej

dodaj komentarz

komentarze

~mol
1431272520
Polandia to śmieszna kraj. Związkowcy wiedzą lepiej jaki sprzęt jet potrzebny wojsku. Przecież do etapu testów mogły wejść nawet wszystkie 3 oferty. To byłoby lepiej dla MON bo można byłoby wynegocjować lepsze warunki. Wystarczyło tylko złożyć oferty zgodnie z procedurą, tego już związkowcy w swoich firmach nie dopilnować. Jak widać to we wszystkich państwowych przedsiębiorstwach, związkowcy chcą wisieć na garnuszku podatników. Dlaczego nowoczesny i sprawdzony w boju Rosomak nie jest sprzedawany za granicę? Sprzedano jedynie zdaje się 4 szt. !!. Co tam robią związkowcy? Czekają aż MON coś kupi?
AD-26-37-16
~moon
1431236940
Prezesie wyszi dlatego ze maja słabych specjalistow ds. zamowien publicznych którzy nie potrafili zlozyc dokumentów odpowiadających SIWZ. A jeśli chodzi o pracowników wojska i związki zawodowe wszędzie to jak widze narzekanie pracowników wojska, nieróbstwo oraz rozmontowywanie przez związki zawodowe każdej państwowej kopalni i fabryki to mi się włos na glowie jeży. ZZ były może potrzebne 20 lat temu, teraz tylko szkodzą normalnym pracownikom. Ile się w wojsku remontuje samochod i za ile? Honkre remont silnika nawet za 150 tysięcy. I tak mamy dojść do doborbytu w wojsku? ZZ to przeżytek, teraz pora się naprawdę wziasc za robote a nie kombinować co t zrobić żeby szantazowac prezesow. Jakos prywatne kopalnie pracują z zyskiem i wszyscy zadowoleni, a dlaczego? Bo nie ma tam ZZ i każdy wydaje racjonalnie kazda zlotowke a nie na trzynastki czternastki deputaty weglowe i związki zawodowe. Zapytajcie Dude ile zarabia jako szef ZZ? Ile bRONIARZ ZARABIA JAKO SZEF ZNP, ile zarabia szef OPZZ? To jest jedna wielka klika która szkodzi normalnemu szaremu pracownikowi któremu wydaje się jak się podrze pod sejmem to będzie dla niego lepiej, otoz poki się nie wezmie do prawdziwej normalnej roboty to nie będzie. I napisze jeszcze raz, zawsze będzie w wojsku tak ze jak wygra jedna firma to pozostale będą oskarzac wszystkich naokoło i na pewno kiedy wynik tego przetargu bylby inny larum podnosiliby inni i ot cala polska robota i narzekanie.
9C-13-20-06
~Dier
1431166440
ZZ nic tu nie mają do rzeczy - pomyśl o właścicielach tych zakładów którzy wyszli na ostatnich frajerów.
A2-BC-CB-5D
~moon
1431082800
Dier, jeśli związki zawodowe dalej będą uprawiac swoja polityke narzekania a nie pracy to niebawem.
97-50-2E-7F
~Dier
1431066300
Śmigłowiec już prawie jest. Kiedy POgrzeb Świdnika i Mielca?
A2-BC-CB-5D
~moon
1430757540
Najgorsze w tej sprawie jest to ze dużo "krytykow" wypowiada się w sprawie nie widzac ani jednego dokumentu. Z tego co wiadomo, to jedyny oferent który zlozyl KOMPLETNE dokumenty. Po wtore, kto by nie wygral to zaraz wrzask podniesie firma która przegrala i to jest nieuniknione. Pora drodzy oferenci wojskowi typu Mielec wejść w rynek podejściem rynkowym a nie krzyku zwiazkow zawodowych i wymuszaniu na rządzie zmiany decyzji jakie podejmuje. Skonczyly się czasy dawania pieniędzy tam gdzie to drogie. Oczywiście nie twierdze ze francuzi sa najlepsi czy nie ale nie podejmuje osądów dlatego że nie znam całej sprawy wiec kretyna z siebie robic nie będę.
6C-E7-81-BC
~Obywatel
1430757000
dobra robota a w Meksyku właśnie strącono Karakana prawdopodobnie z broni ręcznej...gratulacje wyboru dla MON. Gdzie ten obiecany skok technologiczny? Malowanie nanofarbą nie jest już nową technologią? Nie wspomne o wymogu produkcji w Polsce a dziś już wiemy ze bedzie on MONTOWANY we Francji i przywożony na dokręcanie śrubek i malowanie szachownicy ... Cenzurkę wystawimy podczas wyborów.
BA-C5-23-41
~sorbi
1430742360
Piękna piesń pochwalna dla własnej ekipy - jednoczesnie - rządzącej. "śmigłowiec, doceniony już przez kilka państw na całym świecie"...A jakie kraje doceniły maszynę??? Ano te, z którymi Francuzi robią interesy, więc to żaden argument.
FF-77-8D-A5

Klucz do dobrych relacji
 
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Artyleryjska interoperacyjność
Klasy wojskowe po nowemu
Defense Without Politics
Kontenery dla Wisły
Przyznano nagrody im. Rejewskiego
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Ostre strzelanie artylerzystów
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
The Army Enters the Frame
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Polska pod kontrolą armii
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Unwanted Treaty
Szwedzki baypass przed „Orką”
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Gorące obrady NATO w Londynie
Nowe laboratorium WAT
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Razem się szkolą, razem walczą
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Błyskawiczna reakcja
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Terytorialsi za oceanem
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Pierwszy poległy pilot Września ’39
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Wrocław czeka na Amerykanów
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Amunicja i miny dla armii
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Gotowi na misję
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Kto zostawia ślady w sieci
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Los Polski naszym losem
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Z archiwum „Szarego”
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Trudna droga
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Leopardy na Podkarpaciu
„Błękitni” lecą do Afganistanu
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Paczki dla kresowiaków
Sojusznicy przy wigilijnym stole
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Włosko-polski sojusz kosmiczny

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO