moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko oceni każdego rezerwistę

Czy są zdyscyplinowani? Czy potrafią działać w grupie – i wreszcie – czy mają predyspozycje na dowódcę – według takich między innymi kryteriów oceniani będą żołnierze rezerwy. – Dzięki temu system oceniający, czy żołnierz nadaje się do służby, będzie sprawniejszy – mówi płk Leszek Jankowiak.

MON przygotowało rozporządzenie określające szczegółowe przepisy dotyczące oceniania rezerwistów. Wejdą one w życie 3 czerwca. Dotyczą m.in. żołnierzy z przydziałem mobilizacyjnym odbywających ćwiczenia wojskowe, żołnierzy pełniących okresową służbę wojskową (np. w czasie klęski żywiołowej) oraz Narodowych Sił Rezerwowych niepełniących czynnej służby wojskowej, którzy są na tzw. przydziałach kryzysowych.

Wcześniej wojskowe przepisy nie mówiły nic o ocenianiu rezerwistów. – Teraz będą oni opiniowani w czasie, gdy pozostają na przydziale kryzysowym, bez względu na to czy pełnią czynną służbę wojskową, czy są w stanie gotowości do powołania do służby – wyjaśnia płk Leszek Jankowiak, szef Zespołu do spraw Profesjonalizacji Sił Zbrojnych.

Nowa regulacja określa m.in. sposób opiniowania służbowego żołnierzy rezerwy, skalę ocen, procedury odwołania od opinii.

Znajomość języków i rzetelność

Żołnierz rezerwy będzie oceniany przynajmniej raz w roku. W arkuszu oceny, obok jego danych personalnych, znajdą się informacje m.in. o stanowisku służbowym i specjalności. Przełożony wpisze też dane o wykształceniu, szkoleniach w kraju i za granicą, znajomości języków obcych oraz czy rezerwista ma poświadczenie bezpieczeństwa.

Ocenie punktowej (od 2 do 5 pkt.) podlegać też będą cechy osobowe żołnierza. Przełożony sprawdzi między innymi, czy jest on odpowiedzialny, komunikatywny, rzetelny, czy umie działać w grupie. Ale także czy jest odporny psychicznie i fizycznie oraz czy ma predyspozycje na dowódcę.

Liczyć się też będzie całokształt dotychczasowej służby, m.in. noty z wykonania zadań służbowych, przestrzegania dyscypliny wojskowej (np. wyróżnienia czy kary) oraz znajomość przepisów o ochronie informacji niejawnych.

Dowódca zarekomenduje awans lub zwolnienie

– W przypadku żołnierzy rezerwy z nadanymi przydziałami kryzysowymi opinia służbowa będzie też zawierać informacje, które pozwalają określić, czy żołnierz jest przydatny na zajmowanym stanowisku służbowym. Czy też może bardziej nadaje się na inne stanowisko, które odpowiada jego kwalifikacjom i umiejętnościom w tej samej lub innej jednostce – mówi płk Jankowiak.

W arkuszu przełożony będzie mógł więc wpisać propozycje dotyczące wojskowej przyszłości żołnierza. Będzie mógł np. zarekomendować wyznaczenie go na inne stanowisko służbowe, przeniesienie do innej jednostki, skierowanie na kurs, szkolenie, a także powołanie do zawodowej służby wojskowej lub zaproponować zwolnienie ze służby. Każdy oceniony żołnierz będzie miał prawo w ciągu siedmiu dni odwołać się od opinii. – Liczymy, że dzięki nowym rozwiązaniom system opiniowania służbowego będzie sprawniejszy. Skuteczniej też będzie można ocenić przydatność żołnierzy do służby wojskowej i określonych stanowisk służbowych – dodaje płk Mirosław Czechyra z Zespołu do spraw Profesjonalizacji Sił Zbrojnych.

Opiniowaniu służbowemu podlegają też żołnierze służby przygotowawczej. Drobiazgowa ocena służbowa ma zmotywować ochotników do większych starań, a wojsku umożliwić wybór najlepszych kandydatów do armii.

Co roku opiniowani są także żołnierze zawodowi. W ich przypadku ocena jest niezbędna np. podczas planowania przebiegu dalszej służby.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. sierż. Andrzej Domaszewicz

dodaj komentarz

komentarze

~sierzant
1433107440
jeszcze jeden durny pomysł na produkcje papierów których nikt nie czyta i zniechecenie tych co jeszcze chca pojawić na szkoleniach rezerwy... Gratulacje
D3-B8-E4-A3
~warszawiak
1433071080
Ciekawe kto to będzie wypełniał arkusze, które są obszerniejsze niż dla żołnierza zawodowego? Nikłe komórki mobilizacyjne? Ci co to wymyślili nie mają pojęcia!! Zginiemy w papierach a rezerwisty ani widu ani słychu!!
6F-1E-53-BD
~ja
1432842240
Nawet aby być "mięsem armatnim" trzeba się tak bardzo starać? Żenujące to jest dla człowieka
63-B1-3B-DC
~st.kpr.rez. M
1432788480
Proszę bardzo ale poproszę podobne przywileje dodatki dopłaty et cetera jak u zawodowych. Czy MON jest za tym że jeśli ktoś otrzyma 2 to należy ściągnąć z niego obowiązek przydziału mobilizacyjnego? Cichłbym tylko wspomnieć że Żołnierze Rezerwy na przydziale mobilizacyjnym nie mają żadnych przywilejów ale mają mnóstwo obowiązków których nie dopełnienie ponoś za konsekwencje z KK.
D7-AC-06-DC
~zorro
1432734240
czyli rezerwista który po wojsku doskonale wyszkolony w zawodzie, awansował do stanowiska np. dyrektora może nie nadawać sie na d-cę drużyny ???
3F-F2-B0-00

Rozpoczynamy nową erę
 
Agresja sowieckiego kolosa
Zapal światło dla ofiar Katynia
Stalin czekał i kalkulował
Nowy wiceminister w MON
Rok Żelaznej Dywizji
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Głos (z) płonącej Warszawy
Defendery 2019 – część 4
Klasy wojskowe po nowemu
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Selekcja w pigułce
Defendery 2019 – część 3
Modernizacja Sokołów
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Iranian Chess Game
Wojsko wraca do Łomży
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
GROM Challenge
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Z maratonu programowania do wojska
W Indiach mieli swój drugi dom
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Polskie firmy na targach w Londynie
Polska nie pozostanie osamotniona
Wrzesień ’39 na południu Polski
Pamięć o tragedii
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Thin Blue Line
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
A Torn Subcontinent
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Oko na Europę
Umarły dla świata
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Cienka niebieska linia
Historia Liberatora wyjaśniona
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Śląskie sceny z życia
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Irańskie szachy
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Jedna misja, jeden zespół
Samochód do desantowania
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Nowa misja i nowy sprzęt
Sprawdzają Brutusa
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Terytorialsi na wysokościach
Walka i dyplomacja
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Kosmiczny gość
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Chorwacki test polskich kadetów
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO