moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
26 żołnierzy wystartuje w europejskich igrzyskach

Dzisiaj w Baku rozpoczną się I Igrzyska Europejskie. W stolicy Azerbejdżanu Polskę reprezentować będzie 213 zawodników, w tym 26 żołnierzy. O medale w 30 konkurencjach w 20 dyscyplinach walczyć będzie ponad sześć tysięcy sportowców z 50 państw. Zawody potrwają do 28 czerwca.


Igrzyska kontynentalne, podobnie jak światowe, rozgrywane są co cztery lata. Europejska impreza odbywa się po raz pierwszy. Na dzisiejszej ceremonii otwarcia biało-czerwoną flagę będzie nieść Dawid Konarski, mistrz świata w siatkówce. Chorąży reprezentacji jest w składzie polskiej reprezentacji jedynym złotym medalistą mistrzostw świata z 2014 roku.

Polska jednak wysyła do Azerbejdżanu jedną z najliczniejszych ekip. Biało-czerwoni startować będą w badmintonie, boksie, gimnastyce artystycznej, gimnastyce sportowej, akrobatyce, trampolinie, judo, kajakarstwie, karate, kolarstwie szosowym i MTB, łucznictwie, piłce siatkowej (halowej i plażowej), pływaniu, pływaniu synchronicznym, skokach do wody, sambo, strzelectwie, szermierce, taekwondo olimpijskim, tenisie stołowym, triatlonie i zapasach (styl wolny i klasyczny).

W polskiej reprezentacji są medaliści mistrzostw świata w różnych dyscyplinach sportu, a także medaliści olimpijscy, ze specjalizującą się w jeździe na rowerze MTB Mają Włoszczowską na czele. Oprócz srebrnej medalistki olimpijskiej z Pekinu (2008) w Baku wystąpi dwoje innych wicemistrzów z olimpiady w Chinach: st. szer. Radosław Zawrotniak (w szpadzie drużynowo) i kajakarka Beata Mikołajczyk, która wywalczyła brąz także na igrzyskach w Londynie (2012). Polacy będą też kibicować m.in. dwojgu brązowym medalistom z Londynu: zapaśnikowi kpr. Damianowi Janikowskiemu i kajakarce Karolinie Nai.

Silna ekipa z poznańskiego WZS

Połowa z 26 żołnierzy, którzy powalczą o medale w Baku, należy do poznańskiego Wojskowego Zespołu Sportowego. Siedmioro z nich to zapaśnicy. Ponadto w I Igrzyskach Europejskich wystartują trzy triatlonistki, specjalistka od władania białą bronią oraz dwoje strzelców. – Najbardziej liczę na udany występ zapaśniczek i triatlonistek. W Baku walczyć będą medalistki ostatnich wojskowych mistrzostw świata w zapasach oraz drużynowe mistrzynie wojskowych igrzysk z Rio de Janeiro w triatlonie – mówi ppłk Zygmunt Skrobicki, szef poznańskiego WZS. – Triatlonistki wystartują jako pierwsze z reprezentantów Polski. W sobotę przed południem będę trzymał za nie kciuki – dodaje oficer.

St. szer. Agnieszka Jerzyk jest podporą polskiej reprezentacji triatlonistek.

Liderką zapaśniczek z Poznania jest st. szer. Iwona Matkowska, ubiegłoroczna wicemistrzyni cywilnego światowego czempionatu i mistrzyni wojskowego. Natomiast najlepsze wyniki z triatlonistek uzyskuje st. szer. Agnieszka Jerzyk. Przed czterema laty na V Letniej Olimpiadzie Wojskowej w Rio de Janeiro była pierwsza. Rok później na cywilnych igrzyskach w Londynie była 25. W zeszłym roku odniosła życiowy sukces – zajęła trzecią pozycję w Jokohamie na zawodach najwyższej rangi w triatlonie (nie licząc oczywiście igrzysk olimpijskich).

Wraz ze st. szer. Jerzyk jutro na starcie w Baku staną st. szer. Maria Cześnik i st. szer. Paulina Kotfica. Cześnik jest najbardziej doświadczoną polską triatlonistką. W Rio de Janeiro wraz z Agnieszką Jerzyk stanęła również na podium wojskowych igrzysk w rywalizacji indywidualnej. W zeszłym sezonie wygrała natomiast zawody o Puchar Świata w Jiayuguan.

Bokser z kompanii rozpoznawczej

Na I Igrzyskach Europejskich poza zawodnikami z poznańskiego WZS, polskie wojsko reprezentować będą sportowcy WZS Wrocław (pięcioro), WZS Bydgoszcz (troje), WZS Gdynia (dwoje), WZS Zegrze (dwoje) i jeden przedstawiciel Wojskowego Klubu Sportowego Desant Kraków.

Rodzynkiem spoza WZS-ów jest szer. Mateusz Kostecki z kompanii rozpoznawczej 6 Batalionu Dowodzenia 6 Brygady Powietrznodesantowej. – Bardzo się cieszę, że Mateuszowi udało się zakwalifikować do reprezentacji Polski. Trener kadry polskich bokserów twierdzi, że jest on bardzo dobrze przygotowany do startu w Baku – mówi Krzysztof Kacprzyk, prezes WKS Desant.

Bokser Desantu miejsce w reprezentacji zapewnił sobie dzięki tytułowi mistrza kraju. Świetnymi występami na ringu w obecnym i ubiegłym sezonie szeregowy Kostecki wywalczył również przepustkę na VI Letnią Olimpiadę Wojskową, która w październiku odbędzie się w Korei Południowej. – Mam nadzieję, że start w Baku pozwoli Mateuszowi zebrać cenne doświadczenia na międzynarodowej arenie i będzie owocować w Korei – mówi prezes Desantu.

Igrzyska kontynentalne mają już swoją tradycję w innych częściach świata. Azjatyckie oraz Panamerykańskie odbywają się, począwszy od 1951 roku. Natomiast pierwsze igrzyska w Afryce zorganizowano przed 50 laty. Decyzja o przeprowadzeniu I Igrzysk Europejskich zapadła w grudniu 2012 roku, podjęło ją Walne Zgromadzenie Europejskich Komitetów Olimpijskich. Drugą edycję – w 2019 roku – zaplanowano w Holandii, ale niedawno Holendrzy wycofali się z organizacji imprezy. W Baku w 12 dyscyplinach będzie można uzyskać kwalifikację bezpośrednią lub punkty rankingowe do udziału w przyszłorocznych Igrzyskach XXXI Olimpiady w Rio de Janeiro.

St. szer. Łukasz Błach będzie walczył o medal w judo.

Skład reprezentantów Wojska Polskiego

Wojskowy Zespół Sportowy Poznań:
st. szer. Radosław Baran, szer. Krystian Brzozowski, szer. Katarzyna Krawczyk, szer. Radosław Marcinkiewicz, st. szer. Iwona Matkowska, st. szer. Monika Michalik, st. szer. Agnieszka Wieszczek-Kordus (wszyscy zapasy – styl klasyczny); st. szer. Maria Cześnik, st. szer. Agnieszka Jerzyk, st. szer. Paulina Kotfica (wszystkie triatlon); ppor. Dawid Migała, st. szer. Agnieszka Nagay (oboje strzelectwo); szer. Ewa Nelip (szermierka)

Wojskowy Zespół Sportowy Wrocław:
st. szer. Łukasz Błach, szer. Agata Ozdoba, szer. Arleta Podolak, szer. Jakub Wójcik (wszyscy judo); kpr. Damian Janikowski (zapasy – styl klasyczny)

Wojskowy Zespół Sportowy Bydgoszcz:
szer. Klaudia Breś, st. szer. Wojciech Knapik (oboje strzelectwo); st. szer. Mariusz Kujawski (kajakarstwo)

Wojskowy Zespół Sportowy Gdynia:
bosm. Piotr Daniluk (strzelectwo), st. mar. Daria Pogorzelec (judo)

Wojskowy Zespół Sportowy Zegrze:
szer. Paula Wrońska (strzelectwo); st. szer. Radosław Zawrotniak (szermierka)

Wojskowy Klub Sportowy Desant Kraków:
szer. Mateusz Kostecki (boks).

szus

autor zdjęć: Włodzimierz Włoch / PKOL, arch. Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
 
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Chorwacki test polskich kadetów
Głos (z) płonącej Warszawy
Cienka niebieska linia
Jedna misja, jeden zespół
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Pamięć o tragedii
Polscy weterani i książę Harry
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Irańskie szachy
Stalin czekał i kalkulował
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Walka i dyplomacja
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Dead to the World
Selekcja w pigułce
Thin Blue Line
Groźny jak Tallboy
A Torn Subcontinent
Agresja sowieckiego kolosa
Wojsko wraca do Łomży
Brawurowa ucieczka „Orła”
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Polscy nurkowie na Islandii
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Nowa misja i nowy sprzęt
Klasy wojskowe po nowemu
Modernizacja starów 266
„Górale” zdobywają miasto
Moje serce należy też do Indii
Umowa na Feniksy
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
W Indiach mieli swój drugi dom
Modernizacja Sokołów
Iranian Chess Game
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Rozpoczynamy nową erę
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Sprawdzają Brutusa
Zadanie: przywrócić ład na Bałtyku
Polska nie pozostanie osamotniona
Skok na lotnisko
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Nowy wiceminister w MON
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Festiwal Orkiestr w Mundurach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO