moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko i samorząd dbają o pamięć poległych żołnierzy

W Węgorzynie zostanie dziś odsłonięty Pomnik Poległych w Służbie Rzeczypospolitej Polskiej. Upamiętni on trzech żołnierzy – mieszkańców miasta. Dwóch pilotów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Mirosławcem, oraz chorążego poległego na misji w Afganistanie. Monument jest wspólną inicjatywą wojska i władz miasta.


Starszy chorąży sztabowy Andrzej Rozmiarek służył w 12 Brygadzie Zmechanizowanej. – W 2009 roku razem wyjechaliśmy na czwartą zmianę PKW w Afganistanie. Andrzej zginął w trakcie patrolu po Ghazni. Miał zaledwie 35 lat. Rodzina i praca liczyły się dla niego najbardziej. Zapamiętałem go jako wymagającego, ale i też wyrozumiałego dla swoich żołnierzy – wspomina kpr. Piotr Maletka z 12 Brygady.

Co roku koledzy z jednostki jeżdżą do Węgorzyna (woj. zachodniopomorskie) odwiedzić grób i spotkać się z rodziną chorążego. To oni także wpadli na pomysł uczczenia pamięci poległego żołnierza. – Chcieliśmy mieć takie miejsce, gdzie zmieściłaby się nasza asysta honorowa i w większym gronie moglibyśmy się spotkać w każdą rocznicę jego śmierci na apelu poległych. Dlatego zwróciliśmy się do burmistrza miasta z prośbą o możliwość przygotowania miejsca pamięci naszego kolegi – mówi kpt. Maciej Paul z 12 Brygady Zmechanizowanej.

Pomnik na wzgórzu

Władze Węgorzyna zaakceptowały propozycję żołnierzy. – Początkowo miał to być mały pomnik wyłącznie dla poległego podoficera. Postanowiliśmy jednak upamiętnić także dwóch pilotów związanych z naszym miastem, którzy zginęli w katastrofie wojskowego samolotu CASA pod Mirosławcem w 2008 roku – mówi Monika Kuźmińska, burmistrz Węgorzyna. Pomnik będzie więc też przypominać o gen. bryg. Dariuszu Maciągu, dowódcy 21 Bazy Lotniczej w Świdwinie, oraz mjr. Grzegorzu Stepaniuku, szefie sekcji techniki lotniczej w 40 Eskadrze Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie.


Na wzgórzu, niedaleko Urzędu Miasta powstał szeroki, ceglany mur ustawiony w półkolu. – Jego front zdobią cztery tablice: jedna ze słowami Roty i trzy z danymi żołnierzy, miejscem, datą i okolicznościami, w których zginęli. Liczymy, że monument na stałe wpisze się w krajobraz naszego miasta – mówi burmistrz.

Pomnik zostanie odsłonięty dziś o 14.00 (19 lipca). Uroczystości będą się odbywać zgodnie z ceremoniałem wojskowym, wezmą w nich udział żołnierze z 12 Brygady Zmechanizowanej. Podczas odsłonięcia tablic nad miastem przelecą dwa myśliwce Su-22 z 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. – Liczymy, że pomnik będzie stale przypomniał o naszych bohaterach, że pozwoli nie tylko naszym następcom, lecz także lokalnej społeczności pielęgnować pamięć o nich – mówi kpt. Maciej Paul.

Koncert i pokaz sprzętu

Druga, mniej oficjalna część uroczystości odbędzie się na stadionie miejskim. Zaplanowano występ orkiestry wojskowej z Koszalina oraz pokaz musztry paradnej w wykonaniu żołnierzy 2 kompanii piechoty zmotoryzowanej 14 Batalionu Ułanów Jazłowieckich, w której służył st. chor. sztab. Rozmiarek. Będzie też można obejrzeć sprzęt „Błękitnej Brygady”, m.in.: transportery Rosomak, opancerzonego Stara Hibneryta, drużynę zmotoryzowaną z pełnym ekwipunkiem oraz sekcję strzelców wyborowych z karabinami.

W uroczystościach wezmą udział rodziny poległych, przedstawiciele resortu obrony narodowej oraz 21 Bazy w Świdwinie. Do Węgorzyna ma także przyjechać 94-letni Wiktor Sumiński, jeden z nielicznych już żyjących żołnierzy Armii Krajowej.

PG

autor zdjęć: Monika Kuźmińska

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko wchodzi w kadr
 
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
GROM na kursie działań specjalnych
Polska pomoże Ukrainie walczyć z PTSD
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Symbol zaklęty w dacie
Obrona bez polityki
Nowa spółka lotnicza PGZ
Plan modernizacji marynarki wojennej
Spielberg’s Stars
Czwarty rozbiór
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Razem się szkolą, razem walczą
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Unwanted Treaty
PESCO z polskim projektem
Trudna droga
Geopolityka i nowoczesne technologie dla armii
Doktorant WAT stypendystą Fulbrighta
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Studenci w kryzysie
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Weterani w Żelaznej Dywizji
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Klasy wojskowe po nowemu
„Niepodległą mamy we krwi” – czas na podsumowanie
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Thin Blue Line
T-72 strzelają na poligonie
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Reserves Win Wars
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Tyraliera terytorialsów
Wyzwania polskiej fotoniki
Mroczne serce okupowanej Europy
Sojusznicza współpraca terytorialsów
Muzeum w Żaganiu pomaga Spielbergowi
Wołyńskie lwie serca
Holownik „Semko” stanął na wodzie
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Ludzie niebezpiecznej profesji
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO