moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Puma-15” pod polskim dowództwem

W ćwiczeniach o kryptonimie „Puma-15”, które 25 maja rozpoczną się w Drawsku Pomorskim, weźmie udział 2 tysiące żołnierzy z Francji, Stanów Zjednoczonych i Polski. Dla 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej będzie to ważny sprawdzian sojuszniczej współpracy – mówi jej dowódca, gen. bryg. Sławomir Kowalski, który będzie kierował ćwiczeniem.

Jaki jest cel tak dużych międzynarodowych manewrów?

Gen. bryg. Sławomir Kowalski: „Puma-15” jest ćwiczeniem certyfikującym 2 Batalion Zmechanizowany naszej brygady. Celem jest ocena zdolności bojowej tego pododdziału, który będzie wzmocniony i ruszy do zadań jako taktyczna grupa bojowa. W skład tego ugrupowania wejdą trzy kompanie zmechanizowane i inne pododdziały etatowe batalionu, a dodatkowo: kompania czołgów, bateria przeciwlotnicza, pluton saperów, czołówki materiałowo-techniczne, pluton wysuniętych obserwatorów z dywizjonu artylerii samobieżnej oraz sekcja mini BSR-ów (bezzałogowych samolotów rozpoznawczych).
Grupa bojowa zostanie dodatkowo wzmocniona amerykańską kompanią pancerną na czołgach Abrams (14 wozów) oraz francuską kompanią pancerną na czołgach Leclerc (14 wozów).
W rolę przeciwnika ćwiczących wojsk wcielą się żołnierze batalionu czołgów mojej brygady, jednego plutonu zmechanizowanego oraz plutonu rozpoznawczego.

REKLAMA

 

Będzie to potężna siła rażenia. Kto będzie nią dowodził?

W całym ćwiczeniu ze strony polskiej weźmie udział około 1200 żołnierzy. Ponad 260 pancerniaków będzie liczyła kompania francuska, a ponad 300 żołnierzy wejdzie w skład sił USA. W sumie ppłk Marek Pieniak, dowódca 2 batalionu naszej brygady, będzie dowodził blisko dwutysięcznym związkiem taktycznym dysponującym około 600 jednostkami różnego sprzętu.
Drugoplanowym ćwiczącym będzie dywizjon artylerii samobieżnej naszej brygady, który haubicami Goździk będzie wspierał walczące pododdziały.

Scenariusz ćwiczenia powstał w polskim czy międzynarodowym sztabie?

Cała koncepcja ćwiczenia została przygotowana przez zespół oficerów brygady, którymi kieruję. Po przedstawieniu go sojusznikom na ich wniosek wprowadziliśmy jedynie kilka drobnych modyfikacji. Zakłada on wiele różnych epizodów taktycznych związanych z obroną polskich granic: od osiągania zdolności bojowej w rejonach wyjściowych, przechodzenia do działań w obronie do wyprowadzenia kontrataku włącznie.
Dodatkowo przez cztery dni do zakończenia działań 29 maja będziemy ćwiczyć wiele innych epizodów taktycznych, m.in. luzowanie z linii obrony kompanii francuskiej, będącej w styczności z nieprzyjacielem, przez kompanię amerykańską. Będziemy trenowali na bojowo pokonywanie szerokiej przeszkody wodnej. Podczas tego manewru polscy saperzy przeprawią promami na drugi brzeg także sprzęt oraz żołnierzy pododdziałów sojuszniczych.
Urozmaiceniem, ale jednocześnie utrudnieniem działań będzie realizacja zadań w terenie skażonym. Pododdziały będą usuwać skażenia przy wsparciu kompanii chemicznej.

 

Wojska lądowe są zazwyczaj wspomagane przez lotnictwo...

Tak będzie i tym razem. W ćwiczeniu weźmie udział para samolotów myśliwsko-bombowych Su-22, które według procedury NATO CAS (Close Air Support) udzielą grupie taktycznej bezpośredniego wsparcia lotniczego. Zaangażowane będą również w roli wsparcia ogniowego śmigłowce bojowe Mi-24. W trakcie ćwiczeń będą także wykonywane procedury MEDEVAC z użyciem śmigłowców.

 

Żołnierze brygady nieczęsto mają możliwość szkolić się w tak doborowym towarzystwie...

Nie mamy pod tym względem żadnych kompleksów. Proszę pamiętać, że moi żołnierze z powodzeniem brali udział w X zmianie polskiego kontyngentu w Afganistanie, gdzie współpracowali z wojskowymi różnych armii NATO. Za kilkanaście dni wyjadą na misję w Kosowie, gdzie będą współpracować z wojskowymi z kilkunastu krajów. W ostatnim czasie pododdziały 1 batalionu naszej brygady brały także udział w międzynarodowym ćwiczeniu „Flaming Thunder” na Litwie.
Tym razem przyjdzie nam współdziałać z wykorzystaniem dużej ilości ciężkiego sprzętu. Jesteśmy zadowoleni, że w ćwiczeniu będą nas wspierały duże zwarte pododdziały sojuszników, wyposażone w nowoczesny sprzęt. Nie bez znaczenia jest, że nasi oficerowie będą tymi pododdziałami dowodzili.

rozmawiał Bogusław Politowski

autor zdjęć: kpt. Dariusz Guzenda

dodaj komentarz

komentarze


Na zakupy do sklepu AMW
 
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Na misjach święta inne niż zwykle
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Podchorążowie za sterami Bielików
NATO walczy z koronawirusem
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Patrioty z polskimi przyczepami
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Specjalsi świętują
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
„Harpun” do walki
Agent w generalskich szlifach
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Prawdziwi wojownicy
Ćwiczenia z torpedą
Partyzanci rozgromili ubeków
Pracowity tydzień flotylli
F-16 kończą misję w Estonii
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
„Spartan” znów na Mazurach
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Święto żołnierzy służących na misjach
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Nowy wiceminister w MON
Rubiny w walce z epidemią
Przeciwlotnicza Sona
Gotowi na „Defendera”
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Polskie porty bardziej otwarte
Białe noce podhalańczyków
Army of Medics
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Widzieć i nie być widzianym
Online z mistrzami sportu
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Nowa strategia z podpisem prezydenta
MON nie wycofuje się z MSPO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Terytorialsi nie stracą dodatku
Obradowała Rada Gabinetowa
Wojsko przeciw wirusowi
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Amerykanie odmładzają F-16
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Sukcesy sportowców w mundurach
„Ratownik” od nowa
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Co z tegorocznym MSPO?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO