moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Łódź–Radom–Dęblin. Lotnicze zagłębie

Wicepremier Tomasz Siemoniak był dziś w Wojskowych Zakładach Lotniczych w Łodzi, gdzie ma powstać centrum serwisowe dla śmigłowców, które chce kupić armia. W Łodzi maszyny będą też montowane. Wczoraj zaś szef MON był w 42 Bazie Lotnictwa Szkolnego w Radomiu. – To ważne miejsca na lotniczej mapie Polski – mówił.


Wicepremier i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak spotkał się z zarządem i pracownikami Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1. Wizyta szefa resortu obrony miała związek z przetargiem na dostawę dla sił zbrojnych pięćdziesięciu śmigłowców wielozadaniowych. Do finałowej fazy przetargu – testów przeprowadzanych przez wojsko – zakwalifikował się wielozadaniowy śmigłowiec H225M Caracal, produkowany przez koncern Airbus Helicopters.

Wymogiem, jaki musi spełnić firma, która zostanie zwycięzcą przetargu, jest utworzenie na bazie WZL nr 1 centrum serwisowego. Ma się ono zajmować obsługą i naprawami nowych polskich śmigłowców, a w przyszłości także ich modernizacją.

Jan Piętowski, prezes Wojskowych Zakładów Lotniczych, podkreśla, że jeśli armia wybierze maszyny H225M Caracal, to w łódzkiej firmie powstanie również linia do montażu tych śmigłowców. Dodał, że w dęblińskiej filii zakładu powstanie linia montażu silników Makila, które napędzają te wiropłaty. – Wdrożenie nowego śmigłowca to szansa uzyskania nowych technologii i perspektywa kilkuset nowych miejsc pracy dla naszego zakładu – mówił prezes Piętowski.


O tym, że koncern Airbus Helicopters zamierza zainwestować w Polsce setki milionów euro, zapewnia Guillaume Faury, prezes tej firmy. Przekonywał, że francusko-niemiecki koncern poza montownią śmigłowców uruchomi również w Polsce (w Radomiu lub Łodzi) fabrykę komponentów dynamicznych, w tym m.in. wirników i skrzyń biegów. Według deklaracji prezesa Faury, w fabryce mogłoby znaleźć zatrudnienie ok. tysiąc osób, a kolejne dwa tysiące etatów powstałoby w firmach kooperujących. Podkreśla, że Airbus Helicopters blisko współpracuje już z łódzką Politechniką. Jej inżynierowie pracowali m.in. przy opracowywaniu komponentów do najszybszego śmigłowca świata – X-3.

Na początku lutego Airbus Helicopters otworzył w Łodzi swoje biuro konstrukcyjne, czwartą taką placówkę w Europie, w której docelowo ma pracować ponad sto osób.

Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 w Łodzi powstały siedemdziesiąt lat temu na bazie podległych dowództwu 2 Armii Wojska Polskiego 131 Samodzielnych Warsztatów Lotniczych. Przez pierwsze dwie dekady zakłady specjalizowały się w remontach i naprawach samolotów będących w wyposażeniu ówczesnej polskiej armii, czyli m.in. Po-2, Jak-9, Ił-2, Ił-10, Tu-2, Pe-2, Li-2. W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku nastąpił podział w ich działalności. Łódzka firma skoncentrowała się na śmigłowcach, które wtedy zaczęły wchodzić „szturmem” do wojska.

Dziś Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 są częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Zajmują się remontami, obsługą i modernizacją wszystkich śmigłowców, jakie posiada armia, czyli: Mi-2, Mi-8, Mi-14, Mi-17, Mi-24 oraz Kaman SH-2G.


Wczoraj zaś wicepremier Siemoniak odwiedził 42 Bazę Lotnictwa Szkolnego. Rozmawiał z żołnierzami i kadrą dowódczą m.in. o systemie szkolenia i rozbudowie infrastruktury. – Bardzo mocno stawiamy na tę część Polski, jeśli chodzi o rozwój lotnictwa. Rozmawialiśmy o zadaniach na przyszłość, które są związane z inwestycjami w polski przemysł lotniczy. Przewidujemy, że w tej osi Łódź–Radom–Dęblin będą tworzone nowe miejsca pracy i będą przepływały nowe technologie w związku z decyzjami dotyczącymi pozyskania nowego śmigłowca wielozadaniowego – powiedział minister Siemoniak.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski / DKS MON

dodaj komentarz

komentarze

~sorbi
1431763320
Nawet gdyby Carcal nie spełniał warunków przetargu ,to i tak by wygrał , bo to konstrukcja francusko-niemiecka. Więc włosko brytyjska Agusta-Westland nie miałą szans nawet gdyby zaoferowała pół darmo cud techniki - ten tzw. przetarg to decyzja polityczna podobnie jak wybór Patriota.
CE-3E-17-BD
~JWK
1431757560
Putinowi też się zdawało że może stworzyć silicon valley pod Moskwą... Panowie co by tu jeszcze spieprzyć panowie, co by tu jeszcze....
A2-BC-CB-5D
~Stefan
1431747960
Może jednak Biała Podlaska p.ministrze ...... Proponuję NAPRAWIĆ błędy "miłościwie nam panującego" który jako były minister obrony jednym podpisem skreślił to miasto, przy wyborach będziemy o tym pamiętać !!!
53-68-48-23
~andy
1431710880
świdnik i mielec ... do zaorania - gratuluję perspektywicznego spojrzenia - myslałem że propaganda sukcesu to przeszłość
D6-1E-97-C2
~ja
1431698460
CARACAL nie posiada rampy do załadunku sprzętu oraz rozpraszaczy spalin przy wylotach silników
38-3C-F9-93

Iskra – dama polskiego lotnictwa
 
Nauka zimowego pływania
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Nowy wiceminister w MON
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
For the Right Cause
Symulatory strzelań Rosomaków
Podziemna potęga
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Rywalizacja strzelców wyborowych
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
USA nie zacznie wojny z Iranem
Iran uderza w USA
Czerwoni w odwrocie
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
We Are All Darfur
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Arsenał Iranu
They Train Together, They Fight Together
Double Eagle po nowemu
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Żyj zdrowiej
O Patriotach na WAT
Klasy wojskowe po nowemu
Chciałem walczyć z Niemcami
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Krwawe walki o Monte Cassino
Własne interesy Europy
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Defense Without Politics
Obradowała Rada Gabinetowa
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Ważka bliżej
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Darłowo czeka na śmigłowce
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Stulatka hydrografia
Szturmani na Lipie
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO