moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kamuflaż wrażliwy na ciepło

Naukowcy z Wojskowego Instytutu Techniki Inżynieryjnej wynaleźli aktywny termochromowy kamuflaż. Dzięki niemu czołg lub transporter będzie mógł zmienić kolor w zależności od temperatury otoczenia. Żołnierze sami będą mogli zaprogramować, w jakiej temperaturze pojazd przyjmie barwy np. pustynne lub zimowe. Wynalazek został opatentowany pod nazwą „Legwan”.


Wojskowi eksperci na całym świecie prześcigają się w szukaniu idealnego maskowania. W Wojskowym Instytucie Techniki Inżynieryjnej we Wrocławiu dr Stanisław Maleczek, kierownik Pracowni Nowych Technologii, prowadzi badania nad aktywnym kamuflażem termochromowym.

– Ten system kamuflażu polega na użyciu specjalnych farb z dodatkiem odpowiednich barwników i różnych substancji o właściwościach termochromowych. Pomalowany nimi wojskowy pojazd zmieni kolor pod wpływem panującej w otoczeniu temperatury – mówi dr Stanisław Maleczek, autor projektu.


Film: Bogusław Politowski / polska-zbrojna.pl

Wynalazek został już opatentowany. Inżynierowie zapewniają, że nowa metoda kamuflażu, którą nazwano „Legwan”, daje wiele możliwości. Można bowiem tak dobrać substancje wykorzystywane w farbach, żeby zaplanować, w jakiej temperaturze farba zmieni kolor. Skala jest duża, bo waha się od minus 10 stopni do plus 60 stopni Celsjusza. Oznacza to, że wojskowi mogą wcześniej zaprogramować np. zmianę zielonego koloru czołgu na biały, gdy temperatura otoczenia spadnie poniżej zera.

Prosty i funkcjonalny

Dr Maleczek dodaje, że powłoki termoaktywne można stosować nie tylko do malowania pojazdów i różnego rodzaju sprzętu, ale także do barwienia mundurów, płacht namiotowych czy wielkogabarytowych siatek maskujących.

Naukowcy podkreślają też, że malowanie sprzętu nowego rodzaju powłoką nie wymaga specjalnych zabiegów. Jak zapewniają eksperci, można je przeprowadzić w jednostce wojskowej lub np. w bazie na misji.


– Cały pomysł opiera się na prostym rozwiązaniu. Dzięki temu zastosowanie go w przyszłości to koszt zaledwie kilkakrotnie wyższy niż koszt farb obecnie stosowanych. To będzie zdecydowanie tańszy kamuflaż niż inne maskowania związane z zastosowaniem skomplikowanej elektroniki, nad którymi toczą się prace – zapewnia dr hab. inż. Adam Januszko, zastępca dyrektora Wojskowego Instytutu Techniki Inżynieryjnej.

„Inteligentny” kamuflaż

Badania nad nowym kamuflażem jeszcze potrwają. Naukowcom z Wojskowego Instytutu zależy na uzyskaniu powłoki o jak najdłuższym okresie używalności. Badają także, w jakim stopniu tak pomalowany sprzęt można wykryć w podczerwieni i za pomocą urządzeń radarowych.

Inżynierowie mają też plany na przyszłość – chcieliby, żeby kamuflażem można było sterować. Wówczas to nie temperatura otoczenia, lecz kierowca-mechanik lub dowódca wozu decydowaliby, jakie barwy w danym dniu ma mieć ich pojazd.

Kamuflaż „Legwan” zostanie zaprezentowany we wrześniu podczas XXIII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

„Legwan” to nie pierwszy nowatorski kamuflaż wynaleziony przez inżynierów z Wrocławia. Naukowcy z Wojskowego Instytutu od dłuższego czasu pracują także nad stworzeniem innego aktywnego kamuflażu, który otrzymał roboczą nazwę „Kameleon”. Zespół pracujący pod kierunkiem dr. hab. inż. Adama Januszki do zmiany barw zastosował w nim okna elektrochromowe. System za pomocą kamery ma rejestrować obraz otoczenia, przetwarzać go, a następnie za pomocą specjalnego oprogramowania komputerowego odwzorowywać na pancerzu pojazdu.

REKLAMA

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze

~oleum
1431524040
Koncepcja i sam wynalazek sa super. Ale ta prezentacja jest zalosna. Za 500 zl mozna bylo wynajac chociazby faceta co kreci wesela zeby to zaaranzowal i nakrecil jakos profesjonalnie. Mamy troche ludzi z glowa do wynalazkow ale wazna jest tez prezentacja, promocja, marketing - zeby to sprzedac. Kurcze ten facet pokazuje cos co wyglada na narysowany przez dziecko transporter, w biurze z brudnymi kontaktami ogrzewany nad jakas grzalka? Juz widze te ruskie komentarze na youtube... Co jest nie tak z tym krajem do cholery?
9E-84-E8-1A
~Burza
1431251400
~edek Ja pamiętam i też pierwsze skojarzenie to te resoraki, które polewało się wrzątkiem lub zapalniczką podgrzewało, żeby bardziej intensywny kolor miało, bo ręką czasami słabo wychodziło.
01-EC-AC-90
~edek
1431241020
Nowosć powiadacie? A kto pamieta resoraki kotore były juz dwadziascia pare lat temu ktore takze zmieniały kolor pod wpływem temperatury...
0F-A9-C5-53
~ja
1431199620
Będziemy mieli z tego wynalazku pożytek jak z GRAFENU :-(
CD-B4-04-7F

Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
 
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
F-16 kończą misję w Estonii
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
W MON o polsko-słowackiej współpracy
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Amerykanie odmładzają F-16
Skok na głęboką wodę
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Galicyjskie przesilenie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Ukraiński kurs na Zachód
Wojsko przeciw wirusowi
Łączność: fundament operacji specjalnej
Strzelnice dla terytorialsów
Polskie porty bardziej otwarte
Wojskowy Hot450Challenge
Więcej celowników z PCO dla wojska
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Kurs dla saperskich ekspertów
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Kierunek: misja
Laserowa artyleria US Army
Polsko-amerykańska współpraca
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Na misjach święta inne niż zwykle
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Online z mistrzami sportu
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Hekatomba na Woli
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Cud Piłsudskiego
Chwała powstańcom
Lato z czerwonym terrorem
Druga kadencja prezydenta Dudy
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Not Contaminated With Routine
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Zanurkować i wymknąć się śmierci…

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO